ФАКУЛТЕТ или КУРС за ДОБАР ПРОГРАМЕР?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
Добар, подобар... тоа се етички категории. Не се учи тоа на курс.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Сигурно и хтмл, цсс и јс у ист фајл пишуваш со бектикс:D
Ма каков хтмл, цсс, тоа јаваскриптот све динамички генерира, батали ги овие со вечерен курс што зборат :D
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
153
Поени од реакции
33
Ако алудираш на тоа дека HTML и CSS не се програмски јазици тогаш погрешно си ме разбрал, јас само кажав дека тие се основа за да можи подоцна да програмира ФЕ. Програмирај ти колку сакаш ЈС ако не знајш HTML и CSS.[DOUBLEPOST=1552046388][/DOUBLEPOST]Да не одиме многу оф топик, за дечкото шо ја отвори темата за да си праша... Јас да го имав умот шо го имам сега ко се запишвав на факултет немаше да се запишам на факултет, ќе одев на курс, ќе потрошев една година на курс и ќе имав три години работно искуство за тие 4 години шо ги потрошив на факултет, крај краева кога ќе одиш на интервју никој не те прашува кој факултет си го завршил и дали си го завршил, те прашуваат шо знајш и колку знајш.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Дечки, ме интересира какви се овие .NET деврлопери пошто гледам многу огласи има за тоа, што технологии треба да се знаат за ова?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.568
Дечки, ме интересира какви се овие .NET деврлопери пошто гледам многу огласи има за тоа, што технологии треба да се знаат за ова?
Најчесто за .NET ти треба C# во поретки случаеви VB.NET или F#. Зависи од фирмата и потребите, може да работиш со веб, десктоп или пак примена во некое од решенијата на microsoft како на пример Dynamics CRM. Сo C sharp во Xamarin можеш да искуцаш и апликација за телефон, сепак зависи од апликацијата, не секогаш е паметен овој чекор.
Платите зависи од фирмата и проектите, со 5-6 години искуство тие што јас ги познавам се од 1к-1500к месечно.[DOUBLEPOST=1552065076][/DOUBLEPOST]
Реално, на фронтенд само јаваскрипт програмирам :toe:
Кај кенгурите без факултет од оваа област примаат луѓе што знаат да програмираат или мора пусулче?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Кај кенгурите без факултет од оваа област примаат луѓе што знаат да програмираат или мора пусулче?
Во некои од огласите се бара соодветен ИТ факултет и/или меѓународни сертификати, во дел од нив не се бара (или барем не е експлицитно наведено). Исто така бараат и луѓе со повеќегодишно искуство во таа област, а особено гледаат дали кандидатот има локално искуство.
Сепак на крај се сведува како ќе се покажеш на интервјуто и после во probation периодот (во мојот случај беше 6 месеци) дали те бива или не.
 

fat

Член од
3 ноември 2014
Мислења
53
Поени од реакции
113
Ако ти е интересно да решаваш проблеми (според никот на акаунтов не верувам) оди на факултет, ако ти се прекуцува код симни торент од Udemy и стани фул стек риект девелопер за еден месец.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Interesna diskusija, gledam deka nekolku akademii otvoria vo posledno vreme... kakvo e vasheto mislenje, ima li kvaliteten kadar koj predava? Koj bi gi preporacale? Me interesira frontend developer...
 
M

mathersbe

Гостин
Еве и јас размислував што како дали да земам курс или не, поставив и тука прашање во темата за курсеви, значи бев ептен загреан за курс, премногу се распрашував од луѓе што биле во Сеавус, Семос, луѓе што до пола биле па се откажале итн. 90 % од одговорите што ги добив беа дека материјата е премногу натрупана и дека се се изучува набрзина и дека треба дома после предавањето да седниш и да куцаш уште едно 4-5 сати плус, што го оправдувам ако вистински сакаш да си девелопер било каков мора да се вложиш. Заклучокот што го добив од сите тие одговори беше дека не вреди за 2к евра сиот тој натрупан материјал. Факт е дека може да се седне и дома да се учи бидејќи има милион курсеви на интернет ( Udemy на пример ) кој што можеш да ги најдеш free и тие 5 сати што би ги куцал после предавањето во некоја академија и 3 сати што ќе седиш и слушаш предавања на истата, истите тие сати може да се искористат и дома на некој од онлајн курсевите, а материјата е 90 % иста а и голем дел од предавањата во овие академии се превземени баш од тие онлајн курсеви. Можеби вреди дипломата што ја добиваш на крај на академијата, и тоа што ќе бидеш дел од некој проект па ќе можеш да го ставиш во ЦВ, ама исто можеш и со онлајн курсевите во кои учиш со правење на проекти, па некој од тие проекти да си ставиш исто во ЦВ, само што ја немаш дипломата ( освен ако не го купиш курсот директно од Udemy па да добиеш Е-Диплома што реално не знам како ја ценат). Ама никој на интервју не ти бара диплома, туку ти бара знаење. . Можам да кажам дека прилично сум задоволен, веќе почнав со курсеви онлајн и да знаете се учи. Планирам летово сериозно да се насочам кон некој фрејмворк, имам основа, не сум почетник па здравје од на есен да се пробам во некоја фирма како Junior, или практикант за почеток. Од некаде мора да се почне.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Абе прво нешто што фирмиве го гледаат фирмиве за да се одлучат да те побараат е искуството и сертификати добиени од некаде, ако немаш ништо запишано нема ни да имаш повратен одговор во најголем дел од случаите, освен ако немаш диплома од финки па да се подразбира дека си учел тоа.
Не дека човек ќе научи нешто многу на тие академии за разлика од видео туторијали, но ете ги вреднуваат, како што викаат папирот вреди без разлика дали знаеш нешто или не.
Најпаметно е учење на бекенд. Некој фрејмворк како .нет и јазици како C#, php, javascript
 
M

mathersbe

Гостин
Абе прво нешто што фирмиве го гледаат фирмиве за да се одлучат да те побараат е искуството и сертификати добиени од некаде, ако немаш ништо запишано нема ни да имаш повратен одговор во најголем дел од случаите, освен ако немаш диплома од финки па да се подразбира дека си учел тоа.
Не дека човек ќе научи нешто многу на тие академии за разлика од видео туторијали, но ете ги вреднуваат, како што викаат папирот вреди без разлика дали знаеш нешто или не.
Најпаметно е учење на бекенд. Некој фрејмворк како .нет и јазици како C#, php, javascript
Зошто мислиш дека бекенд е попаметно од фронт енд? Повеќе работа може да се најде со бекенд ? Гледам дека побарувачката за фронт енд е голема, (react, angular итн,).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom