Трето полувреме

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Заборави да кажеш: и ова фалшификат е?





Види, мене ми е совршено јасно дека нема историски филм кој не е издраматизиран, кој има грешки, намерни или ненамерни отстапувања од вистинските настани итн... Александар Македонски го направија хомосексуалец, ете до филмот на Оливер Стоун никој жив не знаеше дека Аце имал дечко ама сега има. Во Agora имаш делови од приказната 15 години порано и случки во филмот кои се случиле 50 години подоцна, чисто заради драматизација. Во Kingdom of Heaven Балијан се ожени со Сибила иако во вистинската приказна бил женет за сестра и. И да не набројувам од тие времиња до стотици WWII филмови во кои сите ликови се црни или бели.

Кога ќе кажат за еден филм дека е снимен според вистинити настани не значи дека се должни да ја реконструираат приказната во целина. Тие ќе уфрлат и моменти за драматизација како делот со знамињата, а дали имало егзекуции или немало тоа ти не знаеш. Може дедо ти бил таму па ти кажувал иначе тешко дека си добро информиран по тоа прашање. Според официјалниот став немало ни депортација на Евреи од МК ама ене сликата погоре друго кажува. Исто како и сведоштвото на главната хероина во филмот која кажува дека сите роднини и биле депортирани од Бугарската војска, го имаш на youtube.

Со тебе се согласувам околу утакмицата и фактичките податоци околу неа дека се погрешни. За друго прво гледај го филмот па пиши. Тука на темава и на подфорум Филм и ТВ нема да бистриме политика, имаш расположени другарчиња за тоа во Историја, нека ви е со среќа на сите!
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
. . . Или ова. Верно ли е дека Дарко го поставил бугарското знаме и на логор (Треблинка?)?
А сите фудбалери на "Македониjа" до един биле комунисти и взели пушките и станали партизани.
Или па председателот на "Македониjа" се бил самоубил. :tapp:
--- надополнето: 10 октомври 2012 во 16:43 ---
... Александар Македонски го направија хомосексуалец, ете до филмот на Оливер Стоун никој жив не знаеше дека Аце имал дечко ама сега има. . .
Не е до филмот, во много книги е описана неговата и на воjската му хомосексуалност.
 
P

PewDiePie

Гостин
Јас мислам дека треба да им се забрани на братјава наши да коментираат на темава,од проста причина што ем го немаат гледано филмот а згора на тоа провоцираат лупетаат и нагаѓаат.
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
474
Поени од реакции
1.666
Битола има деновиве проекција?
Има брат до 18.10.2012 секој ден по две проекции и од 20:00 и од 22:00 часот и совет од мене кој не го гледал да го гледа. Јас вечерва го гледав прва проекција и имаше многу публика што многу и ми се допадна бев позитивно изненаден, а филмот вредеше за сите пари. Конечно од Македонија да излезе нешто поинакво, ретко видено ремек дело. Мислам дека е најдобриот македонски филм досега снимен воопшто (не го пишувам ова дека сум сеуште под импресии), туку филмот ИМА ОДЛИЧНА ТЕМАТИКА
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Има брат до 18.10.2012 секој ден по две проекции и од 20:00 и од 22:00 часот и совет од мене кој не го гледал да го гледа. Јас вечерва го гледав прва проекција и имаше многу публика што многу и ми се допадна бев позитивно изненаден, а филмот вредеше за сите пари. Конечно од Македонија да излезе нешто поинакво, ретко видено ремек дело. Мислам дека е најдобриот македонски филм досега снимен воопшто (не го пишувам ова дека сум сеуште под импресии), туку филмот ИМА ОДЛИЧНА ТЕМАТИКА
Го гледав во Вторникот, топ филмиште!
патем и си се видов во последната сцена со пушка на рамо :icon_mrgr:
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Дечки може ли да се најдат карти пред проекција или јок таа работа. Гледам Кино Милениум додале уште еден термин во кој ќе се дава филмов, заради големата заинтересираност па да си знам дали однапред да си земам карта или може и на каса.

Кои пациенти значи коментираат на ФБ страната на Кино Милениум. Демек досадно било филмов да се дава, барале нешто ново. :pos::tapp:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Многу добар филм, секоја чест за екипата и глумците а и приказната им е добра, па ако имаме среќа очекувам и оскар за филм од неанглиско подрачје.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Филмов не ми е гледан затоа не сакам да звучи ова како празен коментар. Добро е што влезе во поширок круг, но имајте во предвид дека минатите години имаше страшно добри филмови во Топ 5 кои пред се имаа страшно добри приказни: A Separation (2011), Incendies (2010) (не победи, според мене најдобар), El secreto de sus ojos (2009) (освен приказната и одлична кинематографија), Das Leben der Anderen (2006) (го победи Pan's Labyrinth...).

Бидејќи не сум во можност да го гледам филмот уште некое време, би сакал некој што ги има гледано овие филмови да направи споредба. За евентуален Оскар од неанглиско говорно подрачје потребен е овој квалитет.

Уште еднаш ќе кажам, самиот влез во тие 70-тина филмови е добра работа, добар прв чекор. Ако дојде до номинација би било фантастично.
 
А

Анноун

Гостин
Филмов не ми е гледан затоа не сакам да звучи ова како празен коментар. Добро е што влезе во поширок круг, но имајте во предвид дека минатите години имаше страшно добри филмови во Топ 5 кои пред се имаа страшно добри приказни: A Separation (2011), Incendies (2010) (не победи, според мене најдобар), El secreto de sus ojos (2009) (освен приказната и одлична кинематографија), Das Leben der Anderen (2006) (го победи Pan's Labyrinth...).

Бидејќи не сум во можност да го гледам филмот уште некое време, би сакал некој што ги има гледано овие филмови да направи споредба. За евентуален Оскар од неанглиско говорно подрачје потребен е овој квалитет.

Уште еднаш ќе кажам, самиот влез во тие 70-тина филмови е добра работа, добар прв чекор. Ако дојде до номинација би било фантастично.
Колку само те подржувам за Incendies (y) Се слагам дека имаше филмишта што земаа оскар за странски филм , но баш летово ги изгледав сите номинирани филмови од 2005та наваму , и имаше мноогу просек филмови кои стварно се чудев како стигнале меѓу 5те номинирани. Така да , тоа ми дава голема надеж дека нашиот ќе влезе во номинираните , е сега за освојување ќе стискаме палци после .
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Да, има многу просеци со номинација ама мене повеќе ме интересира каде е нашиов во однос на овие. Пошто Incendies и El Secreto имаат приказна која те остава без текст а овие другите два се одлични драми...
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Ако ти беше прашањето споредба, не, не може да се спореди со овие два ремек дела што ги спомна, но сепак мислам дека заслужува нашиов филм номинација, иако е далеку од подобар од другите филмови од Европска кинематографија.

Српскиот Kad svane dan мислам дека ќе биде многу добар, а и Amour од Ханеке е вистинска конкуренција. Плус тука е и францускиот The Intouchables.. ќе видиме се надевам на еднакво добри филмови како и минатите години.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Има нешто излезено на ДВД-рип од овие? Тоа ми е омилена категорија, чисто затоа што секоја година има по некое супер филмче.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Има нешто излезено на ДВД-рип од овие? Тоа ми е омилена категорија, чисто затоа што секоја година има по некое супер филмче.
Францускиот го има мислам, за други од 70-те номинирани не знам..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom