Тоше Проески

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Имаше некаде пост со акордите од The hardest thing.

Кој знае да формира акорди на клавир, нека си земе акорди за гитара и нека си ги разложува полека.

Јас коа можев ебаго, а 2 пати у живот сум седнал на клавир, и некој што свири 3-4 години може.
 
Член од
28 септември 2008
Мислења
163
Поени од реакции
4
Тајно моја,Казна моја си ти,Игри без граници,Твоите бакнежи на моите бели кошули.Сите му се убави ама највеке ме погодуваат оние од албумите Синот Божји
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
The hardest thing оди вака десна рака ми1 си1 до1 ла ми1 си1 до1 сол ми1 си1 до1 фа фа сол фа-ла (заедно) сол-си (заедно) и одиме рефренот ми1 сол1 ла1 сол1 сол1 ми1 ми1 ре1 ре1 до1 до1, ми1 ми1 ре1 ре1 до1 ре1. и се се повторува. Вака намерно ги напишав со фа сол ла да можат да разберат и тие шо се почетници. :)

Лева рака имате:

Ла до ла, Сол ре сол, фа ре фа ....:helou:

Ако проба некој и ако научи нека пишит :smir:
 
Член од
5 ноември 2007
Мислења
67
Поени од реакции
1
The hardest thing оди вака десна рака ми1 си1 до1 ла ми1 си1 до1 сол ми1 си1 до1 фа фа сол фа-ла (заедно) сол-си (заедно) и одиме рефренот ми1 сол1 ла1 сол1 сол1 ми1 ми1 ре1 ре1 до1 до1, ми1 ми1 ре1 ре1 до1 ре1. и се се повторува. Вака намерно ги напишав со фа сол ла да можат да разберат и тие шо се почетници. :)

Лева рака имате:

Ла до ла, Сол ре сол, фа ре фа ....:helou:

Ако проба некој и ако научи нека пишит :smir:
фала друже! тоа се цене :smir:
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
249
Поени од реакции
12
Неможам да издвојам ниедна песна,зш секоја песна е уба на свој начин.
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Еј не ми се верува, мојта другарка, може да се каже најблиската другарка ми нема кажано оти ги има откодирано скоро сите песни од Тоше. Преги бееме на кафе кај неа, и другите демек како на шала отсвири ни нешто од Тоше као „да те видам“. Оти момичката стварно ного добро се снаваѓа на пијано. И коо седна 5-6 песни и тва увво свирене.

И ја шо запамнах за некои 5 мин. шо ми покажува.
Чија си оди вака - си ла до1 , ла сол си, сол фис ла сол фис ми ми(снижено) ми (неснижено). си си си до1 ре1 до1 си ла , ла ла ла си ла сол фис ми сол ла сол фис ми.....
Е ее е штета не можам да се сетам повеќе.
Инаку ќе пробам да ја наговорам да се пријава на јутуб и да ни ги покаже сите песни, как шо треба. :wink::wink::helou:
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Цццц значи ич нема заинтересираност за темата :( Многу малку клавиристи на форумот.
Инаку еве како оди My little
сол ми1 ре1 ми1, сол до1 ре1 ми1 ре1 си сол сол1
ре сол ла си ла фис ре ре1
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Kao so gleam najveke rabota vi zavrsuva vaka notite ko se pisuvaat, do,re,mi,fa,sol... :)
Soba za taga
intro:
re re re mi fa
re re re mi fa
mi mi mi fa sol
mi mi mi fa sol
fa fa fa sol la
fa fa sol la
be(si snizeno) la sol fa mi re do mi

strofa:
fa fa fa fa mi re mi re - Sega se odluciv taka
fa fa fa fa mi re mi re - a uste tebe te sakam
mi mi mi mi re do re do - po edna minuta burna
mi mi mi mi re do re do - ti mojot zivot go turna
re re re re do be do be - a mrakot boli ko laga
re re re re do be do be - i ne znam zosto da stanam
re re re mi re do re mi - zar taa soba za taga
fa fa fa la sol fa la sol - gleda na zapadna strana

refren:
la la la be be be be la sol - Pomegu vrati i prozorci
sol sol sol la sol fa fa mi re - na krevet spomeni lezat
la la la be be be be do sol - tuka se moite cekori
sol sol sol la sol fa fa mi re - no kako olovo tezat
re re re mi re do re mi - od mene sto i da baras
fa fa fa la sol fa la sol - ja sum na adresa stara

la la la be be be be la sol - Pomegu vrati i prozorci
sol sol sol la sol fa fa mi re - na krevet spomeni lezat
la la la be be be be do sol - tuka se moite cekori
sol sol sol la sol fa fa mi re - no kako olovo tezat
(se delot moja si zamka)
re re re mi fa, re re re mi fa - moja si zamka, padnav i spijam
mi mi mi fa sol, mi mi mi fa sol - site si mislat deka se krijam
fa fa fa sol la, fa fa fa sol la - nema da projde samo od sebe
be la sol fa mi re do mi reee - se' me boli posle tebe

Za vtora strofa istiot terk.
Sea za dolzinata na notite po kolku traat ke se snajdete, toa barem ke pustete pesnata i spored tekstot.A leva raka akordi ke napravete po zvuk, neso slicno na notite na desna i gotovo.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
аман бре каков тоше после него исто ко и пред него ке ми биде... па кој кур ај сеа умрел и ај да умреме и ние... само он ли беше...

Добро бе ако не ви се чита за Тоше не ги отварајте темите или не коментирајте,а не само се жалите што се пишува.
Сакаме да дискутираме и ќе дискутираме...

Па беше балкански пејач од Македонија и факт е дека македонска музичка сцена има голема дупка со неговото заминување.
Не знам што ќе биде понатаму,но сум сигурна,дека ова не значи крај.Оптимист сум во тој поглед.

балканската сцена има дупка без него зашо умрел ама тошо има дупка у главата... xD исправка... имаше ...
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Се работи за аудио материјал реализиран и емитуван на охридското MX Радио посветен на македонската гордост - Тоше Проески.

Првично е емитуван на 18. октомври 2007, на само 2 дена по трагичната смрт на нашиот ангел. Оттогаш е емитувано уште неколку пати но ова е прв пат да излезе од радио станицата.

Како што пишува и на крајот на видеото, текстот е авторски, но има и делови во кои се користени коментари од македонските интернет сајтови од 16, 17 и 18 октомври минатата година, заедно со дел од интервју на Тоше за А1 Телевизија и делови од неговите песни.

Јас сум тој што зборува на видеово и во поголема мера јас учествував во неговото создавање (и аудио делот лани во радио, и видеото кое е направено со помош на рандом алатката од movie maker и со некои додатни елементи).

Сакав да го споделам видеото а со тоа и она што јас го чуствував на ден по неговиот погреб и она како јас би можел да допринесам да не се заборави она што претставува Тоше.

Наменето за членовите на Кајгана но и сите оние кои го сакаат Тоше, од каде и да се.

 
П

Паган-др

Гостин
:uvo:

Одлична емисија, одлично видео. За мене и колку што знам други личности и без ова потсетување Тоше нема да се заборави. Видеото е прекрасно, ме смири, текстот уште повеќе.

Тоше несмее во никој случај да се заборави, во никој случај несмее да се запостави. Видеово е според мене уште еден доказ за него и неговото дело.

Тоше те сакаме сите!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom