Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Некој од постарите колеги да ми каже кај кои професори да ги слушам следниве предмети(да објаснуваат убаво).
-Алгоритми и податочни структури
-Компјутерски мрежи
-Интерактивни апликации
-Интернет програмирање
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Некој од постарите колеги да ми каже кај кои професори да ги слушам следниве предмети(да објаснуваат убаво).
-Алгоритми и податочни структури
-Компјутерски мрежи
-Интерактивни апликации
-Интернет програмирање
АПС - Предавања било кој, вежби Бојана.
КМ - Предавања Соња/Мишковски, вежби Ристе.
ИА и ИП немаш избор, ротираат и професорите и асистентите. Пример за ИА - една недела ќе биде Ивица, следната Лошковска.
 
Член од
13 јануари 2016
Мислења
81
Поени од реакции
46
Ај да прашам и тука
4та сум во корчагин насока ПМБ, прашањето ми е дали ќе се снаоѓам на финки со оглед на тоа дека бев пмб и нели не ги учев сите оние математики што се учат во пма. Дали нешто многу влијае предзнаењето од смерот средно за учењето на факултетот или не?
поздрав

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Ај да прашам и тука
4та сум во корчагин насока ПМБ, прашањето ми е дали ќе се снаоѓам на финки со оглед на тоа дека бев пмб и нели не ги учев сите оние математики што се учат во пма. Дали нешто многу влијае предзнаењето од смерот средно за учењето на факултетот или не?
поздрав

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
Јас 0 од математиките сум ги учел во средно. Ептен различна струка бев. Малку ќе ти бидат необични на почеток, ама со одвојување на голем дел од времето, материјалот ќе се совладе. На вежби и предавања ќе ги следиш подобрите професори и асистенти што го држат предметот. Тоа што нема да ти биде јасно, ќе може да прашаш на консултации кај професорот или асистентот. Ич да не те мачи недоволното предзнаење!

п.с. една порака и за бруцошите што го следат форумот
Честа грешка што многу студенти ја прават (вклучувајќи се и себе си) на почетокот на студирањето е недоволната посветеност кон учењето т.е. средношколските навики. Учев 2-3 дена пред колоквиум, што се за смеење од денешна гледна точка. Треба да се загрее сточлето секој викенд и да се вежба материјалот што бил предаван тековната недела. Нека е со среќа студирањето :)
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Распоред планираат ли да извадат? Пак иста песна и годинава изгледа. Сите распореди ќе ги даваат ден и помалку пред полагање
 
Член од
24 февруари 2014
Мислења
37
Поени од реакции
5
Распоред нема и што да правиме утре да се сликаме?
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Распоред нема и што да правиме утре да се сликаме?
Ако си бруцош, тогаш ова е одлично интро за тоа како ќе изгледа студирањето на ФИНКИ, добивање на резултати, распореди и сите работи кои треба да се очекуваат во одреден рок од надлежните лица.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Ние сме добиле распоред за полагање 3 часа пред одржување на самиот испит, а предметот го слушаа повеќе од 200 студенти. Ова што пуштија нешто помалку од 24 часа пред да се одржат предавањата, би рекол дека е очекувано.
 
Член од
6 септември 2017
Мислења
11
Поени од реакции
1
Ако може некој да каже мислење за професорите...
Алгоритми и податочни структури - Мишев д-р Анастас
Компјутерски мрежи - Мирчев д-р Мирослав
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
40
Поени од реакции
16
Прва година...Уплав ме фаќа...дајте малку кажете за тоа од каде се учи, дали има книги, дали се професорите разбрани :)
 
Член од
24 февруари 2014
Мислења
37
Поени од реакции
5
Дали можам да си ја сменам групата и да бидам заедно со цимеров или тој да ја смени зависи како ќе одговара? xD[DOUBLEPOST=1538486460][/DOUBLEPOST]
Прва година...Уплав ме фаќа...дајте малку кажете за тоа од каде се учи, дали има книги, дали се професорите разбрани :)
Како што почнавме богами уплав сите не фати уште од прв ден....
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Дали можам да си ја сменам групата и да бидам заедно со цимеров или тој да ја смени зависи како ќе одговара? xD[DOUBLEPOST=1538486460][/DOUBLEPOST]
Како што почнавме богами уплав сите не фати уште од прв ден....
Можеш, оди на molbi.finki.ukim.mk


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Ако може некој да каже мислење за професорите...
Алгоритми и податочни структури - Мишев д-р Анастас
Компјутерски мрежи - Мирчев д-р Мирослав
Мирчев е многу одговорен професор и секогаш достапен на консултации. Проблем е што знаењето што го поседува потешко го пренесува на студентите и посетеноста на предавањата е ниска. Мој совет е да не го менуваш. Ако сакаш полесно да го разбереш материјалот, слушај кај Соња.
Од друга страна, при ниска посетеност, слободно може да си прашаш што не ти е јасно. Кај Соња рачунај дека 30 минути пред предавањето треба да си фатиш ред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom