Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Ја сум презадоволен ко за прва 10ка во животот :) Почнав да се спремам пред еден месец... 1:00:25 си истрчав без некои поголеми маки :)

Абе луѓе не ќе да беше ова 10км а? Последниов километар некако многу брзо ми дојде :pos: а и Runtastic ми вика 9,63

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Точно 10.01 покажува кај мене на Nike Run Club.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ја сум презадоволен ко за прва 10ка во животот :) Почнав да се спремам пред еден месец... 1:00:25 си истрчав без некои поголеми маки :)



Точно 10.01 покажува кај мене на Nike Run Club.
Значи до ГПСот е нешто, со право го пензионирам телефонот
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Абе луѓе не ќе да беше ова 10км а? Последниов километар некако многу брзо ми дојде :pos: а и Runtastic ми вика 9,63

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
10:03 километри беше патеката, измерено од неколку атлетичари со гармини на рачињата. Ова мобилните апликации за мерење често знаат да направат привид, добра беше должината на патеката на оваа трка :D

П.с. 39:07 јас, личен за мене, толку за трки на десет км за оваа година, следна година се гледаме на истата трка, сите со подобро време и нови лични (y)
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Апликациите на телефон не се точни. Јас користам Suunto саат со гпс. Добро е што во моментот си го гледаш темпото, за разлика од телефонот кој ти е на рака или во некој џеб. Сум правел споредби неколку пати и излегувале големи разлики меѓу податоците. Не е до староста или спороста на телефонот, мислам дека се работи за бројот на сателити што ги користи уредот и на кој интервал истиот прави refresh на позицијата, на пример попрецизен е на помал интервал, ама така троши многу од батеријата. Гармин дури мислам дека и повеќе има од Сунто.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.966
Таргетот ми беше 49:59 :D Презадоволен сум зашто времето ми е 47:13.
Три тренинга за три недели вкупно, 7, 8 и 9км. 9ката во понеделникот 46ипол минути, мислев за малце нема под 50 да отидам денес. Али кул. 10км ми е најубава дистанца, завршува таман пред да почне да ти скурчува :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ќе заборавев да пишам, језда ми се главна категорија за хејт во државава ама пофалба денес за полицајциве, една ретарда не ја пропуштија а онаму кај СЦБТ се откостија од свирење и плачење :D Прост народ, синкир една улица е за накај Пластичарска.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.966
Една замерка ми е само што нигде немаше ознака за километри, не сите носиме телефони или по профи часовници.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Апликациите на телефон не се точни. Јас користам Suunto саат со гпс. Добро е што во моментот си го гледаш темпото, за разлика од телефонот кој ти е на рака или во некој џеб. Сум правел споредби неколку пати и излегувале големи разлики меѓу податоците. Не е до староста или спороста на телефонот, мислам дека се работи за бројот на сателити што ги користи уредот и на кој интервал истиот прави refresh на позицијата, на пример попрецизен е на помал интервал, ама така троши многу од батеријата. Гармин дури мислам дека и повеќе има од Сунто.
Секаде каде што сум читал за можностите на Suunto или Garmin секаде викаат дека Сунто се многу попрецизни и дека ако сакаш reliable ги зинаш нив, дека гармин се важат за fancy веќе со мн нови функционалности кои скоро никогаш нема да ги употребиш
Ова што потрошив неколку дена во читање летово кога сакав да купам саат ама излегоа други непредвидени трошици па го одложив.
Иначе кога веќе ги спомна како се Сунто со цени во мкд или да си го купам од страна?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Секаде каде што сум читал за можностите на Suunto или Garmin секаде викаат дека Сунто се многу попрецизни и дека ако сакаш reliable ги зинаш нив, дека гармин се важат за fancy веќе со мн нови функционалности кои скоро никогаш нема да ги употребиш
Ова што потрошив неколку дена во читање летово кога сакав да купам саат ама излегоа други непредвидени трошици па го одложив.
Иначе кога веќе ги спомна како се Сунто со цени во мкд или да си го купам од страна?
Провери во City Mall во beosport мислам дека е, во сутеренот, блиску до влезот од страната на центар.
Околу точноста, мислам дека се нијанси во прашање. Гармин е и доста поскап.
Многу битна работа е што се произведени во Финска, а не во Кина како повеќето од електронските уреди.
Добра инвестиција е според мене. Плус, поновите од типот Spartan можеш и на одело да ги носиш, како дизајн се многу добри.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Секаде каде што сум читал за можностите на Suunto или Garmin секаде викаат дека Сунто се многу попрецизни и дека ако сакаш reliable ги зинаш нив, дека гармин се важат за fancy веќе со мн нови функционалности кои скоро никогаш нема да ги употребиш
Ова што потрошив неколку дена во читање летово кога сакав да купам саат ама излегоа други непредвидени трошици па го одложив.
Иначе кога веќе ги спомна како се Сунто со цени во мкд или да си го купам од страна?
Ако те носи патот накај Словенија, Suunto таму го пробиваат пазарот и често прават попусти
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.966
Имајте го на ум и Полар како квалитетна марка за вакви работи.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Sunnto се од 200 евра зависи кој модел па нагоре до 500евра и нон стоп имаат попуст некој си 20%


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Провери во City Mall во beosport мислам дека е, во сутеренот, блиску до влезот од страната на центар.
Околу точноста, мислам дека се нијанси во прашање. Гармин е и доста поскап.
Многу битна работа е што се произведени во Финска, а не во Кина како повеќето од електронските уреди.
Добра инвестиција е според мене. Плус, поновите од типот Spartan можеш и на одело да ги носиш, како дизајн се многу добри.
Ако те носи патот накај Словенија, Suunto таму го пробиваат пазарот и често прават попусти
Sunnto се од 200 евра зависи кој модел па нагоре до 500евра и нон стоп имаат попуст некој си 20%
Да да мн ги фалат Сунто за тоа што не се од Кина и да нијанси се во прашање помеѓу нив.
@Ilumious @Forza Milan!!! Па не ме носи патот мн накај словенија ама еве уште некое време сум во Унгарија од следен месец идам накај Шведска и прашав како се со цени кај нас зашто сепак од тука со TaxFree излегува добра цена ама нели Сунто не е мн пробиен кај нас па мислев да не даваат некоја доста привлечна цена.

Имајте го на ум и Полар како квалитетна марка за вакви работи.
Ги гледав и нив и ТомТом двете имаат добри опции ама сепак се имиња и се некаде во ценовен ранг на Гарминот, за разлика од нив Сунто барем тука е минимално поефтин.
Иначе има добар модел на ТомТом за оние што сакаат да трчаат со музика, има 4 или 8 гб меморија и блутут слушалки со саатот доаѓа ама за цена од околу 350-400 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom