Фан Клуб: Барселона

Член од
16 ноември 2013
Мислења
7.413
Поени од реакции
11.558
Која тактика кои бакрачи, едноставно сеуште им играат искусните играчи и то е то. Барса секогаш истата игра ја играше, никогаш не сменала тактика, ама си тепавме. Едноставно тој костур на екипата им е поквалитетен, а кај нас се деца носители на играта, плус некои недоволно квалитетни како Дембеле.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
709
Поени од реакции
700
Меси како да немаше силина во шутот,едино подавањата кон Алба му годеа,друго ништо ама баш ништо
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.567
Поени од реакции
7.686
Не е среќа, Зидан е тренериште. Знае да ја постави играта. Куман мислеше дека како против сите, така и против Реал.
Да излезеше со Де Јонг на штопер и Гризман у напад, сигурен сум дека ќе беше друг резултатот.
Не оспорувам, Зидан е во секој поглед поголем тренер од Куман, ќе се инаетиме за џабе ако кажеме дека не е така.

Ама сепак и среќа ги послужи. И пречката на крајот а и за малку голот од корнер на Меси.
 
Член од
29 април 2015
Мислења
2.903
Поени од реакции
2.509
Не оспорувам, Зидан е во секој поглед поголем тренер од Куман, ќе се инаетиме за џабе ако кажеме дека не е така.

Ама сепак и среќа ги послужи. И пречката на крајот а и за малку голот од корнер на Меси.
Па и они имаа уште 3 шанси, ако гледаме така.
Пишав и пред утакмица, Куман ја утна тактиката. Не можеш со 2 офанзивци да бараш гол против таа докторска одбрана на Реал. Сите у дефанзива, 2 полуконтри и 2 гола. Тоа е тоа.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.616
Поени од реакции
10.179
Која тактика кои бакрачи, едноставно сеуште им играат искусните играчи и то е то. Барса секогаш истата игра ја играше, никогаш не сменала тактика, ама си тепавме. Едноставно тој костур на екипата им е поквалитетен, а кај нас се деца носители на играта, плус некои недоволно квалитетни како Дембеле.
Како бе која тактика?
Па те влече, ти дава да мислиш дека ја контролираш играта додека штоперите се додаваат меѓу себе, пробуваш вертикален пас па те фаќа на контра и те пече.

Играњето на Валверде на таа позиција беше нешто ала Пеп кога правеше чудни ротации на класико. Токму Валверде повлече за првиот гол.

Добар тактичар треба да најде одговор за играта на противникот, па да не зборуваме за поставеноста на одбраната на Реал. Само види како затвораа простор и блокираа удари на гол, а им играа резервните штопери.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
7.413
Поени од реакции
11.558
Како бе која тактика?
Па те влече, ти дава да мислиш дека ја контролираш играта додека штоперите се додаваат меѓу себе, пробуваш вертикален пас па те фаќа на контра и те пече.

Играњето на Валверде на таа позиција беше нешто ала Пеп кога правеше чудни ротации на класико. Токму Валверде повлече за првиот гол.

Добар тактичар треба да најде одговор за играта на противникот, па да не зборуваме за поставеноста на одбраната на Реал. Само види како затвораа простор и блокираа удари на гол, а им играа резервните штопери.
И што требаше да правиме, бункер да играме? Не знам што се буните, секогаш биле вакви утакмиците, ние ја имаме топката, тие играат на контри. Тоа што не блокираа е неквалитет на нашите во нападот, секоја утакмица ни требаат 50 шанси за гол, да не треба Куман да влезе гол да дава. Не сме доволно квалитетни во моментов, ниедна тактика нема да ни помогне да го тепаме реал.
 
Член од
29 април 2015
Мислења
2.903
Поени од реакции
2.509
И што требаше да правиме, бункер да играме? Не знам што се буните, секогаш биле вакви утакмиците, ние ја имаме топката, тие играат на контри. Тоа што не блокираа е неквалитет на нашите во нападот, секоја утакмица ни требаат 50 шанси за гол, да не треба Куман да влезе гол да дава. Не сме доволно квалитетни во моментов, ниедна тактика нема да ни помогне да го тепаме реал.
Кој прави шанси бе брат? Меси кој е креатор и Дембеле крило? Кој друг? Што кур почна со 8 дефанзивно настроени играчи?
Зошто го немаа пристапот у прво како тој у второ?
Реал докторски се бранеше, ние притискаме премногу напред... 2 полуконтри и толку...
Да излезеше со 4ка позади да ги раширеше ќе имашеи повеќе простир за Меси...

Според мене Куман тактички се изгуби, идеше на одбрана и индивидуални потези на Меси, кој реално потфрли.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.616
Поени од реакции
10.179
И што требаше да правиме, бункер да играме? Не знам што се буните, секогаш биле вакви утакмиците, ние ја имаме топката, тие играат на контри. Тоа што не блокираа е неквалитет на нашите во нападот, секоја утакмица ни требаат 50 шанси за гол, да не треба Куман да влезе гол да дава. Не сме доволно квалитетни во моментов, ниедна тактика нема да ни помогне да го тепаме реал.
Епа треба да сме свесни дека го немаме веќе тој квалитет да ја разбиеме секоја одбрана, требаше покомпактни да бидат средниот ред и одбраната, а не Ленгле да ти игра лево крило кога напаѓаш.
Не е можно при секоја контра да ти прават шанса за гол.

Добар тактичар ќе си најде начин како да ги сведе на минимум шансите да те фатат на контри. Цел натпревар на ист начин не убија од контри.

Ако нема тактика која ќе ни помогне да го тепаме Реал, има тактика која ќе помогне да не изгубиме.
 
Член од
9 декември 2014
Мислења
506
Поени од реакции
988
Vaka, klasiko dobieno so malku sreka i majstorski gol (koj uspeva 1 na 1000). Barselona od igracki aspekt odigra mnogu podobro, zavrsnicata im e sranje (Dembele e IQ vo minus, Brejtvejt e prikazna za sebe, Grizman seuste se "adaptira" ). Im treba finiser nalik na Suarez (so vakva igra na timot ke bese odlicen). Ima napredok vo igrata, golema zelba. Od ovaa perspektiva (spored nokesnava igra) pogolema e verojatnosta Real da kiksne so nekoj bot otkolku Barca.
Inaku mnogu eksperimentiranje ne te pravi dobar memadzer. Ako po nekoja slucajnost Real izgubese nokva Zidan ke bese seljak (kako Guardiola lani so Lion). Kuman nasledi raspad sistem (likovi kako Mingeza, Pedri, Moriba ne znaevme deka postojat), igrata na odlicno nivo, timot e podignat, se vo borba za 2 tituli.
Poveke od zdravje.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
7.413
Поени од реакции
11.558
Кој прави шанси бе брат? Меси кој е креатор и Дембеле крило? Кој друг? Што кур почна со 8 дефанзивно настроени играчи?
Зошто го немаа пристапот у прво како тој у второ?
Реал докторски се бранеше, ние притискаме премногу напред... 2 полуконтри и толку...
Да излезеше со 4ка позади да ги раширеше ќе имашеи повеќе простир за Меси...

Според мене Куман тактички се изгуби, идеше на одбрана и индивидуални потези на Меси, кој реално потфрли.
Ова е поставата на секој натпревар, пак нешто спречивме, можеа и повеќе гола да ни дадат, треба реални да сме. И во прво истиот пристап беше, ние се обидувавме нешто да направиме, тие дадоа два гола од два шута во гол. Реал не се бранеше толку добро, колку што ние немаме напад. Ти гарантирам дека нема тренер кој со овај состав може да се носи со најголемите екипи, Куман ваѓа максимум од екипава.
Автоматски споено мислење:

Епа треба да сме свесни дека го немаме веќе тој квалитет да ја разбиеме секоја одбрана, требаше покомпактни да бидат средниот ред и одбраната, а не Ленгле да ти игра лево крило кога напаѓаш.
Не е можно при секоја контра да ти прават шанса за гол.

Добар тактичар ќе си најде начин како да ги сведе на минимум шансите да те фатат на контри. Цел натпревар на ист начин не убија од контри.

Ако нема тактика која ќе ни помогне да го тепаме Реал, има тактика која ќе помогне да не изгубиме.
Нема, таков профил се играчите што не може дефанзивно да се игра, на резултат, никогаш не сме знаеле така да играме, не е наш стил. И со Чави, Иниеста не убиваа од контри, не сме вчерашни, ова е играта на Барса, само треба поквалитетни играчи.
 
Член од
11 октомври 2017
Мислења
293
Поени од реакции
133
Од почетокот се знаеше,Мингеза против Винишиус дуваше промаја и те како таму а Реал секако тоа го искористи,две шанси два гола,Барса контрола на топка завршница никаде,уште еден доказ дека Дембеле е тотален промашај,лесно изгубени топки,Милитао в џеб го пикна,и управава планира уште да му го продолжи договорот,а мислам дека треба да размисли за тоа.Доста голем пропуст на Куман за губење Ла лига,па дали изгуби НЕКОИ кредити кај управава Куман,со ова така наречено поклонување на Ла лига,со тотално погрешената тактика? ОД ДРУГА страна све пофалби за него,го стави Курума пред Пјанич,изигра солидно,и да не се лажеме,и да победеа на Класико следуваа пеколни гостовања кај Виљареал и Валенсиа,оптимизот ТОЧНО ќе беше на високо ниво,ама Барса тука секогаш губела бодови,плус додајте го Дуелот со Атлетико кој нема така глатко да помине.
 

Goofy

Обичен смртник
Член од
11 август 2016
Мислења
394
Поени од реакции
1.025
Можно ли е ако изгубиме и у купот Куман да лета?
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.405
Поени од реакции
21.399
Можно ли е ако изгубиме и у купот Куман да лета?
Куман треба да лета и ако го добиеме купот со 12-0. Ај шо ги утна дерби утакмиците, ама и од малите екипи губеше бодови кај стигне.

Утре би му дал отказ и би го играл финалето купот со заменик.
 

Goofy

Обичен смртник
Член од
11 август 2016
Мислења
394
Поени од реакции
1.025
Иди бе гони се јебо те Фирпо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom