Фан Клуб: Ливерпул

Кој ќе ни биде нов капитен после продавањето на Хендерсон?


  • Вкупно гласачи
    100
Член од
16 април 2014
Мислења
7.069
Поени од реакции
11.045
Како е можно да се распадните вака?
Игра-нула. Прочитан буквар.
Што е работава?
Не можам да си објаснам на што се должи ова? Имате играчи, тренер, се.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
1620979111726.png



Памтам многу "living in history" моменти од Ливерпул, ама мислам дека ова ќе ми остане у паметот цел живот, како и да се одвие сезоната до крај. И покрај тоа што ако ја глеаме големата слика ова е минорен момент, сепак има некое уникатно значење. Среќен сум шо ќе можам да кажам дека сум ја гледал оваа вечно потценета клупска легенда.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Шо можи да кажиме после вакво нешто денес? Има некој шо остана рамнодушен после голот или после пост-меч интервјуто на Алисон? Јас уште не можам да се соберам. Знам дека е победа против факинг ВБА во последна секунда од утакмица, ама вакви моменти се случуваат само еднаш.

Ако ова победа денес пред се, а и победата над Јунајтед пред некој ден не е доволен буст за да се победат и двете до крај, тогаш не знам.

Играч на утакмицата за мене дефинитивно Трент, ќе го тргниме настрана Алисон. Уште еднаш се покажа дека секогаш мора да има некој „локалец“ во тимот, единствен на теренот кој сите 90 минути не застана буквално ниту во одбрана, ниту во напад, поправи неколку грешки на Вилијамс и Филипс, креираше шанси, буквално мотор на екипата. Тиаго можда првпат покажа зошто е донесен во тимот, можда и првпат ја имаше улогата која треба да ја има, ама одигра натпревар на ниво.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Нејт Филипс јеби ми жену.

Немало играч кај нас што поише заслужил шанса да се бори за место у тимот. Цар човек.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.838
Поени од реакции
7.593
1621503588467.png

WTF новиве дресови.. Ќе бидеме Рома или тие во магла снимаат?
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
841
Поени од реакции
1.295
Ај нека напише некој од вас импресии и како е со Тиаго ситуацијата , го немам пратено сезонава, а ме интересира , со години ми беше еден од поомилените играчи.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Ај нека напише некој од вас импресии и како е со Тиаго ситуацијата , го немам пратено сезонава, а ме интересира , со години ми беше еден од поомилените играчи.
Лошо почна, му требаше адаптација, а и не игравме со средината у која што беше замислен, па играше на релативно неприродна позиција, речиси како ДМ. Жолт на секоја утакмица стандард и со задоцнети фаули, без улога у нападот.

Откако се врати Фабињо таму и Тиаго доби поише слобода у креирање офанзива, многу подобро се снаоѓа, и комотно може да се каже дека последниве неколку месеци, кога не беше МОТМ, беше еден од најдобрите на утакмицата.

Се надевам од август со комплетен тим ќе гледаме и уште поше од него, да се вратат повредените (и да не се повредат пак).
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Конечно заврши една турбулентна сезона, мислам дека сите го чекавме крајот шо побрзо.

3-то место и изборен пласман во ЛШ за наредна сезона според мене е голем успех на крај. Сите знајме шо се се случваше во текот на сезоната, повреди и сето то, ама има и многу позитивни работи кои можи да се извлечат. Жота и Тиаго ќе бидат одлични засилувања, то можи да се забележи. Жота веќе имаше инстант импакт во тимот, а Тиаго почна да си го пронаоѓа своето место во последните месец дена и прераснува во оној препознатливиот Тиаго.

Филипс и Рис Вилијамс :) Шо да се речи за момците. Како само истуркаја дел од сезона во кој дефанзивата беше најбитна, Филипс дури беше и клучен во постигнувањето на неколку погодоци. Секоја чест како собраа сили и двајцата.

Единствена „негатива“ е заминувањето на Џини. Според мене, а и многумина, навистина ќе остани запаметен како клупска легенда. Колку само беше клучен во многу натпревари во кои самиот тој беше потребната разлика на теренот за победа. Она шо можиме да се надеваме е дека сепак средниот ред останува квалитетен, со Хендо/Фабињо/Тиаго, здравје можи на Кеита ќе му текни дека е играч на Ливерпул и дека треба да игра фудбал, а го имаме и Џонс, кој полека но сигурно се развива. Веројатно заминува и Окс, па и Шаќири, Ориги и Матип, па и уште некое име, со што ќе има средства за освежување на тимот.

Од она што се најавува за наредна сезона барем од сега, веројатно Конате ќе биди засилувањето во одбраната кое ни е прекупотребно, но сигурен сум дека ќе има уште неколку нови имиња. Искрено, мислам дека ќе има и некој „поголем“ трансфер ова лето, а за имиња не би шпекулирал. Постојано вртат информации за Мбапе, Санчо и останати, ама сите мора да се земат со гооооолема резерва. Некое претчувство вели дека некој од Мане/Фирмино ќе замини, па ќе има некој нов напаѓач.

Не знам за вас, ама јас веќе одвај ја чекам наредната сезона. Одвај чекам да го видам Ван Дајк во одбраната, Фабињо и Тиаго на рает да играт на средина, а пред се и над се, да видиме полн Енфилд :)

Фан фект на крај:

 
Последно уредено:

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Колку и да звучи тешење, со оглед на сите околности околу клубот, шит газдиве што едвај чекам да летаат, повредите, и ковид генерално, ова си е успешно спасена сезона. У поглед на тоа со кои играчи завршивме на штоперски позиции, и колку бодови извадивме од ужасна ситуација, треба да се има колку толку почит за тоа што се оствари. Некои ствари ни се погодија, ама за некои ствари и самите играчи се изборија, и у право време се вратија у форма.

Искрено многу е тешко да се каже што ќе се дешава догодина, ова може да биде едно од понеизвесните лета досега. Неам појма кој им е планот и идејата за тоа што треба да е следен чекор, колку од смечето што остана у тимот ќе се гони, колку ќе се заменува и носи, колку ќе се инвестира. Ама ми се чини за да имаме успешна сезона има некои клучни точки на кои треба да се работи, а тоа не се само трансферите.

Како и да е, супер што ќе играме ЛШ и од навивачки и од финансиски аспект. Се надевам дека ќе се создаде солидна база, на играчко и на управувачко ниво за да предизвикаме титула пак. Али отом потом. Порано ми било тапа што завршувала сезонава и сум морал да чекам, ама искрено мило ми е што ова шитшоу конечно заврши и можеме и ние фановите и играчите и персоналот малку да здивнеме.

YNWA.

Fuck FSG.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.855
Поени од реакции
3.325
Ова трето место ми е далеку послатко од она второ со милиметри, иако првите неколку кола навестуваа продолжение од минатата сезона.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.838
Поени од реакции
7.593
После прво место на полусезона воопшто не е слатко ама ај.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.838
Поени од реакции
7.593
Ах таа пуста љубов кон Барселона. Оу њеит.

Толку ли нашиве ниска плата му понудија за воопшто да не ни размислува за потпис?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Според интервјуата и видеа што искачаат од тренинзи, апла е очигледно дека Конате ќе биде под директно менторство на Ван Дајк. Мислам дека сите сме свесни ама страв ни е да си кажеме дека Ван Дајк може никад нема да биде стариот, иако ако постои играч што би бил уште погладен за да се врати бестрашно на старото ниво, тоа е он.

Ама, ако Конате е трениран за да стане новиот Ван Дајк, тоа е опција што ептен ме жуља на убаво. Дефинитивно играч за кој највише сум заинтересиран како ќе се покаже и со голема верба и надеж дека ќе го исполни потенцијалот кој му се препишува.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Според интервјуата и видеа што искачаат од тренинзи, апла е очигледно дека Конате ќе биде под директно менторство на Ван Дајк. Мислам дека сите сме свесни ама страв ни е да си кажеме дека Ван Дајк може никад нема да биде стариот, иако ако постои играч што би бил уште погладен за да се врати бестрашно на старото ниво, тоа е он.

Ама, ако Конате е трениран за да стане новиот Ван Дајк, тоа е опција што ептен ме жуља на убаво. Дефинитивно играч за кој највише сум заинтересиран како ќе се покаже и со голема верба и надеж дека ќе го исполни потенцијалот кој му се препишува.
И Џо Гомез и Матип се враќаат после повредите а Филипс одлично ја искористи шансата што му беше дадена во финишот на предходната сезона.Ќе биде интересно да се види како ќе се одвива стабилизирањето на одбраната во Ливерпул.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom