Убавата страна на мултиетничноста и соживотот

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.800
Ваквите постови ко на Разиел се игнорирани од wanna be интелегентните муслимани на форумов што сакаат да докажат дека они не се кривците зашто нема соживот и дека иако уживаат поголеми права од што треба тие пак се дискриминирани.

Да не ги спомнувам кои се,сигурно си знаат ама еве,Разиел тука ги убива со факти а тие? Подрум бе братче,проверена тактика си е проверена тактика.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.521
Поени од реакции
5.063
puno, не можеме јас и ти на иста линија да разговараме. Низ репликиве дојдов до неколку заклучоци за тоа со кого разговарам, ама тие се за во подфорумот (филозофија и) психологија, иако и таму доколку ги наведам, ќе треба да се самобанирам. :/
Затоа, ќе баталам теми кои не ги разбираш воопшто, нема да дискутирам за проблеми за кои појма немаш и ќе се задржам на тоа зошто нема да има соживот меѓу тебе и мене.
Секако дека не можеме, ти си воздигнатиот, интелигентниот.....
Не си дошол до тој заклучок низ репликиве, тој заклучок си го имал отсекогаш...
Јас знам зошто нема соживот меѓу тебе и мене, а и знам дека нема причина за тоа.......проблемот е што ти живееш во виртуелен живот...

Секако дека чувствувам гадење. Ќе ти објаснам и зошто.
Бидејќи ме обвини дека сум буквалист, ќе ти објаснам преку метафора.

Разговорот со тебе, puno, е како кога човек оди по голема нужда, има страшна, пеколна столица, завршува работа, пушта вода, гледа дека резултатот ги надминал неговите очекувања и неволно се фаќа за четката. Не е убаво да остави таков холокауст. Греота е други ако го видат. Мора да го исчисти, колку и да му се гади.
Е сега, неговиот производ нема право по рамковен да биде застапен со 25% во шољата. Тој може да го исчисти. Јас не можам.
Аман бе, до толку ли гадење? што преку нужда сакаш да објасниш нешто.... симни се малку....
Се кладам дека дома те фалат премногу.....


Не можам со 10.00 просек, на работно место во кое се бараат 100 луѓе, а има 120 со 10.00 просек, да влезам на работа затоа што ќе примат 20+ такви како тебе, со некој прдеж просек од тетовски, со шугаво познавање на јазик и неспособни да сврзат реченица.
Аха сега ја смени темата, што има ова врска со соживотот???
Мене ме интересира дали знаеш зошто дошло до тоа да тие 20 %да мораат со квота да бидат вработени????
Па да немаше дискриминација немаше потреба воопшто за ова.....
Не треба да ги караш последиците, туку треба да ги гледаш причините за тие последици....
После светска војна кога Македонија стана република, македонците беа 100 %интегрирани во општеството, невработеноста скоро 0, а албанците немаа што да јадат, а камоли да се школуваат, тоа е разликата меѓу мене и тебе, твојот дедо е со виша школа, а мојот дедо требаше во Германија да работи 3 смени за ние овде да имаме што да јадеме....
Не се сложувам со твоите расистички ставови демек вие од Господ сте надарени за 10.00 пресек да имате.....

На сите конкурси по училиштава, било за песнички, текстови, на сите ораторски средби по факултетиве, секаде каде што се даваат награди на државно ниво, некој како тебе зема едно од првите три места. Имав прилика да слушнам двапати говор на двајца како тебе и да прочитам песничка на еден друг како тебе. Не знаев дали да се смеам или да плачам. Кој украл од википедија, онака апла, кој пишувал за 8-ми март. Квалитативно неспоредливо со овие "нашиве", кои се убиле од работа за да конкурираат.
Приметувам нацист овде, и што е решението? да ги палиме неспособниве ли???
До денеска немало студија која тврди дека вие македонците сте генетски по интелегентни, ако имало приложи ја....
Зошто мора ако не те бива, со сила да викам дека те бива? Зошто морам да те вработам, ако си компир недоварен и дрво недоделкано? Зошто мора јас тебе да те почитувам ако со ништо не си ја заслужил мојата почит? Зошто да не те гледам од високо на форум кога повеќе сум прочитал, повеќе сум учел и повеќе сум научил? Мое право. Ти сам се цениш без да вредиш, затоа што државата ти ја дала таа привилегија. Јас не ти ја давам.
Кој бара од тебе да ме вработиш???, не барам јас плата од твој џеб, или па се вработувам во твоја фирма, не е државава ваша сопственост па да одлучувате дали да се вработувам јас.....
Тоа што се вработуваат некадарни ме засега и мене, не само тебе, но идиотски е да велиш дека сите македонци кои се вработени во било која институција е со пресек 10.00, нашиов премиер со кој просек завршил економија???Зошто ти не си премиер чим си интелигентен и со 10.00 просек, и колку што знам не е албанец премиерот и да ти го зафатил местото....

Немаш право да ме гледаш од горе, ниту ме знаеш, ниту знаеш колку сум способен..... дечко, треба малку да ги смениш очилата, нешто не е во ред со твоето расудување....
Државата има одговорност за да ја исправи грешката од минатото, кога до денеска застапеноста била помалку од 1%, денеска мора со квоти да има вработувања, ова се последици, и албанците не се виновни за тоа што беа маргинализирани....
Повеќе од 30000 илјади македонци вработени во администацијата само од 2007 навака сигурно не биле сите со просек 10.00, едноставно не е возможно......

Ти и таа твоја правична застапеност, која дури и овде ми ја мафташ со твоите жалопојќи дека не сме те почитувале...додека реалноста вика дека 95% од луѓево на форум, на секое интелектуално поле можат подот да го бришат со тебе.
Ќе се тестираме во било кое поле и ќе видиме......

Реалноста вика 95% од македонците се поспособни и покадарни за работните места што ги загубиле поради правична застапеност, од албанците. Дека во ниту едно поле не сте придонеле. Имате двајца-тројца политички квазианалитичари(како Ким Mehмети), еден адвокат-гргул, еден академик и неколку турбофолкерки.
Ти сам се претставуваш како дел од заедницата која ја наполни администрацијата со полуписмени, смрдливи, шугави морони. Сам со постовите и со глупостите си влезе во истото гнездо. На крај, ти ќе ја добиеш работата пред некое дете со 10.00 просек... Ти дискриминираниот, ти угнетениот.
Дефинитивно живееш во погрешна реалност, дури сум сигурен дека не познаваш ниту еден албанец....излези малку од дома, шетај малку, запознај албанци, ако не можеш еве ме мене те частам на кафе, секако ако не чувствуваш гадење...
Тие 95% нека лепат малку плакати и тогаш ќе се вработат сигурно....
Колку што знам двајца нобеловци од Македонија се албанци.....
Јас лично немам намера во администрација да се вработам, ја нема таа среќа државата да ме вработи мене.....
Ако мислиш така за моите постови, не си ме разбрал изгледа....
Според статистиките, да, јас сум дискриминираниот....

Џабе си изреволтиран, ако си невработен албанците се криви, туку ти си крив што не си седел по партиски штабови....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.782
Полицијата ги бара вандалите

Малолетници со црн спреј напишале УЧК на црквата Свети Георги во Чаир

На влезот од црквата ги испрскале и ги зацрниле крстот и катанците, а вандализмот го продолжиле и во дворот каде што на ѕидовите од објектот шарале со црниот спреј.

Малолетници со црн спреј напишале УЧК на белите црковни ѕидови на храмот Св. Великомаченик Георги во Чаир. На влезот од црквата ги испрскале крстот и катанците, а вандализмот го продолжиле и во дворот каде што на ѕидовите од објектот шарале со црниот спреј. Инцидентот се случил во минатата недела.

Сквернавењето веднаш било пријавено во полиција и се уште се трага по насилниците за кои постои сомневање дека се на возраст од петнаесетина години. Кога денеска ја посетивме оваа убава црква градена од 1924 до 1927 година во Чаир, немаше траги од вандализмот. Домарката ги бојадисала ѕидовите кои биле нагрдени со црнилата. Дознаваме дека не е прв пат малолетници да вршат оштетувања во дворот на објектот - најчесто страдало осветлувањето. Не било ни прв пат младинци во групи да доаѓаат во дворот на црквата и да се закануваат:„Ова ќе биде џамија и овде ќе биде голема Албанија.“ Кога во ваквото насилничко однесување ќе биле забележани од постарите или од родителите биле луто предупредувани да си го приберат умот. Но, очигледно почитта, советите и стравот од постарите не се доволни за да се спречи насилничкото однесување. „Нашата црква е отворена за сите добронамерници.Тука доаѓаат луѓе од различни националности. Живееме со сите. Немаме недоразбирања и проблеми“, ни вели свештеникот на црквата Свети Георги кој смета дека сквернавењето со натписите УЧК и нагрдените ѕидови со црн спреј се дело на малолетници, а не дека се организирани. Не е исклучено ваквото однесување да е поттикнато од неодамнешните протести по скопските улици.
Меѓуетничката нетрпеливост која во случајов кулминира со сквернавење на црква во Чаир е подгреана и со говорот на омраза, националистичката реторика и популистичките говори за време на изборната кампања.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.521
Поени од реакции
5.063
Ваквите постови ко на Разиел се игнорирани од wanna be интелегентните муслимани на форумов што сакаат да докажат дека они не се кривците зашто нема соживот и дека иако уживаат поголеми права од што треба тие пак се дискриминирани.

Да не ги спомнувам кои се,сигурно си знаат ама еве,Разиел тука ги убива со факти а тие? Подрум бе братче,проверена тактика си е проверена тактика.
Jaс никаде не пишувам дека албанците се ангели, туку вие викате дека вие сте ангели......

Како што кажав пред неколку постови, Разиел никаков факт не напишал, напишал само свое мислење кое е слично со повеќето во форумов па и во државава, сепак иста машина ви ги перел мозоците.... само ви изгледат како факти.....

И кои права мислиш дека ни се вишок?

И ниеден пост на Разиел не игнорирав, сите ги реплицирав колку што можев, и го почитувам што има свое мислење, без разлика што имаме спротивни ставови јас не го игнорирам...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.800
Jaс никаде не пишувам дека албанците се ангели, туку вие викате дека вие сте ангели......

Како што кажав пред неколку постови, Разиел никаков факт не напишал, напишал само свое мислење кое е слично со повеќето во форумов па и во државава, сепак иста машина ви ги перел мозоците.... само ви изгледат како факти.....

И кои права мислиш дека ни се вишок?

И ниеден пост на Разиел не игнорирав, сите ги реплицирав колку што можев, и го почитувам што има свое мислење, без разлика што имаме спротивни ставови јас не го игнорирам...
Тој дава мислење коа се поклопува со реалноста а додека ти пукаш рандом мислења со цел колку можеш поеќе да прикажеш како вие како Албанци не сте тие кои ги создаваат проблемите во државава.

Кога сме кај правата,како што кажа и Разиел зошто покрај толку писмени и образовани мора да се форсира некој тотално неписмен? Не ти е шубе коа ќе отидеш и коа ќе видиш некој ебиветар да лапа 500 еуриќи месечно за работа од која појма си нема?

Сите неписмени се напикаа у институцииве кај што се лапа солидно платиче и пак се жалите дека имате многу сиромашни и бедни?

Тој што ја нападнал државата не треба да има никакви привилегии затоа што ако истите му бидат дадени тогаш секое незадоволство би требало да се решава со убивање и малтертирање на невини луѓе.

И ако толку ви смета оваа држава и толку ја воздигнувате Албанија како прекрасно место за живеење,би ве замолил сите цакум пакум да си се преселите,еве јас би помогнал во пакувањето.

Но сонот за Голема Албанија е тоа што ви е всадено уште од копињаци пошто ние игравме фудбал и жмурка тоа време.

И да,за крај ова што ги отвараш темиве у стил "OMG ја го сакам на соживот ама шЧо ви е на вас? " не те праат поразличен од другите бидејќи длабоко во себе и ти тежнееш за истото што и тие но ти се имаш пикнато на форумов и успешно го криеш тоа со намера да запереш некој мозок и некој да поверува дека Албанецот се сменил и станал цивилизиран.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
В НЕДЕЛА ЌЕ ИМА ИЗБОРИ ИЛИ ВОЈНА?
ДУИ уште трча по гласови со униформи на УЧК и со „калашникови“, а потоа лицемерно лаже за Голема Албанија
Во пресрет на денешниот митинг на ДУИ во Кичево партијата на својата официјална фејсбук-страница постирала слика на лидерот Али Ахмети како облечен во униформа на УЧК држи „калашников“ во рацете.
Во текстот над сликата на Ахмети, кој е постиран вчера, пишува:
„Дали има некој Албанец што утре нема да биде Кичево! Кичево, нашата крв не е заборавена“.
Паравоената формација што преку ноќ стана партија и буквално од планина влезе во сите државни институции, каде што веќе десет години ги ужива сите привилегии, никако да ги заборави „калашниковите“.
Оттука сите ние другите со право прашуваме: Каква крв, какви калашникови? Па, в недела ќе се одржуваат локални избори или крвави воени судири?
Во трката за гласови оваа партија, која се декларира како демократска, вчера на митинг во Скопје ги повика граѓаните на верски и етнички поделби.
Изет Меџити, кандидат за градоначалник на Чаир и актуелен прв човек на оваа општина, апелираше до Турците и Бошњаците да гласаат за ДУИ бидејќи таа ќе се грижела за нив исто како да се Албанци. А што е со Македонците? Или тие за ДУИ не постојат? Или можеби во општините за кои се бори ДУИ не живеат Македонци?
Артан Груби, пак, кандидатот на ДУИ за градоначалник на Скопје, повика да се гласа за ДУИ за да им го врателе Скопје на Албанците, а Кичево повторно да се викало Ускина, како што било неговото старо албанско име.
Скопје да им се вратело на Албанците, а на Кичево да му се вратело старото албанско име? Па, каде в недела се одржуваат избори, во Албанија или во Македонија? Според Груби и ДУИ, најверојатно во Албанија.
И на крај ќе излезе Али Ахметии ќе рече:„Не се плашете од Голема Албанија.Ние ги почитуваме вредностите на сите граѓани и го почитуваме јазикот и културата на секој народ".
Да не заборавиме во ова предизборно лудило да ги споменеме и невладините организации на Албанците од Куманово. Тие денеска апелираа до Албанците што помасовно да излезат на избори за да не победат Македонците.
„Ако останете дома и не излезете на гласање, тогаш исто како да сте гласале за македонските партии“, пишува во соопштението испратено од името на повеќе граѓански здруженија на Албанците од Куманово.
 
Л

Лигеја

Гостин
Jaс никаде не пишувам дека албанците се ангели, туку вие викате дека вие сте ангели......

Како што кажав пред неколку постови, Разиел никаков факт не напишал, напишал само свое мислење кое е слично со повеќето во форумов па и во државава, сепак иста машина ви ги перел мозоците.... само ви изгледат како факти.....

И кои права мислиш дека ни се вишок?

И ниеден пост на Разиел не игнорирав, сите ги реплицирав колку што можев, и го почитувам што има свое мислење, без разлика што имаме спротивни ставови јас не го игнорирам...
Мислење е убиство на четири невини деца? Мислење е вашата замисла за Голема Албанија? УЧК измслена од Разиел е така? Измислени се сите злосторства и сите ние тропаме глупости на форумов? Туку арно викаш мене испран ми е мозоков и бладам не знам што зборувам...еве ми се сони нешто дека ги сквернавите нашите цркви и мафтате со џихадистички знамиња на протести...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.782
Кичево
Урнати и исчкртани билбордите на македонскиот кандидат
Билбордот на заедничкиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ за градоначалник на Кичево, Благоја Деспотоски – Ташко е уништен и исчкртан со црна боја и написи „УЧК".
И други негови билборди по градот се исчкртани со написи „УЧК“, јави порталот kicevo.mk.
Денеска ДУИ има митинг во овој град.




 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.521
Поени од реакции
5.063
Тој дава мислење коа се поклопува со реалноста а додека ти пукаш рандом мислења со цел колку можеш поеќе да прикажеш како вие како Албанци не сте тие кои ги создаваат проблемите во државава.
Значи и ти викаш дека само албанците се криви за ситуацијава ???

Кога сме кај правата,како што кажа и Разиел зошто покрај толку писмени и образовани мора да се форсира некој тотално неписмен? Не ти е шубе коа ќе отидеш и коа ќе видиш некој ебиветар да лапа 500 еуриќи месечно за работа од која појма си нема?
Ако не давате докази каде пишува дека сите албанци кои се вработени во било која институција се неписмени, и дека сите македонци вработени во било која институција се надпросечни интелекентни и со 10.00 просек тогаш можеме да дискутираме во ова насока........но моја одговорност е да се бранам себеси, затоа што едноставно не се поклопувам во вашите мислења и воопшто во вашата перспектива во вашата реалност.....

Тој што ја нападнал државата не треба да има никакви привилегии затоа што ако истите му бидат дадени тогаш секое незадоволство би требало да се решава со убивање и малтертирање на невини луѓе.
Епа таа држава не беше света за мене, затоа што пукаше во мене кога барав образование и ред други работи....

И ако толку ви смета оваа држава и толку ја воздигнувате Албанија како прекрасно место за живеење,би ве замолил сите цакум пакум да си се преселите,еве јас би помогнал во пакувањето.
Попрво ќе се случи Голема Албанија отколку албанците да се отселуваат во Албанија, биди сигурен во тоа....

Но сонот за Голема Албанија е тоа што ви е всадено уште од копињаци пошто ние игравме фудбал и жмурка тоа време.
Па да се интегрираме во државава не сакате затоа што сме неспособни, мораме чаре да бараме некаде....
--- надополнето: 21 март 2013 во 13:50 ---
И да,за крај ова што ги отвараш темиве у стил "OMG ја го сакам на соживот ама шЧо ви е на вас? " не те праат поразличен од другите бидејќи длабоко во себе и ти тежнееш за истото што и тие но ти се имаш пикнато на форумов и успешно го криеш тоа со намера да запереш некој мозок и некој да поверува дека Албанецот се сменил и станал цивилизиран.
Браво, изгледа знаеш што тежнеам без јас да знам.....
Мое мислење е дека соживотот е најдобрата варијанта, така јас би живеал подобар живот....
 
Л

Лигеја

Гостин
Значи и ти викаш дека само албанците се криви за ситуацијава ???



Ако не давате докази каде пишува дека сите албанци кои се вработени во било која институција се неписмени, и дека сите македонци вработени во било која институција се надпросечни интелекентни и со 10.00 просек тогаш можеме да дискутираме во ова насока........но моја одговорност е да се бранам себеси, затоа што едноставно не се поклопувам во вашите мислења и воопшто во вашата перспектива во вашата реалност.....


Епа таа држава не беше света за мене, затоа што пукаше во мене кога барав образование и ред други работи....



Попрво ќе се случи Голема Албанија отколку албанците да се отселуваат во Албанија, биди сигурен во тоа....



Па да се интегрираме во државава не сакате затоа што сме неспособни, мораме чаре да бараме некаде....
--- надополнето: 21 март 2013 во 13:50 ---




Браво, изгледа знаеш што тежнеам без јас да знам.....
Мое мислење е дека соживотот е најдобрата варијанта, така јас би живеал подобар живот....
Поздрав другар.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ION
Член од
25 март 2012
Мислења
8.521
Поени од реакции
5.063
Мислење е убиство на четири невини деца? Мислење е вашата замисла за Голема Албанија? УЧК измслена од Разиел е така? Измислени се сите злосторства и сите ние тропаме глупости на форумов? Туку арно викаш мене испран ми е мозоков и бладам не знам што зборувам...еве ми се сони нешто дека ги сквернавите нашите цркви и мафтате со џихадистички знамиња на протести...

Вистина и жално е тоа, но мислење е кога се обидувате да лепите пропаганди да лепите, крајно мизерно е да го употребувате овој случај.....
Ако почнам и јас да спомнам такви случаеви не знам каде ќе стигнеме, едноставно треба заедно да ги осудиме тие појави, а не да ги употребиме како алиби за меѓусебната омраза....

Поздрав другар.
Еве, ова е за тие кои велеа дека албанците не се самокритични....
 
Л

Лигеја

Гостин
Вистина и жално е тоа, но мислење е кога се обидувате да лепите пропаганди да лепите, крајно мизерно е да го употребувате овој случај.....
Ако почнам и јас да спомнам такви случаеви не знам каде ќе стигнеме, едноставно треба заедно да ги осудиме тие појави, а не да ги употребиме како алиби за меѓусебната омраза...
Да споменуваш? Јас можам да набројувам колку штета е нанесена од ваша страна,само нема сто страни да ми стигнат.И баш се фативме за Албанците да лепиме пропаганди.



Еве, ова е за тие кои велеа дека албанците не се самокритични....[/quote]

Самокритични? Ај изгледај го видеото уште еднаш и сам сети се зошто ти го постирав.Назарко вели дека цела политика која ја водат Албанците во Македонија е погрешна.Идеологијата за Голема Албанија е погрешна.Начинот на кои го изразувате незадоволството е погрешен.Затоа што сте толку самокритични и интелектуално освестени дојдовме до оваа ситуација во која сме денес.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.561
Поени од реакции
48.119
Соживотот стана синоним за повластената улога на шипците над македонците и форсирање на позитивната дискриинација која е за жал поддржана од државата и нашите пријатели од надвор. Тоа што за нив е соживот за нас е само изживљавање.

Митот во кој се претставуваат како угнетени црнци на кои сега треба нешто да им се “враќа’’ и со чија помош треба и они да ги живеат нашите големи придобивки кои ние сме ги уживале (господе боже), кој служи како покритие за оваа тортура, на секој нормален човек му е смешен. Еднаковста и правичната застапеност ако подразбираат правична застапеност во државаната администрација, користење на јазикот во средините во кои живеат, сигурно не подразбирааат преќутување на неплаќањате даноци, неказувањето на нивниот криминал, неказнувањето на нивните злодела низ конфликтот, толерирањето на нивните шизофрените идеи за некоја си голема албанија и слични појави кои ни предавниците од 2001 не ги потпишаа.

Главен виновник за ова не е никаква меѓународна заедница која врши притисок за почитување на рамковниот договор. Има договор и според кој Грција не смее да ја блокира Македонија, па пак тоа го прави и никој на гз не ја седнува Македонија во ситуацијава.
Способните политичари имаат сфатено дека ниеден договор не е клесан во камен и дека хартијата се трпи, договорите во денешниот свет се наменети за непсособните политичари и земји меѓу кои е и нашава. Исто како што шконовите может да измислат категорија ““ во духот на рамковниот договор’’ со чија помош остваруваат барања кои се надвор од договореното, така може една спосбна (непредавничка) власт да измисли своја категорија со која ќе им го врати образот и достоинството на своите граѓани.

Тоа што им се послатки тендерите и фотељите на сметка на кои го спороведуваат ова систематско ништење на својот народ е пред се наша вина.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom