Фан Клуб: Реал Мадрид

Статус
Затворена за нови мислења.

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
^ И овие до него се кинат од смеење :pos:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.430
Поени од реакции
13.829
Досадно е деновиве, нема ништо актуелно, па мора со интервјуа ..

Khedira (02.09.10 - Kicker): Не ми беше лесно во првиве недели. Нова земја, не го знам јазикот, критикуван од медиумите, и почнувам да се прашувам во што се вмешав. Треба да си премногу силен за да го издржиш ова. Но јасно ми е дека од самиот почеток кога ќе дојдеш во Real Madrid мораш да покажеш максимум и да одговориш на високите барања на клубот.

Учам шпански. После репрезентативните натпревари ќе зимам часови три пати неделно. Кога си во најдобриот клуб мора се да биде перфектно, свесен сум за тоа, а и Ozil исто така.

Фудбалот кој се игра во Real Madrid за мене е комплетно нов. Не можам да го променам начинот на кој играв речиси 20 години за три недели. Но ќе дадам се од себе, верувам во себе, знам дека можам да се докажам и во најдобриот светски клуб, со најдобриот тренер.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Мурињо во стилот на Кака... во секое интервју го споменува Интер. :)
 

iggo_s

.. sangre blanca en mis venas!
Член од
30 јуни 2009
Мислења
1.389
Поени од реакции
1.077
Сабајлево на официјалниот сајт на Барса било овјавено дека картите за првото Ел Класико се пуштени у продажба, и за само 2 саата биле распродадени.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
не е непочутување кон јувентус,туку од почит кон херкулес...
денеска нема играч што не го бацил амблемот на новиот клуб во кој што преминал,едноставно така оди работата,тоа го прават и за фановите!!
 

moni <3 real

ти никад нема да влезеш.
Член од
27 јуни 2009
Мислења
1.466
Поени од реакции
667
Сабајлево на официјалниот сајт на Барса било овјавено дека картите за првото Ел Класико се пуштени у продажба, и за само 2 саата биле распродадени.
А ако планирам да идам на второто треба сеа во брза иднина да купам карти као демек?

Оооо...а јас се надевам па дека можам дента да купам и да идам да си глеам(за кој било друг натпревар мислам)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.430
Поени од реакции
13.829
А ако планирам да идам на второто треба сеа во брза иднина да купам карти као демек?

Оооо...а јас се надевам па дека можам дента да купам и да идам да си глеам(за кој било друг натпревар мислам)
Моеш и на денот да најдеш нешто, али на црно, и малку поскапо. Ако сакаш да идеш контактирај го Серпико, он е доста запознаен со тие работи, има идено со Филе. :)

Интервјуто со Мурињо, втор дел.

П: Толкава инвестиција, речиси 80 милиони евра, за да се почне првенството со нерешен резултат, додека Barcelona победува со 3-0 и со аплауз...
ЈМ: Ќе ви кажам јасно и гласно за да разберете еднаш за секогаш. Barcelona е готов производ, Barcelona е школа за фудбал кој живее од структурата која ја сочинуваат Valdés, Puyol, Xavi, Iniesta и Messi кои се 20 години во Barcelona... откако се родени. Barcelona е екипа која нема контрадикторност во својот процес.

П: Заслужуваат толку многу пофалби?
ЈМ: Ти ја гледаш Barcelona денес, таа на Rijkaard, на Van Gaal, Cruyff и можеби некоја ти се допаѓа повеќе од друга, но стилот на игра е тој. Barcelona е готов производ и само се апдејтува. Имаш апликација во твојот компјутер и само кликнуваш update. И освен тоа троши и не малку. Итри луѓе се, кажуваат дека не трошат, дека не купуваат играчи, дека се доаѓа од младинската школа. Некои веруваат во тоа, иако не е точно. Јас сум овде за да се натпреварувам со еден готов продукт.

П: Луѓето го гледаат Mourinho како малку романтичен за фудбал. Дали сте премногу дефанзивен?
ЈМ: Кога сум бил дефанзивен? Објаснете, ве молам.

П: Има фанови кои мислат дека вие се задоволувате со победа на Real Madrid од 1-0.
ЈМ: Да ве потсетам дека со резултат 0-1 против Mallorca денес сите би биле посреќни (хехехе). Ќе ви објаснам. Мојот Real Madrid секогаш ќе сака победа и добра игра, но исто така може да игра и 0-0 во Палма и да има 8 шанси за гол. Мојот Real Madrid ќе ги игра сите натпревари за да победи и секогаш ќе ризикува за да победи. Никој не се сомнева во тоа. Мојот Real Madrid нема да се плаши од пораз. Никогаш.

П: Вашата легенда кажува дека сте ладна и прагматична личност.
ЈМ: Па, читајте ги книгите. Но не само титулите кои сум ги освоил. Мојот Chelsea беше екипа ко најмногу дадени голови во историјата на Premier, се до минатата сезона кога се надмина од самиот Chelsea. Освен тоа, беше екипа со најмногу последователни победи во Premier и се уште го има тој рекорд. Англиската лига во очите на светската јавност е највозбудлива, најофанзивна, најстрастна. И таму го оставив мојот печат. Тоа го кажуваат книгите, не Mourinho.

П: Но на последната ЛШ изгледаше дека Inter игра со контра удари.
ЈМ: Не е точно. Во осмина финале се сретнавме со Chelsea и мојот Inter победи со 0-1 на Stamford Bridge, кој остана нем зошто можевме да им дадеме 4 или 5 голови. Во четврт финале можевме да и дадеме 5 гола на CSKA во Милано и во Москва помнавме лесно. Ни се падна Barcelona во полуфинале и на San Siro им дадовме 3 гола, а можеа да бидат уште два.....

П: А во Барселона?
ЈМ: Во Барселона игравме со 10. Тоа беше историски натпревар за Inter, зошто речиси пола век немаше освоено ЛШ и само финалето беше голем дострел. Со 10 играчи на терен и бранејќи резултат 3-1, што сакаш? И ве потсетувам дека во финалето на Bernabéu, од првата минута, сите знаеја дека Inter ќе го победи Bayern. Ха! Тоа никој не ти го подарува.

П: Проблемот е што Barcelona ја препознаваат по добар фудбал, а Guradiola го нарекуваат “филозоф“, додека вас ве викаат “тврд човек“. И фановите на Real Madrid веруваат во вас поради тоа. Ве гледаат како лек против Barcelona.

ЈМ: Видте, јас знам како се игра против Barcelona. Го знам тоа на памет. 11 против 11. Понекогаш против 10, но и тогаш знам како да преживеам. Barcelona можеш да ја деактивираш само ако играш ти командуваш со твојот стил. Ако сакаш да играш како нив, губиш. Тоа ми е многу јасно. Они сакаат да ги натераат ривалите да играат како нив, зошто тогаш те убиваат, зошто со тој стил на игра се подобри индивидуално и колективно. Јас се соочив со нив три пати во три елиминации. Добив една со Chelsea и изгубив друга. Третиот пат, кога не присуствував јас сите знаеме што се случи со норвешкиот судија. Затоа не играа во финале. И ги сретнав со нив со Inter и ги елиминирав.

П: Но минатата сезона, во фазата по групи ве здробија.
ЈМ: Да, затоа што отидовме на Nou Camp како ангели, симпатични и си заминавме како добрите дечки. Речиси ни дадоа 3 или 4 гола. НО вториот пат кога отидовме таму веќе им беа спакувани куферите за во Мадрид и тогаш не бевме симпатични, спротивото, излеговме мокри од прскалките на терен. Со Barcelona не треба да бидеш симпатичен. Треба да ги разоружиш од првата минута.

П: Следниот 28 ноември Real Madrid оди на Camp Nou исто така со вклучени прскалки?
ЈМ: Не знам, но само кажувам дека ако против Barcelona играш како нив, мртов си. Ако играш како што ти сакаш, можеш да ги победиш.

П: И каков е фудбалскиот стил за да ја победиш оваа Barcelona?
ЈМ: Ние ја бараме формулата. Inter беше подготвена екипа, 10-годишното искуство ми овозможи да создадам еден физички и психички силен Inter. МОјот Inter имаше ѕверска психичка сила за да се бори против екипа која ќе има 70% посед на топка. За да го совладаш тоа, треба да имаш железна организациона тактика. И покрај брзите додавања, не можеа да ја уништат нашата дефанзивна организација, железна одбрана, инсистирам. Тоа е тактички, физички и психички. Inter беше подготвен за се.

П: Овој Real Madrid е подобар од тој Inter?
ЈМ: Ако ме прашате дали мојот Inter е подобар од овој Real Madrid, одговорот ќе биде мојот Inter. Но јас работам за да за два или три месеца да можам да кажам дека мојот Real Madrid е исто толку добар колку и мојот Inter, а за 4-5 месеци да кажам дека мојот Real Madrid е подобар од мојот Inter.

П: И како успеавте да ја надминете Barcelona?
ЈМ: Ако го правиш тоа што они го сакаат, нема ни да стигнеш до гол, паѓаш во нивната замка. Прво потребен ти е притисок горе, но ако играш на мал простор губиш топка во средина и таму, они на 20-30 метри со Messi, Pedro, Iniesta, ток-ток-ток и карај.

П: А кој е клучот за да се избегне таа замка ?
ЈМ: За да не те фатат со изгубена топка во прва фаза мораш директно да излезеш од дефанзивната зона во втора или трета фаза со долги додавања за да ги изненадиш. Нивниот притисок во првата фаза е стршен, зошто ако ја земат топката, брзи се и мртов си. Лоша контрола, едно лошо додавање или лошо примање на топка има даваш брзина 200 на саат и имаш голем проблем. Но кога ја одвлекуваш играта Barcelona има многу проблеми.

П: И ако имаат лоша ноќ, веќе знаете дека овде имаа дарежливи судии кои во Шпанија ги крстивме “Villarato”. Знаете за тоа?
ЈМ: Ќе бидам хипокрит ако го искористам тој аргумент, зошто ми фалат податоци за тоа. Но потврден податок ми е тоа дека Barcelona многу често ги завршува натпреварите со играч во своја корист. Премногу такви случаи. Само моето искуство, во четирите средби со нив моите екипи останаа со 10 играчи.

П: Да зборуваме за Cristiano. Го гледаме со голема волја и нетрпение. И како врв на се и се повреди.
ЈМ: Видете, Cristiano нема базенска култура, се оформи во Британија, кај Ferguson. Знае за fair play. Не симулира. Cristiano го удираат силно и гледам дека жолтите картони каснат. Cristiano мене нема потреба да ми докаже ништо, зошто тоа што навистина вреди ми го покажува секој ден на Valdebebas. За еден гол повеќе или помалку нема да се сомневам во неговите квалитети, за тоа не се дискутира. Нема да се сомневам во него никогаш. Неговото чувство за одговорност се вика “врела крв“ во текот на натпреварот. Некои немаат ни ладна крв, само вода. Кога би требал да изберам, во мојата екипа сакам барем тројца со врела крв, тројца со крв на нормална температура и барем тројца со ладна крв. Но со вода не сакам ни еден.

П: И Benzema има ладна крв или вода?
ЈМ: Benzema има многу ладна крв. Морам да ја згреам.

П: Milan ве плаши со Robinho и Ibrahmovic?
ЈМ: ЛШ е покомплицирана сега со сериозни кандидати за титулата. Четворката Robinho, Ibrahimovic, Ronaldinho и Pato е најсилната во светот. Milan соедини големи играчи кои се придружуваат на неговата историја, култура и традиција во ЛШ.

П: Зошто не го убедивте Raúl да остане?
ЈМ: Кога зборував со Raúl, неговата одлука веќе беше донесена. Тоа беше храбра одлука, на играч кој беше убеден дека тоа е најдобро за сите. Raúl е симбол на историјата на Real Madrid и мислам дека ќе се врати. Не како играч, но Raúl мора да се врати овде еден ден.....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom