Фан Клуб: Арсенал

Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ако не грешам, Лака има уште две години договор, или треба да му се продужи на лето или да се продаде, не сум сигурен дека има физичка спремност за да биде првотимец, не сакам да го отпишувам, ама ако му го продолжиме договорот и не покаже ништо другата сезона ќе заглавиме со него уште многу време, а од друга страна сега ако го продадеме може тие пари да се искористат за покритичните позиции кои треба да се засилат.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.016
Поени од реакции
6.670
Спремен сум да горам ко Јованка Орлеанка со изјавава -> Џака и Мустафи не треба да ги продадеме :D
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Јас сум меѓу ретките на форумот што сакам да се продадат и Оба и Лаказет, иако ми се двајцата омилени играчи во тимот. И секако не само нив, тука се и Озил, Мики, Колашинац, Шкодран и да не набројвуам до утре сабајле. Зошто? 2 причини кои ни се на сите јасни, двајцата се играчи од кои може да се извади сеуште цена (за разлика од Озил за кој е заинтересиран клубот на Ердоган за кој што никој не чул), и втората работа е дека сме претрупани во нападот. Не велам дека нема да сме ослабнати, ослабнати ќе сме, ама дај да направиме споредба на другите позиции како сме покриени и ќе сфатиме дека прво нешто што треба во тимот е барем еден креативец, налик прајм Озил, налик Казорла, налик Росицки, може и двајца па може ќе се погодат дует Чави - Иниеста. Не велам дека е лесно да се најдат такви играчи во денешно време, ама па со кој таков играч воопшто сме поврзувани последниве години? Ко тимот воопшто да не ни пробува да купи таков играч, се понашаме ко да сме покриени на таа позиција и таа позиција ни ја покрива никој друг него нашиот гејмер Озил... Тука треба да се свести сеирозно, потоа следи и одбраната. Значи во напад (шпиц и крилни играчи) имаме ветувачки имиња околу кои може да се гради тим, Мартинели, Нкетиа, Сака, Пепе, Вилок и верувам дека би биле и тие многу ефикасни со добри креативци во средината, исто како што би биле и Оба и Лака.
Продавањето на двајцата + на сите вишок играчи во тимот е клучно за rebuild, ако никогаш не се осмелиме на таков чекор, никогаш и нема да имаме резултати, пример е Ливерпул. Доста низ годините се правеа грешки со чекање и молење некој да продолжи договор, само да ве потсетам на една изјава која очигледно нема значење во денешно време "I will sign every contract Arsenal put in front of me without reading it!" - Tony Adams. Веројатно вакви играчи се ретки во денешен фудбал, ама преку глава ми дојде да трчаме да се молиме некој да потпише договор, па да не залажува со добра форма само за да добие нов договор и повисока плата и после да не сака да игра, па малку да му биле парите, во други клубови повеќе ќе заработувал, курци палци. Па има ли малку тежина и во името на клубот и на грбот кој се носи на гради, ако си паметен знаеш дека не менува дали 250к или 350к е неделна плата освен ако не ги трошиш на пороци, ама знаеш дека менвуа дали после 20 години твоето име ќе е алфа и омега во клубот и сите ќе го величат или ќе отидеш во вечен заборав како 90% небитни ликови кои играле во Арсенал.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Не, Оба никако не смееме да го продадеме, првпат имаме играч кој двапати по пред ќе даде 20+ голови од Анри навака, годините нема да се пречка да остане во форма, стопати ќе повторам, најдобрите напаѓачи моментално во европа се над 30 години, има уште многу фудбал за Оба и ако е точно тоа со платата што ја бара, тоа е ништо, ситниш.

Многу повеќе ќе платиме за негова замена и пак нема да сме сигурни дека ќе до добиеме истито импакт.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
Само фан на Арсенал може да бара да се продадат двајцата најдобри играчи во тимот, напаѓачи затоа што сме биле пренатрупани.
џизс крајст

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.857
Поени од реакции
7.073
@mkgunner Лаказет најдобар играч, сериозно ова ?
Дечкото има ужасни бројки за шпиц играч кој е платен 50м, искрено она телето Жиру беше подобар играч, патем купен за 12м, јадеше ужасен хејт заради што е спор, нетипичен напаѓач, ама далеку подобри квалитети нудеше на тимот, иако никад нема да му ја простам сезоната кога потфрли 25утакмици без даден гол кога се боревме за титула....

Не гледам што ќе изгубеме ако го продадеме, бенч фодер стана под Артета, додека е време треба да се изваде некој денар од продажба, да се вложат во средниот ред, за шпиц позицијата ги имаме Обамејанг, Нкетија и Мартинели.

Обамејанг е друга приказна, нема играч кој веднаш ќе ги замени неговите 20голови по сезона у ПЛ, иако ниту двајцата не се способни на свој грб да ни обезбедат висок пласман, како на времето РВП или Санчез.

Лаказет
342.PNG

Жиру
4324.PNG


 
Последно уредено:
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.010
Држете се за Обамејанг, мометално тој ви е единствениот класа играч во целиот тим, во пакет со Лено.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Не, Оба никако не смееме да го продадеме, првпат имаме играч кој двапати по пред ќе даде 20+ голови од Анри навака, годините нема да се пречка да остане во форма, стопати ќе повторам, најдобрите напаѓачи моментално во европа се над 30 години, има уште многу фудбал за Оба и ако е точно тоа со платата што ја бара, тоа е ништо, ситниш.

Многу повеќе ќе платиме за негова замена и пак нема да сме сигурни дека ќе до добиеме истито импакт.
Ѕверка е Оба, верувам и јас дека има уште многу фудбла во него, верувам и да беа некои поразлични времиња и да можеше да се игра уште 4-4-2 ќе беа топ тандем Лака и Оба напред, бидејќи има одлична кохезија меѓу нив, кога и да е Лака паднат во финиширање, секогаш има добри пасови, па супер мислам дека би функционирале заедно, ама секако во модерен фудбал нема место за таква формација. Муабетот ми беше дека пречесто сме ги продавале нашите најдобри играчи поради икс причини и сме виделе дека никој не бил незаменлив дали Насри, Фабрегас, РВП, Алексис итн, ако сака да остане во Арсенал ќе остане, ако сака да си замине и да му ја овозможиш таа поголема плата пак ќе замине од клубот, особено кога би имала толкава заинтересираност за него, а верувам дека би имала после сезонава. Клубот го прават 11 играчи плус резерва за секоја позиција. Ако останување на Обамејанг би го сметале во клубот како нов трансфер и не би мрднале со прст да се засилиме во одбраната и креативност да зголемиме во средината, тогаш ќе гледаме пак Арсенал како лани и оваа година, барем ја таква перцепција имам на работите дека во клубот нема пари, дека затоа се цепкавме со трансферот на Пепе за 4 години отплаќање и донесувавме free agent играчи. Ако продавање на Обамејанг би значело rebuild на тимот и тотално чистење со 70% смена на моменталните играчи, тогаш потпишувам, некој млад трансфер ќе погодиш ко Мартинели, некој играч од академија ќе се погоди ко Сака и ете ти тим склопен без преплатени играчи и без играчи за кои само Ердоган е заинтересиран. Ја бар тоа мислам дека е единствен начин клубот да профункционира, бидејќи како што знам финансиите не ни се добри, ако случајно сме станале ПСЖ во меѓувреме и имаме пари да задржиме играчи и да купуваме секаде каде што има имаме дупки (а имаме многу дупки), тогаш топ. :D
Додека не се направат драстични промени на тимот, и ако тимот во 90% состав е истиот, ние немаме шанси никакви за ЛШ, еве и некако да се погоди Јунајтед, Челси и компанија да станат поумрени од нас (што некако не гледам дека натаму оди работата) и се довлечкаме до ЛШ место, ние пак ќе отпаднеме во осмина финале, на која основа би ги поминале Барса/Баерн, како сме подобри од времето кога 8 години по ред отпаѓавме во осмина финале? Ако амбиицте се да обезбедиме ЛЕ место, тогаш да веројатно би можеле и со ваква политика како е тргнат клубот, пак викам веројатно во случај ако Обамејанг не се повреди или слично.
Така да, веројатно ме сфати, ако се има пари во клубот и може да се дозволат трансфери (паметни трансфери) со моменталната финансиски ситуација, тогаш нека се задржи и нека се прави rebuild, ако се нема пари и единствен начин да се обезбедат пари е трансфер на Оба (и многу други) со цел да се почне rebuild тогаш мислам дека мора да се нафатиме на тој чекор.
И на крај краева, што ќе прави Арсенал кога веќе толку се ослонуваме на него, ако не дај боже Обамејанг се повреди? Од 7мо паѓаме на 10то место, не е ли иста мизерија? И еве и да не се повреди, сам ли Обамејанг ќе ја влече топката од противничка половина до гол? Да не не лажат резултатите од последните натпревари, ама пола сезона не може нашата средина топка да префрли за да стигнеме до гол, во тие натпревари и Обамејанг е бескорисен. Тоа само можеше Алексис како онаа сезоната пред да отиде во Јунајтед, кога имаше како крило 24 гола во ПЛ само. Ете преживеавме после продажбата на Алексис, не прави играч толкав импакт колку што бројките не тераат да мислиме дека прави, нас ни треба ТИМ, Арсенал НЕМА ТИМ.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.016
Поени од реакции
6.670
Муабетот ми беше дека пречесто сме ги продавале нашите најдобри играчи поради икс причини и сме виделе дека никој не бил незаменлив дали Насри, Фабрегас, РВП, Алексис итн,
До тука прочитав и заправ, знаеш дека уште ги немаме заменето Насри, Фабрегас и Алексис? Да додадам ги немаме заменето ни Казорла,Росицки,Сонг па и Ремзи ( головите негови ). Во превод си ги продадовме најбитните играчи, а сеуште ги немаме заменето.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
До тука прочитав и заправ, знаеш дека уште ги немаме заменето Насри, Фабрегас и Алексис? Да додадам ги немаме заменето ни Казорла,Росицки,Сонг па и Ремзи ( головите негови ). Во превод си ги продадовме најбитните играчи, а сеуште ги немаме заменето.
Не беше Алексис замена за Насри во квалитетот на терен? Не беше Казорла замена за Фабрегас? Учинокот од погодоци еве Обамејанг го заменува за Алексис. Секој бил нечива доследна замена во некое време. Казорла не бил заменет после негово заминвуање и затоа неколку пати нагласувам дека итно е потребен креативец. Јбг Анри не бил заменет исто, ама најголем дел од играчите се заменливи, и овие тројцата што ги спомна биле заменети.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
@Ashburton Grove немој молим те само да ми кажеш дека ако треба да бираш меѓу Жиру и Лаказет дека би го одбрал Жиру. Ма каква и да сака статистика да има Жиру, овие двајца се неспоредливи. Лаказет знае од ништо, нешто да направи, Жиру обратно. Никогаш нема да забораам дека ситуацијата со маестралната асистенција на Озил со пета, кога Жиру требаше да трча од после половина до Гузан, сам, за малце ќе ја усереше.
Така да овие двајца ми се неспоредливи, па макар Жиру да има 5 класи боља статистика. Едноставно Жиру не е за прв напаѓач во тим што има големи амбиции. Не ги следам Челзи, ама и таму нема нешто добро место фатено.

За другиот муабет шо го имаш напраено, реално од Алексис наваму, немаме играч што може да го носи тимот на грбот. И покрај тоа што Ауба ете ќе има 20+ голови 2 сезони по ред, не е од калибарот на Алексис, зошто Ауба знае на некои утакмици да биде најдобар и да има жар у него, да се утепа од трчање, ама на други обратно, цела утакмица да забораиме дека играл уопште. Ситуацијата со Алексис не беше уопште таква, он знаеше буквално сам да го носи тимот на грб, не знам колку утакмици сме имале кај што негов потег ја решавал утакмицата.
Не викам дека Ауба е лош, ама реално ако праиме муабет, не е играч од калибарот на Алексис, зборам Алексис за тоа како играше во Арсенал.
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.857
Поени од реакции
7.073
@Ashburton Grove немој молим те само да ми кажеш дека ако треба да бираш меѓу Жиру и Лаказет дека би го одбрал Жиру. Ма каква и да сака статистика да има Жиру, овие двајца се неспоредливи. Лаказет знае од ништо, нешто да направи, Жиру обратно. Никогаш нема да забораам дека ситуацијата со маестралната асистенција на Озил со пета, кога Жиру требаше да трча од после половина до Гузан, сам, за малце ќе ја усереше.
Така да овие двајца ми се неспоредливи, па макар Жиру да има 5 класи боља статистика. Едноставно Жиру не е за прв напаѓач во тим што има големи амбиции. Не ги следам Челзи, ама и таму нема нешто добро место фатено.

За другиот муабет шо го имаш напраено, реално од Алексис наваму, немаме играч што може да го носи тимот на грбот. И покрај тоа што Ауба ете ќе има 20+ голови 2 сезони по ред, не е од калибарот на Алексис, зошто Ауба знае на некои утакмици да биде најдобар и да има жар у него, да се утепа од трчање, ама на други обратно, цела утакмица да забораиме дека играл уопште. Ситуацијата со Алексис не беше уопште таква, он знаеше буквално сам да го носи тимот на грб, не знам колку утакмици сме имале кај што негов потег ја решавал утакмицата.
Не викам дека Ауба е лош, ама реално ако праиме муабет, не е играч од калибарот на Алексис, зборам Алексис за тоа како играше во Арсенал.
Моментално ниту еден не би избрал за Арсенал.

Од моја перспектива Лаказет го нема подобрено тимот, го преплативме, а добивме сличен играчки перформанс како Жиру. Очекував повеќе.
Не ми е чудно сега зашо Венгер не го играше прва постава, истото сега го прави Артета.

Не случајно беше катастрофална гостинската форма, со 8гола и 8асистенции у три сезони...
Не викам дека се долже само заради негов слаб перформанс, ама дефинитивно е дел од проблемот.

Инаку муабетот на Филип погоре што ако се повреди Обамејанг, едноставно е, ќе добијат шанса Нкетија и Мартинели, како иначе они ќе станат играчи ако не им се дава минутажа во ПЛ, Дортмунд затоа има успех со млади играчи.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Инаку муабетот на Филип погоре што ако се повреди Обамејанг, едноставно е, ќе добијат шанса Нкетија и Мартинели, како иначе они ќе станат играчи ако не им се дава минутажа во ПЛ, Дортмунд затоа има успех со млади играчи.
Се сложувам, јас имам огромна доверба во Нкетија и Мартинели, мислам дека се заклучи и во неколкуте мои поста каде што спомнав дека напад и голман сме супер покриени, фората со прашањето ми беше за да доловам дека не треба да се потпираме толку на еден играч, бидејќи се може да се случи.

Иначе за ова погоре што пишав, има и трето сценарио, како што може да се задржи Оба и да не се инвестира во позициите каде што сме ултра слаби, така може и да се продаде и повторно да не се инвестира во нови играчи. Во тој случај и јас би бил нормално да се задржи Обамејаг. Еве и Јунајтед и Челси ми делуваат поперспективни од нас, Сити и Ливерпул се неколку класи разлика, ако се оди повторно на сценарио само free agent некој да се земе, бидејќи клубот нема пари, тогаш уште од старт да кажам дека и идната сезона ќе сме надвор од топ4. Оба и Лака само ги гледам како единствени играчи во тимот што не се шуто и рогато и од кои би можело да се извади пара, ако има начин да не се продадат и сериозно да засукаме ракави овој трансфер период, тогаш секако дека и јас сум за тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom