ФАКУЛТЕТ или КУРС за ДОБАР ПРОГРАМЕР?

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.959
Поени од реакции
174.705
Друго е веруј, си пратил сиви си опишал што знаеш у детали, ништо нема нафрлено онака. И никој не ти враќа на ебаните мејлови. А некој од овие факултети финки електро на фб групите ќе пише: zdravo vtora godina sumna finki vcera pocnav da ucam html i baram praksa, 5 души ќе му вратат и ќе го викнат. Сето тоа ствара одбивност према целата струка. Ти трошиш за ова месеци и месеци на стари години што се вика кога треба да работиш и си волен да идеш негде на пракса, и некој тоа за курац не го цени.
Земи сертификат од тоа што го учиш и ќе видиш како одма ќе ти пишат :) те уверувам. Може ќе платиш за сертификатот ама поисплатлива инвестиција од финки или електро.
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
464
Поени од реакции
361
Програмирање не се учи за 6 месеци ни во Семос, Сивус, Бреинстер ни пак на ФИНКИ во тие 4 години само од предавањата. За да бидеш добар програмер си бара многу саати пред компјутер, фокусиран на тоа што го правиш и буквално да почнеш да го живееш тој свет, ниеден факултет ниту академија нема да те научи се што треба да знаеш ниту пак комплетна синтакса и финти во било кој програмски јазик.

Од мене насоки, земи седни прво научи ги основите на некој од сајтовите на нет, имаш готови курсеви за пари (udemy.com, coursera.com, edx...истиве се наоѓаат по торенти особено на руските сајтови) или за без пари (freecodecamp.org, theodinproject.com, w3schools, codeacademy), плус објектно ориентирано програмирање ќе си ѕирнеш некое книжуле, имаш милион за без пари и по торенти.

После тоа лека полека ќе си почнеш да копираш сајтови, т.е види некој сајт кој ќе ти се допадне и пробај да го изработиш самиот, или пак твоја идеја пробај да ја изработиш до перфекција во тоа што си го научил.

Ако веќе одиш со веб моја препорака да одиш со javascript, или да одиш со .NET, барем од огласи најмногу ги бараат, евентуално иднина има и во пајтон и е доста лесен за почетници, a python + django бркаат работа и за веб.
Бази задолжително да усовршиш SQL синтакса, а за која база ќе ја користиш ќе си видиш според потребите (MSSQL, MySQL, PostgreSQL (моето омилено), Oracle), плус гратис NoSQL бази - MongoDB.

Ако сакаш да развиваш мобилни апликации, опција еден која е поретка и за нијанса мислам дека потешка за почетник Swift и да се насочиш на IOS, или Јава и Котлин за на Андроид. И со javascript или xamarin може да дотераш некоја мобилна да си работи ок на телефон, али за похардкор апликации тешко да функционираш со нив.

Трета опција што е актуелно сега ти се работа со big data и cloud, имам другар што работеше со ова во мкд и беше солидно платен.

Е сега колку ќе научиш со академииве зависи најмногу од тебе, колку ќе поминиш време да го вежбаш тоа што го учиш дома, колку ти фаќа главата и кои ќе ти бидат очекувањата, ако очекуваш дека ќе завршиш академија и ќе најдеш одма работа со 500-600 евра плата малку потешко, да не речам невозможно. Најчесто и после факултет и после тие академиите се почнува со пракса (платена до кај 200евра макс, или за без пари, 3-6 месеци), па после ти даваат некоја си апла почетничка џуниор плата просек 300-400 евра и како ќе се покажуваш и ќе учиш ќе одиш нагоре. Кај програмерите од искуство ти кажувам тешки се првите 2 години, ако во нив се посветиш 10000% и стекнеш знаење, веќе после тоа ќе може да преговараш за тие суми што ги слушаш меѓу народот.
Фала ти многу за обемниот одговор и за дадените совети. Учам од видеа, но сеуште сум на почеток (HTML и CSS). Знам дека не е лесно и знам дека голема плата така лесно не се добива во било која професија. Проблемот е што нашите медиуми пласираат вести дека има недостаток од програмери, а заводот за статистика објавува висок просек на примања во тој сектор. Па така многу лица пробуваат да си сменат професија (еден од нив сум и јас).
Јас бев многу загреан за да се запишам во некоја од овие три школи, но се размислив и си велам оваа година сам да вежбам, па ако ме привлече повеќе би се запишал некаде, затоа што сепак мислам дека подобро овие работи да ги учиш во некое школо. Неможе секој да е самоук. Мислам дека многу луѓе не ни размислуваат што е тоа програмирање, слушнале големи плати и без размислување се запишуваат. Јас таква грешка несакам да направам. Фала уште еднаш.

Но, јас би сакал ако има некој да го пренесе искуството од овие три школи (Семос, Сивус и Бреинстер), дали успеале да го завршат курсот и каде се сега. Знам дека во code academy, се појавил некаков проблем со пренатрупаност и од материјал и од лица кои се запишале. Кај Семос слушнав дека повеќето се откажале, но незнам како е во Сивус. Тие примаат најмногу лица, за Веб дизајн 18 лица, а за Веб девелопери дури 134 лица. Па дали успеваат да најдат толку многу! Сивус е многу фален, но колку од нив завршуваат. Во Бреинстер имале над 200 кандидати, а ќе примат многу помалку.
 
L

Löwe

Гостин
Друго е веруј, си пратил сиви си опишал што знаеш у детали, ништо нема нафрлено онака. И никој не ти враќа на ебаните мејлови. А некој од овие факултети финки електро на фб групите ќе пише: zdravo vtora godina sumna finki vcera pocnav da ucam html i baram praksa, 5 души ќе му вратат и ќе го викнат. Сето тоа ствара одбивност према целата струка. Ти трошиш за ова месеци и месеци на стари години што се вика кога треба да работиш и си волен да идеш негде на пракса, и некој тоа за курац не го цени.
Buraz ne kur go poti, ne e isto na finki da ucis od asembler do java c# c++ c html jquery javascript css php laravel vue.js operativni sistemi, bazi so trivodaliev i kalajdziski, napredno java, mis? python ai, bootsrap i seto toa sporedeno so eden posran kurs od shitemos. U redu e. 4 god >>>>>>>>> 3 meseci.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.663
Поени од реакции
10.802
Buraz ne kur go poti, ne e isto na finki da ucis od asembler do java c# c++ c html jquery javascript css php laravel vue.js operativni sistemi, bazi so trivodaliev i kalajdziski, napredno java, mis? python ai, bootsrap i seto toa sporedeno so eden posran kurs od shitemos. U redu e. 4 god >>>>>>>>> 3 meseci.
ок, сфативме одамна дека имаш завршено на финки со максимум просек не го поти и тука. Муабетот е за тие што се без факс и сакаат да сменат струка. Сигурно некој нема да упише цел факултет на 30. Времињата се менуваат, и со тоа и побарувањата на пазарот, и не гледам ништо погрешно некој да сака да смени.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
840
Поени од реакции
1.728
Знам дека во code academy, се појавил некаков проблем со пренатрупаност и од материјал и од лица кои се запишале.
На овие преваранти треба да им се забрани дејноста што ја вршат, пред се поради „гарантирана“ пракса која ја промовираат а многу се жалат дека не било вистина.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.959
Поени од реакции
174.705
Кои се тие Code Academy, кој им е лидерот? :D Mене хит ми беа едни исто локално школо, creative hub мислам беа ама не ме фаќајте за збор, имаа промо цена за курс и викаат за уплати до таа и таа дата, овој Google курс го добивате за без пари а курсот и онака е за без пари на Google Academy :pos: :
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.015
Поени од реакции
4.624
И тоа можам да замислам што све се запишува, една имаше пишано дали било гарантирана работа после курсот.
Да не ве цитирам, се сложувам дека ако запне ќе успее. Ама и не може да го споредувате патот што ќе го помине, сте имале помалку години, сродни факултети и тн. Треба да е јасно тоа и да нема демотовација, треба 10 пати повеќе труд да вложи.
Автоматски споено мислење:

Друго е веруј, си пратил сиви си опишал што знаеш у детали, ништо нема нафрлено онака. И никој не ти враќа на ебаните мејлови. А некој од овие факултети финки електро на фб групите ќе пише: zdravo vtora godina sumna finki vcera pocnav da ucam html i baram praksa, 5 души ќе му вратат и ќе го викнат. Сето тоа ствара одбивност према целата струка. Ти трошиш за ова месеци и месеци на стари години што се вика кога треба да работиш и си волен да идеш негде на пракса, и некој тоа за курац не го цени.
Во она работа во ит ми изглеа дека на сите им враќаат, така да не мора само по маил.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.929
Поени од реакции
34.579
Знам дека во code academy, се појавил некаков проблем со пренатрупаност и од материјал и од лица кои се запишале.
За оваа академија точно дека е за никаде и со маркетинг гледа да ви ги собере парите. Не ги знам професорите може навистина се експерти собрани од неколку поголеми ИТ фиеми, ама овие знам немаа компјутер за секој, имаа проблем со интернет, големи групи итн.

За материјалот дека е пренатрупан да, ама затоа секој не може да се запише и за 6 месеци да стане програмер и да го совлада материјалот со учење, само 4-5 часа неделно и тоа само со физичко присуство на тие интензивни предавања каде нема теорија, туку само пракса.
За ова да го поминеш треба да си мотивиран, упорен и да посветуваш многу труд и време после тие предавања.

Дека помагаат повеќе од факултет помагаат, ама треба претходно да имаш познавање и секојдневно дома да се учи и вежба барем колку пола работно време.
Е сега некој ќе каже еј се запишав таму да ме научат, зошто дополнително дома јас сам да следам и онлајн курсеви? Па ај ако не тој таму неговото знаење магично да го пренесе на сите без ништо да не се замараат. Таква е оваа работа.

Ако се запишувате само затоа што после ќе земате многу пари поарно не си ги давајте за џабе.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.193
Поени од реакции
8.723
Buraz ne kur go poti, ne e isto na finki da ucis od asembler do java c# c++ c html jquery javascript css php laravel vue.js operativni sistemi, bazi so trivodaliev i kalajdziski, napredno java, mis? python ai, bootsrap i seto toa sporedeno so eden posran kurs od shitemos. U redu e. 4 god >>>>>>>>> 3 meseci.
Ти во сите овие си експерт?Прашањето е за кој к му се сите тие и каде ќе ги употреби, или згора на се кој ќе го вработи за да покрива 10 програмски јазици одеднаш?
Тоа што тебе ти налупале се на факс е грешка и повеќе давање на шанса да се пронајдеш што сакаш, е сеа кој како го разбрал и факултетот, ама затоа во мкд имаме експерти за се, а уствари не се вистински експерти за ништо.
Автоматски споено мислење:

Кои се тие Code Academy, кој им е лидерот? :D Mене хит ми беа едни исто локално школо, creative hub мислам беа ама не ме фаќајте за збор, имаа промо цена за курс и викаат за уплати до таа и таа дата, овој Google курс го добивате за без пари а курсот и онака е за без пари на Google Academy :pos: :
Овие ги зезнаа со праксата и ветувањето за работа откако завршија, им робува некој месец и ги поздравија по дома, битно околу 100к денари си платија за Web development bootcamp курсот што е на удеми од Colt Steel, од тоа што ми раскажуваше еден дечко што беше запишан копи пејст е курсов со тој на удеми.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.663
Поени од реакции
10.802
Па нормално од удеми ги земаат, и што ги учат еден сајт со рецепти да направат, да прикажат динамично податоци од апи сервер на веб сајт. Или пак todo апликација некоја. Истите ствари и на јутуб ги има за беспари. Но ете ако учиш од јутуб немаш доказ дека знаеш да направиш ajax request, не знаеш да ставиш факинг евент листенер и да манипулираш со дом. Ништо не знаеш и не заслужуваш на интервју да дојдеш.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
789
Поени од реакции
1.353
Здраво. Ме интересира дали е потребно факултет за да се биде добра програмер или е доволно и само 6 месечен курс со 3 месеци пракса и веднаш работа? Зошто 4 години да се оди на факултет?
Ni edno ni drugo.
Potrebna ti e ogromna samo-inicijativa i dobar GitHub profil (~20 dobri proekta).

PS: i Semos i Sivus vodat evidencija za toa kolku od """alumnite""" na nivnite kursevi ke uspeat da najdat rabota vo rok od godina dena. Od sigurni izvori vi velam deka ovaa cifra e ispod 20%. Pogolemiot del od facite sto se zapishuvaat na ovakvi skapi kursevi a nikogas nema da uspeat da najdat rabota se obicno lugje koi vekje se vraboteni na drugo mesto i nemozat da se posvetat celosno na kursot kako i faci koi nemaat tri cisti i nemozat gazot da si go izbrishat ali sepak sakaat magic pill.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
705
Поени од реакции
2.529
Убаво ви вика Лепи Џони, GitHub профил со добри проекти е тоа што ќе ве донесе до интервју. Јас сум самоук фронт-енд девелопер (односно моментално сум во процес на учење и спремање за интервјуа), со дијаметрално различен факултет од ФИНКИ/ФЕИТ и можам да кажам од моето скромно искуство до сега дека имам добиено фидбек баш заради среденото CV и средениот GitHub профил.

Во врска со технологиите, не треба одма да се скока на фрејмворци, а претходно не научиле ни основи на програмскиот јазик како што треба, а да не правиме муабет за структури на податоци, алгоритми и слично (ова е посебно важно за тие што не се на технички факултет, како мене).
Најголемата грешка што ја прават повеќето е што не знаат што точно сакаат да работат и која технологија/јазик најмногу им одговара за да дојдат до решението на одреден проблем. Така само, слушнале недослушнале, ваму имало не знам какви плати, ова она и одма се залетуваат и после се разочарани бла бла.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.559
Поени од реакции
1.620
Ќе го напишам моето искуство, иако сега се изменети работите, јас сум од „постарата“ генерација. Имено, студирав факултет за информатика во 1990-те години, секако, она што постоеше тогаш. Тогаш немаше „петпарачки“ факултети и универзитети како денеска. Завршија многумина од моите генерации, се вработи кој како се снајде, но факт е дека, од мои сознанија, малку влегоа во програмерските води, јас сум еден од нив. Некој напиша на форумов, со што се сложувам, факултетот ти дава ем општо образование (не толку поврзано со професијата), ем познавања од професијата. Потенцирам, ПОЗНАВАЊА. Факултетот нема да те направи програмер. За тоа треба да пројавиш желба, мерак, љубов... и да се интересираш и учиш за работи кои не се учат, или се малку начнати на факултет. Факултетот е нешто што трае подолго време, па работите „легнуваат“. Секако, оној кој има мерак, желба, љубов... може да биде програмер и без факултет. Сум имал такви колеги, кај повеќето сум забележал дека по нешто „им недостига“ од „целото“, но не дека не биле добри. Кај некои сум забележал празнини, особено кај базите на податоци. Кога сам учиш, има веројатност дека нешто ќе ти „избега“, додека на факултет е опфатено она што треба.

НО... (големо НО), реалноста стапува на сцена кога се почне со работа. Ако имаш претходно добра подготовка, квалитетот ќе се појави после неколкумесечна работа, а со тек на времето се' ќе си дојде на место, но, пак зависи од упороста, работата, трудот. Плус, за програмирање треба и поголем капацитет на умот, програмерите работат на медицински софтвери, финансиски, за разни дејности.. па сакале-нејќеле, мора да навлезат и во тие проблематики до одредено ниво. Значи, треба да си подготвен на тоа.

И за крај, што е многу важно. Работите пребрзо се менуваат во програмерскиот свет. Кога ќе си стручњак во одредена технологија, мислиш дека се' знаеш, ама за 10 години ќе се променат нештата, па нови алатки, нов начин, нови хоризонти се „измислуваат“, па ќе треба да се „прешалтуваш“. Арно, ама ти си веќе ангажиран на големи проекти во постарите технологии кои не се менуваат лесно, ни најмалку, па мораш да ги одржуваш истите. Плус, веќе си „остарел“.. 35+ години, па веројатно имаш семејство, деца, сопружник... па грижа за деца, па помагање за учење, па сакаат да ги водиш на викенд, на одмор, се разболеле... едноставно, имаш домашни обврски кои порано си ги немал, па не можеш доволно да се посветиш сам себеси за нови учења. Така, јас сега работам на огромен софтвер од светски калибар (како outsourcing) направен во постари програмерски јазици, а за промена (која се прави) ќе треба прилично време, а и тоа ќе треба да се плати, секако.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.314
Поени од реакции
3.720
Отсекогаш ме интересирале компјутерите, но поради сплет на околности и личниот избор за образование - најблиску до програмирање сум бил во основно и средно со Basic, не ми одеше лошо, но знам дека тоа не значи ништо :)
Од старт, не ми се фрлаат 2.000/3.000 еур за некоја од програмиве по „академииве“, посебно што се изначитав голем број лоши искуства. Не сум очаен да сменам професија, намерата ми е да научам, па после здравје.
Од она што сум истражувал, најмногу ме интересира:
1. Web Development,
2. Мобилни апликации.
Барам совет/препорака за онлајн програма од која најмногу би можел да научам, дали овој курс е доволен за почетник?
Планот ми е следен:
1. HTML+CSS+Javascript со се што следува попратно,
2. Ruby on Rails
---->изготвување на веб апликацијата која ја имам замислено, сето тоа претпоставувам во период од година и пол/две

3. Мобилни апликации (IOS или Android или и двете, немам уште размислувано)

Се надевам дека некој ќе има време, прво да ме прочита, а потоа и да ми одговори. :)
 
Последно уредено:
На врв Bottom