Уставен амандман 33

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од ʞönig, 17 јануари 2015.

 1. Dimitar171

  Dimitar171

  Член од:
  17 август 2011
  Мислења:
  3.810
  Допаѓања:
  4.119
  Ама опшеството е тоа,не моеш да го смениш.Значи останува хомосексуалниот брак како проблем(според мене бракот не е проблем,али посвојувањето никад не би го дозволил).
  Немој да мислиш само кај нас дека е ова,освен во екстремни богати средини(приватни училишта) деца од геј бракови сегде ќе трпат проблеми додека да израснат.
   
 2. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.501
  Допаѓања:
  10.945
  Не би рекол дека општеството не се менува, туку дека процесот на менување на општеството е долг. Како пример ќе ги земам црнците. Не им биле давани никакви права и општеството не ги сметало како ајде да кажам достојни да имаат било какви права, ама ете општеството се сменило и денес нема разлика меѓу црни, бели, жолти.
  Иначе иако америка нејќам да ја земам како пример за ништо, ипак за ова мора да кажам дека ставот на американското општество и нашево за геј бракови и за деца посвоени од хомосексуалци се спротивни. Затоа пример кај нас ваквите деца ќе бидат исмејувани од сите, а во америка не.
   
 3. Harvey S.

  Harvey S.

  Член од:
  7 јули 2014
  Мислења:
  1.242
  Допаѓања:
  1.161
  Леле бе мнoгу прoбувaш дa мудрувaш и дa се прaиш пaметен a фурaш некoи глупи тези, ни сaмиoт не си свесен кoлку кoлку глупoсти истресе зa 5 минути.
   
  На Brutus му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.501
  Допаѓања:
  10.945
  Океј ;)
   
  На blue ladybug му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.264
  Теоретски и двајца мајмуни може да одгледаат човечко дете на добар начин. Ти ми зборуваш за исклучоци, јас ти викам дека деца растени во нормално семејство со татко и мајка имаат најдобри можности да станат нормални комплетни личности. Доволно паметно за тебе?
   
 6. LepiDzoni

  LepiDzoni

  Член од:
  25 јули 2014
  Мислења:
  672
  Допаѓања:
  1.099
  Овие статии што ги закачи упатуваат на истражувања кои наоѓаат дека децата што се израснати во хомосексуални бракови имаат исти шанси да бидат во иднина хомосексуалци како и децата од хетеросексуални бракови.
  Студијата јас што ја закачив (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0049089X12000610) не го оспорува ова, само зема во предвид друга низа на побитни негативни последици кои настануваат како резултат на посвојување од геј/лез родители.
  Така да ќе треба да постираш извор кој ги зема во предвид и другите негативни последици, овие не ги бива.

  А ако се сметаш себеси за некомпетентен да дискутираш на оваа тема, како што напиша, тогаш кажи си едноставно дека немаш доказ за твоите тврдења, дека незнаеш што зборуваш и толку. Никој не те тера со сила да ми реплицираш.

  Студијата на Рагнерус е цитирана во безброј судски предмети во САД и нејзиното научно кредо најчесто ги отфрлува сите спротивни студии од истиот домен.
  Инаку поентата на студијата е посвојување, а не склучување брак.
  Ако ме прашуваш мене, мислам дека воопшто не е логично(здраво-разумно) да постои толкава статистичка дупка помеѓу хетеросексуалните родители и останатите, без разлика што кај хомосексуалните испитаници е доволно само еден родител хомосексуалец. На првата табела кај лезбејските родители се земени исклучиво две мајки наспроти мајка и татко, и тука резултатите се уште пострашни.
  [​IMG]
   
  На Dimitar171 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. 840223

  840223

  Член од:
  20 јануари 2008
  Мислења:
  453
  Допаѓања:
  455
  Штом го пишуваш ова мислам дека не си ги сфатил недостатоците на студијата.
  Само двајца од 3000 испитаници живееле во семејство со две мајки, а најголемиот дел не ни живееле со хомосексуален родител повеќе време од нивниот живот, туку само потекнуваат од РАЗВЕДЕНО семејство и живеат со хетеросексуалниот родител. И плус не се работи за посвоени деца како што неколку пати спомна, што ми сугерира дека не ни ја имаш прочитано студијата.

  Причина повеќе да се дозволат истополови бракови со што би се спречиле вакви примери каде сексуалната ориентација како причина за понатамошно растурање на семејството и предизвикување на негативни последици врз децата.

  Самиот часопис кој ја објави студијата, потоа ја критикуваше заради недостатоците и контроверзните институции кои ја финансирале и призна дека практично не требало ни да го помине процесот на рецензија.
  http://chronicle.com/blogs/percolat...is-severely-flawed-journals-audit-finds/30255
   
  Последно уредено: 18 јануари 2015
  На ʞönig му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.501
  Допаѓања:
  10.945
  Јок.

  Реков не сум експерт и дека не сум задлабочен во оваа тема. Овие шо ги постирав ги најдов набрзина. Да ја следам внимателно оваа дебата во светот верувам ќе знаев точно за други истражувања кои покажуваат дека хомосексуалните бракови не влијаат лошо и за други аспекти.
  Ете @840223 ти пишува дека студијава што ја постираш била критикувана.
  Излгеа и ти немаш толку докази колку што мислиш :icon_mrgr:

  Има истражувања кои не покажуваат разлики кај децата во хетеро и хомосексуален брак. Јас сум си оформил свој став и се држам до тој став. Не знам зошто не би бил компетентен.
   
  Последно уредено: 18 јануари 2015
  На 840223 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.560
  Допаѓања:
  5.406
  ... и едното и другото се проблем...општеството е конзервативно за 101 работа. Абе ако пиеш пиво ќе бидеш прогласен за Геј ...( кој вино не пие тој жени не љуби, кој жени не љуби е геј :D)..
  А коа е целта на геј браковите ако не им се дозволи усвојување на дете ?? . А еве пример, во Хрватска коа е во ЕУ, мислам не се дозволи вештачко оплодување на вонбрачни заедници а ниту на сами жени ( на товар на социално). Имаат концепција дека детето треба да има и легитимен татко.
   
 10. Kacar

  Kacar Гостин

  Примитивизам. Жалосно.
   
 11. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.200
  Допаѓања:
  7.362
  Секоја држава која е цивилизирана или аспирира да биде таква, следи некаков систем на демократија, се промовира еднаквост (сите овие елементи, барем декларативно, државава ги содржи) треба да има воспоставено институција брак, или нејзин соодветен еквивалент за да не се руши угледот на гореспомнатите промовирани елементи, нити да се крши Уставот на земјата. На начинот на кој сега се наредени работите, мала група граѓани се ставени во втор ред, особено со измениве, бидејќи не очекувам, и сигурен сум, дека после "дефинирањево", нема да има своевиден партнер закон на истиов, наречи го граѓанска унија/цивилно партнерство како и да е, за истополови двојки (но mind you, и за сите оние кои од x, y, z причини не сакаат брак во традицоналната форма, но ги сакаат бенефициите кои следуваат, голем број од кој ќе се хетеросексуалци во вонбрачна заедница).

  Да знаеш, по пештери ако треба ќе се криеме, само да не ви грдиме видик :D.

  И не одговори на прашањето. Ако немаш одговор - така кажи си, да знам некој друг да прашам.

  Многу заморчиња се накотиле. Ја обвинувам владата за brainwashing кампањи со кои ем ви пере мозок, ем ве прави да верувате во глупости ко оваа што ја тресна.

  "Не гледвите Геј(м) оф Троунс, клавет голи мужи на екрано, с(т)рамота то, сменви на Канал 5 че глејме Ајшен"

  На сметка на тебе па ние да патиме? Преселете се бе, и ти, и жена ти, и so-called чуствителните ти деца. Али Македонија е далеку од розова без хомосексуалците, изгледа ти е океј да ги изложуваш децата на сите тие остали глупости. 5ка родител, нема што.

  Хомосексуалноста постои откако постои човечкиот вид. Тоа што си неинформиран за таа материја а овде солиш памет е твој проблем. Али пошто не си во право, онака да ти дадам до знаење.

  Исто така, кондомите не ги измислил Западот, постојат одамна, ги имало во Египет, Античка Грција и Римската Империја, па и во поширока Азија. Пак ќе кажам, неинформираност. А не треба не знам каде да копаш за овие факти, би требало да ги има на 1 Google click away достапност. Изгледа и тоа ве мрзи понекогаш. Главечки важно ќе се фрлите во дадена тема да кењате.

  Општеството да не трпело измени ќе останевме и без откривање на тркалото и без огнот. Промените само некогаш се побрзи,некогаш побавни. Општество што не се менува стагнира и се распаѓа. Прашај ги Амишите.

  Теоретски не е точно. И теоријата не ти е јака страна, м?

  После се чудам од каде такви изјави за кондомите и хомосексуалноста. Не ви е лесно вам, не ви е ... :(

  Дали ти како граѓанин кој живее во државава знаеш што спаѓа под поимот брак овде и што добиваш? Брутус нејќе да одговори, ваљда не знае, можеби ти знаеш?
   
  Последно уредено: 19 јануари 2015
  На Annastaziah, ʞönig и Bojan Van Buuren им се допаѓа ова.
 12. Dimitar171

  Dimitar171

  Член од:
  17 август 2011
  Мислења:
  3.810
  Допаѓања:
  4.119
  Амишите се противат на технологија и затоа стагнираат,ја не глеам како прифаќањето на хомосексуалноста ќе придонесе да напреднеме колку што би придонела технологијата кај Амишите.Има многу ошества кој ниту се распаѓаат ниту стагнираат,а немаат прифатено некој големи опшествени промени.
   
 13. Harvey S.

  Harvey S.

  Член од:
  7 јули 2014
  Мислења:
  1.242
  Допаѓања:
  1.161
  Леле уште 1 пaметњaкoвич и attention seeker никнa вo темaвa :facepalm:
   
 14. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.200
  Допаѓања:
  7.362
  А ти што си потсети ме повторно?

  Не е само технологијата на која се противат. Читни малце повеќе за Амишите. Општествена бенефиција е прифаќањето на ЛГБТИ особите. Сега е поарно, со плашење на децата со "педери" уште од мали нозе да веруваат во нив како бабароги? Она што е фрапантно, на страна Владата, е колку малку тој труд го вложувате како родители за демонизација на педофилите, група граѓани, од кои вашите деца реално се во опасност, за разлика од хомосексуалците. Кога зборам во множина, мислам на сите од истава страна на дискусијава што сте, не исклучиво тебе.

  Немало распаѓање? Арапскиот полуостров е таму каде што е ради паметен потег уште минатиот век во однос на економски сон што го имал некој и го продал на својот народ. Следни после нив се Израел, но Израел е за разлика од другиве средноисточни земји, ултра-либерален во споредба, после него следи Иран. Иран со слична приказна ко Дубаи, Абу Даби итн. сите останати се земји кои се борат во кал со себе или останативе околу нив. Баш пример за стагнација. И Арапскиот полуостров мораше да прифати еден куп неудобни предизвици, либерални промени и западни вредности за да стигне каде што е денес, жртвувајќи дел од неговата си традиција и ред други општествени константи кои дотогаш постоеле. Јас не викам либерализацијата ќе донесе ренесанса. Мал чекор напред од социјален аспект. Плус за човечки права (ако воопшто ти значат нешто тебе лично надвор од множеството кукумјавчење како соседите на Балканов или пошироко ги третираат малцинските групи Македонци надвор од земјава. Тогаш отприлика први сте за кукање како се кршеле човекови права, а овде ги плукате и ги исмевате заедно со поистиветување на истите со геј права и што ти е знам што друго).
   
  На ʞönig му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.264
  не знаев дека форумов станал дувло на хомосексуалци, ама има смисла според поголемиот дел од коментарите.
   
  На Harvey S. му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: