Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Дечки како е кај Милош за МИС? Гледам од лани почнал да предава, па некој што слушал кај него да сподели искуство? Се мислам дали да го слушам предметот кај Кире/Цобе или кај Милош, бидејќи тотално различно било. Од Велинов ми рекоа да бегам. Па некој искуство или евентуално паралела околу интересно на предавања, корисност од предавањата итн.

И Системи на Знаење кај кого е најдобро предавање и вежби да се слушаат?
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Дечки како е кај Милош за МИС? Гледам од лани почнал да предава, па некој што слушал кај него да сподели искуство? Се мислам дали да го слушам предметот кај Кире/Цобе или кај Милош, бидејќи тотално различно било. Од Велинов ми рекоа да бегам. Па некој искуство или евентуално паралела околу интересно на предавања, корисност од предавањата итн.

И Системи на Знаење кај кого е најдобро предавање и вежби да се слушаат?
МИС кај Милош се полага со е тест и имаат домашни задачи на мудл пишуваат нешто секоја недела мислам. Јас го слушав кај Слободан и Кире, лесно се положува и таму, ептен малку има теорија и на колоквиум има 4 прашања кои носат 20 проценти од поените. Ако знаеш дијаграмите да ги црташ не ни мора да се замараш со теорија. Добро предаваат и двајцата. Кај Велинов теоријата и задачите носат по 50 проценти затоа ти рекле да бегаш.

Снз предавања не ни мораш да слушаш, јас сум бил кај Кулаков и Георгина, само ги читаа слајдовите, можеш и сам дома да го правиш тоа. Обемни се предавањата, ама има и скратени верзии. Георгина најлабаво оценува теорија според поените што ги имаа тие од нејзината група. Задачи најдобро мислам дека е кај Ефтим. Тој куца код на часот, а задачите од колоквиуми најчесто се паѓаат и на испит. Во главно јас не сум задоволен од тоа како беше предаван предметот.
 
Член од
18 септември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ако може мислење за следните професори:
-Тојтовска билјана по веројатност и статистика
-Калајџиски Слободан по алгоритми
-Спасов Дејан по мрежи
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Ако може мислење за следните професори:
-Тојтовска билјана по веројатност и статистика
-Калајџиски Слободан по алгоритми
-Спасов Дејан по мрежи
Спасов дава теорија на етест. Доволно е
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Може некој да ми каже повеќе инфо за смерот на магистерски студии “ Управување на ИТК системи “?

Јас работам во ИТ фирма како координатор на инжињери, па сакам да го досовршам знаењето на постдипломски за искачување некое скалило плус на професионално ниво. Додипломски имам завршено на економски факултет.
 
A

AnniErazmo

Гостин
од финки проф ни кажа да купиме книга калкулус1 од интернет па некој ако може да прати линк од каде можам да купам
 
Член од
5 октомври 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво колеги! Прва година сум на ФИНКИ на смерот Компјутерски науки. Би ми значеле совети и мислења од вас поискусните, конкретно во врска со начинот на учење. Покрај презентациите професорите наведуваат и дополнителна литература па ме интересира дали се работи за истиот материјал во сите книги или пак има и дополнителни работи кои со презентациите не се опфатени? Дали е потребно да се знае се односно дали се од книгите ќе биде опфатено на испитите или да се задржувам на според мене најважните работи? И како воопшто да ја правам таа селекција на тоа што е важно а што не бидејќи на предавањата се ми изгледаше како да е важно хахахах а професорите ништо не потенцираат... Јас планирав да резимирам се од сите книги и презентацијата во тетратка па така да учам но можеби тоа ќе ми одзема премногу време и не е баш најпаметно... Што мислите вие?

Истотака ме интересира вашето мислење во врска со следниве професори:
Димитрова Весна - Калкулус 1
Попеска Жанета - Дискретни структури
Мадевска Богданова Ана - Структурно програмирање
Баснарков Ласко - Професионални вештини
Здравкова Катерина - Вовед во компјутерски науки

Многу би ми значел одговор, благодарам однапред :)
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Здраво колеги! Прва година сум на ФИНКИ на смерот Компјутерски науки. Би ми значеле совети и мислења од вас поискусните, конкретно во врска со начинот на учење. Покрај презентациите професорите наведуваат и дополнителна литература па ме интересира дали се работи за истиот материјал во сите книги или пак има и дополнителни работи кои со презентациите не се опфатени? Дали е потребно да се знае се односно дали се од книгите ќе биде опфатено на испитите или да се задржувам на според мене најважните работи? И како воопшто да ја правам таа селекција на тоа што е важно а што не бидејќи на предавањата се ми изгледаше како да е важно хахахах а професорите ништо не потенцираат... Јас планирав да резимирам се од сите книги и презентацијата во тетратка па така да учам но можеби тоа ќе ми одзема премногу време и не е баш најпаметно... Што мислите вие?

Истотака ме интересира вашето мислење во врска со следниве професори:
Димитрова Весна - Калкулус 1
Попеска Жанета - Дискретни структури
Мадевска Богданова Ана - Структурно програмирање
Баснарков Ласко - Професионални вештини
Здравкова Катерина - Вовед во компјутерски науки

Многу би ми значел одговор, благодарам однапред :)
Би ти рекол да учиш од презентациите и доколку нешто не ти е јасно од презентацијата да побараш во дополнителната литература. Резиме од сите книги нема да стигнеш да направиш во следни 2-3 години, бидејќи тоа се книги со 800-900+ страници. Од професориве ми нема никој предаванао и таму нема да можам да ти помогнам :(
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Здраво колеги! Прва година сум на ФИНКИ на смерот Компјутерски науки. Би ми значеле совети и мислења од вас поискусните, конкретно во врска со начинот на учење. Покрај презентациите професорите наведуваат и дополнителна литература па ме интересира дали се работи за истиот материјал во сите книги или пак има и дополнителни работи кои со презентациите не се опфатени? Дали е потребно да се знае се односно дали се од книгите ќе биде опфатено на испитите или да се задржувам на според мене најважните работи? И како воопшто да ја правам таа селекција на тоа што е важно а што не бидејќи на предавањата се ми изгледаше како да е важно хахахах а професорите ништо не потенцираат... Јас планирав да резимирам се од сите книги и презентацијата во тетратка па така да учам но можеби тоа ќе ми одзема премногу време и не е баш најпаметно... Што мислите вие?

Истотака ме интересира вашето мислење во врска со следниве професори:
Димитрова Весна - Калкулус 1
Попеска Жанета - Дискретни структури
Мадевска Богданова Ана - Структурно програмирање
Баснарков Ласко - Професионални вештини
Здравкова Катерина - Вовед во компјутерски науки

Многу би ми значел одговор, благодарам однапред :)
Задржи се на презентациите и немаш гајле, не ти треба дополнителна литература освен ако сакаш да се посветиш подетално на нешто. Не знам колку си информирана, но предавања и вежби по скоро сите предмети можеш да следиш кај кој сакаш професор или асистент. Калкулус најдобро предава Бакева, Жанета ти е океј за Дискретна математика, а Структурно програмирање би те советувал да одиш на предавања кај Маџаров, по мое мислење нема подобар професор на факултетот од него. За останатите два предмети кај кој и да одиш исто ти е, тие два се боза.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Здраво колеги! Прва година сум на ФИНКИ на смерот Компјутерски науки. Би ми значеле совети и мислења од вас поискусните, конкретно во врска со начинот на учење. Покрај презентациите професорите наведуваат и дополнителна литература па ме интересира дали се работи за истиот материјал во сите книги или пак има и дополнителни работи кои со презентациите не се опфатени? Дали е потребно да се знае се односно дали се од книгите ќе биде опфатено на испитите или да се задржувам на според мене најважните работи? И како воопшто да ја правам таа селекција на тоа што е важно а што не бидејќи на предавањата се ми изгледаше како да е важно хахахах а професорите ништо не потенцираат... Јас планирав да резимирам се од сите книги и презентацијата во тетратка па така да учам но можеби тоа ќе ми одзема премногу време и не е баш најпаметно... Што мислите вие?

Истотака ме интересира вашето мислење во врска со следниве професори:
Димитрова Весна - Калкулус 1
Попеска Жанета - Дискретни структури
Мадевска Богданова Ана - Структурно програмирање
Баснарков Ласко - Професионални вештини
Здравкова Катерина - Вовед во компјутерски науки

Многу би ми значел одговор, благодарам однапред :)
Колегите погоре ти одговорија, јас само ќе дополнам дека презентацијата мора детално да ја читаш. Од искуство ти кажувам дека "најнебитната" работа од презентација со 100 слајда секогаш ти паѓа на испит. Сега првиот семестар ќе немаш многу теорија, но понатаму ќе видиш.

Sent from my Coolpad R108 using Tapatalk
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Дали Катарина Тројачанец е добра за вежби по Интерактивни?
 
Член од
24 февруари 2014
Мислења
37
Поени од реакции
5
" Предлог распоред " дали ќе се менува, има шанси да остане овој или како ? :toe:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Изгледа и после 7 години Трајачанец е истата дупка останата :D
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
15
Поени од реакции
10
Ми кажаа дека Бојана по алгоритми била прилично строга со оценување. Да ја менувам совреме или ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom