Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
22 април 2013
Мислења
75
Поени од реакции
46
понижувачка е оваа одлука, не знам дали е против статусот на афм или самите со одлука решиле да постапат, сеедно. Јован е трениран цело време во Србија и нивен е доприносот на овие негови резултати и чесно е да биде придружен од неговиот тренер. Вакви резултати нема од времето на Исмаил Мачев (пред +30 год) и ние си играме бирократија..
 
Член од
4 август 2012
Мислења
19
Поени од реакции
14
Ауф каква трка од Бекеле, за 2 секунди не го сруши рекордот. 2:01:41 е феноменален резултат и втор најдобар на сите времиња.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
3.981
Поени од реакции
4.790
Што мислите за новиот маратон 4х400 со двајца мажи и две жени ?
Интересен е ако се тркаат мажи , жени, жени, мажи како на светсково, ако трчаат измешано ќе биде огромен хаос за гледање.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
137
Поени од реакции
229
4х400 не е маратон туку спринтерска мешана штафета и сварно е занимлива што да не
Гетлин да пуши курац! Колеман нека ни препорача што да зееме за следен пат и ние да симнеме бар под 11 сек. Се знае кој докажа и покажа
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
3.981
Поени од реакции
4.790
4х400 не е маратон туку спринтерска мешана штафета и сварно е занимлива што да не
Гетлин да пуши курац! Колеман нека ни препорача што да зееме за следен пат и ние да симнеме бар под 11 сек. Се знае кој докажа и покажа
Да, да штафета е . Не знам зашо пишав маратон. Фрката со штафетава е како шо кажа Тони на МТВ дека најдобрите тркачи на 400 и 800 м тотално не биле заинтересирани и дека вршеле еден вид притисок за укинување и бојкот и поради тоа настапувале непознати атлетичари (па дури и полу аматери како јапонците што каснеа цел круг у квалификациите). А светската атлетска федерација планира да ја вметне штафетава на олимпијадата до година.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
137
Поени од реакции
229
Само да не воведат шпанска штафета :pos::pos::pos::pos::pos:(100,200,300,400м)
Иначе доста луѓе немаат појма што е маратон и многу малку се упознаени со тоа па за 5км викаат маратон итн
 
Член од
22 април 2013
Мислења
75
Поени од реакции
46
4х400 не е маратон туку спринтерска мешана штафета и сварно е занимлива што да не
Гетлин да пуши курац! Колеман нека ни препорача што да зееме за следен пат и ние да симнеме бар под 11 сек. Се знае кој докажа и покажа
некаде прочитав дека годинава не се појавил на 3 допинг контроли, наводно неможел добро да се синхронизира со контролорите. Ако ова е точно се потврдува дека атлетиката е слуга на најмоќните за мерење на онаа работа (за жал со мамење). Сега што испадна скандалот со тренерот на Мо Фарах, претходно Марион Џонс итн. стварно ја потврдува погорната констатација. Кога прочитав подетално како функционира системот на допинг контрола(т.е кој смее да прави контрола) искрено се разочарав.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.616
Поени од реакции
183.052
Што мислите за новиот маратон 4х400 со двајца мажи и две жени ?
Интересен е ако се тркаат мажи , жени, жени, мажи како на светсково, ако трчаат измешано ќе биде огромен хаос за гледање.
Vo plivanje ova odamna funkcionira i bas e zanimlivo
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
137
Поени од реакции
229
Точно е дека не се појавил на допинг контроли. Имаше и листа на сите спринтери што истрчале под 9.80 не ме фаќај конкретно за збор 80или70 стотинки. И освен Болт сите али буквално сите имаат скандали со допинг. Ако не се земе во предвид времето на Де Граса (9.69) и само он е чист. Така да атлетиката е преполна со допинг.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
75
Поени од реакции
46
Точно е дека не се појавил на допинг контроли. Имаше и листа на сите спринтери што истрчале под 9.80 не ме фаќај конкретно за збор 80или70 стотинки. И освен Болт сите али буквално сите имаат скандали со допинг. Ако не се земе во предвид времето на Де Граса (9.69) и само он е чист. Така да атлетиката е преполна со допинг.
Или пак Гетлин фатен во допинг 2-3 пати и не добива доживотна забрана, а за останатите важи такво правило. Или „правото“ на спортистите да користат супстанци од забранетата листа, ама во случај да најават претходно и по препорака на лекар. Во исто време цела Русија банирана да настапи освен пар атлетичари и тоа под независно знаме, само поради едно сведочење кое на никој суд не би поминало?? И така веќе од 2015год. Онда на крај можеби најсмешниот факт, Usa, Uk и уште неколку земји имаат право нивните атлетичари да бидат проверувани исклучиво од нивни државни агенции за допинг контрола. Сите останати земји ги контролира WADA. По корумпиран систем здравје, замислен гледајќи со розови очила дека горенаведениве земји ќе бидат доследни и коректни и ќе ги санкционираат своите атлетичари. Исто како што се самосанкционираат што го малтретираат пола свет и отвараат војни секаде каде имаат личен интерес.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
3.981
Поени од реакции
4.790
Само да не воведат шпанска штафета :pos::pos::pos::pos::pos:(100,200,300,400м)
Иначе доста луѓе немаат појма што е маратон и многу малку се упознаени со тоа па за 5км викаат маратон итн
Ја знам. Маратон 42 195 м колку што има истрчано гласникот во античка Грција со пораката за победа против Персијците.
Полу маратон половина од маратонот. 21 097.
5 и 10 се рандом километри за трка.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
137
Поени од реакции
229
Грчкиот гласник после маратонската битка има истрчано 40км под полна опрема, додека дистанцата од 42км и нешто метри е променета на олимпијадата во Лондон 1908.Додека како таква званична дистанца е прифатен во 1921година
Дистанцата е продолжена поради тоа што кралицата сакала да го гледа стартот на трката и нешто беше со источната страна на некој замок не ми текнува на името. Додека последните 350 метри за поинтересен финиш се преместени на стадион
 
Член од
22 април 2013
Мислења
75
Поени од реакции
46
https://naslovi.mk/display_related_items/216477
добра идеја, но не знам колку е направена анализа за локацијата, можноста за продолжување, проширување итн. Вака од прва, должината од 530м не е главен проблем (особено ако се продолжи), повеќе проблем ќе биде што ќе биде зафатена од пешаци, луѓе со кучиња итн, веројатно на раат ќе се користи само рано наутро. Сепак нешто за поздравување.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
4.951
Поени од реакции
8.001

Бидна под 2 саати изгледа. Нормално, неофицијална трка :)
 
На врв Bottom