Фан клуб GOLF 2

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Да се разбериме, KJetronic системот за вбризгување на горивото врска нема со современите мултипоинт иџекшн системи кои ги контролира процесорска единица.

Ако борд компјутер го сметате дигиталниот покажувач на потрошувачка и проценката на гориво, ја има и во кец и во двојка, мада напоменувам, моторот 1.6 GTI со 8 вентили не е со електронска контрола на вбризгувањето (ЕCU), туку чисто механичка. А според мене, ECU e тоа што го има значењето на борд компјутер.

п.с. да не има такво чудо во 16 вентилската изведба?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Ako go otvoris linkot so go postirase razor ke vidis deka na sajt za avtomobili e napisano deka vo golf mk 1 GTI ima 'MFA' trip computer Znaci ne e dashboard, i ne e digitron. Inace sajtot e specijaliziran za GOlf 1
не ми требаат линкови и текстови од други луѓе. имам отварано и поправано такви десетина. знам како работат и знам како се поврзани.. секој може сешто да напише, па дури и на сајт за голф. може да се креваат акциите до небо, ама кратко и јасно тоа во голф 1 и голф 2 НЕ Е БОРД КОМПЈУТЕР!!! не е ни трип компјутер, не е ни дашборд. тоа е ЕЛЕКТРОНСКА ШАЛТ ТАБЛА со дисплеи од дигитрон и ништо повеке... како што реков, борд компјутерот има одредени контроли врз моторот а овој овде нема ам абаш ништо со моторот освен што отчитува параметри некои (обртаи, температура, ниво на бензин, вода и уље) и сето тоа тебе ти го покажува на двоцифрени дисплејчиња... за секое такво одчитување имав негде ке ги побарам, шеми на електроники кои се смешно мали и глупи и можам да ги направам и турам во било која кола... да ги турам во фиќо да речеме и оп, фиќо со борд компјутер а? хахаха

за километражникот и брзино мерот да бидат електронски, се става еден давач на сајлата што врти од мењач... нешто слично т.е. многу исто со оној давач за таксиметрите што е... само се додава и тој дава сигнал колку диоди да светат и колку се вози брзо во моментот... тоа е ДАЛЕКУ од борд компјутер...
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Golf 2 to Golf 5 :)

Мераклинско средено.. за ќеф.. погледнете ги сликите на сајтот :)

http://www.golf2tfsi.de/html/mai__10.html
Вакво нешто треба за Македонски пазар :pos2:

Цена 8-10 000 евра. Ќе оди како алва!

ОД 1.4 бензинец до 1.9TDI (стариот TDI нека биде што има врска само ценовно нека е ниско).



И други има...

 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
wow ekstra se :salut::salut::salut:
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
It's a miracle, It's GOLF 2 GTI!
 
Член од
15 јануари 2011
Мислења
53
Поени од реакции
5
Има еден убав во аеродром еве слики.Само шо не му се оригинални штоповите.
DSC00825.jpg DSC00780.jpg DSC00779.jpg DSC00781.jpg
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.084

Kajgana Shop

На врв Bottom