Трансексуалност (општо)

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.611

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888

Ajde chestito.
Screenshot_20210111_084301.jpg
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Uf, ja vidov gornata data, dobro e ako se otkazale.
Не сакаа ама имаше реакции и се откажаа од оваа идеја. Иако не се сомневам дека ќе оди долго за пак да бидне работа особено со Либералите на чело во САД(можеби веќе имаат и најдено начин како да им ги пребиваат парите од операцијата).
 
Член од
22 декември 2020
Мислења
213
Поени од реакции
95
Може да се декларирам како покемон?
Во оваа држава да. И ќе бидеш прајд тогаш.
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 272093 Прегледај го приврзокот 272094
...па има разлика од хомосексуалноста, јас познавам еден транс со 5 деца, све си е нормален човекот кога иде на работа, со децата и жената, ама кога излегува пoнекогаш сам навечер си сака да биде така облечен како жена, да се однесува како жена, да флертува како жена, ама не сака да води ниту љубов со мушко ниту го привлекува мушкото за сексуален чин, едноставно тој се чувствува среќен и исполнет кога е облечен така со сукња, штикли, шминка и обетки, не знам дали би бил тој во овој случај во група на хомосексуалци,
Тоа не е нормално туку болно. Исполнет е во душа кога се облака ко женско. Болест и секогаш ќе биде. Европски вредности не.
 
K

Kitsune

Гостин
Прегледај го приврзокот 272093 Прегледај го приврзокот 272094
...па има разлика од хомосексуалноста, јас познавам еден транс со 5 деца, све си е нормален човекот кога иде на работа, со децата и жената, ама кога излегува пoнекогаш сам навечер си сака да биде така облечен како жена, да се однесува како жена, да флертува како жена, ама не сака да води ниту љубов со мушко ниту го привлекува мушкото за сексуален чин, едноставно тој се чувствува среќен и исполнет кога е облечен така со сукња, штикли, шминка и обетки, не знам дали би бил тој во овој случај во група на хомосексуалци,
Не разбрав само. Човекот сака промена на пол или само сака да се облака како жена и да си остане истиот пол?
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Гледам некои членови тука мешат трансексуалци со кросдресови (разликата е големо помеѓу двете групи)
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
77
Поени од реакции
221
Причините за трансексуалност се истите кои доведуваат до хомосексуалност. Разликата е само во мозочниот центар кој е афектиран од недостаток на тестостерон (кај MtF) т.е. преголемата количина (кај FtM) во пренаталниот период. Мојот став го пишав овде.

Полот е определен во моментот на зачнување (женски ХХ; машки ХУ полови хромозоми), но критичниот момент во развојот на мозокот на фетусот и неговите одделни центри, се случува меѓу 4 и 8 недела од бременоста. Центарот (т.е. центрите) за родова автоидентификација, во отсуство на соодветна количина тестостерон, може да биде програмиран несоодветно на хромозомскиот пол, па личноста подоцна ќе пројави родова дисфорија (народски речено: женска душа заробена во машко тело или обратно).

Жалосно е што трансексуалноста била сметана за психичка болест во најголемиот дел од минатиот век. Во суштина, се работи за потполно исправен центар за родова идентификација кој функционира во тело со несоодветни полови хромозоми (и полови карактеристики, соодветно).

Проблемот кој јас лично го имам со дел од трансродовата пропаганда е моментот кога трансексуалците почнаа да бараат полноправно учество во спортови кои не соодветствуваат на нивните полови хромозоми. Физичката сила и телесни карактеристики се хромозомски предиспонирани и како некој психички се осеќа нема никаква врска со научната вистина за xx и xy половите хромозоми. Ваквите барања на трансексуалците ќе ја уништи смислата на женските спортови (и vice versa.)
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.791
Поени од реакции
8.371

Midwives have been told to stop using terms including "breastfeeding" and “breastmilk” as part of a new trans-friendly policy at an NHS trust.

Staff have been told to avoid using the word “mothers” on its own and have been given a list of alternative terms to use when addressing patients including "mothers or birthing parents", "breast/chestfeeding" and "maternal and parental".

Instead of saying "breastmilk", they can choose from "human milk" or "breast/chestmilk" or "milk from the feeding mother or parent".

Болест
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
128
Поени од реакции
144
Transeksualnost, nesto po retardirano ima li?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom