ФАКУЛТЕТ или КУРС за ДОБАР ПРОГРАМЕР?

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.673
Поени од реакции
9.523
Пак грешка, јас со нула искуство, со нула пракса, со нула факултет, нула посетени курсеви и апликација што имав напраено у ларавел на 6 интервјуа ме викнаа. А знам и за еден што дојде за фронтенд позиција у фирма со околу 10 години искуство (бар по негови зборови), активно работи ангулар, немаше абер од објектно ориентирано програмирање (теоретскиот дел), патерни итн и не го примија.
Најголема глупост се тие интервјуа кај што бараат да знаеш дизајн патерни, да знаеш што е ternary оператор глупости ... Дај му еден проблем кој реално некогаш си го имал и си се мачел да го решиш ... и наведувај го да видиш како размислува... Ако размислува правилно дизајн патерните и тернари операторот се учат...
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.673
Поени од реакции
9.523
Друже не се праи многу паметен, убаво посочив дека неможам финансиски да си дозволам пракса. Не сме сите деца од 20 години да работиме без пари за да не шутнат после 3 месеци како што е у повеќето компании у МК.
Добро батка ај вака, те разбирам не можеш да си дозволиш пракса финансиски. А фирмата може да си дозволи ли ризик да те плаќа 3 месеци пуна плата и осигурување, а ти врска да немаш? Ете и да те примат за пуна плата некоја малце повисока еве и 1000 евра.. Ако не им се исплатиш ќе те шутнат. Разликата е у тоа што си земал 2-3 поголеми плати, пак на крајот ќе останеш со прстот у уста.... Уствари што поголема плата зимаш, тоа повеќе си таргет за да те отпуштат....

Е сега ти си слушнал дека подобра кариера се прави во ИТ секторот и како и секој сака да проба да смени патека на кариерата... Но не смееш да ги гледаш работите еднострано, некад едноставно мораш да ризикуваш... пошто дали си на пракса, дали си целосно вработен, не ти прави разлика во смисла на сигурност... Ако си сигурен во себе дека можеш да успееш, отиди на пракса, а ако неможеш финансиски да издржиш тие неколку месеци, земи си кредит... Со гол газ риби не се фаќаат...

Или пак тука некој спомна и freelance. Немораш ни да излезеш од моменталната работа за да го работиш тоа... Од почеток ќе имаш нешто ситно, после малце по малце ќе се уходаш и ќе успееш, ако те бива секако...
Автоматски споено мислење:

Друго е веруј, си пратил сиви си опишал што знаеш у детали, ништо нема нафрлено онака. И никој не ти враќа на ебаните мејлови. А некој од овие факултети финки електро на фб групите ќе пише: zdravo vtora godina sumna finki vcera pocnav da ucam html i baram praksa, 5 души ќе му вратат и ќе го викнат. Сето тоа ствара одбивност према целата струка. Ти трошиш за ова месеци и месеци на стари години што се вика кога треба да работиш и си волен да идеш негде на пракса, и некој тоа за курац не го цени.
Знаењето е битно у некој паралелен универзум. Папирот е битен кај и да идеш за да дојдеш до интервју. Без него нема, никој не го боли за твоето знаење ако го немаш тоа. Некои факултети како машински ете ги земаат пошто се математичари, за градежен не знам дали некој се пробил, но ете нас од општите факултети иако сме завршиле не гледаат ко којзнае што, некои со врски се пробиваат ете имаат луѓе таму. Али како и да е кога видов каква е ситуацијата не се ни замарам одамна со праќање сивија и глупости.
Наоѓање работа за почетник е макотрпно... Прво и основно треба да знаеш да се продаеш, треба да знаеш што се бара, каде се бара... Не треба да чекаш оглас, пуштај CV-ја сегде... Бараш пријатели тука на форум што работат негде, од нив бараш да ти најдат негде шанса, па и не само тоа, додека си таму да ти помогнат, со знаење со трпение, социјализација и така натака.

Чим не ти одговараат на CV-то од никаде, има некоја причина... не е ништо без причина, мене на пример начинот на кој што е средено CV-то ми го дава првиот впечаток за кандидатот... Колку си се потрудил за CV-то мене ми значи колку ти значи кариерата. Ако ти значи кариерата ќе имаш беспрекорно CV... и не само тоа, ако е средено, ќе му биде и кодот среден, ако е убаво напишано, ќе му биде и кодот убаво искоментиран... И не се предавај, продолжи да праќаш CV, еднаш некоја фирма ќе те викне, па ќе ти напраат интервју, па може ќе те откачат... Ама па не треба да се секираш, тоа е едно искуство плус, следниот пат ќе бидеш малку поопуштен...

И не секогаш зависи дали ќе те вработат од нив, некогаш нема да поминеш кај клиентот, претежно сите фирми и сите HR агенции имаат резерва луѓе на лагер, може не сега но кога ќе дојде следниот клиент, ќе сакаат да те викнат.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.711
Поени од реакции
11.324
Најголема глупост се тие интервјуа кај што бараат да знаеш дизајн патерни, да знаеш што е ternary оператор глупости ... Дај му еден проблем кој реално некогаш си го имал и си се мачел да го решиш ... и наведувај го да видиш како размислува... Ако размислува правилно дизајн патерните и тернари операторот се учат...
Имплементирање на патерни ти е предуслов за пишување на разбирлив и лесно оддржлив код, промовира модуларност во кодот што при воведување на нови надворешни сервиси или замена на стари со нови значително ја олеснува работата, елиминира шпагети код така што крајниот резултат е помалку линии код (полесно за одржување и помали шанси за багови), елиминира повторувачки код, со примена на патерни се придржуваш до СОЛИД принципите во програмирањето, значително си ја олеснуваш работата во пишување на unit тестови, полесно е за дебагирање, тој што ќе ти го наследи проектот нема да те пцуе и колне до трето колено за срањата и баговите што си му ги оставил, ја елиминираш потребата отпосле да рефакторираш и да си ја дуплираш работата.

Инаку да, покрај разбирањето на патерните можеби е побитно да ги знаеш реалните ситуации во кои тие се користат и каков проблем решаваат. Тоа е точно.

Човек со толку години искуство би требало да ги знае овие работи, ти да си газда што би мислел за таков човек? Дека на памет ги научил работите и кога ќе треба да се соочи со нов проблем ти ќе имаш проблем со него.

Од кога тернари оператор стана rocket science? :) Никој не очекува дефиниции да кажува што е тернари оператор, доволно да знае е да го примени односно дека е one liner кој му скратува да не пишува цели if(){} else{} блокови. Ова е најосновна синтакса.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.500
Поени од реакции
12.347
Добро батка ај вака, те разбирам не можеш да си дозволиш пракса финансиски. А фирмата може да си дозволи ли ризик да те плаќа 3 месеци пуна плата и осигурување, а ти врска да немаш? Ете и да те примат за пуна плата некоја малце повисока еве и 1000 евра.. Ако не им се исплатиш ќе те шутнат. Разликата е у тоа што си земал 2-3 поголеми плати, пак на крајот ќе останеш со прстот у уста.... Уствари што поголема плата зимаш, тоа повеќе си таргет за да те отпуштат....

Е сега ти си слушнал дека подобра кариера се прави во ИТ секторот и како и секој сака да проба да смени патека на кариерата... Но не смееш да ги гледаш работите еднострано, некад едноставно мораш да ризикуваш... пошто дали си на пракса, дали си целосно вработен, не ти прави разлика во смисла на сигурност... Ако си сигурен во себе дека можеш да успееш, отиди на пракса, а ако неможеш финансиски да издржиш тие неколку месеци, земи си кредит... Со гол газ риби не се фаќаат...

Или пак тука некој спомна и freelance. Немораш ни да излезеш од моменталната работа за да го работиш тоа... Од почеток ќе имаш нешто ситно, после малце по малце ќе се уходаш и ќе успееш, ако те бива секако...
Автоматски споено мислење:Наоѓање работа за почетник е макотрпно... Прво и основно треба да знаеш да се продаеш, треба да знаеш што се бара, каде се бара... Не треба да чекаш оглас, пуштај CV-ја сегде... Бараш пријатели тука на форум што работат негде, од нив бараш да ти најдат негде шанса, па и не само тоа, додека си таму да ти помогнат, со знаење со трпение, социјализација и така натака.

Чим не ти одговараат на CV-то од никаде, има некоја причина... не е ништо без причина, мене на пример начинот на кој што е средено CV-то ми го дава првиот впечаток за кандидатот... Колку си се потрудил за CV-то мене ми значи колку ти значи кариерата. Ако ти значи кариерата ќе имаш беспрекорно CV... и не само тоа, ако е средено, ќе му биде и кодот среден, ако е убаво напишано, ќе му биде и кодот убаво искоментиран... И не се предавај, продолжи да праќаш CV, еднаш некоја фирма ќе те викне, па ќе ти напраат интервју, па може ќе те откачат... Ама па не треба да се секираш, тоа е едно искуство плус, следниот пат ќе бидеш малку поопуштен...

И не секогаш зависи дали ќе те вработат од нив, некогаш нема да поминеш кај клиентот, претежно сите фирми и сите HR агенции имаат резерва луѓе на лагер, може не сега но кога ќе дојде следниот клиент, ќе сакаат да те викнат.
Тоа беше пред некој месец, иначе да апдејтирам сивито ми било катастрофа и го средив па до сега имав неколку интервјуа.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.673
Поени од реакции
9.523
Имплементирање на патерни ти е предуслов за пишување на разбирлив и лесно оддржлив код, промовира модуларност во кодот што при воведување на нови надворешни сервиси или замена на стари со нови значително ја олеснува работата, елиминира шпагети код така што крајниот резултат е помалку линии код (полесно за одржување и помали шанси за багови), елиминира повторувачки код, со примена на патерни се придржуваш до СОЛИД принципите во програмирањето, значително си ја олеснуваш работата во пишување на unit тестови, полесно е за дебагирање, тој што ќе ти го наследи проектот нема да те пцуе и колне до трето колено за срањата и баговите што си му ги оставил, ја елиминираш потребата отпосле да рефакторираш и да си ја дуплираш работата.

Инаку да, покрај разбирањето на патерните можеби е побитно да ги знаеш реалните ситуации во кои тие се користат и каков проблем решаваат. Тоа е точно.

Човек со толку години искуство би требало да ги знае овие работи, ти да си газда што би мислел за таков човек? Дека на памет ги научил работите и кога ќе треба да се соочи со нов проблем ти ќе имаш проблем со него.
Да убаво е да се знаат патерните, но не секој кој знае да ги пее, знае кога и како да ги употреби, но тоа е друга приказна... Поентата е што претежно луѓето што се бараат за работа се бараат за веќе почнат проект или пак веќе имаш човек што ќе го почне, а новиот само треба да ги следи принципите на работа, пошто нели не секогаш можеш да се ослониш на луѓе што не ги познаваш.

Како илустрација ќе ти дадам еден пример, на веб сајт, кој уствари е една робустна апликација, и еден од најкористените вебсајтови во централна и Јужна Америка ... Не само што беше најпосетуван сајт, туку имаше и еден куп награди за најиновативно веб решение на времето... Е сега кодот на оваа апликација беше нешто што се косеше со сите правила и прописи на програмирањето... Дури фрустрирачки лош концепт, кој само од себе те тера да го поправиш, да го рефакторираш... Но лидовите (базирани во Централна Америка) го враќаа назад секој код кој не беше во складот на нивниот принцип на програмирање, а беа доста строги во тоа. Објаснувањето беше следно (парафразирам), „ние во последните 10 години имаме ангажирано програмери 20тина пати повеќе од тие што моментално работат на проектот, значи има огромна флуктација на луѓе, ако секој од тие луѓе ја направил работата по негово, па макар тоа било најисправно, ние немаше да имаме олку успешен продукт, дека нема да знаевме како да се справиме со новите предизвици“... Како расте проектот така е се поинтернет на промени...

Поентата му беше, дека во било кој дел од проектот, точно се знае што се очекува... Можеби проектот е погрешно поставен, погрешно почнат, но има зацртано принципи на работа кон кои мораш да се придржуваш... И според мене тоа е најважно, да се придржуваш кон воспоставените правила кои треба да се универзални за еден проект... Па така оној девелопер, кој се уклопува во проектот, кој има точно напишани правила, доколку ги слкеди воспоставените правила многу полесно ќе се уклопи во проектот...

Доколку јас во фирма имам човек, кој знае добро да го почне проектот и јас треба да најдам луѓе кои ќе работат со тој човек, тогаш мене не ми е важно тие луѓе да знаат да ги пеат патерните, па дури можеби не е важно да ги знаат воопшто патерните. Треба да го следат принципот на работа, лидот е тој што ќе води, ќе ги попраи и ќе ги научи што и како да користат. Мене ми е важно како тие луѓе се справуваат во стресни ситуациии, како гледаат на проблемите, како размислуваат кога ќе видат проблем, анализата на истиот, дали се тимски играчи и така натака... многу поважно ми е за човек да му дадам задача да ми најде оптимизирано решение, одколку да ги знае патерните...

Од кога тернари оператор стана rocket science? :) Никој не очекува дефиниции да кажува што е тернари оператор, доволно да знае е да го примени односно дека е one liner кој му скратува да не пишува цели if(){} else{} блокови. Ова е најосновна синтакса.
Па незнам некои колеги го употребуваат како прашање за интервју... глупости, јас не толерирам употреба на тернари. Да, крати линии, но при читање на код ти одзема повеќе време ... некако мене ми е понечитливо...
Автоматски споено мислење:

Тоа беше пред некој месец, иначе да апдејтирам сивито ми било катастрофа и го средив па до сега имав неколку интервјуа.
Епа супер, ете ... И како помина на интервјуата?
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.500
Поени од реакции
12.347
Да убаво е да се знаат патерните, но не секој кој знае да ги пее, знае кога и како да ги употреби, но тоа е друга приказна... Поентата е што претежно луѓето што се бараат за работа се бараат за веќе почнат проект или пак веќе имаш човек што ќе го почне, а новиот само треба да ги следи принципите на работа, пошто нели не секогаш можеш да се ослониш на луѓе што не ги познаваш.

Како илустрација ќе ти дадам еден пример, на веб сајт, кој уствари е една робустна апликација, и еден од најкористените вебсајтови во централна и Јужна Америка ... Не само што беше најпосетуван сајт, туку имаше и еден куп награди за најиновативно веб решение на времето... Е сега кодот на оваа апликација беше нешто што се косеше со сите правила и прописи на програмирањето... Дури фрустрирачки лош концепт, кој само од себе те тера да го поправиш, да го рефакторираш... Но лидовите (базирани во Централна Америка) го враќаа назад секој код кој не беше во складот на нивниот принцип на програмирање, а беа доста строги во тоа. Објаснувањето беше следно (парафразирам), „ние во последните 10 години имаме ангажирано програмери 20тина пати повеќе од тие што моментално работат на проектот, значи има огромна флуктација на луѓе, ако секој од тие луѓе ја направил работата по негово, па макар тоа било најисправно, ние немаше да имаме олку успешен продукт, дека нема да знаевме како да се справиме со новите предизвици“... Како расте проектот така е се поинтернет на промени...

Поентата му беше, дека во било кој дел од проектот, точно се знае што се очекува... Можеби проектот е погрешно поставен, погрешно почнат, но има зацртано принципи на работа кон кои мораш да се придржуваш... И според мене тоа е најважно, да се придржуваш кон воспоставените правила кои треба да се универзални за еден проект... Па така оној девелопер, кој се уклопува во проектот, кој има точно напишани правила, доколку ги слкеди воспоставените правила многу полесно ќе се уклопи во проектот...

Доколку јас во фирма имам човек, кој знае добро да го почне проектот и јас треба да најдам луѓе кои ќе работат со тој човек, тогаш мене не ми е важно тие луѓе да знаат да ги пеат патерните, па дури можеби не е важно да ги знаат воопшто патерните. Треба да го следат принципот на работа, лидот е тој што ќе води, ќе ги попраи и ќе ги научи што и како да користат. Мене ми е важно како тие луѓе се справуваат во стресни ситуациии, како гледаат на проблемите, како размислуваат кога ќе видат проблем, анализата на истиот, дали се тимски играчи и така натака... многу поважно ми е за човек да му дадам задача да ми најде оптимизирано решение, одколку да ги знае патерните...


Па незнам некои колеги го употребуваат како прашање за интервју... глупости, јас не толерирам употреба на тернари. Да, крати линии, но при читање на код ти одзема повеќе време ... некако мене ми е понечитливо...
Автоматски споено мислење:


Епа супер, ете ... И како помина на интервјуата?
на две беше добро, третото решавав еден тест. Јас аплицирав за фронт енд, а ми дадоа тест за јава, имаше триста чуда да напишеш алгоритми, big O notation, hash table. Многу тежок тест, изрешив доста па ќе видиме ако ме побараат супер.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.673
Поени од реакции
9.523
на две беше добро, третото решавав еден тест. Јас аплицирав за фронт енд, а ми дадоа тест за јава, имаше триста чуда да напишеш алгоритми, big O notation, hash table. Многу тежок тест, изрешив доста па ќе видиме ако ме побараат супер.
Самото интервју е многу добро искуство за кариерата. Само треба да пазиш да не ти ја намали самодовербата... Ако убаво го анализираш секое интервју, полека полека ќе стануваш све подобар...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.711
Поени од реакции
11.324
Да убаво е да се знаат патерните, но не секој кој знае да ги пее, знае кога и како да ги употреби, но тоа е друга приказна... Поентата е што претежно луѓето што се бараат за работа се бараат за веќе почнат проект или пак веќе имаш човек што ќе го почне, а новиот само треба да ги следи принципите на работа, пошто нели не секогаш можеш да се ослониш на луѓе што не ги познаваш.

Како илустрација ќе ти дадам еден пример, на веб сајт, кој уствари е една робустна апликација, и еден од најкористените вебсајтови во централна и Јужна Америка ... Не само што беше најпосетуван сајт, туку имаше и еден куп награди за најиновативно веб решение на времето... Е сега кодот на оваа апликација беше нешто што се косеше со сите правила и прописи на програмирањето... Дури фрустрирачки лош концепт, кој само од себе те тера да го поправиш, да го рефакторираш... Но лидовите (базирани во Централна Америка) го враќаа назад секој код кој не беше во складот на нивниот принцип на програмирање, а беа доста строги во тоа. Објаснувањето беше следно (парафразирам), „ние во последните 10 години имаме ангажирано програмери 20тина пати повеќе од тие што моментално работат на проектот, значи има огромна флуктација на луѓе, ако секој од тие луѓе ја направил работата по негово, па макар тоа било најисправно, ние немаше да имаме олку успешен продукт, дека нема да знаевме како да се справиме со новите предизвици“... Како расте проектот така е се поинтернет на промени...

Поентата му беше, дека во било кој дел од проектот, точно се знае што се очекува... Можеби проектот е погрешно поставен, погрешно почнат, но има зацртано принципи на работа кон кои мораш да се придржуваш... И според мене тоа е најважно, да се придржуваш кон воспоставените правила кои треба да се универзални за еден проект... Па така оној девелопер, кој се уклопува во проектот, кој има точно напишани правила, доколку ги слкеди воспоставените правила многу полесно ќе се уклопи во проектот...

Доколку јас во фирма имам човек, кој знае добро да го почне проектот и јас треба да најдам луѓе кои ќе работат со тој човек, тогаш мене не ми е важно тие луѓе да знаат да ги пеат патерните, па дури можеби не е важно да ги знаат воопшто патерните. Треба да го следат принципот на работа, лидот е тој што ќе води, ќе ги попраи и ќе ги научи што и како да користат. Мене ми е важно како тие луѓе се справуваат во стресни ситуациии, како гледаат на проблемите, како размислуваат кога ќе видат проблем, анализата на истиот, дали се тимски играчи и така натака... многу поважно ми е за човек да му дадам задача да ми најде оптимизирано решение, одколку да ги знае патерните...

Па незнам некои колеги го употребуваат како прашање за интервју... глупости, јас не толерирам употреба на тернари. Да, крати линии, но при читање на код ти одзема повеќе време ... некако мене ми е понечитливо...
Автоматски споено мислење:


Епа супер, ете ... И како помина на интервјуата?
А ја ќе ти дадам 10 примера од проекти кај што клиентот инсистирал на стариот код па никој не им се нафатил и виделе не виделе се согласиле од ново да се напише и тоа во сосема други технологии. Ако кодот не е скалабилен, тежок е за одржување и продуцира багови тури му пепел. Со тек на време на клиентот ќе му пукне филм и сам ќе бара ново решение.

Не друже, лидот, покрај стандардната работа, е највеќе тука да оправа ако проектот некаде заглави, да дава сугестии, да предлага најдобри third party packages, нови технологии кои би можеле да се искористат за специфичен requirement на клиентот, да праи code reviews на пул риквести, да договара детали со клиентот (иако во ова обично сите учествуваат), да праи естимации кои би го задоволиле и клиентот и девелоперите би добиле разумни рокови итн... Никој не ти се замара да те учи на проект.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.673
Поени од реакции
9.523
А ја ќе ти дадам 10 примера од проекти кај што клиентот инсистирал на стариот код па никој не им се нафатил и виделе не виделе се согласиле од ново да се напише и тоа во сосема други технологии. Ако кодот не е скалабилен, тежок е за одржување и продуцира багови тури му пепел. Со тек на време на
клиентот ќе му пукне филм и сам ќе бара ново решение.
Секој проект, без разлика на тоа колку добро е почнат и како е теран, на крај станува речиси неодржлив поради многу причини... Застареност на технологијата, застареност на верзијата, деприкејтед на функции, апдејти на оперативен систем и разни други заебанции како на пример трендот... ИТ средината е доста флексибилна и не е како на пример машинството каде што принципите на работа се утврдени пред 100 години и трпат само незначителни промени... Така да скалабилноста на проектот е релативен поим, замисли си скалабилна апликација во Делфи...

Зборам за проект веќе воспоставен, со точни правила на игра, воден од клиентот со нивни лидови веќе етаблиран повеќе години на светската сцена и докажан, .. А не некој клиент кој ти дава стартап код кој го направи за POC и добил некаква инвестиција или па му се монетизирала идејата, но сега сака да стане посериозен... Тие нормално дека инсистираат да се држат првичните принципи, бидејќи тоа им се чини поефтино и најчесто они учествувале во градење на тој код (било лично, било преку фриленсери) ... Но тие немаат одредено никакви правила, кај нив е све правено on fly... Нормално е дека секоја сериозна компанија би му сугерирала да не продолжи таков проект, тоест да го изгради од почеток додека е време... Дури некои поголеми фирми имаат направено целосна систематизација за почеток на такви проекти.

Оди да те видам понуди им нова апликација на некоја банка под изговор дека не им е скалабилно решението...

Многу некако арогантно гледаш на работите... Еве на пример стави се во кожата на газдата, му доаѓа некој клиент кој има така замрсен код, огромна апликација која веќе работи и бара одржување и нов девелопмент (еве пошто работиш PHP, нека биде PHP). Ти го дава проектот тебе, ти му викаш јас ова не го праам ова се глупости и го губи газдава проектот.. И што мислиш какво мислење ќе има газдата за тебе.. Некако ептен си разгален.

Не друже, лидот, покрај стандардната работа, е највеќе тука да оправа ако проектот некаде заглави, да дава сугестии, да предлага најдобри third party packages, нови технологии кои би можеле да се искористат за специфичен requirement на клиентот, да праи code reviews на пул риквести, да договара детали со клиентот (иако во ова обично сите учествуваат), да праи естимации кои би го задоволиле и клиентот и девелоперите би добиле разумни рокови итн... Никој не ти се замара да те учи на проект.
Секој проект е нов предизвик и колку и да си сениор, некад треба да се учиш... Под учење, не подразбирам да седнеш и да држи предавања, туку да ги кажеш принципите на работа, да ги имаш запишано истите и да се потрудиш истите да се почитуваат, да одговориш на нејаснотии и да ги насочуваш исправно девелоперите, да ги исправаш каде погрешиле и да не дозволиш грешките да се повторуваат.. И секако ако има јуниори и ако имаш време, зошто да не ги подучиш во нешто... Тоа што никој не ти се замарал во твојата околина да те учи на проект, не значи дека е тоа исправен начин на работа...

Мора да разбереме дека работата е голем дел од животот и дека со колегите поминуваме доста време заедно, сакале или неќеле. Никогаш не сум одбил колега кога ме прашал нешто... Никогаш не сум одбил некого да подучам нешто... Така, со директна интеракција со девелопери во кодот, дознавам кој за што е способен и што да очекувам од него. Знам кој таскови можам да му ги доделам. Знам дали можам да му верувам во естимациите. Но што е најважно така знам дека секогаш кога ќе ми било густо имам луѓе позади себе кои никогаш нема да ме одбијат... ЕДИТ: и добивам една позитивна атмосфера, која ми помага насабајле да сакам да одам на работа :) ...
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
12.170
Поени од реакции
16.869
Оди да те видам понуди им нова апликација на некоја банка под изговор дека не им е скалабилно решението...
:D:D:D

Оди спомни им дека треба да сменат дефолтен прелистувач. Супер ќе си поминеш.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.711
Поени од реакции
11.324
Секој проект, без разлика на тоа колку добро е почнат и како е теран, на крај станува речиси неодржлив поради многу причини... Застареност на технологијата, застареност на верзијата, деприкејтед на функции, апдејти на оперативен систем и разни други заебанции како на пример трендот... ИТ средината е доста флексибилна и не е како на пример машинството каде што принципите на работа се утврдени пред 100 години и трпат само незначителни промени... Така да скалабилноста на проектот е релативен поим, замисли си скалабилна апликација во Делфи...

Зборам за проект веќе воспоставен, со точни правила на игра, воден од клиентот со нивни лидови веќе етаблиран повеќе години на светската сцена и докажан, .. А не некој клиент кој ти дава стартап код кој го направи за POC и добил некаква инвестиција или па му се монетизирала идејата, но сега сака да стане посериозен... Тие нормално дека инсистираат да се држат првичните принципи, бидејќи тоа им се чини поефтино и најчесто они учествувале во градење на тој код (било лично, било преку фриленсери) ... Но тие немаат одредено никакви правила, кај нив е све правено on fly... Нормално е дека секоја сериозна компанија би му сугерирала да не продолжи таков проект, тоест да го изгради од почеток додека е време... Дури некои поголеми фирми имаат направено целосна систематизација за почеток на такви проекти.

Оди да те видам понуди им нова апликација на некоја банка под изговор дека не им е скалабилно решението...

Многу некако арогантно гледаш на работите... Еве на пример стави се во кожата на газдата, му доаѓа некој клиент кој има така замрсен код, огромна апликација која веќе работи и бара одржување и нов девелопмент (еве пошто работиш PHP, нека биде PHP). Ти го дава проектот тебе, ти му викаш јас ова не го праам ова се глупости и го губи газдава проектот.. И што мислиш какво мислење ќе има газдата за тебе.. Некако ептен си разгален.


Секој проект е нов предизвик и колку и да си сениор, некад треба да се учиш... Под учење, не подразбирам да седнеш и да држи предавања, туку да ги кажеш принципите на работа, да ги имаш запишано истите и да се потрудиш истите да се почитуваат, да одговориш на нејаснотии и да ги насочуваш исправно девелоперите, да ги исправаш каде погрешиле и да не дозволиш грешките да се повторуваат.. И секако ако има јуниори и ако имаш време, зошто да не ги подучиш во нешто... Тоа што никој не ти се замарал во твојата околина да те учи на проект, не значи дека е тоа исправен начин на работа...

Мора да разбереме дека работата е голем дел од животот и дека со колегите поминуваме доста време заедно, сакале или неќеле. Никогаш не сум одбил колега кога ме прашал нешто... Никогаш не сум одбил некого да подучам нешто... Така, со директна интеракција со девелопери во кодот, дознавам кој за што е способен и што да очекувам од него. Знам кој таскови можам да му ги доделам. Знам дали можам да му верувам во естимациите. Но што е најважно така знам дека секогаш кога ќе ми било густо имам луѓе позади себе кои никогаш нема да ме одбијат...

Имам работено на таков систем за сериозна компанија во Sugar CRM, правам муабет за огромна апликација и тоа бевме двајца и работевме само на еден модул. Кодот беше пичку си мајчину, фајлови со по 10.000 линии код, ти требаат два саата само да го најдеш багот и да тестираш да не искршиш нешто. Фрштеа багови секој ден, ја не знам како им функционира бизнисот, дури и се почна со девелопмент од нула, планот беше from scratch и паралелно maintenance, проблемот е што во тој код има толку бизнис логика која што ни самиот клиент не си ја разбира, па во моментов е ставено на стенд бај дури не се реши што и како, во меѓувреме добивме проект од истиот клиент исто така за постара но помала апликација која ја препишавме од нула.

Да, основно правило во оваа индустрија е не престанувај да учиш. Ја апсолутно не сум одбил колеги кога барале совет, исто ко што и ја сум барал и барам уште. Али до сега немам сретнато некој да седне и да ти објаснува концепти во програмирање на долго и на широко, мислам не само што луѓето немаат време да го прават тоа, прашање и колку тоа ќе ти помогне, пошто имаш еден куп лудница ресурси/туторијали на нет.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.673
Поени од реакции
9.523
Имам работено на таков систем за сериозна компанија во Sugar CRM, правам муабет за огромна апликација и тоа бевме двајца и работевме само на еден модул. Кодот беше пичку си мајчину, фајлови со по 10.000 линии код, ти требаат два саата само да го најдеш багот и да тестираш да не искршиш нешто. Фрштеа багови секој ден, ја не знам како им функционира бизнисот, дури и се почна со девелопмент од нула, планот беше from scratch и паралелно maintenance, проблемот е што во тој код има толку бизнис логика која што ни самиот клиент не си ја разбира, па во моментов е ставено на стенд бај дури не се реши што и како, во меѓувреме добивме проект од истиот клиент исто така за постара но помала апликација која ја препишавме од нула.
Проблемот со кој си се соочил е многу нормален во секојдневието... немаш појма какви све не проекти сум среќавал во сериозни компании. Најчесто тоа се случува кога се развива во нереално мали рокови и со голем број на девелопери, најверојатно и таму е истиот проблем, поправи ме ако грешам... Големите компании, попут банките и телекомите, се доста инертни на промени, така да поарно им е да гураат закрпеници на старите системи одколку да се решат за нови... Претпоставувам дека за таква компанија станува збор..

Причини за тоа има безброј и сите се издржани од бизнис аспект... Иако тебе ти личат како глупави.... Затоа викам секогаш ставај се во кожата на газдата или во кожата на клиентот, но тоа не значи дека треба па нив да ги разгалиш... Разгален клиент ти е заебана работа :)

Еве значи пошто се имаш соочено со конкретен пример, кажи ми што значи почнување од нула за тој клиент... За колку време ќе го истерате цел проект, колку луѓе, што значи тоа во смисла на нови функциналности кои треба да се имплементираат на стариот систем и така натаму... И самиот кажа дека за одерени функционалности ни самиот клиент не ја разбира бизнис логиката.... Како ќе ги решиш тие проблеми во новиот систем?
Автоматски споено мислење:

Да, основно правило во оваа индустрија е не престанувај да учиш. Ја апсолутно не сум одбил колеги кога барале совет, исто ко што и ја сум барал и барам уште. Али до сега немам сретнато некој да седне и да ти објаснува концепти во програмирање на долго и на широко, мислам не само што луѓето немаат време да го прават тоа, прашање и колку тоа ќе ти помогне, пошто имаш еден куп лудница ресурси/туторијали на нет.
Што се однесува за учењето.... Што може тебе да ти помогнат Онлајн ресурсите за проектот кој го спомна ??? Ако некој не седне до тебе некој да ти објасни што се дешава, ништо не праиш...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.711
Поени од реакции
11.324
Проблемот со кој си се соочил е многу нормален во секојдневието... немаш појма какви све не проекти сум среќавал во сериозни компании. Најчесто тоа се случува кога се развива во нереално мали рокови и со голем број на девелопери, најверојатно и таму е истиот проблем, поправи ме ако грешам... Големите компании, попут банките и телекомите, се доста инертни на промени, така да поарно им е да гураат закрпеници на старите системи одколку да се решат за нови... Претпоставувам дека за таква компанија станува збор..

Причини за тоа има безброј и сите се издржани од бизнис аспект... Иако тебе ти личат како глупави.... Затоа викам секогаш ставај се во кожата на газдата или во кожата на клиентот, но тоа не значи дека треба па нив да ги разгалиш... Разгален клиент ти е заебана работа :)

Еве значи пошто се имаш соочено со конкретен пример, кажи ми што значи почнување од нула за тој клиент... За колку време ќе го истерате цел проект, колку луѓе, што значи тоа во смисла на нови функциналности кои треба да се имплементираат на стариот систем и така натаму... И самиот кажа дека за одерени функционалности ни самиот клиент не ја разбира бизнис логиката.... Како ќе ги решиш тие проблеми во новиот систем?
Автоматски споено мислење:


Што се однесува за учењето.... Што може тебе да ти помогнат Онлајн ресурсите за проектот кој го спомна ??? Ако некој не седне до тебе некој да ти објасни што се дешава, ништо не праиш...

Не е едноставно да се објасни. Клиентот сака да ја трга платформата, но платформата ти доаѓа со сопствен код кој се користи во самите модули и уште позаебано со сопствена db структура, така што едноставно е невозможно да го изолираме кодот кој што мислиме дека ни треба, а уште полудо би било да ја регенерираме базата онаква ко што е сега. Доколку се почнува од нула треба да имаме јасни requirements што не зависи од нас, треба луѓето од клиентската компанија да седнат и да се договорат, за што сега за сега не постојат изгледи пошто и приоритет им се други апликации на кои работиме. Инаку моја естимација, година до две ако останеме во овој состав, дури може и би накачил со оглед на тоа колку им е неагилен CTO то.
Автоматски споено мислење:

Што се однесува за учењето.... Што може тебе да ти помогнат Онлајн ресурсите за проектот кој го спомна ??? Ако некој не седне до тебе некој да ти објасни што се дешава, ништо не праиш...
А ти што мислиш некој седна и ми објасни ли? Да, имавме workshop со нив еден ден, ни ги објаснија флоуата и тоа се од UX перспектива, никој не зема код да ни објаснува (пошто и немаше кој). Имавме период од некои недела до две каде се запознававме и после почнаа да стигаат тикети.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.673
Поени од реакции
9.523
Не е едноставно да се објасни. Клиентот сака да ја трга платформата, но платформата ти доаѓа со сопствен код кој се користи во самите модули и уште позаебано со сопствена db структура, така што едноставно е невозможно да го изолираме кодот кој што мислиме дека ни треба, а уште полудо би било да ја регенерираме базата онаква ко што е сега. Доколку се почнува од нула треба да имаме јасни requirements што не зависи од нас, треба луѓето од клиентската компанија да седнат и да се договорат, за што сега за сега не постојат изгледи пошто и приоритет им се други апликации на кои работиме. Инаку моја естимација, година до две ако останеме во овој состав, дури може и би накачил со оглед на тоа колку им е неагилен CTO то.
Автоматски споено мислење:А ти што мислиш некој седна и ми објасни ли? Да, имавме workshop со нив еден ден, ни ги објаснија флоуата и тоа се од UX перспектива, никој не зема код да ни објаснува (пошто и немаше кој). Имавме период од некои недела до две каде се запознававме и после почнаа да стигаат тикети.
и каде ти се тука познавањата на принципите за кои се залагаш?

За да можеш да дадеш естимација добра треба многу работи да знаеш... Дали се пристапни тие што го развивале проектот или барем лидот... Колку време се развивал проектот, дали кај клиентот имало промена на луѓето... колку и како апликацијата се користи и сл... колку време си на тој проект?


Вака како што кажуваш вие праите reverse engineering. Нема ли некој да ви го објасни кодот? каде заминале тие луѓе и зошто?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.711
Поени од реакции
11.324
и каде ти се тука познавањата на принципите за кои се залагаш?

За да можеш да дадеш естимација добра треба многу работи да знаеш... Дали се пристапни тие што го развивале проектот или барем лидот... Колку време се развивал проектот, дали кај клиентот имало промена на луѓето... колку и како апликацијата се користи и сл... колку време си на тој проект?


Вака како што кажуваш вие праите reverse engineering. Нема ли некој да ви го објасни кодот? каде заминале тие луѓе и зошто?
Правам муабет за проект кој е почнат некаде 2005, и се имаат сменето богзнае колку програмери, последниот човек кој што им работел напуштил и мислам дека не се во контакт.

Доколку се почнува од нула, доволно ми е да знам што бара клиентот, кога и клиентот самиот не знае што бара не можам многу да им помогнам. :)
 
На врв Bottom