Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Јас во Данска ги гледав пред 3-4 години и како све во Данска беа поскапи отколку на ebay да ги купиш.
И да знаете дека моделите што не се со gps беа кинески, ама тоа се покласични планинарски саати со атмосферски алтиметар, нешто како g-shock на Casio, ама тоа не ве занима пошо е за трчање и мора да е со gps.
Апликацијата Movescount за Android не е баш за фалење и често заебава sync-от преку bluetooth, така да, после трчање може ќе треба да го уштекате.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Јас се си викам ќе купам саат ама некако па и не ми се дава над 100 евра, така да, ќе останам со апликација на телефон, дефинитивно.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Јас се си викам ќе купам саат ама некако па и не ми се дава над 100 евра, така да, ќе останам со апликација на телефон, дефинитивно.
https://m.decathlon.bg/23217-chasovnici-s-pulsomeri-pulsomeri-khronometri

Ако некогаш идеш накај Софија, посети го Декатлон. Немам искуство со саативе, ама имам многу ствари од нивниов бренд Kalenji. Не е извикан многу, не го рекламираат големи спортисти, а квалитетот е според мене врвен. Зборам за маички, шорцеви, хеланки, ракавици. Утепани од перење и потење и иста боја и форма имаат како кога сум ги купувал. Цените на облеката се супер, дури и ефтини во однос на Nike, Adidas...Саативе немам искуство, ама можеш review-а по интернетов да побараш. Цениве вака им се ок.
Ако сака чоек да работи на подобрување темпо мислам дека саат врши работа пошо ем гледаш на лице место како се движиш, а и после можеш да анализираш. Јас некогаш трчам на пример 8 интервали по километар со темпо побрзо од стандардно и паузи по минута меѓу нив. Со саат можеш точно да ја видиш дистанцата што си ја поминал. Без саат, треба некој да ти мери...тешка работа.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
https://m.decathlon.bg/23217-chasovnici-s-pulsomeri-pulsomeri-khronometri

Ако некогаш идеш накај Софија, посети го Декатлон. Немам искуство со саативе, ама имам многу ствари од нивниов бренд Kalenji. Не е извикан многу, не го рекламираат големи спортисти, а квалитетот е според мене врвен. Зборам за маички, шорцеви, хеланки, ракавици. Утепани од перење и потење и иста боја и форма имаат како кога сум ги купувал. Цените на облеката се супер, дури и ефтини во однос на Nike, Adidas...Саативе немам искуство, ама можеш review-а по интернетов да побараш. Цениве вака им се ок.
Ако сака чоек да работи на подобрување темпо мислам дека саат врши работа пошо ем гледаш на лице место како се движиш, а и после можеш да анализираш. Јас некогаш трчам на пример 8 интервали по километар со темпо побрзо од стандардно и паузи по минута меѓу нив. Со саат можеш точно да ја видиш дистанцата што си ја поминал. Без саат, треба некој да ти мери...тешка работа.
Сум неколку пати, последен пат пред неполн месец ама ете тиквар сум малку и не ми текна да погледнам ваква работа :tapp:
Јас имам еден саат ама на него иам само време и пулс, ништо друго, не ми мери моментално темпо а не е ни смарт да си го поврзам со апликација.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Сум неколку пати, последен пат пред неполн месец ама ете тиквар сум малку и не ми текна да погледнам ваква работа :tapp:
Јас имам еден саат ама на него иам само време и пулс, ништо друго, не ми мери моментално темпо а не е ни смарт да си го поврзам со апликација.
Пулс ми е чкарт податок...сеа, ај да не филозофирам - ќе ти затитка и ќе намалиш темпо? Заради некој алгоритам таму? Не знам...јас немам heart-rate monitor, беше дополнителен додаток, некои 20 евра, ама ми изгледаше ептен за професионалци и баталив.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Нема потреба пулс, сами знаете кога е висок пулсот, интервалните тренинзи се за да се оптеретиш до 180, сам ќе знаеш кога си оптеретен, во пливање вака праевме, кој пливач гледа колку му е пулсот, дури и оние светска класа што се, ќе треба со саат да тренираат а тоа не го бива зш саатот пружа отпор.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Пулс ми е чкарт податок...сеа, ај да не филозофирам - ќе ти затитка и ќе намалиш темпо? Заради некој алгоритам таму? Не знам...јас немам heart-rate monitor, беше дополнителен додаток, некои 20 евра, ама ми изгледаше ептен за професионалци и баталив.
Се слагам со тебе, само ти кажав каков имам а овие дефинитивно ќе ги погледнам следен пат кога ќе одам, планирам тоа да биде после НГ. Ако некој близок оди периодов, ќе го нарачам.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Kalenji е ок за цената и за 100 евра ги има сите функции како и оние поскапите брендови, ама колку точно работат е друго прашање. Нема потреба од пулс, ама секогаш не го мери точно, само GPS работи прецизно, но некогаш му треба повеќе време за лоцирање и неколку обиди, а некогаш веднаш се поврзува. Броевите на екранот се мали и тешко се гледаат и има проблем со поврзување со некои уреди.

Се на се за тие пари може да се користи додека купите некој поскап и помалку проблематичен. Има дефекти не е се совршено, но за таа цена се не може да се покрие.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.489
Апликации на мобилен освен рантастик, друго што користите? И она за потрошени калории приближно е точно~?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Strava, Endomondo...
Јас прва шо ја имав на еден htc pred 5 години отприлика беше Sportypal. Мислам дека е на наш developer, што живее во странство.
Тоа со калориите е бафтаана некако. 100 метра со ветер у гради или грб има прилично голема разлика у напорот што го даваш, потоа успон, температура...
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.408
Screenshot_2018-10-14-13-04-06.png Нов државен рекорд во маратон кај жени
Адријана Поп Арсова во Ајндховен

Времето за 2-3 минути али треба дае под 3 саата
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Браво за девојкава, од под кој камен излезе изминатата година, се можно урна. Еднаш ја имам видено на кеј, со страшна леснотија и се одбиваат нозете.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не е под 3 саати.
3:00:37
Браво! Честитки!
Нов рекорд секогаш е мотивација за другите.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.408
Браво за девојкава, од под кој камен излезе изминатата година, се можно урна. Еднаш ја имам видено на кеј, со страшна леснотија и се одбиваат нозете.
Лани мислам 3:08 напраи рекорд, еве сеа 3:00. Сепак далеку е нормата за олимпијада 2:45.

Инаку Оливера Јевтиќ на 40тина години денес победи у Загреб со резултат 2:37. Ние немаме маж шо истрчал вакво време у последните 15-20 години не жена :D
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не може да е норма 2:45. Ваљда со тоа време добиваш директен пласман.

Кај нас се развива културава. Ваљда ќе искочи некое дете. Еве Дарио е на полумаратонската дистанца добар, а е млад момак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom