Трето полувреме

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
И јас го изгледав филмов, и ме има 3 пати, од кој еднаш убаво во кадар јеј.

Фино филмче, си лета, не те замара дур гледаш. Прв лабав филм иако е историска драма па и трагедија. Ми се свиѓаше како имаше од секој жанр по нешто, тотално добро смислено. Единствено крајот ми беше пребрз али Александар Митревски се си кажа таму. Филмов ми е можеби еден од најомилените од нашите филмови.

За бугарите имаше дел кој многу ми се свиѓаше - 45 бугарски пратеници гласале против депортацијата и требало да се прекине, но не успеало писмото да стигне. Тоа е факт и убаво си кажа дека не биле сите Бугари такви ама ваљда бугарите тоа го не го знаат. Уствари го немаат ни гледано али само си зборат.
 
C

Crazy Diamond

Гостин
Знае некој дали денес ќе има проекции и од колку саат?
 

maricka

...
Член од
2 ноември 2009
Мислења
175
Поени од реакции
486
Прекрасен филм, од мене само највисоки отценки заслужува. Се беше ок, одлично сценарио, одлични глумци, музика итн, итн. Браво.
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
Ти го имаш гледано?
Видов stills од филмот, например оваа егзекуција (на евреи?) во Скопиjе:


Што му било на умот на Дарко? Ова не ти е било Србиjа, со нивните масовни убиства на евреи, цигани, ова е Скопjе. Фалшификат, немало е такви екзекуции.

Ombre веке покажа една друга фалшификациjа:



Зошто е поставил Дарко немски знамиња? Туги банери на внатрешно првенство, на едно регионално коло за Софиската област? Please... И што со сите теа воjници, полицаи? - На автентичната снимка на ombre од настанот ги нема никакви.

Или ова. Верно ли е дека Дарко го поставил бугарското знаме и на логор (Треблинка?)?
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Васил, не си го гледал филмот, зашто си утнал локации, настани и причини...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom