ФАКУЛТЕТ или КУРС за ДОБАР ПРОГРАМЕР?

Дискусија во форумот 'Програмирање и програмски јазици' започната од GTTI-TDI, 5 март 2019.

 1. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.708
  Допаѓања:
  10.149
  :cautious:
   
 2. ivomanutd

  ivomanutd

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  152
  Допаѓања:
  29
  Ти Angular или React без HTML и CSS да не програмираш???
   
 3. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.708
  Допаѓања:
  10.149
  Реално, на фронтенд само јаваскрипт програмирам :toe:
   
  На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.158
  Допаѓања:
  9.184
  Сигурно и хтмл, цсс и јс у ист фајл пишуваш со бектикс:D
   
  На Xibalba му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.523
  Допаѓања:
  31.242
  Добар, подобар... тоа се етички категории. Не се учи тоа на курс.
   
 6. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.708
  Допаѓања:
  10.149
  Ма каков хтмл, цсс, тоа јаваскриптот све динамички генерира, батали ги овие со вечерен курс што зборат :D
   
 7. ivomanutd

  ivomanutd

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  152
  Допаѓања:
  29
  Ако алудираш на тоа дека HTML и CSS не се програмски јазици тогаш погрешно си ме разбрал, јас само кажав дека тие се основа за да можи подоцна да програмира ФЕ. Програмирај ти колку сакаш ЈС ако не знајш HTML и CSS.
  --- Споено дупло мислење, 8 март 2019 ---
  Да не одиме многу оф топик, за дечкото шо ја отвори темата за да си праша... Јас да го имав умот шо го имам сега ко се запишвав на факултет немаше да се запишам на факултет, ќе одев на курс, ќе потрошев една година на курс и ќе имав три години работно искуство за тие 4 години шо ги потрошив на факултет, крај краева кога ќе одиш на интервју никој не те прашува кој факултет си го завршил и дали си го завршил, те прашуваат шо знајш и колку знајш.
   
  Последно уредено: 8 март 2019
  На Krstev и Xibalba им се допаѓа ова.
 8. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.158
  Допаѓања:
  9.184
  Дечки, ме интересира какви се овие .NET деврлопери пошто гледам многу огласи има за тоа, што технологии треба да се знаат за ова?
   
 9. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.470
  Допаѓања:
  7.454
  Најчесто за .NET ти треба C# во поретки случаеви VB.NET или F#. Зависи од фирмата и потребите, може да работиш со веб, десктоп или пак примена во некое од решенијата на microsoft како на пример Dynamics CRM. Сo C sharp во Xamarin можеш да искуцаш и апликација за телефон, сепак зависи од апликацијата, не секогаш е паметен овој чекор.
  Платите зависи од фирмата и проектите, со 5-6 години искуство тие што јас ги познавам се од 1к-1500к месечно.
  --- Споено дупло мислење, 8 март 2019 ---
  Кај кенгурите без факултет од оваа област примаат луѓе што знаат да програмираат или мора пусулче?
   
  На Ron Burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.708
  Допаѓања:
  10.149
  Во некои од огласите се бара соодветен ИТ факултет и/или меѓународни сертификати, во дел од нив не се бара (или барем не е експлицитно наведено). Исто така бараат и луѓе со повеќегодишно искуство во таа област, а особено гледаат дали кандидатот има локално искуство.
  Сепак на крај се сведува како ќе се покажеш на интервјуто и после во probation периодот (во мојот случај беше 6 месеци) дали те бива или не.
   
  На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
 11. fat

  fat

  Член од:
  3 ноември 2014
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  19
  Ако ти е интересно да решаваш проблеми (според никот на акаунтов не верувам) оди на факултет, ако ти се прекуцува код симни торент од Udemy и стани фул стек риект девелопер за еден месец.
   
 12. Brom

  Brom

  Член од:
  10 септември 2009
  Мислења:
  115
  Допаѓања:
  30
  Interesna diskusija, gledam deka nekolku akademii otvoria vo posledno vreme... kakvo e vasheto mislenje, ima li kvaliteten kadar koj predava? Koj bi gi preporacale? Me interesira frontend developer...
   
 13. mathersbe

  mathersbe Гостин

  Еве и јас размислував што како дали да земам курс или не, поставив и тука прашање во темата за курсеви, значи бев ептен загреан за курс, премногу се распрашував од луѓе што биле во Сеавус, Семос, луѓе што до пола биле па се откажале итн. 90 % од одговорите што ги добив беа дека материјата е премногу натрупана и дека се се изучува набрзина и дека треба дома после предавањето да седниш и да куцаш уште едно 4-5 сати плус, што го оправдувам ако вистински сакаш да си девелопер било каков мора да се вложиш. Заклучокот што го добив од сите тие одговори беше дека не вреди за 2к евра сиот тој натрупан материјал. Факт е дека може да се седне и дома да се учи бидејќи има милион курсеви на интернет ( Udemy на пример ) кој што можеш да ги најдеш free и тие 5 сати што би ги куцал после предавањето во некоја академија и 3 сати што ќе седиш и слушаш предавања на истата, истите тие сати може да се искористат и дома на некој од онлајн курсевите, а материјата е 90 % иста а и голем дел од предавањата во овие академии се превземени баш од тие онлајн курсеви. Можеби вреди дипломата што ја добиваш на крај на академијата, и тоа што ќе бидеш дел од некој проект па ќе можеш да го ставиш во ЦВ, ама исто можеш и со онлајн курсевите во кои учиш со правење на проекти, па некој од тие проекти да си ставиш исто во ЦВ, само што ја немаш дипломата ( освен ако не го купиш курсот директно од Udemy па да добиеш Е-Диплома што реално не знам како ја ценат). Ама никој на интервју не ти бара диплома, туку ти бара знаење. . Можам да кажам дека прилично сум задоволен, веќе почнав со курсеви онлајн и да знаете се учи. Планирам летово сериозно да се насочам кон некој фрејмворк, имам основа, не сум почетник па здравје од на есен да се пробам во некоја фирма како Junior, или практикант за почеток. Од некаде мора да се почне.
   
  На The King of Clay му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.158
  Допаѓања:
  9.184
  Абе прво нешто што фирмиве го гледаат фирмиве за да се одлучат да те побараат е искуството и сертификати добиени од некаде, ако немаш ништо запишано нема ни да имаш повратен одговор во најголем дел од случаите, освен ако немаш диплома од финки па да се подразбира дека си учел тоа.
  Не дека човек ќе научи нешто многу на тие академии за разлика од видео туторијали, но ете ги вреднуваат, како што викаат папирот вреди без разлика дали знаеш нешто или не.
  Најпаметно е учење на бекенд. Некој фрејмворк како .нет и јазици како C#, php, javascript
   
 15. mathersbe

  mathersbe Гостин

  Зошто мислиш дека бекенд е попаметно од фронт енд? Повеќе работа може да се најде со бекенд ? Гледам дека побарувачката за фронт енд е голема, (react, angular итн,).
   

Сподели преку: