Трансексуалност (општо)

D

dARK_ElementaL

Гостин
За да нема мешање на оваа работа во темата за хомосексуалност. Ја отварам оваа како посебна тема. Тука нека се збори за се што е поврзано со оваа појава, дискусии, прашања, одговори...

Значи ова не е тема за се од ЛГБТ.
За хомосексуалност и бисексуалност има посебни теми. Оваа е исклучиво за трансексуалност и тоа што е поврзано со неа.

@EmilijaS @Anon
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.879
Поени од реакции
26.003
Го имав спомнато но би сакал еве и тука да го спомнам.
Има „преинтересен и предобар“ сабредит наречен transpassing
Замислата на овој сабредит е лицата кои се трансексуалци да стават слика од себе и да прашаат "Do I pass?" односно дали личат на полот кој што сакаат да бидат. Дали ако ја сретнеш личноста на улица ќе и се обраќаш у родот кој шо сака да биде...
Во коментарите 99% ќе најдете позитивни лица кои им викаат "you look wonderful omg so cute how did you get those hips??" пошо 90% од случаите и онака се MtF односно male to female трансексуалци.
Скоро сите користат HRT односно Hormonal replacement therapy, земаат хормони за да им растат цицки, кукови, гласот колку толку да им се измени и слично.
Она што за мене е сеуште енигма, постирачите многу често во насловот ставаат "pre everything". Ја ова го сфаќам демек сликата што ја ставаат е пред да почнат со терапија, и баш не ми е најјасно зошто би сакале да бидат оценувани на слика која што е пред терапија...
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Во другата тема почнавме со @Dumbledore еден офф топик муабет. Не е ни оваа тема баш соодветна, но бидејќи има некоја поврзаност со темава, ќе го спомнам.
Кога еволуирав (така да го наречам) повеќе внатрешно дојдов до едно ниво на битисување каде што сфаќам дека во својата најосновна форма на постоење сум само битие и ништо друго.
Значи сосема не ми е битно физички, надворешно што сум и како сум. Дали сум вепар, тигар, кентаур, Марсовец, црнец, Кинез, машко, женско. За мене она што е важно е дека сум едноставно само битие, индивидуа. Нешто што битисува, доживува искуство.

Односно јас тргнувам од идејата дека прво сум Битие, па Земјанец, Lycan, Маж.
(Е сега мојата желба да бидам змеј уште е тука, но јбг.)

Според ова мислам дека ако секој тргне по овој редослед би требало удобно да се осеќа во своето тело какво и да е.

Тука би го додал и мислењето на @Bodhidharma од една друга тема

Штета што е неизводливо...дури и сите органи да ми се сменат, постои нешто у основниот мој код, надвор од телото и умот. У организација на сите полиња во мене кое ме дефинира како мушко. Мојата квантна состојба е клин....и не знам дали може тоа да се промени.
Она што може да се прифати и е изводливо е женски принципи во поглед на психата. Во поглед на спиритуалноста највеќе....со други зборови повеќе да дава отколку што ќе зима.
Креативната страна на психата е женска особина, деконструктивната е машка.
Јас сум во тој поглед и машко и женско...Шива и Шакти
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.448
Поени од реакции
15.560
Факт е дека си човек со име и презиме, имаш одреден пол, одредени родители, место и датум на раѓање, државјанство, возраст... не е факт дали тебе тоа ти или не ти значи нешто, туку дали тој факт ти го признава општеството односно државата. Фактите не се грижат за твојата внатрешна продуховеност. Ти можеш да мислиш и сметаш сѐ, но ако тоа не се базира на одредени (надворешни) факти, тоа се само размислувања, ништо повеќе.
Постојат 2 пола, машки и женски. Ти си машко, ирелевантна е твојата тука свест. Во твојата свест ти можеш да бидеш предмет, пр тигар, дали тогаш ги губиш сите права и можат да те стават во кафез? :)
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Факт е дека си човек со име и презиме, имаш одреден пол, одредени родители, место и датум на раѓање, државјанство, возраст... не е факт дали тебе тоа ти или не ти значи нешто, туку дали тој факт ти го признава општеството односно државата. Фактите не се грижат за твојата внатрешна продуховеност. Ти можеш да мислиш и сметаш сѐ, но ако тоа не се базира на одредени (надворешни) факти, тоа се само размислувања, ништо повеќе.
Постојат 2 пола, машки и женски. Ти си машко, ирелевантна е твојата тука свест. Во твојата свест ти можеш да бидеш предмет, пр тигар, дали тогаш ги губиш сите права и можат да те стават во кафез? :)
Токму тоа се обидувам да кажам. Ич не ми игра улога што сум и како сум надворешно и физички. Или дека на друг треба да му игра улога. Се сакам себе си у какво и тело да сум роден. Си го поштувам телото и сакам да си бидам тоа што сум се родил. Ако сум се родил со шест прста на десната рака, тоа не значи дека треба да го исечам шестиот прст за да му угодам на некого што смета дека треба да имам пет. :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.448
Поени од реакции
15.560
Токму тоа се обидувам да кажам. Ич не ми игра улога што сум и како сум надворешно и физички. Или дека на друг треба да му игра улога. Се сакам себе си у какво и тело да сум роден. Си го поштувам телото и сакам да си бидам тоа што сум се родил. Ако сум се родил со шест прста на десната рака, тоа не значи дека треба да го исечам шестиот прст за да му угодам на некого што смета дека треба да имам пет. :)
Не бара никој угодување, туку прифаќање на фактите. Има луѓе со генетска мутација, па имаат 6 прсти, стар аргумент. 6те прсти се фактот. Од каде да знам за твојата продуховеност, која повторно сметам дека се базира на неколку цртани? Тоа е исто како што писателот го бира наративот и дејството во книгата.
Сакаш да видиш колку лесно се менува полот во Канада? Имам видео. Имам и видео и кога Стивен Краудер, облечен како жена, бара тест да види дали е труден! :)
Автоматски споено мислење:

Го имав спомнато но би сакал еве и тука да го спомнам.
Има „преинтересен и предобар“ сабредит наречен transpassing
Замислата на овој сабредит е лицата кои се трансексуалци да стават слика од себе и да прашаат "Do I pass?" односно дали личат на полот кој што сакаат да бидат. Дали ако ја сретнеш личноста на улица ќе и се обраќаш у родот кој шо сака да биде...
Во коментарите 99% ќе најдете позитивни лица кои им викаат "you look wonderful omg so cute how did you get those hips??" пошо 90% од случаите и онака се MtF односно male to female трансексуалци.
Скоро сите користат HRT односно Hormonal replacement therapy, земаат хормони за да им растат цицки, кукови, гласот колку толку да им се измени и слично.
Она што за мене е сеуште енигма, постирачите многу често во насловот ставаат "pre everything". Ја ова го сфаќам демек сликата што ја ставаат е пред да почнат со терапија, и баш не ми е најјасно зошто би сакале да бидат оценувани на слика која што е пред терапија...
 
Последно уредено:
D

dARK_ElementaL

Гостин
Не бара никој угодување, туку прифаќање на фактите. Има луѓе со генетска мутација, па имаат 6 прсти, стар аргумент. 6те прсти се фактот. Од каде да знам за твојата продуховеност, која повторно сметам дека се базира на неколку цртани? Тоа е исто како што писателот го бира наративот и дејството во книгата.
Сакаш да видиш колку лесно се менува полот во Канада? Имам видео. Имам и видео и кога Стивен Краудер, облечен како жена, бара тест да види дали е труден! :)
Медитација, не цртани. :)

Но што ако го смени полот. Нема да го смени фактот дека се родил/а у тоа тело.
Ако имаш некое видео кај што оперираат некој погоден со куршум, може. Тоа што го спомна не ми паѓа на памет да го гледам.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.448
Поени од реакции
15.560
Медитација, не цртани. :)

Но што ако го смени полот. Нема да го смени фактот дека се родил/а у тоа тело.
Ако имаш некое видео кај што оперираат некој погоден со куршум, може. Тоа што го спомна не ми паѓа на памет да го гледам.
Биолошки е невозможно да се промени полот. :)
Нема врска операцијата, зборувам за разговор со психијатар, за такви видеа зборувам.

пи.ес. Смени го наративот од тебе кон предметот на темата. Прво ќе стане лично и второ нема врска со темата. :)
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.343
Поени од реакции
57.083
Ти Елементал треба остатокот од животот почнеш да го посматраш од една пообјективна перспектива, да се издигнеш над прашањата кои те мачат околу сексуална ориентација или wateva.
Ти, на пример, на сите теми на форумов, работите ги гледаш низ призма на твојата сексуална неопределеност или како сакаш наречи ја твојата состојба. Тоа е необјективно и нема да ти донесе поволни резултати.
 
Последно уредено:
D

dARK_ElementaL

Гостин
Биолошки е невозможно да се промени полот. :)
Нема врска операцијата, зборувам за разговор со психијатар, за такви видеа зборувам.

пи.ес. Смени го наративот од тебе кон предметот на темата. Прво ќе стане лично и второ нема врска со темата. :)
И да е возможно. Зошто, што го тера толку некого да се осеќа неудобно во тоа тело. Зошто не го прифаќа своето тело. Некоја негова особина, карактерот, желбата да има дугачка коса. Што?

И што им вели психијатарот во видеото?

Ти Елементал треба остатокот од животот почнеш да го посматраш од една пообјективна перспектива, да се издигнеш над прашањата кои те мачат околу сексуална ориентација или wateva.
Ти, на пример, на сите теми на форумов, работите ги гледаш низ призма на твојата сексуална неопределеност или како сакаш наречи ја твојата состојба.
Имам јас сексуална определеност. Јас сум маж, таков сум се родил и таков ќе умрам. Само што јас тоа го гледам како физичка надворешна ствар и потреба да и го зачукам на некоја. А не како карактер, особина, емоција или не знам си таму што што наводно ги терало некои да се осеќале дека се у погрешно тело. Ако пее некој како птица тоа нема да го направи птица.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.343
Поени од реакции
57.083
Имам јас сексуална определеност. Јас сум маж, таков сум се родил и таков ќе умрам. Само што јас тоа го гледам како физичка надворешна ствар и потреба да и го зачукам на некоја. А не како карактер, особина, емоција или не знам си таму што што наводно ги терало некои да се осеќале дека се у погрешно тело. Ако пее некој како птица тоа нема да го направи птица.
Ја воопшто не се задржувам на твојот проблем и неговата природа.
Јас само приметувам, по темиве, дека све гледаш низ призмата на тој проблем, состојба, или како и да сакаш наречи го.
Тоа е необјективно и нема да ти донесе никаов напредок.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.448
Поени од реакции
15.560
И да е возможно. Зошто, што го тера толку некого да се осеќа неудобно во тоа тело. Зошто не го прифаќа своето тело. Некоја негова особина, карактерот, желбата да има дугачка коса. Што?

И што им вели психијатарот во видеото?
Не е можно.
Проблемот е во тоа што психијатарот нема право на збор и став. Значи сѐ се трга на страна и се релевантни само емоциите и/или чувствата на поединецот.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
10.812
Поени од реакции
20.309
Od transeksualnost, do licnite psiholoski maki na elemental. Temava mnogu brzo go izgubi pravecot, pa bi sakala da se vratime na nea.

Mazite ne mozat nikogas da bidat zeni
Zenite ne mozat nikogas da bidat mazi.

Niedna frankenstajnova operacija i kofa od hormoni nema da go smeni toa.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.052
Поени од реакции
1.163
Od transeksualnost, do licnite psiholoski maki na elemental. Temava mnogu brzo go izgubi pravecot, pa bi sakala da se vratime na nea.

Mazite ne mozat nikogas da bidat zeni
Zenite ne mozat nikogas da bidat mazi.

Niedna frankenstajnova operacija i kofa od hormoni nema da go smeni toa.
Non-Binarna opcija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom