Фан клуб GOLF 2

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Мислам дека Македонија е единствена држава на светот во која Гољф 2 држи цена од 2000 евра...
What is too much, too much it is!!!!
Епа дека со борд-компјутер се тие за наш пазар, затоа цени држат.
 
С

Спенсер

Гостин
јас и останатите на форумов автомобилисти, чекаме слика од голфот а посебно од борд компјутерот... поготово ако е во тас склопуван
За борд компјутер се важи она екранче,кое покажува потрошувачка и слично???
 
L

Lu

Гостин
За борд компјутер се важи она екранче,кое покажува потрошувачка и слично???
Да, тоа екранче што покажува потрошувачка и еден куп други работи се вика Патен ( Борд ) компјутер, некој го викаат Патен некој го викаат Борд али истото е.
А она другото екранче што покажува каде се движи автомобилот,улиците и сл. тоа мислам се викаше Навигација.

А за голф 2 дека има Борд компјутер не е точно, можеби има нешто дигитално што е налик на Борд, али Борд 100% нема.
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.084
Еден мој познаник,зема 2ка ГТИ... незнам која година е,знам дека е ѕверче колата... иако е 20тина години стара... борд компјутер и слични срања има...
Да не е црн голфот и дечкото од Аеродром е така? Иначе Голфот е еротика во движење :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Да, тоа екранче што покажува потрошувачка и еден куп други работи се вика Патен ( Борд ) компјутер, некој го викаат Патен некој го викаат Борд али истото е.
А она другото екранче што покажува каде се движи автомобилот,улиците и сл. тоа мислам се викаше Навигација.

А за голф 2 дека има Борд компјутер не е точно, можеби има нешто дигитално што е налик на Борд, али Борд 100% нема.
Сепак си требала да напишеш 99%...па ќе те побиев со 1% :D

Имаат :) Дури и Golf 1 имаше. Гледаш? L/100km, километри...




Кај Голф 2

 
L

Lu

Гостин
Сепак си требала да напишеш 99%...па ќе те побиев со 1% :D

Имаат :) Дури и Golf 1 имаше. Гледаш? L/100km, километри...




Кај Голф 2

Истава последна слика од голф 2 на претходната страна ја има http://forum.kajgana.com/showthread.php?46047-Фан-клуб-GOLF-2/page3
И зошто пишува дека е нешто дигитално, а не борд.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
L

Lu

Гостин
Мислам тргни од логика...во Голф 1 имало борд компјутер...зошто да нема и во 2-ка?
Да, штом во 1 имало борд, тогаш многу јасно дека и во 2 има борд.
Него мене друго ми беше поентата, на претходната страна пишал дечкото дека тоа било нешто дигитално, а не било борд.

Како и да е, да тоа е борд и браво за голф штом уште од тогаш имал борд :bravo:
 
С

Спенсер

Гостин
Да не е црн голфот и дечкото од Аеродром е така? Иначе Голфот е еротика во движење :)
Не,овој е зелен :) познат е по трките на обиколница...




еве,сликава е 90% слична со она што е во зелениот ГТИ... зелениов има и преостанати километри за минување,колку троши на 100 и слично :):)

А мене ми се смееа кога кажав... еееее :) :baeh:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Ме заинтересира ова со борд-компјутеров и ме натера да потрошам некое време во буричкање по интернетов. И шо е најинтересно, видов оти не само кај двојката, туку и во Голф кец има борд-компјутер, т.е. во GTi моделите од 1982 натаму. Еве и линк. После видов дека и кај двојките (во GTi) го има истото чудо, така да си повлекувам тоа што сум пишал претходно :)

"The 1980 model featured the more modern mk1 dashboard, larger rear lights, more subdued stripey cloth interiors and the 5-speed box as standard. The 1.8 engine was available from September 1982. This also added the 'MFA' trip computer."
VW_Golf_I_GTI_Dashboard.jpg
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
луѓе не се резилите... ова не е борд компјутер... борд компјутер е нешто сосема друго... она што го гледате е обични електронски дисплеи... терминот dashboard не е борд компјутер, туку електронски дисплеј... не си ги преведувајте директно и дословно како што ви одговара...

дисплејот за потрошувачка е уствари поврзан и поставен наместо обртомер... километражникот е дигитален, мерач за количина на гориво во резервоар е дигитален, поминати километри се дигитални, дневна километража исто и се тоа е со дисплејче од дигитални бројки.... но од терминот БОРД КОМПЈУТЕР нема ни Б во голфовиве... борд компјутер инаку, има соодветна контрола на моторот... а не само читач да биде... читач може и еден нај обичен дигитрон да се преправи да биде...
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Ako go otvoris linkot so go postirase razor ke vidis deka na sajt za avtomobili e napisano deka vo golf mk 1 GTI ima 'MFA' trip computer Znaci ne e dashboard, i ne e digitron. Inace sajtot e specijaliziran za GOlf 1
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Ме заинтересира ова со борд-компјутеров и ме натера да потрошам некое време во буричкање по интернетов. И шо е најинтересно, видов оти не само кај двојката, туку и во Голф кец има борд-компјутер, т.е. во GTi моделите од 1982 натаму. Еве и линк. После видов дека и кај двојките (во GTi) го има истото чудо, така да си повлекувам тоа што сум пишал претходно :)

"The 1980 model featured the more modern mk1 dashboard, larger rear lights, more subdued stripey cloth interiors and the 5-speed box as standard. The 1.8 engine was available from September 1982. This also added the 'MFA' trip computer."
Прегледај го приврзокот 40721
...ер...е да де ...тоа пишав неколку пати во постовите.

Инаку и Бубите имаа можност да ги поврзите со компјутер (ОК, ова нема везе со борд компјутер ама чисто онака кога збораме за напредна техника). Многу луѓе не (ми) веруваат, па еве бујрум видеото ...гледајте

 
С

Спенсер

Гостин
Ме заинтересира ова со борд-компјутеров и ме натера да потрошам некое време во буричкање по интернетов. И шо е најинтересно, видов оти не само кај двојката, туку и во Голф кец има борд-компјутер, т.е. во GTi моделите од 1982 натаму. Еве и линк. После видов дека и кај двојките (во GTi) го има истото чудо, така да си повлекувам тоа што сум пишал претходно :)

"The 1980 model featured the more modern mk1 dashboard, larger rear lights, more subdued stripey cloth interiors and the 5-speed box as standard. The 1.8 engine was available from September 1982. This also added the 'MFA' trip computer."
Прегледај го приврзокот 40721
простено ти е :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom