Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
11 април 2012
Мислења
2.814
Поени од реакции
2.603

гледам имаат добри попусти во дспорт, дај препорачајте некој од моделиве да одам да ѕирнам :)
Индивидуално е се тоа брат, зависи од стапалото и држење на телото/одење/трчање
Ако бараш од брендовите види Асикс, најк, адидас, нубаланс, хака, брукс, сајкони
Незнам што имаш на избор, ама сите тие се топ брендови.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.492
Поени од реакции
9.492
Индивидуално е се тоа брат, зависи од стапалото и држење на телото/одење/трчање
Ако бараш од брендовите види Асикс, најк, адидас, нубаланс, хака, брукс, сајкони
Незнам што имаш на избор, ама сите тие се топ брендови.
Повеќе ми беше прашањето за специфични модели од аспект на квалитет, рибок не сум имал досега за трчање, адидас и најк барем тие што ги имав не се покажаа мн, али не сум имал ни поскапи од 4к. Е сеа јас ги пукам странично сите, широка нога имам и трчам најчесто спринтови или кратки дистанци со појако темпо.
Викендов ќе тркнам да ги пробам на лице место, ваљда ќе се најде нешто добро
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.889
Поени од реакции
9.465

гледам имаат добри попусти во дспорт, дај препорачајте некој од моделиве да одам да ѕирнам :)
Вака, моделиве изложени се сите праисториски што никако не можат да ги продадат, но и тогаш кога биле нови биле модели повеќе наменети за луѓе што сакаат да се облекуваат спортски и да носат патики за трчање а не трчаат. Доста е послаба издржливоста на овие модели споредени со други модели, не се кинат супер држат од тој поглед ама брзо се троши, се чувствува и мекоста пример на овие Downshifter/Revoulution споредено со Pegasus одма дека е поинаква, дека има некој слој плус за абсорпција кај вториве. Но секако најдобро на нога види што највише ти лежи. Ако бараш патика јас би одел во Лисиче и само таму, дури и кога ема попусти, имаат некој рендом попуст залутан на одредена патика што може баш е твојот број и ти одговара. Влези во двата аутлета во Лисиче, првиот секогаш има подобри патики и понови модели, ама се наоѓа залутано и во вториот. Јас бев вчера и искрено попустот беше ептен слаб, ама посекако посети и таму ако дошло до купување секогаш се наоѓа. ultraboost adidas што е врв патика беше за 4к последен број 44 во вториот аутлет ако одиш од седмица улицата, таа патика не памтам да се симнала под 9к, и е меѓу најквалитетните нешта донесени тука. Од Најк пробај обавезно Pegasus 35, новиве моделчиња со React подлога ги фалат доста. Јас би избегнал Structure, но како што реков ако трчаш ептен ретко тогаш пробај и овие од линкот што си пратил, ако ти се удобни и тие ќе ти завршат супер работа.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
75
Поени од реакции
46
За тренирање услови има барев во Скопје и тоа одлични. Отворена арена од 8 до 16 секој ден.
Отворена е само за клубови или може и некој што не е член на клуб?
Онака ме интересира бидејќи овде во Велес како "награда" за влезот на Борец во прва лига фудбал, пред една недела го заклучија целосно стадионот и ја поправија оградата на стадионот, па сега и тој каков таков тартан не е достапен веројатно за никој. А инаку во Велес нема земјена/тревна површина каде може човек да трча побрзо темпо или интервали. Бетонски/асфалтни алтернативи има ама мислам дека секој малку информиран би избегнувал бетон/асфалт, можеби мајмногу до еден тренинг неделно.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
137
Поени од реакции
229
Downshifter ти е одлична патека за почетници во трчањето и рекреативци, прилично се издржливи. Окулу 1200 километри ги терав без никакво оштетување на истите
Автоматски споено мислење:

Отворена е само за клубови или може и некој што не е член на клуб?
Онака ме интересира бидејќи овде во Велес како "награда" за влезот на Борец во прва лига фудбал, пред една недела го заклучија целосно стадионот и ја поправија оградата на стадионот, па сега и тој каков таков тартан не е достапен веројатно за никој. А инаку во Велес нема земјена/тревна површина каде може човек да трча побрзо темпо или интервали. Бетонски/асфалтни алтернативи има ама мислам дека секој малку информиран би избегнувал бетон/асфалт, можеби мајмногу до еден тренинг неделно.
Во Скопје е отворен за секого стадионот ма да рекреативци од некој нивни причини го избегнуваат. Било кој може да дојде и да трча. Во Велес имам трчано 5000м во паркот и подлогата беше ок дакако подобра од таа на стадион. Ма да сега во неделата славниот ПОШТАР и уште доста луѓе трчаа на стадионот што значи дека е пак отворен. Додека за асфалт/бетон итн си 100% во право никогаш ама никогаш не сум тренирал на асфалт нема потреба да ги набивам колената безпотребно само земја и трим патека
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.889
Поени од реакции
9.465
Сите сме рекреативци во Македонија посекако. Иначе и не е дека е нешто избегнуван, него стадионот се користи за брзини, нема поента некој да должини да лупа на стадион, ќе му се смачи животот, а постарите си трчаат километража за душа уз муабет, никој не трча осумстотки и мери на стоперка, или ептен ретко некој ако му текне нешто ама тоа на еднаш останува. Порано можеа да влезат само луѓе што имаа атлетска легитимација и доаѓаа од клуб кој има договор потпишано да може да користи услови на стадионот, ама обично никој не гледаше тоа, сега може и е сменето нешто и е достапен за било кој. Најдобро според мене е покрај кеј да направат некој километар тартан како што има низ Европа, така секој ќе може да трча брзини таму, а тревата би ја користел за поспоро темпо, велосипедската патека би била помалку оптеретена со луѓе што трчаат и покомотни би биле велосипедистите, а реално и имаме простор особено во делот од Палас до Влае каде што тревата е ептен широка, а велосипедската патека е потесна. Вака навечер или попладневно време ако сакам да трчам (кога 95% од популацијата трча бар сега) треба да бираш дали на асфалтот да си трескаш колената и зглобовите или во трева да си трчкаш па да се молиш да не свиткаш нешто и да не згазнеш на нерамно, а и ако е вечерно време не е најдобра опција во тревата, се мачиш да видиш рендом чудо пред тебе дали е змија, гранка стап или рендом каиш што испловил од Вардар.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
137
Поени од реакции
229
Во Македонија имаш 2 ца атлетичари кој се декларираат како професионалци тоа се Кокан и Дарио. Додека имаш и доста луге што се озбилно во тој спорт али го гледаат како начин на живот тоа. Не знам како би ги нарекол. Можда едноставно атлетичари. Друже на државно за потврда дека си тој и тој не бараат не па за влез на стадион. Стадионот е за интервали до 5000м,пирамиди , спринтови , скали, временски интервали тоа стој. Али пак е убаво чуство некогаш да влезеш и да истрчаш 12-15 круга да го осетиш тартанот чисто За ова трим патека или бар подлога за трчање макар 1500 метри си апсолутно во право. Многу е пред се безобразно и не безбедно да трчаш по патеката за точаци.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.889
Поени од реакции
9.465
Јасно ми е ова се што си пишал, затоа и велам дека треба еден тартан да се направи на кеј, кој би бил до велосипедската патека, еден километар нека е не мора повеќе, бидејќи 90% од луѓево што трчаат/сакаат да трчаат одат на работа прва смена и не се во можност да трчаат од 8 до 4 кога е отворен стадионот.
 

StarScr3am

Ѓавол
Член од
22 септември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
201
Отворена е само за клубови или може и некој што не е член на клуб?
Онака ме интересира бидејќи овде во Велес како "награда" за влезот на Борец во прва лига фудбал, пред една недела го заклучија целосно стадионот и ја поправија оградата на стадионот, па сега и тој каков таков тартан не е достапен веројатно за никој. А инаку во Велес нема земјена/тревна површина каде може човек да трча побрзо темпо или интервали. Бетонски/асфалтни алтернативи има ама мислам дека секој малку информиран би избегнувал бетон/асфалт, можеби мајмногу до еден тренинг неделно.
Има начин за да влезеш на стадионот во Велес. Барем јас лично сум редовен и покрај заклучениот стадион. Видете, има влезови и причината не е награда за влез на Борец. Стадионот постепено ќе се реновира, а почна да се заклучува само поради оние "рекреативци" дојдени за муабет, шетање на прва стаза, влегување на стадион со точаци и играње фудбал со деца од маало без дозвола на тревата.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.113
Поени од реакции
181.114
Јасно ми е ова се што си пишал, затоа и велам дека треба еден тартан да се направи на кеј, кој би бил до велосипедската патека, еден километар нека е не мора повеќе, бидејќи 90% од луѓево што трчаат/сакаат да трчаат одат на работа прва смена и не се во можност да трчаат од 8 до 4 кога е отворен стадионот.
тие дупките не ги санираат кои што се појавени на потегот Палас - игралиштата за одбојка, тартан ќе стават :D

Инаку и трчам и возам точак на стазата, кога возам точак ама ни малку не ми сметаат луѓето што трчаат, но затоа кога трчам, ми сметаат ретарди што возат точак во чопор и скраја да е да возат еден зад друг. Ако ти е целта додека возиш да си ломотиш хехе вицови со баџо ти, тркалајте се по Партизанска, Илинденска...
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.889
Поени од реакции
9.465
тие дупките не ги санираат кои што се појавени на потегот Палас - игралиштата за одбојка, тартан ќе стават :D

Инаку и трчам и возам точак на стазата, кога возам точак ама ни малку не ми сметаат луѓето што трчаат, но затоа кога трчам, ми сметаат ретарди што возат точак во чопор и скраја да е да возат еден зад друг. Ако ти е целта додека возиш да си ломотиш хехе вицови со баџо ти, тркалајте се по Партизанска, Илинденска...
Сметаат и тоа како, многу сметаат велосипедисти што возат повеќе наредени во линија и споро, цела стаза блокирана, не се тргаат ни од спротивна ако им доаѓа некој, а не па од позади некој ако сака да помине. Исто така сметаат луѓе што си возат цик цак, тој не те гледа може и со слушалки е, а ти имаш една вертикала, нема кај да се тргнеш ако му текне да ти пресече во твојот правец на движење, макар си бил со точак или трчаш. Еднаш така под мостот кај Палас застана човек на сред велосипедска, таму процентот што трчаат по тревата(вировите) е 1% врз однос на тие што трчаат на велосипедската, значи тотално нелогично место за застанување, сите се на велосипедската во тој дел. И си пишува нешто на мобилен и ајде заобиколувам од десно да поминам, кога на типот му текна без да погледне назад да си го сврти точакот во обратна насока, а јас ептен бев забрзан, кога рефлексно се тргнав и залутав во тој вирот таму ко езеро, па лизгање кршење, секако типот не се ни сврте и чил си продолжи накај Центар. :D И многу сметаат луѓе што одат на велосипедската патека, едни кога ги прашав пријателски зошто, ми рекоа дека во тревата имало крлежи, а горе ги јаделе повеќе комарци дека повеќе светла имало. Па така освен ранери, велосипедисти, имаме и пешаци, ова во оптимално сценарио каде што чичковците со веспи и тие од старо купуе со томосот не се појавуваат. Ама секогаш си викам подобро во гужва да трчам, отколку зимно време на 500 пм10, и така си се тешам.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
82
Поени од реакции
45
Сакам да купам маица за трчање. Каде може да најдам. Гледам онлајн, нема никаде.
Препорака?
 
Член од
22 април 2013
Мислења
75
Поени од реакции
46
Има начин за да влезеш на стадионот во Велес. Барем јас лично сум редовен и покрај заклучениот стадион. Видете, има влезови и причината не е награда за влез на Борец. Стадионот постепено ќе се реновира, а почна да се заклучува само поради оние "рекреативци" дојдени за муабет, шетање на прва стаза, влегување на стадион со точаци и играње фудбал со деца од маало без дозвола на тревата.
Ја разбирам идејата да не можат да влегуваат категориите на "спортисти" кои ги наброи. Све тоа ок.
На стадионот сега се заклучени главните 2 влеза и точно дека се уште може да се влезе, ама тоа е привремено. На пример работниците бидејки уште работат на двете страни на оградата имаат отворени 2-3 вратнички. На тоа очекувам катанец за некоја недела. Можеш да влезеш со прекачување преку оградата каде сеуште нема шилци, а и тие шилци ќе ги има целосно за некоја недела. На крајот може да влезе со прекачување на зидот преку паркот и потоа да се влезе од големата капија, ама поради градежните активности оваа капија е сега отворена, после нема да биде. Значи после макс. месец дена единствено ќе се влегува или со гимнастика опасна по живот или ако влезеш кога има тренинзи фудбал.
Па колкушто знам стадионот не е на фудбалскиот клуб па поради тоа да се заклучува 24/7 и никогаш овака каубојски не било постапено досега. Се надевам дека нема да бидам во право и дека ќе имаат малку осет овие одговорните..
del_st.png
 
Последно уредено:

StarScr3am

Ѓавол
Член од
22 септември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
201
Ја разбирам идејата да не можат да влегуваат категориите на "спортисти" кои ги наброи. Све тоа ок.
На стадионот сега се заклучени главните 2 влеза и точно дека се уште може да се влезе, ама тоа е привремено. На пример работниците бидејки уште работат на двете страни на оградата имаат отворени 2-3 вратнички. На тоа очекувам катанец за некоја недела. Можеш да влезеш со прекачување преку оградата каде сеуште нема шилци, а и тие шилци ќе ги има целосно за некоја недела. На крајот може да влезе со прекачување на зидот преку паркот и потоа да се влезе од големата капија, ама поради градежните активности оваа капија е сега отворена, после нема да биде. Значи после макс. месец дена единствено ќе се влегува или со гимнастика опасна по живот или ако влезеш кога има тренинзи фудбал.
Па колкушто знам стадионот не е на фудбалскиот клуб па поради тоа да се заклучува 24/7 и никогаш овака каубојски не било постапено досега. Се надевам дека нема да бидам во право и дека ќе имаат малку осет овие одговорните..
Прегледај го приврзокот 215882
Стадионот му е даден на користење на Борец.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.492
Поени од реакции
9.492
Сметаат и тоа како, многу сметаат велосипедисти што возат повеќе наредени во линија и споро, цела стаза блокирана, не се тргаат ни од спротивна ако им доаѓа некој, а не па од позади некој ако сака да помине. Исто така сметаат луѓе што си возат цик цак, тој не те гледа може и со слушалки е, а ти имаш една вертикала, нема кај да се тргнеш ако му текне да ти пресече во твојот правец на движење, макар си бил со точак или трчаш. Еднаш така под мостот кај Палас застана човек на сред велосипедска, таму процентот што трчаат по тревата(вировите) е 1% врз однос на тие што трчаат на велосипедската, значи тотално нелогично место за застанување, сите се на велосипедската во тој дел. И си пишува нешто на мобилен и ајде заобиколувам од десно да поминам, кога на типот му текна без да погледне назад да си го сврти точакот во обратна насока, а јас ептен бев забрзан, кога рефлексно се тргнав и залутав во тој вирот таму ко езеро, па лизгање кршење, секако типот не се ни сврте и чил си продолжи накај Центар. :D И многу сметаат луѓе што одат на велосипедската патека, едни кога ги прашав пријателски зошто, ми рекоа дека во тревата имало крлежи, а горе ги јаделе повеќе комарци дека повеќе светла имало. Па така освен ранери, велосипедисти, имаме и пешаци, ова во оптимално сценарио каде што чичковците со веспи и тие од старо купуе со томосот не се појавуваат. Ама секогаш си викам подобро во гужва да трчам, отколку зимно време на 500 пм10, и така си се тешам.
Не ги заборавај тие со ролери, овие модерните со тротинетите и кучкарите :)

Инаку кејот е понебезбедно место за возење точак отколку на пат, јас прекинав одамна да возам со точак таму бидејќи немам намера да забрзувам и кочам на секои 20 метри, али жалното е што нема каде да се вози со точак со поголема брзина, а да не си под опасност да те изгази кола, да ти се сплетка некој непрокопсан, или пак да те казнат џандарите ако излезеш на магистрален или автопат.
Автоматски споено мислење:

Ја разбирам идејата да не можат да влегуваат категориите на "спортисти" кои ги наброи. Све тоа ок.
На стадионот сега се заклучени главните 2 влеза и точно дека се уште може да се влезе, ама тоа е привремено. На пример работниците бидејки уште работат на двете страни на оградата имаат отворени 2-3 вратнички. На тоа очекувам катанец за некоја недела. Можеш да влезеш со прекачување преку оградата каде сеуште нема шилци, а и тие шилци ќе ги има целосно за некоја недела. На крајот може да влезе со прекачување на зидот преку паркот и потоа да се влезе од големата капија, ама поради градежните активности оваа капија е сега отворена, после нема да биде. Значи после макс. месец дена единствено ќе се влегува или со гимнастика опасна по живот или ако влезеш кога има тренинзи фудбал.
Па колкушто знам стадионот не е на фудбалскиот клуб па поради тоа да се заклучува 24/7 и никогаш овака каубојски не било постапено досега. Се надевам дека нема да бидам во право и дека ќе имаат малку осет овие одговорните..
Прегледај го приврзокот 215882
Најавено беше уште пред 6 години кога почнаа со градежни активности дека ќе го даваат под концесија, тогаш им даде ФФМ мислам околу 200к, плус уште скоро 100к општината и го преуредија и ги преправаа трибините, али најавено беше дека веднаш по завршување на градежните работи ќе се изнајмува на приватните клубови.
Така да ако им го дале комплет на Борец нема што да им се пикате, може и ќотек да ви дадат ако моментално е во нивно владение и да не одговараат воопшто.
 
На врв Bottom