ФАКУЛТЕТ или КУРС за ДОБАР ПРОГРАМЕР?

L

Löwe

Гостин
Друже реков дека барам работа не пракса, гледам да сменам кариера. Неможам да си дозволам пракса.
Со среќа потрагата со ваков став. Може сакаш и 1000е почетна плата?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.601
Поени од реакции
36.847
Сите сакаат веднаш да се добро платени, ама тежок е патот до таму. :D

Прво пракса.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.721
Поени од реакции
11.356
Јас сакам да почнам али тешко добивам шанса за интервју. У две фирми и тестирање поминав али ми понудија пракса уместо работа.
Може процениле дека не си спремен за работа според тестирањето, ако стварно сакаш да се бавиш со ова си требал или да прифатиш пракса или да си го печеш занаетот уште некое време дур не бидеш спремен да те стават да работиш на вистински проект. Плус у доста фирми нудат платени пракси така да...
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.061
Поени од реакции
4.255
А и во врска со искуството, ќе си работиш проекти и ќе си го градиш портфолиото на Github или Gitlab, а и воопшто не е штета да си направиш портфолио сајт.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.977
Поени од реакции
10.673
MySQL го имам како предмет на факултет па затоа и го одбрав. Која е разликата помеѓу mssql i mysql ако може на кратко ?
Прво и двата се под Microsoft, мене кај Mssql ми се допаѓа што можеш да терминираш одредено квери, бекапите се ок, добар секјурити, може да се оптимизира прилично и тн. Негативното кај mssql е што си ограничен на виндоус сервери (макар што се повеќе го прилагодуваат и за линукс) мора лиценци и не е компактибилен со сите јазици, али ако веќе си одлучен за C# ова не те засега. Од фри платформите јас најмногу го сакам PostgreSQL, тоа и најмногу го работам.[DOUBLEPOST=1559389765][/DOUBLEPOST]
Јас сакам да почнам али тешко добивам шанса за интервју. У две фирми и тестирање поминав али ми понудија пракса уместо работа.
Да почетокот како и во секоја друга професија и тука е многу тежок и скоро секогаш е со пракса, друга опција е апла да го усовршиш самиот дома и да изработиш самиот некои посериозни апликации кои ќе ти бидат главниот адут во cv-to, па според тоа да си обезбедиш влез во некоја компанија за плата (која во секој случај ќе биде како за почетник и ни приближно до фамозните цифри кои ги слушаш за програмерите).
Не е така едноставно да се префрлиш од друга област во ова особено ако во тоа што си сега не си многу близу до програмирање и со апла јака основа, па да се вклопиш многу брзо.
 
Последно уредено:

Down

Stoned Jesus
Член од
4 мај 2012
Мислења
1.336
Поени од реакции
1.833
Со среќа потрагата со ваков став. Може сакаш и 1000е почетна плата?
Друже не се праи многу паметен, убаво посочив дека неможам финансиски да си дозволам пракса. Не сме сите деца од 20 години да работиме без пари за да не шутнат после 3 месеци како што е у повеќето компании у МК.
 
L

Löwe

Гостин
Друже не се праи многу паметен, убаво посочив дека неможам финансиски да си дозволам пракса. Не сме сите деца од 20 години да работиме без пари за да не шутнат после 3 месеци како што е у повеќето компании у МК.
Ако се покажиш, нема да те шутнат. А вака без работа поарно ли ти е?
 

Down

Stoned Jesus
Член од
4 мај 2012
Мислења
1.336
Поени од реакции
1.833
Ако се покажиш, нема да те шутнат. А вака без работа поарно ли ти е?
Друже или тролаш или незнаеш да читаш. Имам работа. Добра работа. Сакам да сменам кариера. Не сум во години да можам да прифатам пракса. Затоа прашав дали курсевите што се плаќаат нудат вработување или само пракса.
 
L

Löwe

Гостин
Друже или тролаш или незнаеш да читаш. Имам работа. Добра работа. Сакам да сменам кариера. Не сум во години да можам да прифатам пракса. Затоа прашав дали курсевите што се плаќаат нудат вработување или само пракса.
Значи колку сакаш имај добра работа, во оваа бранша си почетник и колку побрзо го прифатиш тоа, толку подобро. Не очекувај дека ќе добиеш работа веднаш без пракса, особено не без формално образование. А и да добиеш, не очекувај почетна плата повисока од 350-400 евра. Сивус мислам дека нудат работа после обуката, ама мислам дека не нудат повеќе од 300 евра.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.660
Поени од реакции
6.302
Друже или тролаш или незнаеш да читаш. Имам работа. Добра работа. Сакам да сменам кариера. Не сум во години да можам да прифатам пракса. Затоа прашав дали курсевите што се плаќаат нудат вработување или само пракса.
Не знам какво формално образование имаш, меѓутоа неколку колеги почнаа со некој graduate програми со плата над 300 евра.Без пракса, ама па со електро. А и ко што глеам по огласи, има доста фирми што даваат по 200 евра за пракса, што и не е лошо бидејки првата работи ми беше за 250 :D
Во секој случај мораш да презмеш ризик, а ја би барал фирма кај што имам некој познат бидејки ти може да се покажеш на пракса ама во моментот да немаат потреба од кадар.
 

Down

Stoned Jesus
Член од
4 мај 2012
Мислења
1.336
Поени од реакции
1.833
Не знам какво формално образование имаш, меѓутоа неколку колеги почнаа со некој graduate програми со плата над 300 евра.Без пракса, ама па со електро. А и ко што глеам по огласи, има доста фирми што даваат по 200 евра за пракса, што и не е лошо бидејки првата работи ми беше за 250 :D
Во секој случај мораш да презмеш ризик, а ја би барал фирма кај што имам некој познат бидејки ти може да се покажеш на пракса ама во моментот да немаат потреба од кадар.
Имам електро магистратура.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.977
Поени од реакции
10.673
Не знам какво формално образование имаш, меѓутоа неколку колеги почнаа со некој graduate програми со плата над 300 евра.Без пракса, ама па со електро. А и ко што глеам по огласи, има доста фирми што даваат по 200 евра за пракса, што и не е лошо бидејки првата работи ми беше за 250 :D
Во секој случај мораш да презмеш ризик, а ја би барал фирма кај што имам некој познат бидејки ти може да се покажеш на пракса ама во моментот да немаат потреба од кадар.
Ај најпресно искуство да ти кажам, со формално образование член од најтесно семејство беше на пракса до скоро, 8-9000денари е праксата со можност демек за да те вработат, кај нив испадна дека се откажа проектот што го имаа и за кој беа викнати сите 4ца кои почнаа во ист моменти и опцијата беше да продолжат пак со „пракса“ и понатаму за таа сума и да помагаат на другите проекти или да си одат (на другите проекти им даваа амалските задачи, некои рандом квериња, чистење на базата од чкарт податоци и сл. скоро и да не може да научиш нешто паметно).
Еве сега пак бара, секаде се тие опциите за почеток, 8-9к пракса 3-6 месеци, потоа вработување со 200-300 евра плата.
На првово место работеше javascript и angular поголем дел од времето, MsSQL, C# иMicrosoft CRM, еве веќе 2 и пол месеци откако заврши со праксата и бара работа со овие технологии погоре, но во поголемиот дел од случаите не се ни јавуваат да те викнат на интервју, некаде пак те викаат и одиш на две-три интервјуа и тестирања со ред, ти кажуваат дека си во најтесен круг и ги нема повеќе, на едното место дури беше зборот не барај работа ќе те вработиме ние супер помина на тестовите, поминуваат 16 денови ни арно ни лошо ги нема за контактирање, им се јавува „абе знаеш ние те заборавивме да те известиме дека се сменија барањата на клиентот и ќе ни треба сениор а не џуниор“, еееј за вакви работи јадам гомна дека комплет комуникацијата меѓу вработениот и работодавецот треба да оди преку официјален систем во пишана форма, две и пол недели прекина да гледа и огласи и се со надеж дека веќе има најдено работа. Е ваквите газди ти се прокондурени сељандури кои заслужуваат катанец и казни од инспекции секојдневно.
А од досегашново патешествие испаѓа дека поголем дел од маливе програмерски фирмички се апла несериозни во поглед на однос кон вработени, и како оди течи едно интервју и однос кон вработен, од тоа што ми го кажува како ги третираат искрено се чудам како воопшто некој клиент има волја да работи со газди како овие, несериозност левел 99.
Така да без разлика какво пусулче имаш, најтешко е додека да почниш, после 1-2 година веќе ќе почнеш да ги уживаш бенефитите на овој занат (што во принцип важи и за други, само што на другите места напредокот е многу помал).
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.523
Поени од реакции
12.368
И јас од ова искуство што имам со некои што работат човечки ресурси појма немаат од суштината што се работи, не знам како можат да бираат подобни кандидати без добар бекграунд од програмирање. Ќе ти рече чек да се консултирам со тие од америка или кај и да се. Многу аматерски ми делуваат некако.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.721
Поени од реакции
11.356
Ај најпресно искуство да ти кажам, со формално образование член од најтесно семејство беше на пракса до скоро, 8-9000денари е праксата со можност демек за да те вработат, кај нив испадна дека се откажа проектот што го имаа и за кој беа викнати сите 4ца кои почнаа во ист моменти и опцијата беше да продолжат пак со „пракса“ и понатаму за таа сума и да помагаат на другите проекти или да си одат (на другите проекти им даваа амалските задачи, некои рандом квериња, чистење на базата од чкарт податоци и сл. скоро и да не може да научиш нешто паметно).
Еве сега пак бара, секаде се тие опциите за почеток, 8-9к пракса 3-6 месеци, потоа вработување со 200-300 евра плата.
На првово место работеше javascript и angular поголем дел од времето, MsSQL, C# иMicrosoft CRM, еве веќе 2 и пол месеци откако заврши со праксата и бара работа со овие технологии погоре, но во поголемиот дел од случаите не се ни јавуваат да те викнат на интервју, некаде пак те викаат и одиш на две-три интервјуа и тестирања со ред, ти кажуваат дека си во најтесен круг и ги нема повеќе, на едното место дури беше зборот не барај работа ќе те вработиме ние супер помина на тестовите, поминуваат 16 денови ни арно ни лошо ги нема за контактирање, им се јавува „абе знаеш ние те заборавивме да те известиме дека се сменија барањата на клиентот и ќе ни треба сениор а не џуниор“, еееј за вакви работи јадам гомна дека комплет комуникацијата меѓу вработениот и работодавецот треба да оди преку официјален систем во пишана форма, две и пол недели прекина да гледа и огласи и се со надеж дека веќе има најдено работа. Е ваквите газди ти се прокондурени сељандури кои заслужуваат катанец и казни од инспекции секојдневно.
А од досегашново патешествие испаѓа дека поголем дел од маливе програмерски фирмички се апла несериозни во поглед на однос кон вработени, и како оди течи едно интервју и однос кон вработен, од тоа што ми го кажува како ги третираат искрено се чудам како воопшто некој клиент има волја да работи со газди како овие, несериозност левел 99.
Така да без разлика какво пусулче имаш, најтешко е додека да почниш, после 1-2 година веќе ќе почнеш да ги уживаш бенефитите на овој занат (што во принцип важи и за други, само што на другите места напредокот е многу помал).
Се дешаваат такви работи, клиентот не го интересира што знаеш и за што си учел, он сака да му се заврши тоа што го бара, колку пати имало барања за дел кој што нема врска со пишување на код туку баш девопс.Треба да се праи миграција на нов сервер, вклучително и на базата, и треба да се напише алгоритам за мигрирање на база од 3 милиони рекорди. Ќе остаиш некој да се вежба и да стекнува знаење или ќе вработиш некој кој го има праено тоа веќе?
 
На врв Bottom