Трендови во МК медиумите од кои ни се кења

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Како се потресов кога ми скокна насловов со извичнициве :pos:

trendovi.JPG

trendovi 2.JPG

Внимавајте како искусно ја подигнуваат возбудата, почнуваат со еден извичник, за во втората реченица од насловот да стават два извичници. Да имаше и трета реченица немаше да ми издржи срцето. :D

Па „повишена“ температура, па им избегал знакот за наводници... ама најдобро од се е преводот кој никако не кореспондира со тоа што го кажал пејачот, кој патем е понеписмен од авторот на текстот и го прави да изгледа пристојно. Линк: https://hitportal.com.mk/chlen-od-zhirito-na-vezdite-na-grand-zarazen-so-korona-zhirito-vo-panika/
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.222
Поени од реакции
78.794
Пронајдена марихуана

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Скопје над клучката Стопански Двор го лишиле од слобода Г.Ц. (28) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена прашкеста материја. По документирање на случајот, против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.729
Поени од реакции
9.766

Не го разбирам ова. Си го пишала некоја двапати презимето. Голема работа.
Пример Светлана Грозданова се мажи со Трајче Трајковски и за да биде тренди има 2 презимиња, Светлана Грозданова Трајковска (за да биде уште по-тренди ќе земе Трајковски наместо Трајковска).

Офф.нет сака да каже дека и оваа на сликава сака да биде тренди па го направила истото иако моминското и презимето на мажот се исти, па затоа ја исмеваат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.222
Поени од реакции
78.794
Пример Светлана Грозданова се мажи со Трајче Трајковски и за да биде тренди има 2 презимиња, Светлана Грозданова Трајковска (за да биде уште по-тренди ќе земе Трајковски наместо Трајковска).

Офф.нет сака да каже дека и оваа на сликава сака да биде тренди па го направила истото иако моминското и презимето на мажот се исти, па затоа ја исмеваат.
Скроз заборавив дека некои си ги ставаат двете презимиња и дека оваа у ствари е таква. Само што кога би го оставила еднаш само Ѓорѓевиќ, тогаш јавноста би си помислила дека она е од оние старомодните, нееманципираните што го ставаат само презимето на мажот. Она не е таква.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Не е статија, целата категорија „Локално“ се состои слики или видеа, најчесто без коментар.

Статиите се во останатите категории.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064

Демек транвеститов е убав?
Извини, ама бидејќи и самиот се залагаш за негување на правописот и правоговорот на македонскиот литературен јазик, а и самата ко тебе сум "grammar nazi", да те информирам дека тоа се нарекува или „травестит“ или „трансвестит“, ништо лично, само моето OCD тоа говори од мене.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.222
Поени од реакции
78.794
Заев донираа хуманитарни пакети за ранливите граѓани во Струмица

Добро бе зарем мислат дека личните имиња не се менуваат, немаат додатоци на крај, како во англискиот?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Извини, ама бидејќи и самиот се залагаш за негување на правописот и правоговорот на македонскиот литературен јазик, а и самата ко тебе сум "grammar nazi", да те информирам дека тоа се нарекува или „травестит“ или „трансвестит“, ништо лично, само моето OCD тоа говори од мене.
Фала за забелешката.
Знам како се пишува, печатна грешка е, сум испуштил едно с.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Во секое време! ;)
И како доказ, во случај да не веруваш, ти го доставувам мојов пост напишан пред 10 години кога бев уште повеќе неписмен.
 
Последно уредено:

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
И како доказ, во случај да не веруваш, ти го доставувам мојов пост од пред 10 години кога бев уште повеќе неписмен
Пред фактите и „боговите“ молчат.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Сеа дали треба ова да го сфатам како согласување дека трендоленд сервира помија и пред неколку дена беше само контра-муабет од инает....или да си го глеам патот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom