Трето полувреме

G

grande-juve

Гостин
Да, има многу просеци со номинација ама мене повеќе ме интересира каде е нашиов во однос на овие. Пошто Incendies и El Secreto имаат приказна која те остава без текст а овие другите два се одлични драми...
Благо кажано една класа е разликата, освен тоа што е многу добро снимен се друго во нашиот филм е просек. Ја би бил изненаден ако добие номинација ама ќе видиме...
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Го гледав и ... дали дека имав големи очекувања, ама не ме воодушеви. Прво на моменти многу уличарски зборови од страна на претседателот на тимот, тоа не ми се допадна ич. Второ многу некако на денешен скопски сленг ми зборуваа глумците. Трето пола филм читав превод. Првин српски, па германски, па бугарски... а македонскиот на момент поради преголемата бучава што оди во позадина на филмот не ни слушнав што збореа (се мислам ова да не е до озвучењето на киното). Четврто повеќето време има цензура на насилството, па не сме деца мајку му. Добив чувство како цело време да се плаши Дарко да ги прикаже окупаторите во право светло.

Единствено трогателно ми беше
тоа со Ромите кога ги стрелаа и кога се пееше „море сокол пие“ пред српскиот окупатор.

Мислам дека нешто како да фали во филмов за да биде комплетен. Се надевав дека ќе собере оскар, ама после гледањево... се сомневам.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Јас вечерва го гледав и ме воодушеви филмот. Дарко Митревски е одличен режисер и уште еднаш го докажа тоа. Филм ипол, секоја чест. :cuc:
Го гледав и ... дали дека имав големи очекувања, ама не ме воодушеви. Прво на моменти многу уличарски зборови од страна на претседателот на тимот, тоа не ми се допадна ич. Второ многу некако на денешен скопски сленг ми зборуваа глумците. Трето пола филм читав превод. Првин српски, па германски, па бугарски... а македонскиот на момент поради преголемата бучава што оди во позадина на филмот не ни слушнав што збореа (се мислам ова да не е до озвучењето на киното). Четврто повеќето време има цензура на насилството, па не сме деца мајку му. Добив чувство како цело време да се плаши Дарко да ги прикаже окупаторите во право светло.

Мислам дека нешто како да фали во филмов за да биде комплетен. Се надевав дека ќе собере оскар, ама после гледањево... се сомневам.
Првите три работи... озбилно? Ради тоа ти ги намали очекувањата?
Како би очекувал ти да зборува претседател на фудбалски клуб, ко за Реал Мадрид да се работи па во филмов, самите тие фудбалери беа аматери и уличари.
Па нормално ќе читаш превод, на крајот на краиштата што е битно дали било до преводот или не...
Ја имаш скроз утнато поентата на филмот, извини вака, ама Трето Полувреме не е филм кој имаше цел да ги прикаже бугарските окупатори, туку окупираните Македонци.
 
В

Ваздух

Гостин
Го гледав и јас пред некој ден, одличен.

... туку окупираните Македонци. Лажни патриоти и сакачи на земја колку сакаш. Но ако најмалку трипати не ти затрепери срцето и распара душата во текот на филмот, сам не се сакаш, камо ли твојата земја.
Моментот кога се пее српската химна, но после тоа се пее постепено Море сокол пие и е погласна од химната, кога го чекаат возот. Исто кога циганчето ја пее Море сокол пие пред да го стрелаат, истата песна пред да го одбрани Африка пеналот. Пред Димитрија да го убие Шпиц, во позадина оди Димитријо сине, а тебе ти иде да си гризнеш со ушето ради тоа што емоциите не знаат што прават јеботе. И уште неколку моменти, сигурно.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Дарко Митревски индиректно му оддаде почит на другиот македонски режисер и најдобриот македонски филм воопшто, преку репликата на Димитрија пред да се самоубие - Бегај, ќе врне
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Тоа сленгот како што викате, е стариот скопски дијалект, со многу србизми, кој постепено се менува и ги снемува тие зборчиња. Секад имало сленгови а и плус збориме за дејствие пред 80 години, што е премалце. Прабаба ми беше 90ка, родена во Скопје и си тераше ваков сленг цел живот. :D
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Јас вечерва го гледав и ме воодушеви филмот. Дарко Митревски е одличен режисер и уште еднаш го докажа тоа. Филм ипол, секоја чест. :cuc:

Првите три работи... озбилно? Ради тоа ти ги намали очекувањата?
Како би очекувал ти да зборува претседател на фудбалски клуб, ко за Реал Мадрид да се работи па во филмов, самите тие фудбалери беа аматери и уличари.
Па нормално ќе читаш превод, на крајот на краиштата што е битно дали било до преводот или не...
Ја имаш скроз утнато поентата на филмот, извини вака, ама Трето Полувреме не е филм кој имаше цел да ги прикаже бугарските окупатори, туку окупираните Македонци.

Секој од своја перспектива го гледа. Сепак јас очекував повеќе. На момент работите не ми се поврзани. И една работа особено ме буни кај Дарко истото му се дешава и тука и во Балкан Кан, Шпиц збори германски фудбалерите го разбираат и му враќаат на македонски, по што он продолжува на германски. Италијанецот (го заборавив името) зборува на италијански Трендафил на македонски и пак се разбираат.... логика јок.
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
Заборави да кажеш: и ова фалшификат е?

оваа снимка вероjатно не е од Вардарска Македониjа. Нема да се ширам повеке, но грешите ако мислите дека официалниот бг став е дека немало депортациjа на евреи од грцките&jугослов. територии.

Според официјалниот став немало ни депортација на Евреи од МК ама ене сликата погоре друго кажува. Исто како и сведоштвото на главната хероина во филмот која кажува дека сите роднини и биле депортирани од Бугарската војска, го имаш на youtube.
истата главна хероина, скопската евреjка Нета Коен од видео-сведоштвата на Spielberg, пошто е била женета за __бугарски__ граганин, е можело да биде одземена од клештите на германската депортационна кампаниjа. Т.е. Нета Коен е била спасена од бугарската власт, по коjа толку се плука! И тренерот Шпиц е спасен од бугарашите како Чкатров.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
оваа снимка вероjатно не е од Вардарска Македониjа.


истата главна хероина, скопската евреjка Нета Коен од видео-сведоштвата на Spielberg, пошто е била женета за __бугарски__ граганин, е можело да биде одземена од клештите на германската депортационна кампаниjа. Т.е. Нета Коен е била спасена од бугарската власт
Снимката сигурно е од Македонија сум ја видел одамна, некој поупатен може да ти посочи конкретен извор.

Ако го слушна сведоштвото на Нета Коен, таа вели дека бугарските војници и ги однеле сите роднини и дека таа се криела од бугарската војска. Појасно од тоа, амин.
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
... Нета Коен е била спасена од бугарската власт, по коjа толку се плука! ....
:pos::pos::pos:

Овој тотално одлепил... за греота бе.
Жената јасно и гласно кажува кој-чии војници и ја собрале и пратиле во сигурна смрт целата фамилија, а тој види го што мрчи овде..?!?
:tapp:

Снимката сигурно е од Македонија сум ја видел одамна, некој поупатен може да ти посочи конкретен извор.

Ако го слушна сведоштвото на Нета Коен, таа вели дека бугарските војници и ги однеле сите роднини и дека таа се криела од бугарската војска. Појасно од тоа, амин.
Не му замерувај на Василчо, тој е еден од дежурните бугарски тролови на Кајгана

Прочитај им само каков заков донесле на сила уште ПРЕД да го потпишат трипартитниот пакт со силите на оската Германија-Италија-Јапонија и да влезат во војната:

Закон за заштита на нацијата

и се' ќе ти стане јасно.
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Колку за твое инфо германскиот тогаш бил како што е денес англискиот,сите го разбирале.
Ок еве да го земеме и тоа во предвид, ама му враќаат на македонски и он ги разбира... тоа ми е чудно.
 
В

Ваздух

Гостин
Ок еве да го земеме и тоа во предвид, ама му враќаат на македонски и он ги разбира... тоа ми е чудно.
E аман де, филм е. Како оди Сталоне во Виетнам, фаќа куршуми со рака и потепуе 200 души со еден митралез само? И тоа не ми е јасно...

Под окупација биле тогаш, постојан контакт имале на таков јазик. Затоа и го разбираа.
Не бидете ко оној напатенион Гелевски, што сере за нешто што и сам знае дека не е така.

Бугариве ги молам да ја напуштат темава и да не мрсат и мешаат политика таму каде што не им е место. Нека си ја гледаат работата. Цигани.

п.с :

Кога Шпиц се праи камен со дечкиве од тимот и после тоа ја пее Дафино вино црвено со мумлање :pos:
 
P

PewDiePie

Гостин
http://okno.mk/node/22430

Кој е овој Никола Гелевски и од кој тоалет е излезен?
Исто говно е овој ко соросоидите,гордан георгиев итн итн таа багра што секад кењала против се македонско.....не треба да му се дава на значење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom