Убавата страна на мултиетничноста и соживотот

Статус
Затворена за нови мислења.

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Хитлер сепак беше лузер. Дај некој со победнички менталитет, на пример Ататурк. Ерменците знаат зошто.
хитлер беше земен како пример. пример за тоа дека ни треба некој да го привлече народот, да го поведе, да го обедини...... а тоа дека бил луд, бил човекот. лузер? да и лузер. сосема ми е поинаква поентата.
како што можеме да се обединиме во струга и кичево, можеме и низ цела македонија
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
како бе не се паднаа авионите па да се радувам еден месец море 1 година
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
sto sakas da kazes?
Па се повеќе луѓе ги согледуваат кои се и што се... има уште два -три морона од нашите што сеуште ги бранат нивните обиди за голема албанија, ама со време и тие ќе сфатат колку е саат е тогаш следува единство. Мора да се допре дното (иако ние одамна го допревме ама очигледно така ни се чинело на прв поглед) за конечно да се оди нагоре. Знам дека од оваа гледна точка тоа изгледа малку веројатно ама верувајте ми вакво племе Европа нема долго да толерира.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Па се повеќе луѓе ги согледуваат кои се и што се... има уште два -три морона од нашите што сеуште ги бранат нивните обиди за голема албанија, ама со време и тие ќе сфатат колку е саат е тогаш следува единство. Мора да се допре дното (иако ние одамна го допревме ама очигледно така ни се чинело на прв поглед) за конечно да се оди нагоре. Знам дека од оваа гледна точка тоа изгледа малку веројатно ама верувајте ми вакво племе Европа нема долго да толерира.
точно
мора ние дното добро да го допреме и мора некој добро да не понижи за да се освестиме и конечно обединиме ама уште не сме го јаделе добро
и да европа секако нема да ги трпи лајнава уште долго
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Ќе се врати Кичево во наши раце,кога тогаш ќе престанат да доаѓаат странциве за гласање.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.796
Ќе се врати Кичево во наши раце,кога тогаш ќе престанат да доаѓаат странциве за гласање.
Се додека имаат пари нема да се случи ова а пари ќе имаат уште долго време.

Владеат со многу бизниси што носат вреќи пари.
 
D

Daedalus

Гостин
Те чекам утре курле, ќе имаш одлична добредошлица, а и одма ќе те познаам. Неизбежен некој гиковски цвик и атрофирано у телото. Ај сеа мафни ми се
А ти контра на стереотипот за гик со атрофирано тело си глупав набилдан тип?
Да стигнеш на ниво да им претиш на луѓе со закани за физички напади поради некојаси дебата и да ги викаш кај тебе у маало да се пресметате е ниско...

puno
Доколку твојата желба за соживот, љубов и друг вид на пеперутки е искрена и срдечна, потполно те разбирам и те поддржувам во тоа што сакаш да го постигнеш.

За жал тоа не зависи од мене или од тебе само. Тоа зависи од илјадниците албанци со mindset на праисториски луѓе.

Доколку на некој магичен начин успееме да ги реедуцираме новите генерации на албанци да веруваат во соживот, тогаш се би било одлично. Проблемот е во тоа што уште од мали, истите се затруени со желби да владеат со каурите. Не тврдам дека не постојат исклучоци само што истите се занемарливи споредени со огромните бројки на овци.
Ќе ти дадам еден прост пример...

Живеам во населба кадешто поголемиот процент од населението се албанци. Пред некој ден бев сведок на настан кадешто група деца албанчиња сакаа да тепаат друго дете албанче. Знаеш ли што им кажа детето со мала доза на плачење?
"Ме тепате мене што сум шкиптар место да тепате македонци... "
Што мислиш дека дома го учат истото?
Дека треба да постои мир, љубов и пеперутки?

Не, го учат да мрзи каури. Јас не го оспорувам фактот дека истиот утре ќе излезе и ќе зборува како сака да има соживот. Ама знаеш што знам со сигурност?
Дека длабоко во неговото срце, никогаш нема да верува во тоа. Секогаш ќе ги гледа каурите како туѓи.
Секогаш ќе ги гледа каурите како непријатели.
Секогаш ќе биде револтиран ако знае дека сестра му има дечко кој е каур а не албанец.
Соживотот е збор кој нема ама баш никакво значење....
Барем сега за сега така стојат работите.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
нема веке никаква убава страна и соживот откако вчера турците и ромите не предадоа, други зборови се излишни
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom