Трудна е - што да се прави?

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
PO ova moze da se zakluci deka tvoite se vo neljubov, razvedeni, a toa ti predizvikalo trauma.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Garfield напиша:
PO ova moze da se zakluci deka tvoite se vo neljubov, razvedeni, a toa ti predizvikalo trauma.
Да..А по тоа па може да се заклучи дека таа траума ми предизвикала склоност кон кондоми и слични средства за заштита...И така натаму, и така наваму...:icon_razz
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Dobro de, ne se karaj, ja nisto loso ne rekov :)

Kondomi, analen, svrsuenje vnka, se e toa tvoe pravo, ama priznaj deka e ubavo bez kondom, kako i deka si pomislila deka ako zatrudnis nema da abortiras, neli.

Jas sum protiv nametnati standardi i mislenja, kj sto misli, taka neka cini.

My body, my choice.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Garfield напиша:
Dobro de, ne se karaj, ja nisto loso ne rekov :)

Kondomi, analen, svrsuenje vnka, se e toa tvoe pravo, ama priznaj deka e ubavo bez kondom, kako i deka si pomislila deka ako zatrudnis nema da abortiras, neli.

Jas sum protiv nametnati standardi i mislenja, kj sto misli, taka neka cini.

My body, my choice.
Не викам дека не е убаво без кондом, нити пак дека има било кој право да се меша у нечиј сексуален живот и да му кажуе дали треба или не да користи заштита. Нека прави секој како што му е мило.
Али тоа е така се додека бременоста или абортусот на некоја цура не почне да влијае и на другите. Пошо кога одредена особа ќе се "закачи" на врат на блиската околина и државата( "среќа" кај нас на државата и чује за социјалната сфера, али не е секаде така ) онда тоа не е више само нејзин проблем, него истиот го наметнува и на други. Рецимо, ако роди а не е способна(од реални причини ) да го одгледа како што треба, одговорна е за несреќата на детето. Или пак ако абортира и доживее компликации од зафатот(како стерилитет, внатрешно крварење и сл.) онда тоа иде на трошок на здравствениот фонд за кој сите ние плаќаме, а плус и им ствара грижи на оние на кои им значи. И зошто сето тоа?Затоа што не и текнало на неа и нејзиниот партнер дека постои и опција заштита.
Нека раѓаат и нека абортираат се додека се спремни сами да ја сносат одговорноста за својата грешка. Тогаш никој нема право да им "попуе" дека требало да користат заштита. Али кога некој поради својот избор стануе терет и на околината, онда не можам да го подржувам у истиот.
:smir:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Сепак теретот е спасување нечиј живот (технички збораме сепак уништувате друг), така што ако навистина гледам дека таа личност нема услови да го одгледа детето ќе платам јас како даночен обврзник, бидејки и да се роди тоа дете, пак ќе плаќам како даночен обврзник за неговото образовние, здраствено осигурување...

Да не гледаме така статистички, како што кажав и претходно, користете заштита, не само кондоми кои често се покажуваат како неадекватни (мене до сеа ми се има случено 2 пати да ми се скини и тоа без набиен воздух или сл. имам среќа што фетиш ми е надвор да свршам работа :) ) постојат и т.н baby pills и што ти не други...спирали...мирали сигурен сум дека добро сте информирани за тоа. Така што, да сумирам...да внимавме што правиме и пред да свршувате ваѓајте надвор :) facial, spit or swallow, you name it :) it's more fun! :)
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...the bride's a little pregnant...ohhh ...shit now i'm too deep in it..there goes my "youth gone wild"...hahahaaaaa...samiot chin na raganje e dar-najvreden vo zivotot...ne e bitno koga i kako i sto dali mashko ili zensko-samo da e zdravo i zivo...znaete kako se ragaat ubavi deca-od golema ljubov...zatoa sum protiv abortiranje na mladi godini ...zasto na kraj i toa e smislata na zivotot na chovekot...se vika prirodna reprodukcija...a od koga ke se rodi deteto...mnoooooogu e vazno kako ke vlijaat dvajcata roditela na negovoto ponatamoshno razvivanje...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Некако се поврзува темава со една во која се дискутираше оправданоста на абортус, јас лично сум против абортус, а за тоа дали родителите, заедно ќе живеат или не зависи од нивниот однос, ама најбитно е без разлика дали се одвоени или заедно, да му пружаат љубов, идеолошка и колку што е можно материјална поддршка на детето, а не да се караат: мое е! твое е! ти рани го, ти чувај го и сл., во интерес на добриот психолошки развој на детето е родителите да не се караат за него ко да е предмет или куче.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
А што кога не си имала пр.секс(не си скината)а спермата да ти истече?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Мислам сепак неможе да се остани трудна иако некој велат друго..?!
Види вака... за да останеш трудна треба спермата да има контакт со јаце клетка е која е маалку подлабоко од тоа хименот.... освем ако не си имала вагинален секс и пенетрација па сега не признаваш.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Уствари мене тоа ме потсеќа на еден проблем од едно списание..ќе го цитирам

"Се ебев со перница...може ли да сум трудна?"

:kez::kez::kez:
 

-Mr.Positive-

MKD gentlemen
Член од
12 септември 2008
Мислења
609
Поени од реакции
47
Трудна е - што да се прави?


2 начина има

1 да се бега
2 да се обиде да се направи успешно семејство и да живееме happuly ever after

 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
А што кога не си имала пр.секс(не си скината)а спермата да ти истече?

Нема шанси,освен ако си Дева Марија:)..Не,најсериозно нема шанси,ако е за тебе нема потреба да се плашиш,ако е за друга можеш и нејзе истото да и го пренесеш..Зошто ти викам така,Апокалипто има веќе објаснато..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom