Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Абе кога тогаш и ќе се направи вакво време и во официјална трка. Според мене за 5, максимум за 10 години маратонот ќе се спушти под 2 часа во официјална трка.
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Кипчоге делува како фин лик, но мене сето ова ми изгледа на алчност на Најк кој сака да ќари од публицитетот што се создава со такво достигнување и очигледно успееја во тоа. Рекордот на официјална трка е 2:01:39, овој стои 1:59:40 или околу 1,5% побрзо. Кипчоге имаше на користење:
  • Патики што даваат наводно 4% заштеда на енергија. Ова во време незам колку е, но очигледно доволно за да се смета за потенцијално мамење.
  • Воздушен зид ког го намалува отпорот на воздухот, а ова наводно заштедува околу 40секунди во еден маратон.
  • Асистирана суплементација во од
  • иделна патека и атмосферски услови, дури и стартот на самиот ден е поместен (мислам 1 ч покасно) само да се достигнат најидеалните услови
  • 41 пејсер кои се менуваат
  • WR laser линија пред нив
Ова во линкот е за претходниот модел што го користеше. Да не изгледа дека го спорам Кипчоге, машинерија е човекот и целата организација со менување пејсери во формација која ќе го сече воздухот и слично е само за да се докаже дека може да се истрча испод два. Постот ми беше само за патиките :)

Инаку, еве ги овие новите. Некаде читав дека во патентот на Најк пишува дека предниот дел бил направен од пена и воздух (дупката што е), а уствари биле воздушни перничиња :)
IMG_4440.png


Абе кога тогаш и ќе се направи вакво време и во официјална трка. Според мене за 5, максимум за 10 години маратонот ќе се спушти под 2 часа во официјална трка.
Ја па мислам дека за година две ќе падне :)
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
Инаку, еве ги овие новите. Некаде читав дека во патентот на Најк пишува дека предниот дел бил направен од пена и воздух (дупката што е), а уствари биле воздушни перничиња :)
Прегледај го приврзокот 219977




Ја па мислам дека за година две ќе падне :)

ова многу ми личи на костумите во пливање што направија според мене голема штета на пливањето како спорт. Сега ги забранија а рекордите со нив останаа колкушто се сеќавам. Како да не е доволно што модерните спортисти тренираат во sci-fi услови како криокомори итн. па уште овакви нелегални опреми како патикиве..
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
138
Поени од реакции
268
Доста дискутабилно е ова окулу Кипчоге од многу сегменти искрено пратев лај стримот од време на време без некоја возбуда преголема. Ова го гледам како ненормално добар потез на Најк за промоција на својата опрема на Endurance.mk имаше доста добра статија окулу ова па ни допингот не е спорен во овој потфат. Али сепак не се работи за рушење рекорд туку за надминување човечки лимит. Исто како што пробаа со помош на вентилатори да се спушти границата од 9сек на 100м https://www.youtube.com/watch?v=cZcCBY53Hns Некаде прочитав дека реалното време би било окулу 2.05 без пејсерите и другите работи.
Кога сме кај забранетата опрема еве нешто интересно https://www.puma-catchup.com/the-forbidden-shoe/?fbclid=IwAR2xLwkEOWCCjhUv3TaS45p9ps85CTk4NojxAbrg1Q7C5K0PNkmzP7L51T8
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
1572550482416.png

Oh God, oh God I'm dying.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Друштво има некој нарачувано патика од странство?
Да препорачате некое сајтче
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Друштво има некој нарачувано патика од странство?
Да препорачате некое сајтче
Sports Direct aма ми стигнаа во Словенија :D инаку и за во СК имам порачувано од таму нешто ситнурии, доста професионална retail компанија.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Ама знаеш како оди процесот... :D Обавезно прво за истиот модел, истиот број да го пробаш во било која продавница кај нас, да не се залеташ да си речеш 44 сум јас, сите ми се точни тој број, дека знаат од модел до модел да има голема разлика за исто бројче. Пример Стракчр од Најк 42 ми беше таман, а Лунарглајд 42 не можеше да дише ногата, ми пукаше, 42.5 земав тој модел. Обавезно да пробаш конкретниот модел, за да не треба после да продаваш по групиве на фб, а и да се нервираш дека не ти е добар бројот. Сепак е за трчање и многу е битно да е идеално бројчето на нога.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Јас во продавница се зезнав последниот пат, а не преку интернет.

Признавам само ако ја пробаш буквално истата во Скопје, па да ја најдеш негде од каде со shipping ќе те фати поевтино....ако е имаш среќа да е истиот производител. Од нова година мислам дека лимитот го подигнавме на 90 евра за стока која не подлежи на царинење.

Ако трчате километражи полумаратон и маратон нема место за импровизација - голем процент во целиот резултат учествува добра патика, патика што ти лежи на нога...за планинско трчање и ултра-трејл неќам ни да дискутирам...таму си бара и grip, контакт со различни видови подлоги - патиката е често пати и пресудна, клучна.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Salomon speedcross
Автоматски споено мислење:

Јас во продавница се зезнав последниот пат, а не преку интернет.

Признавам само ако ја пробаш буквално истата во Скопје, па да ја најдеш негде од каде со shipping ќе те фати поевтино....ако е имаш среќа да е истиот производител. Од нова година мислам дека лимитот го подигнавме на 90 евра за стока која не подлежи на царинење.

Ако трчате километражи полумаратон и маратон нема место за импровизација - голем процент во целиот резултат учествува добра патика, патика што ти лежи на нога...за планинско трчање и ултра-трејл неќам ни да дискутирам...таму си бара и grip, контакт со различни видови подлоги - патиката е често пати и пресудна, клучна.
Знаеш ли каде има во околината на градов,негде поблиску за секојдневно трејл трчање? Ептен сум почетник
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Пред да земете патики прогуглајте дали сте пронатор итн во врска со стапувањето, одредени модели се за одредени стапала.

@Наќо Скопски види паркот Гази Баба дали ќе те бендиса.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Пред да земете патики прогуглајте дали сте пронатор итн во врска со стапувањето, одредени модели се за одредени стапала.

@Наќо Скопски види паркот Гази Баба дали ќе те бендиса.
А до Крстот?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А до Крстот?
Може и тоа, таман на работен ден не се плаќа таму паркинг на средно (освен ако не смениле) па ако си апла почетник можеш прво од средно до крстот да видиш до кај си.

Од крстот до Матка е мислам најхардкор во Скопјево, 20 км е некаде, ќе има и трка во март.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Може и тоа, таман на работен ден не се плаќа таму паркинг на средно (освен ако не смениле) па ако си апла почетник можеш прво од средно до крстот да видиш до кај си.

Од крстот до Матка е мислам најхардкор во Скопјево, 20 км е некаде, ќе има и трка во март.
Ја не знам ни со одење дали можам до Матка :(
Автоматски споено мислење:

А и ми се плива некако,има ли тема на форумов за тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom