ФАКУЛТЕТ или КУРС за ДОБАР ПРОГРАМЕР?

Член од
17 август 2011
Мислења
4.543
Поени од реакции
5.914
Ај најпресно искуство да ти кажам, со формално образование член од најтесно семејство беше на пракса до скоро, 8-9000денари е праксата со можност демек за да те вработат, кај нив испадна дека се откажа проектот што го имаа и за кој беа викнати сите 4ца кои почнаа во ист моменти и опцијата беше да продолжат пак со „пракса“ и понатаму за таа сума и да помагаат на другите проекти или да си одат (на другите проекти им даваа амалските задачи, некои рандом квериња, чистење на базата од чкарт податоци и сл. скоро и да не може да научиш нешто паметно).
Еве сега пак бара, секаде се тие опциите за почеток, 8-9к пракса 3-6 месеци, потоа вработување со 200-300 евра плата.
На првово место работеше javascript и angular поголем дел од времето, MsSQL, C# иMicrosoft CRM, еве веќе 2 и пол месеци откако заврши со праксата и бара работа со овие технологии погоре, но во поголемиот дел од случаите не се ни јавуваат да те викнат на интервју, некаде пак те викаат и одиш на две-три интервјуа и тестирања со ред, ти кажуваат дека си во најтесен круг и ги нема повеќе, на едното место дури беше зборот не барај работа ќе те вработиме ние супер помина на тестовите, поминуваат 16 денови ни арно ни лошо ги нема за контактирање, им се јавува „абе знаеш ние те заборавивме да те известиме дека се сменија барањата на клиентот и ќе ни треба сениор а не џуниор“, еееј за вакви работи јадам гомна дека комплет комуникацијата меѓу вработениот и работодавецот треба да оди преку официјален систем во пишана форма, две и пол недели прекина да гледа и огласи и се со надеж дека веќе има најдено работа. Е ваквите газди ти се прокондурени сељандури кои заслужуваат катанец и казни од инспекции секојдневно.
А од досегашново патешествие испаѓа дека поголем дел од маливе програмерски фирмички се апла несериозни во поглед на однос кон вработени, и како оди течи едно интервју и однос кон вработен, од тоа што ми го кажува како ги третираат искрено се чудам како воопшто некој клиент има волја да работи со газди како овие, несериозност левел 99.
Така да без разлика какво пусулче имаш, најтешко е додека да почниш, после 1-2 година веќе ќе почнеш да ги уживаш бенефитите на овој занат (што во принцип важи и за други, само што на другите места напредокот е многу помал).
Брат ми се вработи директно, без завршен факс, исто беше постар и не можеше да си дозволи пракса ко дечкото. Ама имаше кој да го препорача, на слепо ќе те маткаат сегде. Различен случај е ова зашто има добра работа и не мора да прифаќа глупости по секоја цена. Значи или голема фирма директ или пракса во фирма кај што имаш човек и знаеш дека праксата е за вработување а не онака. Е сеа ако ептен си решен тогаш иди ал ин, ќе се измачиш поише али негде ќе те задржат. И магистратурата на електро не ја рачунаат за сериозна, ни во ит ни во другите струки.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.506
Поени од реакции
9.520
Се дешаваат такви работи, клиентот не го интересира што знаеш и за што си учел, он сака да му се заврши тоа што го бара, колку пати имало барања за дел кој што нема врска со пишување на код туку баш девопс.Треба да се праи миграција на нов сервер, вклучително и на базата, и треба да се напише алгоритам за мигрирање на база од 3 милиони рекорди. Ќе остаиш некој да се вежба и да стекнува знаење или ќе вработиш некој кој го има праено тоа веќе?
Да се согласувам, ама треба да го известиш и некој што аплицирал дека си нашол друг и да си бара чарето, муабетот на овие беше еј сори те заборавивме да те известиме, ние си најдовме сениор за таа позиција.[DOUBLEPOST=1559491762][/DOUBLEPOST]
Брат ми се вработи директно, без завршен факс, исто беше постар и не можеше да си дозволи пракса ко дечкото. Ама имаше кој да го препорача, на слепо ќе те маткаат сегде. Различен случај е ова зашто има добра работа и не мора да прифаќа глупости по секоја цена. Значи или голема фирма директ или пракса во фирма кај што имаш човек и знаеш дека праксата е за вработување а не онака. Е сеа ако ептен си решен тогаш иди ал ин, ќе се измачиш поише али негде ќе те задржат. И магистратурата на електро не ја рачунаат за сериозна, ни во ит ни во другите струки.
На ниеден факс магистерски не ги земаат мн во предвид, освен за лиценци, овластувања и на државно.
Со препораки е друга приказна, муабетот ми беше да ви доловам каква е ситуацијата за почетници во моментов.
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
318
Поени од реакции
535
Интересна е ситуацијата во моментов. Работа за почетници нема, за пракса има конкуренциа, а нема гаранција дека ке те вработат. Се бара насекаде луѓе со искуство, ама ретко која фирма знае како да привлече таков кадар. Ги гледам огласиве, има, многу многу red flags. :unsure:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.124
Поени од реакции
11.684
Мислев дека овој сектор е така малце понезависен и луѓе добиваат шанса да покажат што знаат, но изгледа станал како државна администрација ако имаш пријатели ќе најдеш нешто и без никакво искуство, ако не ќе праќаш сто огласи со надеж дека некој ќе те викне на интервју.
 
L

Löwe

Гостин
Мислев дека овој сектор е така малце понезависен и луѓе добиваат шанса да покажат што знаат, но изгледа станал како државна администрација ако имаш пријатели ќе најдеш нешто и без никакво искуство, ако не ќе праќаш сто огласи со надеж дека некој ќе те викне на интервју.
Нема врска ова што го кажа.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.240
Поени од реакции
36.101
Без пракса, без искуство и од старт голема плата е сон на секој што сака да влезе во ИТ. Гледам на многу парите им се најголема мотивација и не прифаќаат ништо под тоа што им е зацртано. Мора да ризикувате.

Не барај друго ќе ти се јавиме и никогаш не се јавуваат. :D
Не мора да ги чекате и барајте си друга фирма, а ако ве побараат на повеќе места треба и да знаете како да се продадете и да извлечете што е можно повеќе пари. Тоа се тие несериозни фирми кои вчера зпочнале со работа па се прават паметни. Нормална фирма си има агент кој прави интервју и истиот знае да препознае талент и културно те известува дали си во потесен круг, дали примен или не.

Не чекајте да објават огласи,еве ви го LinkedIn и некои сами ќе ве побараат ако им одговарате. Или ако ви се допаѓа некоја фирма пак пратате им CV иако немаат потреба.

Некои се жалат дека праќаат CV секаде, а никој не им се јавува сигурно им е како она што јас го имам прочитано од еден дечко, искуство само како келнер и шанкер на базен, а и сликата на CV му беше со мокра коса само што излезен од базенот. :pos:
На друг мајка му праќа мејл во негово име.

Се познава кој го бива и ако остави впечаток и да е јуниор, а бараат сениор пак може да го земат и да го пратат на обука. Не се сите како неговиот брат кој со препорака на човек влегол таму.
 
Член од
31 јануари 2018
Мислења
513
Поени од реакции
1.139
И ја се беше распрашуваја за Сивус и ми неколко потврдива дека после обуку ако се покажеш, они ти наваѓав праксу и на основу на тој и работу евентуално. Пуно ги препоручива, дипломе какви и да им су, прифаќав се и фирме ги важив, е сга, како се учи, што се учи, не знам, знам дека е огањ скупо.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.506
Поени од реакции
9.520
Абе гледам на сеир ја терате работата, не е муабетот за многу пари од старт, особено не ако имаш некој кој ќе ти покажува во првите неколку месеци, само од ова што го гледам низ мкд во голем дел од фирмите ги нема ни парите ни менторството.
Еве напрајте се луди и пробајте испратете CV како да сте апсолутни почетници и ќе видите колку и какви одговори ќе добиете.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.124
Поени од реакции
11.684
Како прво фирмиве ако не прочита FINKI или FEIT, одма си вика хехе еве некој од оние. Ко да тие на финки се нешто научници, една колешка моја му пишуваше цв и мотивациско на еден неписмен, не знаеше два збора на англиски да напише и сеа типот е програмер, што даље од тоа:icon_lol: Тешко е многу додека не се пробиеш, тие што го направиле тоа сеир тераат ко да е најлесна работа прва работа да фатиш.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.618
Поени од реакции
11.036
Не ми е јасно што очекувате дека на пракса ќе се случува? Ќе ти дадат таскови и за све што ти е нејасно тука ти е гугл. Ако си апсолутен почетник не ни требало да аплицираш. Друго, тоа со ФИНКИ везе нема пошто се случило доста кандидати со формално образование да се слаби кандидати па сигурно нема под дифолт да бидат примени. А не ретко е да некој од сениорите што ќе те интервјуира воопшто да нема никаков факултет особено кога станува збор за фронт-енд. Е сега другото е до тебе како ќе се покажеш на интервјуто/тестирањето. Јас на пракса не сум бил и не можам да споделам искуство, кога почнував со ова во еден момент ми се понудија две опции платена пракса но во друг програмски јазик него ли за тоа што аплицирав и работа во јазикот за кој аплицирав и нормално дека работата ја одбрав. Од моменталнава фирма ко што гледам ниту еден од практикантиве не примија (до душа последен пат практиканти имавме лани), али и по кажувања на колеги се работело за слаби кандидати, има и кандидати кои во фирмава се вработени и поминале пракса, се покажале и ги примиле.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.462
Поени од реакции
2.097
ако си средно сеа завршен-обавезно факултет, а ако имаш бош факултет завршено и сеа ти се префрла во поплатена стука тогаш курсеви, макар да со курс тешко дека ќе стасаш до некоја посолидна плата во фирма. Предпоставените кои се над тебе кои се со завршен факс/мастер гледаат поинаку на тебе ако си само со курс и си од бош факултет, немаш толку простор за напредок Со курс најверојатно ќе те обучат за одреден таск што треба да го правиш и тоа е тоа. Работите како R&D во проектот ќе му се дадат на тој што е пообразуван од тој само со курс - што е и нормално. Од друга страна пак не дека финкашите/електрашите се МИТ/Хардвард тип на студенти :pos:

Се сејкавам колку некадарни деца се запишуваа на финки и електро оти така им рекле од дома, колку незаинтересирани беа за предметите тоа просто неверојатно, па поминување со 6ки, па со семинарски, па со бубици по сите предмети со теорија :tapp: колку да се положи. Потоа поради ситуацијата на пазарот на труд одма си наоѓаат работа. И на работа потоа си продолжуваат тој стил на поминување на работните задачи - ни рокови запазени ни оптимално решение, ни коментари ни документација ни ништо и најчест муабет - ај де бе гледаш работи, остај го не го чепкај :tapp:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.543
Поени од реакции
5.914
Се познава кој го бива и ако остави впечаток и да е јуниор, а бараат сениор пак може да го земат и да го пратат на обука. Не се сите како неговиот брат кој со препорака на човек влегол таму.
Не се сите, ама за негово добро е да биде од тие. Не знам колкав ризик презима за да си проба среќа во ИТ преку пракса, може има кредити,деца и тн. Бар некоја минимална гаранција да има дека има нешто пред него, коа веќе остава добра работа.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.018
Поени од реакции
3.935
И апсолутно треба цело време да си го полниш гитхаб/гитлеб/гитштоидае профилот со проекти, без разлика дали си студент на финки/феит, самоук (со следење на онлајн курсеви) или пак одиш на некаков формален курс. Ќе си наоѓаш идеи за проекти на нет ако не ти текнува сам и ќе работиш. Тоа е и делумно стекнување со искуство. Прво ќе куцаш паралелно со курсот, а после обавезно ќе земеш и ќе направиш сличен проект од нула, а во случај ако заглавиш на нешто, тука ти е Stack Overflow. И уште една многу важна работа пред интервју е спремањето за техничкиот дел, што мислам дека огромен дел го забораваат или пак учат некои концепти само преку фрејмворк. На ова последново посебно акцент треба да си стават самоуките, односно тие како мене. Еве јас од искуство можам да кажам дека добив интервју за пракса, ама потфрлив баш заради тоа што недоволно добро се спремив за техничкиот дел. Ама па и самото тоа што бев на интервјуто ми е искуство плус за следното. А покрај ова, според мене најголемата грешка што ја прават почетници е токму ова неработење на проекти паралелно со учење на факс, курс или што и да е.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.563
Поени од реакции
6.697
Луѓе неможам да ве разберам стварно.

Значи за тој што не може да си дозволи финански да смени професија, затоа што ако е почетник мора да биде практикант, тогаш нека стегни заби и кога ќе си дојде од работа нека седни да учи и да се зафати со некој проект сам дури да напредни доволно.

За млади кои сега почнуваат нив не им е проблем да започнат со пракса, мислам кај мене иделе на пракса деца што студирале информатика во странство и тоа за безпари (тоа кога имав сопствена фирма). Одма се гледа кој го бива, за неколку месеци му најдував работа.

Абе во моментов буквално можеш за безпари да се обучиш за програмер, ама се разбира тоа што го викам цело време ако си талент за тоа. Нит факултет, нит курс, нит бутур.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
385
Поени од реакции
598
Би сакал и јас да добијам мислење,совет на оваа тема...
Имам 34 години,наставник по македонски јазик,заглавен во основно(со можност да бидат намалени паралелките или целосно затворено),плата 18к,итн,итн.

Да не навлегувам многу во лични мотиви,меѓутоа сериозно размислувам за прекфалификација на стари години.
Веќе имам двајца другари кои го поминаа тој пат,почнаа со јава,на пракса со поголема плата од мојата!
Го терам удеми и “Хед фирст инто јава” од книгите.Претходно познавање од програмирање нула.Сега за сега мислам дека ми оди логиката и учењето,ама сеуште рано да се каже со сигурност.
За разлика од тоа што го чув од другар мој дека му даваат 400€ да “учи” андроид со базични претходни знаења на јава... И ова што го читам на темава,а ја прочитав цела! Прилично обесхрабрувачки и мрачно ми делува како го опишавте влегувањето во тој свет.
Грешка сум за ова или не?
 
На врв Bottom