Трудна е - што да се прави?

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Не би се земала само поради тоа у никој случај и у никој случај не би го побарала тоа од него.Бракот треба да си дојде од љубов пред се а не да се исфорсира поради некоја "виша сила " како бременоста. Има начин и тоа да се реши али тоа си го кажав у друга тема. Брак - САМО од љубов и од ништо друго.Особено не поради дете кое што после тоа недолжно ќе живее у брак кај што неговите не се сакаат доволно . Сеа не викам дека 100% нема да успее али големи се шансите да се упропасти целата идеја за бракот и семејството на овој начин.Затоа пазете коа се Е***Е АМАН! :):)
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Garfield напиша:
....А да се прочиташ на темата за абортусот???
го потсетува Гарфилд на Дајдота.
QED
Ние:
го сакаме и цениме животот.
не сакаме да уништуваме мали, слатки суштества.
не сакаме да ни ги "каспат" девојките.
ние сме против абортусот.
Меѓутоа, кога навистина на календарот ќе се наредат повеќе од 28-33 крстчиња и кога ќе се појави јасно сината линија, истите ние:
се прашуваме дали е воопшто наше детето
сметаме дека и подоцна може да се создава семејство
лути сме што таа не водела сметка за контрацепција
тврдиме дека таа решава за своето тело
помислуваме дека абортусот и не е така лоша опција.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Aceva напиша:
го потсетува Гарфилд на Дајдота.
QED
Ние:
го сакаме и цениме животот.
не сакаме да уништуваме мали, слатки суштества.
не сакаме да ни ги "каспат" девојките.
ние сме против абортусот.
Меѓутоа, кога навистина на календарот ќе се наредат повеќе од 28-33 крстчиња и кога ќе се појави јасно сината линија, истите ние:
се прашуваме дали е воопшто наше детето
сметаме дека и подоцна може да се создава семејство
лути сме што таа не водела сметка за контрацепција
тврдиме дека таа решава за своето тело
помислуваме дека абортусот и не е така лоша опција.
Искрено, ваше тело, ваш избор. Ја можам да курчам колку сакам, таа што ќе реши, нејзино. Како можам јас да одлучам за друг??
А исто така не сакам никој да ми каже мене што со моето тело.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Мацо жута, само го употребив моментот коа си го упецал Дајдо за недоследност. Ништо против твоето тело и твојот избор.:)
 

bibuska

смешка
Член од
5 септември 2005
Мислења
2.403
Поени од реакции
7
имаше сличен случај во мојата поблиска околина...проблемот беше што таа беше веќе 5 месец кога дозна дека е бремена ...претходно имаше некои проблеми и` беше многу страв да абортира...сепак стравот од брак без љубов и дете кое цело време ќе биде потајно окривувано за нивната несреќа победи...абортираше на 6 месеци...сега со несудениот татко не сакаат очи да си видат...тажно...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ацева, риспект, јас само се понављам да им Флезе у тимба на сите оние бесдетни неротки кои кенкаат против абортусот. Ал љима лакше у дупе него у главу уѓе, а из дупета се не затрудни....
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Garfield напиша:
Не, напротив, само кажав дека ти е у комшилук. Кидна како посран бел голуб.
Ne, naprotiv; no tvoe telo tvoj izbor se nadevam im pripagja i na ostanatite - nivnite odluki, kidanja i postapki se najverojatno nivni, i od samo za niv razbirlivi pricini.
Mi vleze vo oci privatnosta i osuduvanjeto za istata. Nisto licno; prosti.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ма, дај ОБДН. Кое осудување. никој не ја осудува. Јас да сум на нејзино место ќе ја дувнев подалеку. У Порт Артур веројатно. Со такви родители, абе блиску е САД. Антарктик, кај што нема ни пингвини.
 

bibuska

смешка
Член од
5 септември 2005
Мислења
2.403
Поени од реакции
7
pearl напиша:
:icon_eek: :icon_eek: :icon_eek:

Каде бе, КААААААААДЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ живеете женишта едни!!!!

А бе сФе вакво на меѓуножно заварување да се носи, сФе!!!! :violent1: :violent1:
се извинувам што не објаснив поубаво...на девојката и беше кажано дека е стерилна и дека нема шанси да забремени...немаше месечен циклус и немаше шанси порано да дознае дека е бремена...појде на преглед мислеќи дека има проблеми со желудникот бидејќи стомакот и се дуеше...морам да повторам на девојката и беше кажано дека нема НИКАКВИ шанси да има деца...
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Garfield напиша:
Ма, дај ОБДН. Кое осудување. никој не ја осудува. Јас да сум на нејзино место ќе ја дувнев подалеку. У Порт Артур веројатно. Со такви родители, абе блиску е САД. Антарктик, кај што нема ни пингвини.
Sto ke treba da davam? Imam nekolku stvarcici na lager, ostalo se naplakja, natura ne proagja :)

Nejse, rekov prosti de. Neznaev deka "tusla" i "seuste e bezdetna od shto e takva" e ustvari samo epitet :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Тушла и бесдетна е пошто за да се оправда нели, кога ме остави т.е. ми раскина (како и 90% од сите кои ми беа евојки дотогаш и потоа, а се милеа за некои ептен умни и интелигентни, како и 90% од професорите, комшиите, т.е моето опкружување) тврдеше/еа дека јас сум бесперспективен, voted: the most likely to end up as a convict or at least a defendant in a criminal court, кој нема да постигне ништо итн.
А дека тоа го праве/а/ше под притиско на нејзините да не биде со "таков", јебига. Но, кога, веројатно у продре до гла'та дека не е најкапацитет во светов и дека за жал, има поумни и поспособни и поинтелигнетни и успешни, а плус дека живее со копучана од родители, да не речам поради лошиот нејзин, а и нивен однос со околината т.е пријатели, дечковци, другарки итн. остана со скоро ич луѓе кои сакаа да и прават мубает. Кидна. КО посран бел глуб. Но, мене сеуште ми е драга тушла, бездетна, полна страв дека никој нема да ја сака и посака повторно, а да вреди...
Да не должам!!

Мај боди мај чојс.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
bibuska напиша:
се извинувам што не објаснив поубаво...на девојката и беше кажано дека е стерилна и дека нема шанси да забремени...немаше месечен циклус и немаше шанси порано да дознае дека е бремена...појде на преглед мислеќи дека има проблеми со желудникот бидејќи стомакот и се дуеше...морам да повторам на девојката и беше кажано дека нема НИКАКВИ шанси да има деца...
Bullshit, nema doktor koj ke rece deka NEMA NIKAKVI sansi. Se e toa neobrazovanost -- od site strani. Tragicno!

5 meseci problemi so zeludnikot. Ko onaa amerikankata sto rodila a celo vreme mislela deka i raste tumor u stomak -- ne, ne tepanje, ne kniga tuku soba, krevet, sindziri, kluc i edna baseball palica ne ke da e na odmet.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Мадамес е месјес, после сите работи шо ги испрочитав овде и на темата за абортус, можам со мирна душа да кажам дека досега одобрував абортус, ама отсега за некои луѓе би одобрил и еутаназија.

Се воздржував од реплицирање овде од единствена причина : што сум и самиот направен „на несакање”, такозвани испљувак. И моите поштовани родители се венчале под притисок, и тоа откако мајка ми реши дека по секоја цена ќе ме роди.

Можам да кажам само едно : дека (барем во последните 24-25 години колку што се сеќавам) нивниот брак и нашиот семеен живот биле каде-каде похармонични од многу други што се венчале чисто од љубов и без такви притисоци, и дека јас и помалиот ми брат сме каде-каде повоспитани од многу такви „легално зачнати” деца. И дека мајка ми и татко ми ден-денес се сакаат и почитуваат.

Со други зборови, имате living proof дека таквите бракови не се секогаш дизастер и не секогаш значат уништени животи.

Хвала на пажња и добра ноќ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom