Трендови во МК медиумите од кои ни се кења

Член од
26 февруари 2016
Мислења
2.260
Поени од реакции
4.247
Не знам како упорно не сфаќате зошто баш збориме за Трендо. И јас на времето му ги читав сите колумни, нема спорно дека е еден од најдобрите колумнисти во државата. Баш таму си изгради свој стил и многу луѓе го ценеа ради тоа, а и заради тоа што никогаш не заземаше страна.

И се ќе беше океј ако на неговите сајтови одлучил да не пишува за политика. Така и беше порано се до пред 2-3 години. За време на бившата власт се случија еден куп идиотштини без преседан. Ни се наметнуваа антиквизации, во мејнстрим се пуштаа ликови како Ниче Македон или Русјаков. Трендо целиот период си молчеше. Ако така одлучил, да не се занимава со политика, океј, ама причина беше што земаше огромни пари од реклами и поради другар му Иво Котевски. Плус на сето тоа, кога почна шарената револуција, на Офнет ставаше куп сугестивни статии што ги релативизираа проблемите во Мк, кои беа многу големи тој период.

Нејсе, никој немаше да му замери ако истиот курс го држеше и со новата власт. Да се држеше настрана од политика. Ама не, тој почна со политички статии и тоа го прави на најнизок начин. Пишав веќе за црвените кругови и коментарите што ги уфрла каде не им е местото. Имаше и апла партиски статии, како онаа кога го бранеше Дурловски со аргументи дека - убаво пеел. Еве судот го ослободи ама факт е дека Дурловски беше обвинет за тешко кривично дело. Замисли утре некој познат актер го обвинуваат за силување а јас пишам „Не е крив, гледате колку добро глуми човекот“.

Во тоа е целата работа. Саше Политико на пример е дебил и таков ќе си остане. Никој ниту го ценел ниту треба да го цени. Трендо од перфектен колумнист и интернет пионер се претвори во обичен партиски бот. Во тоа е целото разочарување кај сите што некогаш го ценевме.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.510
Поени од реакции
19.362
Не е точно. 4 души ја читаат.
Кажи бе сега, озбилно, има ли таму статистика колку пати е отворена темава у последниве 2 недели да речеме?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
3.920
Поени од реакции
12.088
Во тоа е целото разочарување кај сите што некогаш го ценевме.
Сочувство до сите четворица кои ве трогнал со тоа што објавувал гафови на актуелнава власт. Ајде, да сте здрави и живи само, ќе дојдат подобри времиња, издржете. :(
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
2.260
Поени од реакции
4.247
Сочувство до сите четворица кои ве трогнал со тоа што објавувал гафови на актуелнава власт. Ајде, да сте здрави и живи само, ќе дојдат подобри времиња, издржете. :(
Од мојот пост очигледно ништо не си разбрал ама ајде, ко што викаш ти, биди жив и здрав...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.181
Поени од реакции
40.952
Не знам како упорно не сфаќате зошто баш збориме за Трендо. И јас на времето му ги читав сите колумни, нема спорно дека е еден од најдобрите колумнисти во државата. Баш таму си изгради свој стил и многу луѓе го ценеа ради тоа, а и заради тоа што никогаш не заземаше страна.

И се ќе беше океј ако на неговите сајтови одлучил да не пишува за политика. Така и беше порано се до пред 2-3 години. За време на бившата власт се случија еден куп идиотштини без преседан. Ни се наметнуваа антиквизации, во мејнстрим се пуштаа ликови како Ниче Македон или Русјаков. Трендо целиот период си молчеше. Ако така одлучил, да не се занимава со политика, океј, ама причина беше што земаше огромни пари од реклами и поради другар му Иво Котевски. Плус на сето тоа, кога почна шарената револуција, на Офнет ставаше куп сугестивни статии што ги релативизираа проблемите во Мк, кои беа многу големи тој период.

Нејсе, никој немаше да му замери ако истиот курс го држеше и со новата власт. Да се држеше настрана од политика. Ама не, тој почна со политички статии и тоа го прави на најнизок начин. Пишав веќе за црвените кругови и коментарите што ги уфрла каде не им е местото. Имаше и апла партиски статии, како онаа кога го бранеше Дурловски со аргументи дека - убаво пеел. Еве судот го ослободи ама факт е дека Дурловски беше обвинет за тешко кривично дело. Замисли утре некој познат актер го обвинуваат за силување а јас пишам „Не е крив, гледате колку добро глуми човекот“.

Во тоа е целата работа. Саше Политико на пример е дебил и таков ќе си остане. Никој ниту го ценел ниту треба да го цени. Трендо од перфектен колумнист и интернет пионер се претвори во обичен партиски бот. Во тоа е целото разочарување кај сите што некогаш го ценевме.
Имаше и некои објави против минатата власт. Ни приближно како сега, али имаше.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
3.920
Поени од реакции
12.088
Од мојот пост очигледно ништо не си разбрал ама ајде, ко што викаш ти, биди жив и здрав...
Уште да имаше нешто да се разбере освен жалопојки зошто објавувал клипчиња против власта и СДСМ, добро ќе беше.

Ако ти сметаат гафовите на владата што се објавуваат на Оффнет, не ги отворај, не ги читај. Читај си од преведените статии. Или па воопшто не го отворај сајтот, не знам што се измачуваш беспотребно.

Ај ако не па да му предложиме на Трендо да направи паралелен Оффнет без гафовите на владата, за да може вие butthurt снегулките на раат да го читате, без многу тригернување и рејџање на секое клипче за Заев и владава.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
2.260
Поени од реакции
4.247
Уште да имаше нешто да се разбере освен жалопојки зошто објавувал клипчиња против власта и СДСМ, добро ќе беше.

Ако ти сметаат гафовите на владата што се објавуваат на Оффнет, не ги отворај, не ги читај. Читај си од преведените статии. Или па воопшто не го отворај сајтот, не знам што се измачуваш беспотребно.

Ај ако не па да му предложиме на Трендо да направи паралелен Оффнет без гафовите на владата, за да може вие butthurt снегулките на раат да го читате, без многу тригернување и рејџање на секое клипче за Заев и владава.
Па кој разбра - разбра. Ти ако мислиш дека немало што, твој проблем.

Чисто за твоја информација, одамна не го отворам намерно Офнет, освен ако случајно не отворам некоја статија преку некој од генераторите како Тиме.мк
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.787
Поени од реакции
16.418
Најмалиот проблем е што тера мајтап со сдс.....најголемиот е што ќутеше ко најголема пизда кога требаше да збори.
Нека го шеруе Апасиев сеа...тапани после свадба.

Кога гледам од какви штабски пацови добива поддршка, ни еден бајт шо сум кењал против него не жалам.
Другите шо се заведени, греота...
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
3.920
Поени од реакции
12.088
Чисто за твоја информација, одамна не го отворам намерно Офнет, освен ако случајно не отворам некоја статија преку некој од генераторите како Тиме.мк
Да се надеваме дека Трендо нема да ја прочита оваа за него животозагрозувачка информација.

BTW, агрегатори се тоа, не генератори.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
869
Поени од реакции
1.605
Off.net = Kurir.mk za lugje so tri chisti
Sfatija deka na delot od glasackoto telo sto imaat dva tri reda skola povekje od sendvicite im e neprijatno da go lajkaat i da go shernuvaat kurir pa zatoa go sozdadoa kurir lite a.k.a off.net da mozat da se branat ako nekoj gi prasa deka se cita radi zezalici i hehenca (hehehe tesla), ne radi politicka orientacija

Inace make no mistake, off.net.mk = kurir.mk
otvoriv home page cisto da vidam posle tolku vreme sto ima, mi iskaca ova
Najbednata finta na svetot - argumentum ad populum (demek ni serviraat na nas, ama koi sme tie nie?)

otvorete go linkov, a potoa vratete se nanazad vo temava i procitajte komentari od lugje koi tvrdat deka sajtov e od zabaven karakter i deka (sic) ____go citaat radi dobrite statii___ :angel:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.510
Поени од реакции
19.362
Off.net = Kurir.mk za lugje so tri chisti
Sfatija deka na delot od glasackoto telo sto imaat dva tri reda skola povekje od sendvicite im e neprijatno da go lajkaat i da go shernuvaat kurir pa zatoa go sozdadoa kurir lite a.k.a off.net da mozat da se branat ako nekoj gi prasa deka se cita radi zezalici i hehenca (hehehe tesla), ne radi politicka orientacija

Inace make no mistake, off.net.mk = kurir.mk
otvoriv home page cisto da vidam posle tolku vreme sto ima, mi iskaca ova
Najbednata finta na svetot - argumentum ad populum (demek ni serviraat na nas, ama koi sme tie nie?)

otvorete go linkov, a potoa vratete se nanazad vo temava i procitajte komentari od lugje koi tvrdat deka sajtov e od zabaven karakter i deka (sic) ____go citaat radi dobrite statii___ :angel:
Не, курир пласираа невистинити информации.
Офф.нет преку класични примери покажува кој дебилизам е ова со форсирање на имево.
Секој просечен граѓанин може да забележи дека буквално на сила се спомнува новото име што е можно повеќе пати, насекаде. Потребно, непотребно, не е важно. Важно е да се каже тоа северна што е можно повеќе пати за да се врежува во глава. Не дај Боже да има луѓе што ќе кажат само Македонија или барем да се рече само државава, земјава...
Ако баш ова ти смета од офф.нет треба да се преиспиташ.
А колку ова нема врска со ad populum не можам да ти доловам.
 
Последно уредено:

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
869
Поени од реакции
1.605
Не, курир пласираа невистинити информации.
Офф.нет преку класични примери покажува кој дебилизам е ова со форсирање на имево.
Секој просечен граѓанин може да забележи дека буквално на сила се спомнува новото име што е можно повеќе пати, насекаде. Потребно, непотребно, не е важно. Важно е да се каже тоа северна што е можно повеќе пати за да се врежува во глава. Не дај Боже да има луѓе што ќе кажат само Македонија или барем да се рече само државава, земјава...
Ако баш ова ти смета од офф.нет треба да се преиспиташ.
А колку ова нема врска со ad populum не можам да ти доловам.
Celta na kurir ne e da plasira nevistiniti informacii, celta na kurir e da go oblikuva javnoto mislenje.
Objavuvanjeto lagi i kleveti e samo metod na postignuvanje na ovaa cel, no ima povekje nacini da oderesh machor.

Megjutoa let's not get ahead of ourselves. Pred da prodolzime so muabetot da rascistime dve raboti:

1. Koe e sluzbenoto ime na drzavava vo koja e objaveno soopstenieto od linkot?

2.
- Kolku lica ja imaat pishuvano statijata od pogore? Potenciran e svrznikot "ni"... se sozdava vpecatok deka stanuva zbor za povekje od edno lice na koi sto im se ___kashla vo faca___.
- Ako ja pishuvale povekje od eden avtor, kolku se togash avtori vkupno?
:: dvajca, trojca, pola milion, znacitelno mnozinstvo od naselenieto?
- Zosto koristat vakov ambigvitet na broj i koja im e krajnata cel so ova?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
24.443
Поени од реакции
36.359
Не знам што толку објаснувате со долги постови, зошто не го сакате Трендо, кога тоа на сите ни е јасно. Тоа е токму поентата уште од првиот пост кој го пишав. Се е јасно, само не ја узурпирајте оваа тема, која е отворена за некадарни, неписмени, дно од медиуми, кои не знаат еден текст да преведат и прават гафови на дневна база... Не е темава за вашите политички фрустрации со одредена личност.

Не знам кој ви кажал дека еден сајт мора да е од забавен карактер или мора да е неутрален. Не можете вие да му кажете некому дали да пишува или не за политика, вие можете само да читате или да не читате. Во демократско општество не треба да е проблем човек да изрази свои политички ставови.

Проблем се оние сајтови кои никнаа како печурки, сајтови кои оперираа во сива зона, без да се знае име и презиме на уредниците и новинарите, и кои така анонимно можат да пишуваат бљувотини од секаков вид. Вие сакате некако да ги изедначите, ама не оди.
 
На врв Bottom