ФАКУЛТЕТ или КУРС за ДОБАР ПРОГРАМЕР?

Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.193
Поени од реакции
8.723
пробај знај ќе те видам што ќе направиш :pos: папирот ти е клуч до интервју, ако немаш папир или индекс од финки си ништо. Секој има по некој таков другар што матер ебава без ништо успева, а како успеал само он знае. Со ова сакам да ти кажам дека со други очи те гледаат кога имаш тоа што пишав, иако не си некој компетитивен, ти пружаат шанса/пракса, а ако доаѓаш од друга струка си како натрапник некој и ништо више = имаат предрасуди кон тебе и твоето знаење. Некој бот од финки што не знае што е ХТМЛ има предност пред тебе.
Јас немам ни Финки ниту некоја од академиите што ги гледаш, инженер сум али од друг факултет, а 70% од работата ми е со програмирање и бази и тоа во прилично комплексен систем и прилично ретка област, се што имам научено за таму сум научил самиот со многу труд и читање, апроксимативно после факултетот и мастерот имам поминато барем 3 пати повеќе материјал отколку за време на целите студии и со години слободното време го минувам во учење (што мене воопшто не ми пречи бидејќи сум среќен со тоа и ме исполнува, ако го гледаш нештото со одбивност пиши пропало).

Е сега ако доаѓаш од некоја општествена наука (истории, право, социјологија и тн или тоталка без факултет (кај сестра во фирмата налета еден таков што имал средно угостителско, курс од 3 месеци онлајн и ликот со сиот ум со познавања само од html i css си укапирал дека е способен да работи како џуниор фронтенд). Во таков случај нормално дека ќе те гледаат како натрапник, прво дупка ќе си од математички аспект, а второ сосема е друга логиката на тие професии со техничките науки.

Во секој случај е тешко да се искачиш по скалилата, во приватен сектор знаењето ти е најбитно, дипломата ќе ти служи само за на ѕид, ако го загрееш столот и секоја минута ја минуваш во учење плус ти фаќа главата, за неколку години ќе се израмниш со тие што имаат документ на хартија.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.663
Поени од реакции
10.802
Јас немам ни Финки ниту некоја од академиите што ги гледаш, инженер сум али од друг факултет, а 70% од работата ми е со програмирање и бази и тоа во прилично комплексен систем и прилично ретка област, се што имам научено за таму сум научил самиот со многу труд и читање, апроксимативно после факултетот и мастерот имам поминато барем 3 пати повеќе материјал отколку за време на целите студии и со години слободното време го минувам во учење (што мене воопшто не ми пречи бидејќи сум среќен со тоа и ме исполнува, ако го гледаш нештото со одбивност пиши пропало).

Е сега ако доаѓаш од некоја општествена наука (истории, право, социјологија и тн или тоталка без факултет (кај сестра во фирмата налета еден таков што имал средно угостителско, курс од 3 месеци онлајн и ликот со сиот ум со познавања само од html i css си укапирал дека е способен да работи како џуниор фронтенд). Во таков случај нормално дека ќе те гледаат како натрапник, прво дупка ќе си од математички аспект, а второ сосема е друга логиката на тие професии со техничките науки.

Во секој случај е тешко да се искачиш по скалилата, во приватен сектор знаењето ти е најбитно, дипломата ќе ти служи само за на ѕид, ако го загрееш столот и секоја минута ја минуваш во учење плус ти фаќа главата, за неколку години ќе се израмниш со тие што имаат документ на хартија.
Знаењето е битно у некој паралелен универзум. Папирот е битен кај и да идеш за да дојдеш до интервју. Без него нема, никој не го боли за твоето знаење ако го немаш тоа. Некои факултети како машински ете ги земаат пошто се математичари, за градежен не знам дали некој се пробил, но ете нас од општите факултети иако сме завршиле не гледаат ко којзнае што, некои со врски се пробиваат ете имаат луѓе таму. Али како и да е кога видов каква е ситуацијата не се ни замарам одамна со праќање сивија и глупости.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.193
Поени од реакции
8.723
Знаењето е битно у некој паралелен универзум. Папирот е битен кај и да идеш за да дојдеш до интервју. Без него нема, никој не го боли за твоето знаење ако го немаш тоа. Некои факултети како машински ете ги земаат пошто се математичари, за градежен не знам дали некој се пробил, но ете нас од општите факултети иако сме завршиле не гледаат ко којзнае што, некои со врски се пробиваат ете имаат луѓе таму. Али како и да е кога видов каква е ситуацијата не се ни замарам одамна со праќање сивија и глупости.
Абе седни напраи проекти и стави си ги на гит, не знам како очекуваш некој да те викне ако си тотален анонимус.
Стави се ти во ситуација на регрутерите, дали ќе му дадеш шанса на некој што само ти кажува дека знае или на некој што ќе ти каже бујрум еве ти имам и готови 2-3 солидни проекти и ќе ги помине тестовите како што треба?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.497
Поени од реакции
10.444
Знаењето е битно у некој паралелен универзум. Папирот е битен кај и да идеш за да дојдеш до интервју. Без него нема, никој не го боли за твоето знаење ако го немаш тоа. Некои факултети како машински ете ги земаат пошто се математичари, за градежен не знам дали некој се пробил, но ете нас од општите факултети иако сме завршиле не гледаат ко којзнае што, некои со врски се пробиваат ете имаат луѓе таму. Али како и да е кога видов каква е ситуацијата не се ни замарам одамна со праќање сивија и глупости.
Види, освен папири и врски на темава од тебе ништо друго не слушнав, а не е до толку сложено, од еден муабет може да се види кои ти се знаењата. Еве еден од најсениорите кај мене у фирма со 17 - 18 години искуство у веб и бекенд девелопмент е со средно, и е технолоџи експерт во јава и предава во Сивус. Или еве ако мислиш дека македонскиве фирми примаат само со финки, феит секогаш постои опција фриленс и ремоут, нели ако те бива, само таму критериумите за знаењата кои што ти ги бараат се уште поголеми.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.663
Поени од реакции
10.802
Види, освен папири и врски на темава од тебе ништо друго не слушнав, а не е до толку сложено, од еден муабет може да се види кои ти се знаењата. Еве еден од најсениорите кај мене у фирма со 17 - 18 години искуство у веб и бекенд девелопмент е со средно, и е технолоџи експерт во јава и предава во Сивус. Или еве ако мислиш дека македонскиве фирми примаат само со финки, феит секогаш постои опција фриленс и ремоут, нели ако те бива, само таму критериумите за знаењата кои што ти ги бараат се уште поголеми.
Како ќе работиш фриленс и ремоут кога не си работел на некој посериозен проект? Мене за пракса ми е муабетот што не ти даваат шанса да најдеш. А тие колегите со средно, и братучедми беше таков работеше со средно но тоа беа други времиња некои каде што струкава беше нешто научна фантастика.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.193
Поени од реакции
8.723
@Ron Burgundy што си по вокација ако не е тајна? И кои технологии од програмирање ги разбираш?
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.193
Поени од реакции
8.723
Не навлагам за тоа, и ко што пишав одамна кренав раце од ова.
Друже јас чекам еве од НАСА да ми се јават, знам да конструирам сателити ама си го чувам тоа во главата, на airbus им пратив cv ме одбија и сеа еве нема да праќам ни на НАСА оти гарант ќе ме одбијат, со врски таму само примаат пи4каму мај4ина нивна, дик 4ејни 4е го фајчам за пријател сега.

Со овој пристап никаде не одиш, прво грешен пристап за аплицирање, второ среди си го егото, трето седни и учи, од дома никој нема да те моли да отидеш да работиш, ниту пак учено недоучено ќе просперираш во приватен сектор.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.015
Поени од реакции
4.624
Не ни знаете каков пристап имал за аплицирање :) Факт е дека се сменети времињата, тешко да му дадат негде шанса како порано. Не збориме тука за дете вундеркинд што учело од дома туку за човек кој учел сосема друг факултет, освен ако нема друг кандидат по секој параметар е позади.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.497
Поени од реакции
10.444
Не ни знаете каков пристап имал за аплицирање :) Факт е дека се сменети времињата, тешко да му дадат негде шанса како порано. Не збориме тука за дете вундеркинд што учело од дома туку за човек кој учел сосема друг факултет, освен ако нема друг кандидат по секој параметар е позади.
:) Па еве го прашувам каков пристап имал, он ми вика папири и врски. Значи никој не вика дека е лесно и дека нема конкуренција, исто беше и пред 5 години. Јас знам само една работа дека чуда преку ноќ не се случуваат и никој не може да ме убеди дека ако си упорен во нешто и постојано работиш на тоа дека нема да успееш. Се зависи до кој степен си спремен да одиш во тоа што си намислил, значи истиве двоумици ги имав кога почнував, до степен да запишам пак факултет (финки/феит) доколку нема поинаков начин да се занимавам со тоа што сакам. Еве ако толку му е важен тој папир барем нека биде сертификат на компанијата која ги поседува правата за таа технологија, да речеме постојат и клиенти на кои што им значи да девелоперите кои што им работат на нивниот проект имаат такви сертификати, иако пак ќе кажам ко што секојдневна работа може да ти помогне и да убеди некој што ти можеш, ниту еден сертификат не може. А тоа значи само учењето никогаш не запира.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.929
Поени од реакции
34.581
Тој лист хартија не мора да значи дека сигурно ќе ве повикаат на интервју.

Имам пишано за едно CV, кандидат со факултет Информатика, а искуство Келнер и шанкер на базен. Сликата на CV не се сеќавам убаво, ама нешто му е беше со мокра коса и сликан на шанк. :Д
И овој е нешто затоа што има диплома, а некој со средно или несоодветен факултет, ама има знаење и искуство од тоа што се бара е ништо. Значи да го прескокнеме вториот, не го викаме на интервју.

Со мене имаше секакви, едни математика знаеа за 10ка, а и такви кои едвај вадеа 6ки и тоа со едвај собрани поени и спуштена граница за 6ка на 30 поени од 100 вкупно, а таквите беа со средно Електро или Информатика. Оние од медицина средно имаа 10ки.
Муабетот ми е дека не можеш да се гледа кој каква диплома има и тоа дали има соодветен факултет.

За ИТ онака со врски може само ако некој да те препорача во некоја фирма, ама пак не е како во друга професија и да немаш појма и не учиш ништо нема да те чуваат така, а и сам ќе се откажеш кога со години ќе земаш иста плата.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.959
Поени од реакции
174.707
пробај знај ќе те видам што ќе направиш :pos: папирот ти е клуч до интервју, ако немаш папир или индекс од финки си ништо.
Јас работам од втора година факултет, дипломирав ради од дома што ме замараа ајде аман уште за некој испит иначе немаше ни да завршам. Од колегите само еден има завршено факултет, сите останати се со Cisco сертификати и тие ги сметам за предност при регрутација на нов кадар.

И како што рече @Кеплер секој слободен момент се искористува за учење, бидејќи ретко која фирма има ресурси да те чека да учиш со месеци една проста работа. Кој сака афтерворкови и кафани не е за овие струки.

Eве додека сме на темава, на мејл гледам ми стигнало дека Cisco имаат измени во материјалот за CCNP и бидејќи го имам сертификатот ќе мора пак да го поминам. Цел живот пројден во учење но ако сакаш да се истакнеш, треба да си спремен на тоа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.663
Поени од реакции
10.802
Јас работам од втора година факултет, дипломирав ради од дома што ме замараа ајде аман уште за некој испит иначе немаше ни да завршам. Од колегите само еден има завршено факултет, сите останати се со Cisco сертификати и тие ги сметам за предност при регрутација на нов кадар.

И како што рече @Кеплер секој слободен момент се искористува за учење, бидејќи ретко која фирма има ресурси да те чека да учиш со месеци една проста работа. Кој сака афтерворкови и кафани не е за овие струки.

Eве додека сме на темава, на мејл гледам ми стигнало дека Cisco имаат измени во материјалот за CCNP и бидејќи го имам сертификатот ќе мора пак да го поминам. Цел живот пројден во учење но ако сакаш да се истакнеш, треба да си спремен на тоа.
Друго е веруј, си пратил сиви си опишал што знаеш у детали, ништо нема нафрлено онака. И никој не ти враќа на ебаните мејлови. А некој од овие факултети финки електро на фб групите ќе пише: zdravo vtora godina sumna finki vcera pocnav da ucam html i baram praksa, 5 души ќе му вратат и ќе го викнат. Сето тоа ствара одбивност према целата струка. Ти трошиш за ова месеци и месеци на стари години што се вика кога треба да работиш и си волен да идеш негде на пракса, и некој тоа за курац не го цени.
 
На врв Bottom