Фан клуб: Пелистер!

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.880
Поени од реакции
7.265
Сам ги тепа Магдевски голема победа без двата ѓупци, плус Стојановски и после се повреди и Маслинко со многу лични куртуливме оти браќата Стојановски не беа во нормала а цел град денс пораз со хендикеп слаби сме биле но ете изиграа кога најмалку се очекуваше

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.490
Поени од реакции
16.137
Јбг, Магде мотивиран, за малку трипл-дабл не направил :( Исто и Радуловиќ.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.880
Поени од реакции
7.265
Заслужен пораз ништо не изигравме денес освен Јуре другите никако да влезат во ритам а Еуроникел се шо шутна влезе се виде дека Маслинко фали многу а за црнците можи ќе ги биди но не верувам дека до купот ќе бидат спремни и во форма се гледа дека многу време немаат играно штета шо изгубивме на продолженија а можеше да ја решиме но тоа е вака изгледа мораше да биди после поразите на мзт од нас и работнички

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.280
Поени од реакции
1.728
Заслужен пораз ништо не изигравме денес освен Јуре другите никако да влезат во ритам а Еуроникел се шо шутна влезе се виде дека Маслинко фали многу а за црнците можи ќе ги биди но не верувам дека до купот ќе бидат спремни и во форма се гледа дека многу време немаат играно штета шо изгубивме на продолженија а можеше да ја решиме но тоа е вака изгледа мораше да биди после поразите на мзт од нас и работнички

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
Кажав јас дека Никел ќе е топ 3 на денот ко почна сезоната, најдобар тим склопен од распад до 2ро место. Ништо не се комплицираше го собраа Глигоријевич кој беше најдобар кај Куманово лани колку и да беа лоши, Смит од ФМП беше еден од најдобрите странци во лигата си го собраа, Дубински го враќаат секоја сезона ликот денес 43 минути изигра буквално од игра не излезе и до последно симултанка си мана немаше играч кој да го застани. Новите црнци кај нас се УЖАС онај Knight незнам кој го донесе ама се гледа дека нема ич кошарка ни живот во него, овај другиот гризи одбрана и незнам оти не го пушти во продолжението да седи на Дубински нонстоп. Залажува победата над МЗТ ама реалноста е дека тимот е тежок пропаст последните неколку месеци, нонстоп проблеми 50 странци се сменаа како Куманово лани секој месец 3ца нови носеа. Секоја чест кој агент им ги увалува странците, требаше Корбет од Чаир да го земат замина од таму секако дај му пари нека игра ја прегази цела лига неможеа да го застанат првата полусезона ама .......
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.229
Поени од реакции
6.710
Денес мислам дека имавте среќа дека НИШТО апсолутно не влегуваше кај нас, а имавме преку 10 отворени шутеви за 3. Јбг, не може да се добие утакмица кога еден играч шутира 1/10 за 3, другиот (еден од подобрите шутери) 2/9 за 3 итн. Сепак, заслужена победа, со исклучок на 3/4 водевте во текот на целиот натпревар. Мислам дека ова ни беше (и ќе ни биде) најлошиот натпревар сезонава и не очекуваат гостувања со МЗТ и Работнички во следните 2 кола, од кои барем ЈАС лично очекувам бар 1 победа (зборуам за Еуроникел).

Мислам дека Радуловиќ не го вади максимумот од Бернард. Денес беше задржан ОДЛИЧНО(и пак така ни даде 15-тина поени, не сум видел статистика), али стојам на тоа дека е најдобар странец во лигава и КОМОТНО би можел да игра и на ниво НАД нашата лига, јбг ретко се гледа толку подвижен играч што може да ги покрие сите позиции од 1-3, а притоа ја има таа висина и таа сила(повисок е од Хот и од овој другиот црнец што играше кај вас што изгледа како лик излезен од цртан филм).

Околу Планиниќ, лани РЕАЛНО беше најдобар играч кај нас, имаше најмногу поени итн, меѓутоа станува збор за центар што претежно ја сака топката во рака, знае и да си шутне од надвор(иако реално не е баш најдобар во тој сегмент), ама меѓу другото и многу борбен играч и во секој натпревар дава 100%, што понекогаш знае да створи и контра ефект кога не му иде, а да форсира непотребно. Несомнено, КЛАСА е над Хот и над овој другиот црнец (Банди беше мислам), МЕЃУТОА дали е тоа тоа што му фали кај вас на тимот. Лани ја имаше улогата на прв играч кај нас, и ја извршуваше солидно, ама во многу посредена екипа како Пелистер годинава каде што има повеќе квалитетни играчи него ние лани (зборам пред се за бековската линија каде што се Бернард, Костовски, Магдевски, Лука) не знам колку и како би се снашол. Во однос на МОМЕНТАЛНАТА центарска линија кај вас сметам дека ќе биде ОГРОМЕН, ама баш ОГРОМЕН Upgrade. Сепак, стојам на ставот дека треба Бернард да ви биде главен играч и околу него да се врти целата стратегија и офанзивна игра, ама сепак на крај крајева тоа е само мислење и не значи дека сум во право.
Да се самоцитирам по првиот натпревар, се што не влезе во првиот натпревар овој пат влезе кај нас(посебно во 3/4, не дека ве провоцирам, ама реално се што шутнавме и преку рака влезе, а првиот натпревар од чисти позиции промашуваа играчите). Мислам дека не ви е правилно конципиран тимот со последните странци (ова е мое, ЛАИЧКО мислење), имате 100 бекови (Магдевски, Костовски, Лука, 2-цата црнци, па и Мијовиќ, Сапунџиев), од кои што СКОРО сите ја сакаат топката во раце, а од друга страна немате играч на позиција крило (еве ајде Мијовиќ), а на високите позиции ги имате само Планиниќ, Маслинко (што се класа за наша лига) и Хот(што е само СОЛИДЕН играч за ротација, не е за повеќе од 12-15 мин по утакмица), и доаѓа ситуација како денешниот наптревар каде Маслинко е веројатно повреден и не играше, Јуре влезе во проблем со лични и влеговте во ситуациај 4-ца ниски играчи и само Хот како висок играч. Мислам дека со оглед на буџетот, условите и средствата можевте да склопите подобра екипа, место 2-ца црнци плејови да земевте пример еден на позиција крило (3-4) и друг на позиција 4-5 со што ќе имавте многу побалансиран тим (ете, Костовски и Магдевски се одлични плејови, Лука од клупа, Мијовиќ исто), меѓутоа тоа е само мое мислење. Стискам палци било кој од нас (окау, нормално навивам за Еуроникел) да земе БАРЕМ 1 трофеј (титула или куп) и да ги тргнеме "вечните" од тронот
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.218
Поени од реакции
4.963
416415801_323899063389546_3356111833510642207_n.jpg
Со Шибенка првата, победа на мускули....
Петокот со Домжале, заслужена победа, незаслужено ќе беше да не победиме, тотално надигравме тим играчки поквалитетен од нас, многу имаме осцилации во играта, да се чуди дури чоек или играме предобро без грешка и можи секој да победиме како шо беше со МЗТ, па сега со Домжале или сме дупе и губиме 200 разлика од Работнички, Чаир и Еуроникел. Со Домжале, Костовски погоди доста клучни тројки, а мотм беше Мијо, страшна партија изигра, за после за со Сутјеска да е невидлив.
Тука рака на срце добро го насамаривме екс играчот Бернард каде дури беше топката во него цело време се бараше да шутира, а овај буквално ништо не погоди и играше со нервите на публиката и на крајот заврши со 0 поени :kuracc::pos:
Со Сутјеска пораз кој носи вина Радуле и уште еднаш докажа дека е чист просек тренер, мечот се реши уште првите 5 минути каде Сутјеска ни напрај 14:0, пет минути да не дајш кош во кошарка....шта речи....?
Иако резултатски се вративме таму дури крајот на полувремето, ама не беше дозволиво оваа Сутјеска вака да не отвори...
На крај дури имавме и напад за победа, ама маестро Радуле реши последниот напад за победа да го решава американецот, кој претхо,аа со 3 од 3 ќе бевме 85% во плеј офот, вака на следниот турнир милум силум мора една победа да се напрај особено со директниот конкурент ББЛ.
На балонот Пелистер имаше многу симпатии од рандом публика, на сите утакмици речиси повеќе сакаа Пелистер да победи.

п.с. Друга работа, кога ќе губите не мора одма да бегате од публиката, не само за победи браво браво, ако вас ве болат поразите, мене и останатите други, 10 пати повеќе од вас не болат...
Нека се одморат до купот, со добра анализа на противниците и "битолско" судење да се надеваме на првата титула !
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.880
Поени од реакции
7.265
Не ми се отвораше темата неколку дена после онај болен пораз на добиена утакмица и куп ние сами ја сјебавме прво со техничката(близнакот трета четвртина) судиите ги вратија(а баш мислев и бев убеден дека ќе поможат да се дај шанса и на Битола за кошарка) после нашите се предадоа да не речам укочија шо не реши ѓупакот и факинг робев па да не филозофирам многу после пуштањето на Хот во Вардар за да избори опстанок уште истито ден требаше да ги избркаат ѓупците и под итно да бараат нови 1 и 2 како и уште една 5ка ако сакаат нешто повеќе во АБА2 лигата каде само првиот оди во прва лига и пред се во плејоф мислам односно сум сигурен дека ваква шанса и атмосфера тешко дека ќе имаме пак за пехар но се зависи сега од управата и спонзорот дали ќе дуплираат одат all in или ќе се откажат за крај честитки за Металски Завод Тито и малата фа

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
 
Член од
7 јули 2022
Мислења
10
Поени од реакции
5
Не ми се отвораше темата неколку дена после онај болен пораз на добиена утакмица и куп ние сами ја сјебавме прво со техничката(близнакот трета четвртина) судиите ги вратија(а баш мислев и бев убеден дека ќе поможат да се дај шанса и на Битола за кошарка) после нашите се предадоа да не речам укочија шо не реши ѓупакот и факинг робев па да не филозофирам многу после пуштањето на Хот во Вардар за да избори опстанок уште истито ден требаше да ги избркаат ѓупците и под итно да бараат нови 1 и 2 како и уште една 5ка ако сакаат нешто повеќе во АБА2 лигата каде само првиот оди во прва лига и пред се во плејоф мислам односно сум сигурен дека ваква шанса и атмосфера тешко дека ќе имаме пак за пехар но се зависи сега од управата и спонзорот дали ќе дуплираат одат all in или ќе се откажат за крај честитки за Металски Завод Тито и малата фа

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
По мое инфо немаат поголеми амбиции во АБА2... инаку во овој период тешко е да најдеш слободни а добри играчи дали би биле на позиција 1 и 2 или 5
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.880
Поени од реакции
7.265
По мое инфо немаат поголеми амбиции во АБА2... инаку во овој период тешко е да најдеш слободни а добри играчи дали би биле на позиција 1 и 2 или 5
Ne znam dali e tesko ili lesno da se najdat igraci no osven hot zamina I gjupakot isto vo vardar pa prasanjeto e koj mu e menadzer koj gi nosi tuka pa vo skopje a od druga strana mzt najde plejmejker gjupak taka da ne ke e deka e tesko samo dali se saka I dali se znaj koj nosi kaj nas igraci trenerot,bivsiot trener ili dirketorot malku se cudni nekoj raboti posle kupot mnogu prasanja a malku odgovori ,zosto ne prat faul a mu receno zosto se odi na vlez ,zosto go mesata za trojka I banana zosto nekoj frla trojki vo bunar itn...
Koj mozi pak neka go gleda finaleto da si odgovori na nekoj prasanja koj go prifati lesno porazot a koj mnogu tesko itn...


Sent from my SM-S901B using Tapatalk
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.280
Поени од реакции
1.728
Ne znam dali e tesko ili lesno da se najdat igraci no osven hot zamina I gjupakot isto vo vardar pa prasanjeto e koj mu e menadzer koj gi nosi tuka pa vo skopje a od druga strana mzt najde plejmejker gjupak taka da ne ke e deka e tesko samo dali se saka I dali se znaj koj nosi kaj nas igraci trenerot,bivsiot trener ili dirketorot malku se cudni nekoj raboti posle kupot mnogu prasanja a malku odgovori ,zosto ne prat faul a mu receno zosto se odi na vlez ,zosto go mesata za trojka I banana zosto nekoj frla trojki vo bunar itn...
Koj mozi pak neka go gleda finaleto da si odgovori na nekoj prasanja koj go prifati lesno porazot a koj mnogu tesko itn...


Sent from my SM-S901B using Tapatalk
Ваков пенал тешко дека ќе се има уште еднаш, раскаран МЗТ без плати со повреден Војдан пред толкава публика.

Ниту едно засилување не е погодено ова сезона, Планинич му даде на Никел 30 поени оти овие беа ужас ама кога ќе се стегни одбраната малце потешко да просперира, и Мијович е промашен и Фуџет и Најт.. Незнам кој ќе ја сноси одговорноста и дали ќе ја сноси ама на таа пара и стабилност ништо не сработија оваа сезона.

После овај пораз народот ќе ја изгуби и малце вољата за кошарка што ја прикажа за купот. Ама можи и поарно за некој луѓе во клубот да си ги терат менаџерските и местачките шеми без притисок без ништо.

И судењето не памтам да било поизедначено на вакво дерби против МЗТ
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Каков секс од судиите денес во Скопје. И играта катастрофа, ама ваков слалом од страна на судии немам видено. Трета четвртина и четврта изгледајте ги.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.280
Поени од реакции
1.728
Каков секс од судиите денес во Скопје. И играта катастрофа, ама ваков слалом од страна на судии немам видено. Трета четвртина и четврта изгледајте ги.
Мораше за купот да му вратат дека ги оштетија.
 
Член од
9 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
123
Kaj go ima ova be sho sakat si prat so klubo, nashi pari troshat a pred nikoj otchet ne prilozhvat, pa ushte komentari zabranile na fb... ne zasluzhvat nikoj da mu stapni na utakmica
 
Член од
7 јули 2022
Мислења
10
Поени од реакции
5
Зашто не играше денес Балша Драговиќ?

 

Kajgana Shop

На врв Bottom