Фан клуб: РК Пелистер

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.878
Поени од реакции
7.263
Напомена ова е првичниот соговор односно понуда се надевам дека се договорија за дресот да биде зелено бел домашен а гостински плаво бел за другото горе долу немам проблем бидејќи останува Пелистер како и амблемот само ми е нејасно зошто да има два клуба кога може да биде само еден и сите сили да бидат насочени таму а вака само се купува името малку дискутабилно но во секој случај подбро од колку да го ништат клубот како до сега повеќе од петанесет години FB_IMG_1564425074311.jpg FB_IMG_1564425080368.jpg

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Значи сепак Еурофарм Пелистер ќе биди името изгледа, барем така читам на ова шо е напишано на трети август :pos:
 
Член од
16 октомври 2011
Мислења
61
Поени од реакции
55
Напомена ова е првичниот соговор односно понуда се надевам дека се договорија за дресот да биде зелено бел домашен а гостински плаво бел за другото горе долу немам проблем бидејќи останува Пелистер како и амблемот само ми е нејасно зошто да има два клуба кога може да биде само еден и сите сили да бидат насочени таму а вака само се купува името малку дискутабилно но во секој случај подбро од колку да го ништат клубот како до сега повеќе од петанесет години Прегледај го приврзокот 213601Прегледај го приврзокот 213602

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
"Bravo" za toj sto pregovaral od strana na Pelister. Ova beter od prespanskiot dogovr e :))). Ne gledam nitu edna pozitivna rabota za imeto Rk Pelister. Ova ponuda stom se pusti vo javnost znaci e oficijalna i vrz osnova na ova ke se potpise dogovor ili sto i da e. Pravno ova e naj katastrofalnoto resenie. Nigde nema deka kako nov sopstvenik se obvrz7va deka nema da go izbrise imeto Pelister. Pak ke recsm, se nadevam dogovorot ke bidi mn po razlicen i po detalen, ama stom se pusti vo javnosta, of8cijalno ova ke bide, nema vreme za dopolnitelni pregovaranje. Toj shto pregovaral vo imeto i istorijata na Rk Pelister sram da mu e (da ne upotrebam po losi i po eksplivitni zborovi). Dali nekoj od navivacite bese k9nsultiran budali edni be, pregovarate za istorija, nebare na majka vi i tatko vi e klubot. Kolku po elegantni nacini ima da se resi situacijata ama vie pak po na Cile svirkata igrate. Kako ne mu e dosta be od lapanje od REK i pak nejki da vrati eden eban denar. Kaj e tuka 9bvrskata negova kolku ke vlozva na godisno nivo??? Imam za pisenje eden kup raboti, ova izgleda mu e daeno na nekoj ajde napisi go radi reda i to e to...
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Мене ок ми изгледа описот. Ова е опис, договор секако дека не е.

Генералната логика е во ред. Дали може да биде многу поспецифичен со многу повеќе детали прецизно договорени? Да, и веројатно во договорот ќе виде, но и вака ми се чини дека најважното е постигнато.

По малку сум изненаден што:
1. Општината се нафатила да вложува по 250к евра ако клубот игра во европски купови.
2. Еурофарм се нафатил да мора да го продаде клубот за истите пари за кои го купил, кога ќе сака општината да го спроведе тоа.

Е сега има и 2 огромни ризици тука:
1. Во текстот се спомнува концепт на "правен идентитет". Кој е правниот идентитет на Пелистер и како е дефиниран? Ако е тоа клубот кој од идната сезона ќе се вика Еурофарм Пелистер, се е супер и нема да има проблеми. Ако е било како поинаку, можни се опасни компликации.
2. Целиот концепт е така скоцкан за политиката и партиите да продолжат да имаат огромно влијание врз функционирањето на клубот.

Што се однесува до зачувувањето на 2 клуба, тоа е за мене нормално. Ако сака да биде клуб со големи амбиции на Еурофарм Пелистер ќе му треба и втор младинско-кадетски тим, како што имаат и Вардар и Металург.

П.С. Дефинитивно целиот пакет е победа за Еурофарм, но мислам дека е победа и за ракометните фанови во Битола. Поразени се пред се минатите раководства на Пелистер кои со ваков расплет ќе останат само како тажно минато, но ми се чини дека е поразена и идејата за чиста и мирна ракометна иднина. Пак ќе има разни конфликти и провокации тоа е сигурно...
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.856
Поени од реакции
3.325
Сега од Битола немаат право на коментар за Вардар бил Миравци и слично.

Дали Пелистер ќе игра во ЕХФ купот со ова или не?
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Мене ок ми изгледа описот. Ова е опис, договор секако дека не е.

Генералната логика е во ред. Дали може да биде многу поспецифичен со многу повеќе детали прецизно договорени? Да, и веројатно во договорот ќе виде, но и вака ми се чини дека најважното е постигнато.

По малку сум изненаден што:
1. Општината се нафатила да вложува по 250к евра ако клубот игра во европски купови.
2. Еурофарм се нафатил да мора да го продаде клубот за истите пари за кои го купил, кога ќе сака општината да го спроведе тоа.

Е сега има и 2 огромни ризици тука:
1. Во текстот се спомнува концепт на "правен идентитет". Кој е правниот идентитет на Пелистер и како е дефиниран? Ако е тоа клубот кој од идната сезона ќе се вика Еурофарм Пелистер, се е супер и нема да има проблеми. Ако е било како поинаку, можни се опасни компликации.
2. Целиот концепт е така скоцкан за политиката и партиите да продолжат да имаат огромно влијание врз функционирањето на клубот.

Што се однесува до зачувувањето на 2 клуба, тоа е за мене нормално. Ако сака да биде клуб со големи амбиции на Еурофарм Пелистер ќе му треба и втор младинско-кадетски тим, како што имаат и Вардар и Металург.

П.С. Дефинитивно целиот пакет е победа за Еурофарм, но мислам дека е победа и за ракометните фанови во Битола. Поразени се пред се минатите раководства на Пелистер кои со ваков расплет ќе останат само како тажно минато, но ми се чини дека е поразена и идејата за чиста и мирна ракометна иднина. Пак ќе има разни конфликти и провокации тоа е сигурно...
Топ објаснување и солиден договор. Иако мое мислење е дека никоја Оштина не треба да има акции во клуб добро е шо си остаја 25% и имаат опција да го вратат клубот за истите пари ако нешто не е како шо треба. Бојата на дресовите не ми е битна, и така и порано сме играле со такви дресови но убо е амблемот на Пелистер шо ќе се користи. Се на се конечно е направено фамозното спојување и конечно да уживаме и ние во квалитетен ракомет.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.214
Поени од реакции
4.958
Како бе бојата на дресот не ви е битна?
Ако излези на совет со точка за да биди црвено-црна и така ќе си седиме ние мирни сите, ќе си легниме на брашното шо не боли каков бил дресот, дај не заебавајте, мене баш ме боли стапот дека на времето сме биле плаво бели, тоа било пред 20 и кусур години, а сега сите песни, транспаренти, реквизити, тетоважи и остали работи поврзани со бојата на клубот и групата се зелено-бели и крај!
И тоа е како битна бојата...
Минатата сезона некој се фатија за тоа што домашниот дрес ни бил зелено со црно, дека немало бело, сега ја менуваат ударната боја не било битно :tapp:
За во фудбалот исто, пред некоја сезона гостинскиот дрес ко го напраја бел и во делот на градите едната половина беше зелена, а на страната на амблемот имаше црвена подлога, за таа црвена подлога се крена прашина еден тон, шо и имаше право, зошто црвената боја нема допирни точки со амблемот !
Пред години можи некој ќе се сети од тука ко беше дилот со бугарите Монгол-Гриша Ганчев каде на припреми незнам во која држава бевме, игравме пријателски со резервен дрес со комплетно портокалова боја горе и долу, и после тие пријателски тие дресој завршија во некоја депонија, каде допирни точки нема таа боја со клубот....
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Како бе бојата на дресот не ви е битна?
Ако излези на совет со точка за да биди црвено-црна и така ќе си седиме ние мирни сите, ќе си легниме на брашното шо не боли каков бил дресот, дај не заебавајте, мене баш ме боли стапот дека на времето сме биле плаво бели, тоа било пред 20 и кусур години, а сега сите песни, транспаренти, реквизити, тетоважи и остали работи поврзани со бојата на клубот и групата се зелено-бели и крај!
И тоа е како битна бојата...
Минатата сезона некој се фатија за тоа што домашниот дрес ни бил зелено со црно, дека немало бело, сега ја менуваат ударната боја не било битно :tapp:
За во фудбалот исто, пред некоја сезона гостинскиот дрес ко го напраја бел и во делот на градите едната половина беше зелена, а на страната на амблемот имаше црвена подлога, за таа црвена подлога се крена прашина еден тон, шо и имаше право, зошто црвената боја нема допирни точки со амблемот !
Пред години можи некој ќе се сети од тука ко беше дилот со бугарите Монгол-Гриша Ганчев каде на припреми незнам во која држава бевме, игравме пријателски со резервен дрес со комплетно портокалова боја горе и долу, и после тие пријателски тие дресој завршија во некоја депонија, каде допирни точки нема таа боја со клубот....
Химната на клубот е со сино бела боја. Не прајме муабет за виолетови дресови, прајме за боја која е во химната. 25 години се чукаме в гради со утакмицата со Лемго и тогаш носеа сино бел дрес.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Сега од Битола немаат право на коментар за Вардар бил Миравци и слично.

Дали Пелистер ќе игра во ЕХФ купот со ова или не?
Јас само знам дека ако не игра ќе го казнат клубот.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Некако доста хаотично ги раскажуваат деталите (кои претпоставувам се веќе подолго време конкретно договорени) и создаваат непотребни дилеми.

Инаку не ги сфаќам забуните околу "2та екипа" и европските купови. Логиката вели дека идната сезона Еурофарм Пелистер ќе настапува во ЛШ, а Еурофарм Пелистер Јуниор (или како и на крајот да се вика) ќе настапува во ЕХФ купот. 2 клуба на хартија, но реално една организација (исто како и Вардар и Металург). Нема ништо чудно тука, впрочем и сме имале слични ситуации и во минатото (пред се во женска конкуренција).

Како и да е, мене многу повеќе внимание ми предизвика ова:

Ако има вистина во ова, може да се покажи како полн погодок! Ангеловски е според мене најдобра реална опција за спортски директор на ракометен клуб од Битола. Гратис добивка е што можеби е и право име за "обединување" на ракометот под една капа.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.878
Поени од реакции
7.263
Добро е игор котевски да го земат за тренер на другиот клуб кога веќе доне замина кај лазаров исто треба да се проба кире да го вратат една сезона само не знам дали ќе сака сега кога има свој клуб во втора лига во секој случај гледам и охрид и струга се појачуваат охирѓани со играчи и нов тренер а струга сега само со темелковски како тренер муабетот ми дека се размрда лигата и појачуваат екипите па ќе има интересно првенство а за сеха и лш ќе видиме шо ќе биди а добар потег шо го врќаат бранче иако мислам русинот во вардар е најдобриот во селекцијата до сега последните години
Што се однесува за купопродажбата на клубот ко ќе ги гледам коментарите на некој од страна инает ме фаќа и со резеви дресој да играат оваа сезона само да му ебат матер на другите шо јадат лајна

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
то со втората екипа е големо срање развивање на таленти драпај си куро, ниту се развил некој во втора екипа ниту ќе се развие.
ова со зелената боја па да му ебем матер шо на некој му смета наместо да преземи се од гигантот со свето име и со свети бои за нас тој пак ќе се курчи и ќе има дупенки цело време за то каква боја сме.
копиљана до копиљана еден не се залага ништо да напрај. овај дечкото од чкембарите на седницата шо кажва убо се објаснува како треба да е, а таму има само лешинари партиски шо ништо не разбират од спорт и дремат како телиња во шарена врата.
помешани емоции имам. можеше многу полесно да напрат за добро на сите и сите да сме посреќни.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
то со втората екипа е големо срање развивање на таленти драпај си куро, ниту се развил некој во втора екипа ниту ќе се развие.
А па можи повеќе ќе се развијат дремејќи на клупа или на трибини додека повозрасните играчи играат?

И тотално неточно е дека никој не се развил во втора екипа. Буквално цела млада гарда на ракометари на Металург голем дел од својот развој го должи на Металург Јуниор (во поново време Металург 2).

А и во Вардар Јуниор мислам дека има неколку играчи кои напредуваа, иако не се наметнаа баш во првиот состав (делумно и заради погрешната стратегија на клубот, делумно и заради послабата селекција која ја правеше Вардар низ годините).

Можноста за младите играчи преку вакви младински втори екипи да играат против суперлигашка конкуренција е од огромно значење според мене.

Пример: Доколку спојувањето успее и се реализира на правилен начин, во втората екипа би добиле шанса да играат и дополнително да се развијат и наметнат играчи како Петровски, Каковски, Мандиќ, Димитровски, Стоилевски и други... Без ваква шанса, би дремеле само на клупа и би стагнирале.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom