Фан клуб: Милан

Џампаоло?


  • Вкупно гласачи
    55
  • Гласањето е завршено на .
Член од
19 март 2014
Мислења
571
Поени од реакции
864
Менталитетот "еден да се погоди од 3 ефтини трансфери" е на самиот врв од топ 5те причини зашто милан е во континуирана стагнација изминатиот период.

Иако доста се заебавме и со двајцата од јувентус таканаречени "докажани" играчи.
Последниве 3 години од толку купени играчи да се гаѓаа 1од 3 ќе бевме најмалце 2ри во Италија и во топ16 во Европа а не да се бориме за 4то место цела година како грешни ѓаоли
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Менталитетот "еден да се погоди од 3 ефтини трансфери" е на самиот врв од топ 5те причини зашто милан е во континуирана стагнација изминатиот период.

Иако доста се заебавме и со двајцата од јувентус таканаречени "докажани" играчи.
Па повеќе се заебаа со такви играчи со големи плати и скапо платени. Најмногу очекуваш од нив, а се однесуваат како да се платени 10 пати помалку и не се замараат со ништо.

Досега во поголем дел се носеа играчи кои им одговараа на управата, а не на тренерот и сите играа надвор од својата позиција и имаа друга улога.
После Ромањоли немаат погодено играч. Тоа е 1 во 50

Се надевам ова лето нема да го направат истото и ќе донесат играчи кои одговараат на системот кој го применува тренерот, а не на нив кој им одговара па од каде сака нека се.
А и се наоѓаат добри тимски играчи кои може да експлодираат за една сезона, а гледам таква им е целта на овие да ги препознаат таквите и да ги соберат за малку пари.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Па добро, имаат некои светли точки сегашниве - Пакета и Пјонтек. Овие играчи без оглед на системот се поклопуваат.
Ако играат 4-3-1-2 формација, значи дека ќе мора уште еден шпиц, нешто што Гатузо го правеше на моменти со Пјонтек-Кутроне и ја воопшто не бев задоволен од тоа како играа двајцата. Според мене се гушеа и не беа ефикасни во 4-4-2.
Сепак уште претпоставуваме како ќе игра новиов ни тренер. Дали 4-4-2, дали 4-3-2-1 или класика 4-3-1-2. Пошо има разлика.

Дали Сусо ќе игра како втор напаѓач а Пакета како полу шпиц. Доста ствари има што треба да ги мозга новиот ни тренер.
Али стварно не мислам дека направија добар избор со џампаоло.

Околу трансферот на Круниќ има една позитивна работа (иако и лани имавме такви трансфери за на клупа), а тоа е фактот што е купен многу рано и уште од старт ќе биде приклучен на тимот. МНОГУ, ама многу е битно тоа порано да се прават трансферите и уште одма да се фрлат новите играчи во оган од кои се очекува да направат разлика, а не ко лани постепено, полека да се интегрираат и на крај некои да не ни заиграт или да се fringe играчи ко ДРВОТО со суканици и залижаното пиче.

Кутроне да се даде негде на позајмица.
Со средниот ред не се знае ништо. Чалханоглу и Кеси би ги задржал, Пакета секако. Другово ајт у курац нека иде. дури и Чалханоглу би го шитнал, али може да игра на повеќе позиции, дури и може како полу-шпиц да игра. И од таа причина.
Биља 19 милионскиот на 30+ исто би го шитнал додека може од него барем 10 милиони да се извадат.
Со одбраната мислам дека океј е Ловрен реално, со Ромањоли баш океј би биле. Не дека е екстра трансфер, ама сосема солиден ко за во Милан.
ДЕСЕН БЕК ПОД ИТНО. Па дури и лев, али ајде родригезченцето може и да помине, иако е тежок просек.
Нит конти нит Калабрија, првиов пошто го глеам дека се мачеше цела полусезона, а вториов пошто веќе 3 години е во милан и нема никаков објективен напредок освен повремени блесоци. За 3 години штом не прерасна у играчиште, толку му е - уште еден Абате/Де Шиљо паразит што ќе биде подпросечен - НЕ НИ ТРЕБА.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Ловрен би бил ок..ова не ти требаше :place::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
Ok, prodaj go posho se machel posle 2 nezgodni povredi i zanemari go faktot deka ima odlicni predispozicii za moderen ofanzivene desen bek.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Па ако доаѓа Крунич веќе имаат сличен играч, а Елмас сигурно нема да биде првотимец ни кај нас, а ни во друг тим.

За втор напаѓач шпекулации за Коуаме, Кореа и Муриел.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Кореа со Пјонтек би бил идеален..истиот агент го има како Сусо и Калабрија кој денес беше во Каса Милан на преговори.

https://www.football-italia.net/139342/milan-join-race-elmas

Не дека нема потенцијал али Елмас ако треба да ни е првотимец :sramezliv:.
овие пишуваат се и сешто..Веретоут или како е овој од Фиорентина што го брка Наполи демек и нашиве загризале за него.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
Dobro be kako odednas onie fudbaleri od Empoli sto ispadnaa u vtora liga stanaa najatraktivni na pazarot koga e Milan vo prasanje . Aj malce bil onoj Krunic, sea i Benaser i Kaputo stanaa biseri neotkrieni :icon_lol:

Inace jas za Sensi sum se pomalce optimist. Dobro resenie bi bil ama ne veruvam deka 35 bi odvoile za nego kako sto mi tera.
Mirisa deka ke se napunime so Birsi i Lapaduli i deka dolgi godini ke smrdi sranjeto sto go napravija Maldini Leonardo i Gatuzo godinava.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
WTF прaшaле зa Мaнoлaс,некa не се зaебaвaaт aкo имa кеш вo нaпaд и срединa сме дефицитaрни,центрaлен бек не е приoритет.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Па тие фудбалери не се атрактивни само за нас туку и за други клубови од Италија.
И како што знам клубот истиот го следи цели сезона. Сигурно интересот не е од вчера.

Играчи како Манолас, Тореира значи продажба се надевам на Сусо, Хакан, Мусачио, а не Донарума и Ромањоли.



Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Sensi 35m bara Sassuolo..malce ja preteraa. Poarno da go ostavea Bakayoko za taa cena
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Медиумите си зголемија од 25 мил на 35 мил исто како што си зголемија буџетот од 20-40 па на 80 мил.
Како и да е Сасуоло ќе треба да го откупат и Локатели со што Сенси и не испаѓа скап трансфер. Реално 20-25 мил му е вредноста. Мислам дека ќе успеат да договорат некоја сума 15 мил и Локатели.

Бакајоко си кажа дека сака да се врати во Челзи, многу работи го предомислија да не остане во Италија. Вчера изјави дека подобро му е да остане во Челзи.

Ако планираат да дадат и над 30 мил за уште еден дефанзивец имаат повеќе избор и тешка одлука дали да одат со некој поискусен или пак помлад како Манчини и Андерсен.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.452
Поени од реакции
5.420
Уф Тореира што убоо ќе ни дојде, ни Бакајоко ни Кесе ќе ни фали...

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom