Тоше Проески

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.512
Поени од реакции
6.761
Зошто да не? Што е толку чудно? Тој беше пејач кој навистина имаше одлични песни и како и секој пејач има свои песни кои дремат дома во некоја фиока кои не се испеани. Што се однесува до спотовите препоставувам тие биле снимани предходно но намерно тогаш не се објавени кога почина бидејќи намерно оставаат некое време да помине за тие истите спотови да ги објават подоцна. Друга работа јас лично дома во мојот флеш чувам видео снимки кои ги имам направено кои не сакам да ги објавам на јутјуб. исто така и текстови кои едноставно не е време да се објават, а не пак Тоше Проески.
Знам дека е стар пост на кој одговарам ама сакам да појаснам дека намерно не ги пуштаат сите песни одеднаш или да го избрзаат сето тоа одма секоја година албум со неиздадени песни. Ако го направеа тоа наеднаш да пуштат се што имал неиздадено ќе нема после што да објавуваат ново. Истото се прави и со Мајкл Џексон и ред други светски познати и не толку познати изведувачи. Скоро секој изведувач на планетава земја има работи кој не ги има издадено стојат во некој фолдер во компјутерот, или се најчесто недовршени или затоа што сметале со тимот кој работи дека не е моментот да се дел од некој албум.

Сето тоа е и до некаде макретинг трик (сакале ние или нејќеле да се заработува на мртов човек) повеќето фирми нешто и да заработат од издавање после смртта песни, цд албуми, книги, концерти, двд концерти, пстери, маички...
 
K

kicodarker

Гостин
Македонците имаа една парола “Мртов албанец - добар албанец“. Очигледно истата парола важи скоро за секого, па и за Македонците. Тоше Проевски после смртта, беше прогласуван за светец,сакаа и икона да му направат, училишта улици градинки го носеа неговото име, се во чест на Тоше. А додека беше жив?


Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Screenshot_5.png

Screenshot_6.png

Screenshot_7.png

Screenshot_8.png

Screenshot_9.png

Screenshot_10.png

Screenshot_11.png


Тоше,батка јебига.Заслужена слава,за жал после смртта.Но така е во Македонија, мртов си добар. Жалам што те погодив со пенкало, кога сакаше да им дадеш автограм на куп девојчиња на еден мал настап.Нема да се повтори.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.512
Поени од реакции
6.761
Уште една од новиот постхумен албум имаше ставено на Јутјуб ама не беше официјално од луѓево што се грижат за објавување негова музика туку некој што го купиле албумот па ја имаа ставено песната. Песната е дует.

Tose Proeski ft Purdy - When I've Got The Sunlight кој мене ми заличува како на soundtrack за некој филм на почетна шпица James Bond или некој сличен филм.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.746
Поени од реакции
12.262
Не знам колку од вас ја знаат оваа песна посветена на Тоше, нешто многу убаво, беше и на бубамара поодамна.

 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.512
Поени од реакции
6.761
Истиот на А1 го даваа и ништо посебно не е документарецов и сите во тој документарец горе доле го зборат истото што со години за него се зборува во емисии и интервјуа.

Мое мислење и предлог е да се направи фестивал кој ќе биде во чест на Тоше во Крушево, каде ќе се пеат новокомпонирани песни, парите од продадени карти и гласање за победник да оди хуманитарно. Тоше треба да биде потик за да се работи повеќе на македонската музика и музичка естрада.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.676
Поени од реакции
7.237
Се е ок и во ред тоа што Тоше како пејач остави зад себе на македонската музика сцена. Имено работев на проект со неговата фондација која ја управуваат неговите роднини, сфатив дека тие како луѓе испаднаа сосема спротивно на она што тој беше. Сега на сметка на неговата смрт тие прават пари реално. Јас многу работи можам да разберам али сето тоа што тие го продаваат оди кај нив а што прават тие? Реално ништо. Немаат скоро ништо помогнато, гробот каде што почива Тоше буквално нема ни плоча а тоа што е од страна уредо цвеќиња и околу спомен куќата го направи фондација мр-Ана Вуковиќ која соработуваше со фондацијата на Тоше. Фино е што вадат вака песни, зошто да не. Меѓутоа тие треба да помагаат околу ликот и делото на Тоше, меѓутоа тие ништо не прават. Сакав јас да направам како мал документарец за Тоше, за кои ми беа потребни песни и кога се обратив сумата на пари кои ми ја побараа беше навистина многу голема. Според мене многу користат во името негово.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.746
Поени од реакции
12.262
Истиот на А1 го даваа и ништо посебно не е документарецов и сите во тој документарец горе доле го зборат истото што со години за него се зборува во емисии и интервјуа.

Мое мислење и предлог е да се направи фестивал кој ќе биде во чест на Тоше во Крушево, каде ќе се пеат новокомпонирани песни, парите од продадени карти и гласање за победник да оди хуманитарно. Тоше треба да биде потик за да се работи повеќе на македонската музика и музичка естрада.
Мислам дека идеата на документарецот не била да е нешто посебно, туку да направеле подолг прилог за Тоше тогашната екипа на а1 и Жаре. Со интервјуа на тие што го познавале и да се споделат јавно што мислат за него или некоја случка плус, не е некој типичен документарец како филм да го гледаме. Иначе подржувам и јас се што е за одбележување на ликот и делото на Тоше и сите настани направени во негова чест.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom