Фан клуб: РК Пелистер

Член од
16 октомври 2011
Мислења
61
Поени од реакции
55
Абе, кај двократниот европскиот шампион во последниве 3 години се е партал, само спортскиот директор. Што да ти зборам.

А, ја реков дека Пелистер е финансиран од државата, што е точно, е финансиран од општината и од ЕЛЕМ. Така што за државни пари треба да си ќутите, зошто ги зимате.

Не знам што ви е проблемот со омразата спрема Скопје. Ја пробувам културно да дебатирам тука, вие одма напаѓате скопјани, со омраза. Дали ви смета тоа што Скопје имаше 2 клуба во топ 8 во Европа, а вие пак си викате дека сте најракометен град. Дека имате најдобра публика, иако Вардаровата публика е скоро секогаш е потенцирана како најдобра публика во ЛШ. Тоа што ви се даде да организирате еден натпревар за репрезентацијата и направивте дебакал. Па се ова ви боде во очи и ви ја расипува самоперцепцијата дека сте некој ракометен центар.

Јас пак ќе кажа, ја сакам Битола да има јак клуб. И подобро е да има еден јак клуб, него два просечни. Но, да беше различна ситуацијата, Пелистер да беше на местото на Еурофарм, никој од вас немаше да бара фузија. Вие сте во очјана позиција, што се ваши зборови, зошто лом си го правите клубот во оваа тема, од играчите како не ги бива, управата, салата ви е крш, ова се ваши зборови. И сега сакате и плачете да се споите со комшиите кој до вечера ги презиравте, зошто сакате да идете скала погоре. Од тука ми е проблемот со вас. Ако сте толку горди од традицијата, името, боите, бидете такви до крај.
Fosta be covece tupis so idtite muabeti 2 nedeli nabazad... Daj ne go verglaj istoto, kako od onie novinarite na kurir i republika si... Ova sme pisuvale, ona sme pisuvale... Ostavi neka se resi situavijata pa ke gledas sto ke pisuvame posle... Odma se gleda deka ne rqzbiras kako odi finansiranjeto na klubot. Koj ELEM be drugar, ti znajs deka pretprijatija vo drzavna sopstvrnost ne smeat da se javat kako sponzori? ELEM denar nema dadeno za Pelister iako REK proizveduva 70% od strujata koja patem receno i vie ja koristite... ELEM ssmo odkupuva karti i nis druga, a da i avtobus za gostuvanja dava... To za tebe e sponzor??? ubo ti pisaa pogore, vo SK se se napravi so drzaven budzet i zatoa imame omraza kon Skopje... imajte ako sakate i 4 kluba na f4 vo Keln, pak ke ostanime naj rakometen grad i psk ke go mrazime vardar i koj drug klub da igra f4 od sk. A za publikata, normalno deka ehf ke ja pokazuva, koga pelister vo noviot format ne igral i ne mozat da vidat kakva e vo BT. ne beri ti gajle ke vidat i ehf a i vie vo sk...
 
Член од
2 септември 2016
Мислења
603
Поени од реакции
1.068
Jas do sega nikade ne pricitav nekoj zlobno da napise za Pelistel ili za Bitola mislam na navivaci na Vardar, sto ne e i slicaj obratno. Pelister e dno dna a ckmbarcinjata od se srce poskauvaat da se vrati 63 i Vardar da izceznel... se dodeka ima zloba ke si go terete filmot parketo so lemgo i butel i radovis ke ve pleskaat vo mak liga pa zatoa dragi deliteli na ovaa posrana drzava OD SE SRCE VI POSAKUVAM PELISTER DA BIDE NA ISTO NIVO DA BIDE KAKO VARDAR p.s. sto se plasite ako dresovite vi se plavo beli toa e vasata prva boja ...
ako ne vide klaj si naocari drugarti kano ili koj i da e na sekoj 3 minuti pisi deka bt e selo deka pelister bil “ uspesen” i tn ne ni treba vaseto “iskreno “ sakanje pelister da prkni mnogu ednostavno e gledajsi dvoro a pelister dali ke bidi plavo bel ili zeleno bel ima koj da resava
 
Член од
24 јуни 2016
Мислења
1.080
Поени од реакции
1.880
Ај малце на скопјани да му објаснам како стојат работите во Битола и релацијата Циле-Пелистер-Работник . Салата е градена од самопридонес и на сите Битолчани му е задржвано од платата ( не ни подари власта сала).

Систематски Пелистер се ништеше уште од 02/03 со чело на начевци и михајло ( колку само утакмици ни имат украдено со “домашно судење”) .

Вардар напрај успех ама Пелситер остави белег . Пример во блиска иднина ќе снема државни пари да се слеват во вардар и запамтени ќе бидат тие две титули во лш ( секоја чест ) .
Пелистер остави белег , го створи костурот на репрезентацијата ( Манасков , Ходик , Зарков , Лазаров , Мојсовски , Темелков , Диви , Кузмановски итн.) Кој кур дека кометал освои титула 2002 која иднина ја остави позади себе ?

Е сега малце за циле кој беше 20 год претседател на Пелистер . Парите ги накалапи воглавно од тендерите од Рек се збора за сума од преку 20 милки само во времето на дпмне . Пред 6 годинисе одлучи да не вложи во Пелистер и средствата ги насочи кон мзт ( 500 000 е годишно ) . Ова е првата фрустрација на битолчани кон него ( ние умираме од рак мајката ни се еба од тој рек , а за возврат ништо не добиваме и капак на се парите во мзт да завршват) . Второ го зеде клубот работник само контра на тогашната управа на Пелистер за да си ги мерат на кој му е поголем . Вака во кратки црти за шо е ова фрустрација спрема циле.
Да се разбериме секој можи да си прај свој клуб и да има успеси и свои ѕвездени моменти . Разликата е што Пелистер има душа има генерации поврзано и израснато од дедо до татко и син. Пелистер ја има Битола и Битолчани . Тешко на вас “скопјани” да ви се објасни таа љубов и поврзаност и колку болна тема ни е Рк Пелистер .

Само еден клуб е вечен .
:oleee::oleee::oleee::oleee:
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Нигде во светот општина не е сопственик на спортска екипа само кај нас. Циле е најбогатиот битолчанец така да најлогично е тој да го има најдобриот спортски клуб во градот. За името на клубот се знај дека ќе стој и на спонзорот, ракомет е ова, Загреб 100 имиња има сменато, Бадел, осигурање, банка, ППД, значи ова е практика во светот. За салата не знам кој е проблемот кога пример комплексот Партизан е изнајмен на 30 години по цена од 100 евра месецот, сега проблем е концесијата на салата. Ккриминални договори до даска се правени со спортот низ годините. И така 300 000 евра годината се фрлаа во клубот, сега проблем е уште еднаш за крај да се дадат парите и оштината да се ослободи од теретот и клубот да си функционира ПРОФЕСИОНАЛНО.

Споредба за ракометот кај нас е Серија А, Пелистер е Јувентус, и Јуве е во споственост на најбогатиот во Торино (ФИАТ) и си рекламира свои производи на дресовите на Јуве поќе од 10 години. Исто и Јуве и Пелистер се рбетот на репрезентацијата. Сега треба само Циле да има континуиет во екипата и да се реди успеси па нека си промовира шо сака со името или дресовите на клубот.
 
Член од
28 септември 2011
Мислења
695
Поени од реакции
892
Нигде во светот општина не е сопственик на спортска екипа само кај нас. Циле е најбогатиот битолчанец така да најлогично е тој да го има најдобриот спортски клуб во градот. За името на клубот се знај дека ќе стој и на спонзорот, ракомет е ова, Загреб 100 имиња има сменато, Бадел, осигурање, банка, ППД, значи ова е практика во светот. За салата не знам кој е проблемот кога пример комплексот Партизан е изнајмен на 30 години по цена од 100 евра месецот, сега проблем е концесијата на салата. Ккриминални договори до даска се правени со спортот низ годините. И така 300 000 евра годината се фрлаа во клубот, сега проблем е уште еднаш за крај да се дадат парите и оштината да се ослободи од теретот и клубот да си функционира ПРОФЕСИОНАЛНО.

Споредба за ракометот кај нас е Серија А, Пелистер е Јувентус, и Јуве е во споственост на најбогатиот во Торино (ФИАТ) и си рекламира свои производи на дресовите на Јуве поќе од 10 години. Исто и Јуве и Пелистер се рбетот на репрезентацијата. Сега треба само Циле да има континуиет во екипата и да се реди успеси па нека си промовира шо сака со името или дресовите на клубот.
I vo romanija
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.861
Поени од реакции
7.243
Поради големиот интерес за престојната "Фузија" или купување на акциите од општина Битола, и се почестите текстови како е формиран рк. Пелистер до нас стигнаа повеќе текстови, па во прилог ви пренесуваме дел од нив. И за крај клубот Пелистер е дел од Битола и како таков треба да остане на битолчани без разлика кој ќе го купи!!!!

Почитувани:
Историскиот вовед е кажан од Гоце Гроздановски и е точен. За да почниме ретроспективно да коментираме ќе ни треба многу време и простор, посебно за последните 10-15 години. Само кратко ќе напрам мала корекција. Зарков и Марковски ја оформија школата ХЈС кога во исто време Зарков беше во Пелистер, и имаа поддршка од членови на тогашната управа како и целиот колектив на РК Пелистер. Небулоза е тоа дека поради проблем со управата направија своја школа. Во тој момент во називот на нивната школа, ЈУНИОР handball scholl, од Работник ја има само буквата "Р". Работник се раѓа многу подоцна од ХЈС. Затоа и денешниот амблем на Работник е ХЈС! Работник се оформува под притисок на одредени пријатели на Силјан Мицевски. Тие негови пријатели подоцна ги бркаат, од нивниот клуб, двете легенди Иве и Заре. Ова е за денешен Работник или ХЈС во минатото.
А за Силјан Мицевски и неговите спектакуларни "враќана" во РК Пелистер на некој нареден час. Само кратко да се знај Силјан, Зоран, Татјана at the moment не се расположени да го купат РК Пелистер туку на нив се врши поолитички притисок.

Ova e soopstenieto na fb samo ne znam dali od oficijalnata strana ili taa drugata na prethodnata uprava no po posledniot pasus izgleda e na prethodnite

https://www.facebook.com/389028657870839/posts/2329702480470104/

P. S. Сега гледам ова е став на пискачот изгледа вистина се при крај со преговорите штом вака се пиши сега ќе се плука се само да нема договор иако тие го молеја циле неколку години да го купи клубот

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
28 септември 2011
Мислења
695
Поени од реакции
892
Поради големиот интерес за престојната "Фузија" или купување на акциите од општина Битола, и се почестите текстови како е формиран рк. Пелистер до нас стигнаа повеќе текстови, па во прилог ви пренесуваме дел од нив. И за крај клубот Пелистер е дел од Битола и како таков треба да остане на битолчани без разлика кој ќе го купи!!!!

Почитувани:
Историскиот вовед е кажан од Гоце Гроздановски и е точен. За да почниме ретроспективно да коментираме ќе ни треба многу време и простор, посебно за последните 10-15 години. Само кратко ќе напрам мала корекција. Зарков и Марковски ја оформија школата ХЈС кога во исто време Зарков беше во Пелистер, и имаа поддршка од членови на тогашната управа како и целиот колектив на РК Пелистер. Небулоза е тоа дека поради проблем со управата направија своја школа. Во тој момент во називот на нивната школа, ЈУНИОР handball scholl, од Работник ја има само буквата "Р". Работник се раѓа многу подоцна од ХЈС. Затоа и денешниот амблем на Работник е ХЈС! Работник се оформува под притисок на одредени пријатели на Силјан Мицевски. Тие негови пријатели подоцна ги бркаат, од нивниот клуб, двете легенди Иве и Заре. Ова е за денешен Работник или ХЈС во минатото.
А за Силјан Мицевски и неговите спектакуларни "враќана" во РК Пелистер на некој нареден час. Само кратко да се знај Силјан, Зоран, Татјана at the moment не се расположени да го купат РК Пелистер туку на нив се врши поолитички притисок.

Ova e soopstenieto na fb samo ne znam dali od oficijalnata strana ili taa drugata na prethodnata uprava no po posledniot pasus izgleda e na prethodnite

https://www.facebook.com/389028657870839/posts/2329702480470104/

P. S. Сега гледам ова е став на пискачот изгледа вистина се при крај со преговорите штом вака се пиши сега ќе се плука се само да нема договор иако тие го молеја циле неколку години да го купи клубот

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Prasaj kolku ke plakat kirija za da igrat vo sportskata
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.861
Поени од реакции
7.243
Prasaj kolku ke plakat kirija za da igrat vo sportskata
Прашај ти де или уште го немаш активирано фб профилот? Инаку чија е страната на пискачот или на корлето

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.861
Поени од реакции
7.243
Nemam uste od partija ne me ostavat
Хахах дојдовте на власт и за џабе ама вршиш тука на форумот сега кажи шо да се праша писето на фб не те разбрав кој да плаќа за салата и од кај знај овај за тоа

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
28 септември 2011
Мислења
695
Поени од реакции
892
Deka pod konceija ke mu ja dat na cile znaci pelister ke treba da plaka za da igra...
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.861
Поени од реакции
7.243
Deka pod konceija ke mu ja dat na cile znaci pelister ke treba da plaka za da igra...
Од кај знај овај колку треба да плаќаме кога беше порано во управата а ништо чудо то ако се деси да не префрлат во медицинско или во горната гимназија хахаха мајтапот на страна последно е дека преговорите се ви тек што значи нема промени ниту за купувањето на клубот ниту за салата па ќе видиме што ќе биди

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
452
Поени од реакции
1.193
Abe veke ni zakazaja termini za ehf, i protivnici i se.. izgleda djabe drndame tolku vreme...
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.207
Поени од реакции
4.944
Тие претставниците шо биле од СЕХА за салата, од вчера му дале рок во следните 30 дена, значи до 15.08 да ги средат сите недостатоци шо беа наведени за салата, односно да ги исполнува условите шо ги бараат за да се игра СЕХА и ЛШ тука.
Од друга страна Општина Битола закажа седница на совет на 30.07 за случајот фузија помеѓу двата клуба, овде некој некого еба на здрав памет !

Значи во следните 2 недели до 30ти, сигурно никој нема да фати нешто да работи за салата, дури официјално не помини оваа точка на совет, после е краток периодот устанват уште 15 дена, па за 15 дена можат да го свиткат само.
Сума сумарум, салата ќе си остани ваква штала како шо е сега, Еурофарм ќе си се тргни да игра Скопје лига на шампиони и сеха, а ние ќе играме во ледената :D
Еве денес го добивме и противникот во ЕХФ играме со победникот до Беса или Винтерхур, закажани се и термините....

Така да останва она истото шо го пишевме овде, дека фузијата беше само пуштање мува во новините на социјалните мрежи, да се види како ќе се реагира.

Според мене Игор Котевски ќе го назначат за тренер, ќе земат 2-3 играчи тие шо ги пишат како планирани засилувања и то ќе биди се, претежно Пелистер во новата сезона ќе биди млада екипа, каде целта ќе биди само влез во плеј оф, тешко и невозможно е за во Европа, каде останатите екипи се многу појаки.
Ќе почни Игор со млада екипа, како шо почна во Бутел, па за неколку години можи да биди нешто, пред се акцент ставам за накој спонзор ако се најди.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Од кај знај овај колку треба да плаќаме кога беше порано во управата а ништо чудо то ако се деси да не префрлат во медицинско или во горната гимназија хахаха мајтапот на страна последно е дека преговорите се ви тек што значи нема промени ниту за купувањето на клубот ниту за салата па ќе видиме што ќе биди

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Како ќе плаќа Пелистер кирија кога и салата и клубот ќе се на ист газда? :angel:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom