Убавата страна на мултиетничноста и соживотот

Статус
Затворена за нови мислења.

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.351
1)Само заедничко меѓусебно извинување....
Ќе се правиме дека ова се извинувања???
- за тет. универ. имаше една жртва и неколку повредени, само затоа што се бараше универзитет на албански, неколку години не се признаеше....
Иако и ние придонесува(в)ме за буџетот на ова држава...
И за ова мораше да има жртви, и имаше меѓусебен договор, КОМПРОМИС, да, компромис за вас беше албанците да се вработат пропорционално во институциите....
Како што за вас се војниците на АРМ, за нас албанците се УЧК, УЧК се бореше за подобар живот на албанците, а АРМ беа против тоа, очигледно, и за никој не беше добро затоа што мораше да се пука за тоа....... и треба да сме среќни што денеска АРМ и УЧК се едно исто, минатото треба да се заборави...
Немаше извинување, дури и денеска Фрчковски не се извинува........
Жртва и стотици повредени, а извинување ти личи признавањето дека имало лошо менаџирање??
Признавање =/ ивинување, и тоа од бифши функционери....
Нашата вистина треба да биде кога и Али и Груевски се извинуваат, заедно и симболично, само тоа може да заврши работа....




2)Па нели и самиот пишуваше дека чувстувате гадење кон албанците??? После 2001 уште повеќе гадење чувствувате можеби???
Што се криви албанците што нема македонци во Арачиново???
Едно деде? - сега со изолиран инцидент сакаш да објасниш феномен, браво!!!

.
1 - Ако идеме со извинувања ти не си свесен колку треба да се извинувате вие.......
Ако македонците ќе се извинуваат за 2ца во Гостивар,каква ли прoчка вие треба за балистите во 2 светска војна, за сите запалени и ограбени села во турско време и за воените злосторства (Мавровски работници,мотелот,киднапираните...итн за кои гле чуда никој ваш не е ни осомничен,како сами на себе да си ги правеле тие работи) од 2001 ? Вашиот долг е многу многу голем,дури и што имаат сите амнестии и државни работи добиено треба да ви значи многу повеќе од мочано изнинување.Ако вие имате право да добиете извинување,македонците треба од вас бацување на стапала и молење и плачење да добијат.....

2- Ахам....1 деде,изолиран инцидент.Ко да е малку 1 убиен дедо затоа што се вратил дома......
1 мртов вратен деде праќа многу јасна порака кој и колку е добредојден и што ќе се случи со останатите ако се вратат.Им се живее 12 години по хотели и сместувалишта на тие луѓе ? Од убавина не се враќаат таму каде што имаат куќи (разрушени додуше) и ниви и каде што се родиле и го поминале животот ?
Убаво ги исчистивте македонците што живееа таму до 2001......суптилно,а на крај вие жртви испаднавте....
Секој чест,од Ковосо па до Македонија политички играте за чиста 10ка......бар тоа мора да ви се признае.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
ОТКАКО ДПА ГО ДЕМОЛИРА СПОРТСКИОТ ЦЕНТАР ПРЕД ЕДЕН МЕСЕЦ
Нови столчиња и веце- шолји во "Борис Трајковски"
Спортскиот центар "Борис Трајковски" се реновираше, откако пред еден месец беше демолиран од членови на Демократската партија на Албанците.
Раководството на спортскиот центар склучи договор со друштвото за градежништво и трговија "Лим-инг ДООЕЛ" од Скопје, кое монтира нова челична ограда во салата, ги демонтира
искршените делови на трибините и ги замени со нови, направи нова опрема за 37 новинарски пултови, ги замени искршените прозорци, врати, столчиња, веце- шолји и ги бојадиса исфлеканите ѕидови на трибините во салата.
"Штетата беше околу 350 илјади денари и таа е поправена, за што водевме постапка со преговарање поради итност на работата. Фирмата ги заврши потребните поправки во спортскиот комплекс", изјави Ратко Капушевски, директор на "Борис Трајковски".
ДПА пред еден месец го демолираше спортскиот центар "Борис Трајковски" за време на политичка промоција на нејзините кандидати за градоначалници. Додека траела промоцијата, и по нејзиното завршување, членовите на партијата искршиле столчиња, чешми, веце-шолји, а сите ѕидови во салата и надвор од неа ги исфлекале и исчкртале. При излегување од арената, скршиле и прозорец од базенот "Младост", во кој, според кажувањата на очевидци, мавале со камења.
Капушевски тогаш потврди дека ДПА направила голема штета на спортскиот центар, кој бил издаден за организирање политички настан.
Поправката на оштетувањата почнаа уште тогаш, а поголемиот дел од нив ги покри осигурителната компанија.
Од ДПА не сакаа да ја коментираат тогашната ситуација. (М.Ѓ.)
--- надополнето: 20 март 2013 во 14:39 ---
Никој не бара одговорност од ДПА.Им текнало ја демолирале салата.Соживотот продолжува...
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.854
Поени од реакции
23.586
ОТКАКО ДПА ГО ДЕМОЛИРА СПОРТСКИОТ ЦЕНТАР ПРЕД ЕДЕН МЕСЕЦ
Нови столчиња и веце- шолји во "Борис Трајковски"
Спортскиот центар "Борис Трајковски" се реновираше, откако пред еден месец беше демолиран од членови на Демократската партија на Албанците.
Раководството на спортскиот центар склучи договор со друштвото за градежништво и трговија "Лим-инг ДООЕЛ" од Скопје, кое монтира нова челична ограда во салата, ги демонтира
искршените делови на трибините и ги замени со нови, направи нова опрема за 37 новинарски пултови, ги замени искршените прозорци, врати, столчиња, веце- шолји и ги бојадиса исфлеканите ѕидови на трибините во салата.
"Штетата беше околу 350 илјади денари и таа е поправена, за што водевме постапка со преговарање поради итност на работата. Фирмата ги заврши потребните поправки во спортскиот комплекс", изјави Ратко Капушевски, директор на "Борис Трајковски".
ДПА пред еден месец го демолираше спортскиот центар "Борис Трајковски" за време на политичка промоција на нејзините кандидати за градоначалници. Додека траела промоцијата, и по нејзиното завршување, членовите на партијата искршиле столчиња, чешми, веце-шолји, а сите ѕидови во салата и надвор од неа ги исфлекале и исчкртале. При излегување од арената, скршиле и прозорец од базенот "Младост", во кој, според кажувањата на очевидци, мавале со камења.
Капушевски тогаш потврди дека ДПА направила голема штета на спортскиот центар, кој бил издаден за организирање политички настан.
Поправката на оштетувањата почнаа уште тогаш, а поголемиот дел од нив ги покри осигурителната компанија.
Од ДПА не сакаа да ја коментираат тогашната ситуација. (М.Ѓ.)
Во цивилизирана земја, на партијата на едни вакви гнасни, инцестоидни орки треба да им се замрзне сметката и штетата тродупло да се наплати, а на оној брадоњања идиотски да му се удрат барем 5-6 тужби од нарушување јавен ред и мир па се до материјална оштета со казна затвор од минимум 5 години па да кршат после у на мајка им.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.048
Не разбирате... Тоа се каурски столчиња и каурска сала, со каурски инвентар.
Славомакедонската власт е виновна што му подметнала на мирното албанско население такви услови за одржување на промоцијата.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Да бе, лично е, ама пази, годините на перење ум си го прават своето - личното јас се заменува со ,,што сака татко ми јас да правам,,. Подоцна е ,,што сака маж ми јас да правам,,.
Ебате личното право, ако се засновува на изборот на родителот.
Леле бе девојче. У 99% од случаевите, сигурно дека таткото си го сака најдоброто за ќерката, макар тој бил Македонец, Египќанец или Сибирец. Знаеш колку пати изборот на родителот бил попаметен од изборот на детето? Знаеш за колку работи сега си викам требаше појше да идам по паметот на мајка ми и татко ми на времето?

У Америка нормално е гејови да посвојуваат деца. Некоја Македонка да замине таму, и да и се погодат комшии гејови кои имаат ќерка, таму ќе ја сметаат за заостаната. Секој си има право на сопствен избор, на сопствени мислења и на сопствени уверувања. Нема ја што да им се мешам на Идриз и на ќерка му, исто како што мене некој не може утре да ми се меша во мојот живот.

Јас живеам во Тетово, па еве моментално на ниеден познаник не ми текнува кој ја тера ќерка му да оди забулена. Е сега знам едно девојче кое се омажи на 16 години, ама па може она така сакала, кој да ја знае. Ти во кој град живееш па што имаш такви познаници?
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
ОТКАКО ДПА ГО ДЕМОЛИРА СПОРТСКИОТ ЦЕНТАР ПРЕД ЕДЕН МЕСЕЦ
Нови столчиња и веце- шолји во "Борис Трајковски"
Спортскиот центар "Борис Трајковски" се реновираше, откако пред еден месец беше демолиран од членови на Демократската партија на ...
За следните избори, пак ќе се изнајмува салата. Пак ќе им ја издадат на ДПА, бидејќи би било дискриминирачки ако заради икс причини, без разлика колку разумни и логични би изгледале, ги одбијат. И пак ќе има кршење и дивеење. И пак штета и залудно отидени пари. Тоа е соживот.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Абе puno, те читам и се чудам како останативе членови на форумот влагаат во дискусија со тебе. Raziel те сотре на претходната страна, со факти, а ти толкав пост си напишал како одговор и пак ништо не кажа. Секоја втора реченица ти е прашање. То објаснуваат членовиве, ама тебе пак нешто не ти е јасно.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.798
Абе puno, те читам и се чудам како останативе членови на форумот влагаат во дискусија со тебе. Raziel те сотре на претходната страна, со факти, а ти толкав пост си напишал како одговор и пак ништо не кажа. Секоја втора реченица ти е прашање. То објаснуваат членовиве, ама тебе пак нешто не ти е јасно.
Прочитај му ги постовите де,тој цело време си вергла у место и расправа за соживот ау бау а во реалноста се шири пропаганда за Голема Албанија.
Штета што ваквите не ги чистат од управа ама тоа е.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не разбирате... Тоа се каурски столчиња и каурска сала, со каурски инвентар.
Славомакедонската власт е виновна што му подметнала на мирното албанско население такви услови за одржување на промоцијата.
Нема врска ... како прво и прво не постојат никакви докази дека Албанци ја направиле штетата ... ниту слики, ниту видеа, ниту очевидци, ниту ништо... без цврсти докази се паѓа во вода, сите обвинувања...
А што ако самите каури си ја демолирале и руинирале салата ?!! :icon_mrgr:
А и салата не е Албанска туку СлавоМакедонска во СлавоМакедонска населба така да сигурно самите каури(намерно со мала буква) си ја уништиле, па после одма Џељо и Ирфан(вечните дежурни виновници) им биле криви за тоа !
П.С. Сега слушам Албанскиве информатичари и гејмери ќе правеле нова игрица(нешто ко Counter Strike) ќе се викала игрицата Chase, Catch & Kill the ugly and stupid Kaurs ... прва стаза Shkupi ... бираш да играш со Дритон, Африм или Лиридон ... имаш на располагање пиштол, калаш, бомба, зоља, бенѕин, нож, секира, шипка, камен и секако тупаница ... :D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Леле бе девојче. У 99% од случаевите, сигурно дека таткото си го сака најдоброто за ќерката, макар тој бил Македонец, Египќанец или Сибирец. Знаеш колку пати изборот на родителот бил попаметен од изборот на детето? Знаеш за колку работи сега си викам требаше појше да идам по паметот на мајка ми и татко ми на времето?

У Америка нормално е гејови да посвојуваат деца. Некоја Македонка да замине таму, и да и се погодат комшии гејови кои имаат ќерка, таму ќе ја сметаат за заостаната. Секој си има право на сопствен избор, на сопствени мислења и на сопствени уверувања. Нема ја што да им се мешам на Идриз и на ќерка му, исто како што мене некој не може утре да ми се меша во мојот живот.

Јас живеам во Тетово, па еве моментално на ниеден познаник не ми текнува кој ја тера ќерка му да оди забулена. Е сега знам едно девојче кое се омажи на 16 години, ама па може она така сакала, кој да ја знае. Ти во кој град живееш па што имаш такви познаници?
Ало, поконтрадикторна не можеш да бидеш.

Прво, родителот има право да бира за своето дете - што е и точно, но не знам на кој начин на детето му помага забулувањето? На пример, ако јас мислам дека детето треба да му кршам по еден прст ако е немирно, за негово добро ли правам?

Второ, во Америка не е нормално посвојувањето на деца од страна на геј парови, дај или кажи нешто паметно или не вади глупости од ракав.

Трето, јас во Тетово 3 години бев секој ден, па ете баш таму ги запознав натераните. Има такви и во Скопје, каде што јас живеам, само што во Скопје не сум принудена да поминувам време со нив.

И четврто, не може на 18 годишна девојка некој друг да и наредува и тоа да биде личен избор.
Првиот и вториот дел од твојот пост немаат допирна точка.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
puno, не можеме јас и ти на иста линија да разговараме. Низ репликиве дојдов до неколку заклучоци за тоа со кого разговарам, ама тие се за во подфорумот (филозофија и) психологија, иако и таму доколку ги наведам, ќе треба да се самобанирам. :/
Затоа, ќе баталам теми кои не ги разбираш воопшто, нема да дискутирам за проблеми за кои појма немаш и ќе се задржам на тоа зошто нема да има соживот меѓу тебе и мене.

можеби не чувствуваш гадење веќе?
Секако дека чувствувам гадење. Ќе ти објаснам и зошто.
Бидејќи ме обвини дека сум буквалист, ќе ти објаснам преку метафора.

Разговорот со тебе, puno, е како кога човек оди по голема нужда, има страшна, пеколна столица, завршува работа, пушта вода, гледа дека резултатот ги надминал неговите очекувања и неволно се фаќа за четката. Не е убаво да остави таков холокауст. Греота е други ако го видат. Мора да го исчисти, колку и да му се гади.
Е сега, неговиот производ нема право по рамковен да биде застапен со 25% во шољата. Тој може да го исчисти. Јас не можам.
Не можам со 10.00 просек, на работно место во кое се бараат 100 луѓе, а има 120 со 10.00 просек, да влезам на работа затоа што ќе примат 20+ такви како тебе, со некој прдеж просек од тетовски, со шугаво познавање на јазик и неспособни да сврзат реченица.

На сите конкурси по училиштава, било за песнички, текстови, на сите ораторски средби по факултетиве, секаде каде што се даваат награди на државно ниво, некој како тебе зема едно од првите три места. Имав прилика да слушнам двапати говор на двајца како тебе и да прочитам песничка на еден друг како тебе. Не знаев дали да се смеам или да плачам. Кој украл од википедија, онака апла, кој пишувал за 8-ми март. Квалитативно неспоредливо со овие "нашиве", кои се убиле од работа за да конкурираат. Зошто мора ако не те бива, со сила да викам дека те бива? Зошто морам да те вработам, ако си компир недоварен и дрво недоделкано? Зошто мора јас тебе да те почитувам ако со ништо не си ја заслужил мојата почит? Зошто да не те гледам од високо на форум кога повеќе сум прочитал, повеќе сум учел и повеќе сум научил? Мое право. Ти сам се цениш без да вредиш, затоа што државата ти ја дала таа привилегија. Јас не ти ја давам.

Ти и таа твоја правична застапеност, која дури и овде ми ја мафташ со твоите жалопојќи дека не сме те почитувале...додека реалноста вика дека 95% од луѓево на форум, на секое интелектуално поле можат подот да го бришат со тебе.
Реалноста вика 95% од македонците се поспособни и покадарни за работните места што ги загубиле поради правична застапеност, од албанците. Дека во ниту едно поле не сте придонеле. Имате двајца-тројца политички квазианалитичари(како Ким Mehмети), еден адвокат-гргул, еден академик и неколку турбофолкерки.
Ти сам се претставуваш како дел од заедницата која ја наполни администрацијата со полуписмени, смрдливи, шугави морони. Сам со постовите и со глупостите си влезе во истото гнездо. На крај, ти ќе ја добиеш работата пред некое дете со 10.00 просек... Ти дискриминираниот, ти угнетениот.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Абе puno, те читам и се чудам како останативе членови на форумот влагаат во дискусија со тебе. Raziel те сотре на претходната страна, со факти, а ти толкав пост си напишал како одговор и пак ништо не кажа. Секоја втора реченица ти е прашање. То објаснуваат членовиве, ама тебе пак нешто не ти е јасно.
Да, со факти......

Што ми објаснувате бре човече? глумите интелигенти а не знаете што е разлика меѓу стереотип и реалност, дефинитивно живеете во виртуелен свет....
--- надополнето: 21 март 2013 во 09:10 ---

Јас барем знам дека албанците стореле злодела ни историјата, но вие се правите наудрени, или сте ептен со испран мозок или па не излегувате од дома и од *кругот* за да ја видете реалноста.....
Не се правете ангелчиња .......
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ало, поконтрадикторна не можеш да бидеш.

Прво, родителот има право да бира за своето дете - што е и точно, но не знам на кој начин на детето му помага забулувањето? На пример, ако јас мислам дека детето треба да му кршам по еден прст ако е немирно, за негово добро ли правам?
Споредуваш забулување со кршење прсти?? Дај споредувај забулување со шетање со допичњак и двосантиметарско маиче. Не споредувај баби и жаби.

Второ, во Америка не е нормално посвојувањето на деца од страна на геј парови, дај или кажи нешто паметно или не вади глупости од ракав.
Википедија. Adoption by same-sex couples is legal in 14 countries and in some territories.

И четврто, не може на 18 годишна девојка некој друг да и наредува и тоа да биде личен избор.
Првиот и вториот дел од твојот пост немаат допирна точка.
А чекај сега, нигде во твоите постови не спомна дека се однесуваат на 18 годишни деца. Од каде сега староснава граница?
--- надополнето: 21 март 2013 во 09:20 ---
Да, со факти......

Што ми објаснувате бре човече? глумите интелигенти а не знаете што е разлика меѓу стереотип и реалност, дефинитивно живеете во виртуелен свет....
--- надополнето: 21 март 2013 во 09:10 ---



Јас барем знам дека албанците стореле злодела ни историјата, но вие се правите наудрени, или сте ептен со испран мозок или па не излегувате од дома и од *кругот* за да ја видете реалноста.....
Не се правете ангелчиња .......
Ова Разиел што ти реплицираше - не го виде или се правиш наудрен пошто у право е дечкото па не знаеш што да кажеш?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom