Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.519
Поени од реакции
19.370
Ја има на Македоски оваа вест?
 
Член од
17 април 2007
Мислења
76
Поени од реакции
102
drake.jpg
Фала @Anon , на толку Македонски вести на темата да пушташ српска страна на Македоснки форум (n)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.920
Палец доле за лошите чичковци што постираат вести на туѓ јазик наместо на мајчиниот (n)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.519
Поени од реакции
19.370
Палец доле за лошите чичковци што постираат вести на туѓ јазик наместо на мајчиниот (n)
Го разбирам Бобан. Мене српскиот ми создава алергија.
Кога ќе го видам, особено тоа ч-то со КАПЧЕ горе, моментално се исфрлам.
Моментално.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.531
Поени од реакции
3.018
Прва ултра
Далмација Ултра
Оној момент кога при крај се прашуваш на кој му текнало 54км, зашо не 50 или 45
Од шо немаш енергија :D

Лимитот беше 13 саата
66ти од 200 и нешто луѓе

Али свака част на тие шо трчаа 118
Едниот од Македонија пред малку заврши 28часа.
Screenshot_20191020_072649_com.strava.jpg Screenshot_20191019_201203_com.strava.jpg
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.506
Поени од реакции
9.521
Кипчоге на крај од маратонов изгледа поодморен од нас обичните смртници на старт :)
kenyas_eliud_kipchoge_celebrates_as_he_crosses_the_finish_line_at_the_end_of_his_successful_at...jpg
kenyas_eliud_kipchoge_celebrates_as_he_crosses_the_finish_line_at_the_end_of_his_successful_at...jpg
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.519
Поени од реакции
19.370
Кипчоге на крај од маратонов изгледа поодморен од нас обичните смртници на старт :)
Тоа кажува колку е битна психата у вакви работи :)
Направи нешто што никој на планетава не го направил, нешто што многумина сметаат дека е невозможно.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.506
Поени од реакции
9.521
Тоа кажува колку е битна психата у вакви работи :)
Направи нешто што никој на планетава не го направил, нешто што многумина сметаат дека е невозможно.
+ да не ја занемариме кондицијата :) ликов е спремен да истрча 300 километри ако трча со темпо како што трчаме ние :D
 
Член од
22 април 2013
Мислења
75
Поени од реакции
46
Кипчоге делува како фин лик, но мене сето ова ми изгледа на алчност на Најк кој сака да ќари од публицитетот што се создава со такво достигнување и очигледно успееја во тоа. Рекордот на официјална трка е 2:01:39, овој стои 1:59:40 или околу 1,5% побрзо. Кипчоге имаше на користење:
  • Патики што даваат наводно 4% заштеда на енергија. Ова во време незам колку е, но очигледно доволно за да се смета за потенцијално мамење.
  • Воздушен зид ког го намалува отпорот на воздухот, а ова наводно заштедува околу 40секунди во еден маратон.
  • Асистирана суплементација во од
  • иделна патека и атмосферски услови, дури и стартот на самиот ден е поместен (мислам 1 ч покасно) само да се достигнат најидеалните услови
  • 41 пејсер кои се менуваат
  • WR laser линија пред нив
 
На врв Bottom