Тетоважи и пирсови - се` за нив од здравствен аспект!

Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
kako da dezinficiram pirs?vo rakija moze ili ima posebni tecnosti?inace za na jazik mi e pirsot
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
kako da dezinficiram pirs?vo rakija moze ili ima posebni tecnosti?inace za na jazik mi e pirsot
Абе ако сакаш можеш и да се напиеш ракија така дури ќе се опијаниш.

Шала на страна, во домашни услови најсигурно ти е да го извриеш во вода, нормално ако ти паднал негде пред тоа убави да го измиеш од се што е видливо со око. Во професионални услови се стерилизира во аутоклав.
 

JFK

Член од
9 март 2007
Мислења
966
Поени од реакции
52
Би му бил благодарен на некој што повеќе знае за овие работи да ме подупати малце. Сакам тетоважа, ама трајна логика нема. Сега имам слушано дека имало некои што траат 6 месеци, а во едно студио тука во Прилеп демек имало и по 3-4 години што траат цртале. Ај кој ќе биди добар тоа што знае да ми напиши, абе цени, траење ... фала.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Би му бил благодарен на некој што повеќе знае за овие работи да ме подупати малце. Сакам тетоважа, ама трајна логика нема. Сега имам слушано дека имало некои што траат 6 месеци, а во едно студио тука во Прилеп демек имало и по 3-4 години што траат цртале. Ај кој ќе биди добар тоа што знае да ми напиши, абе цени, траење ... фала.
За ова ќе треба да причекаш ива да ти одговори бидејќи она е експерт за таа област и највеќе се разбира.
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Тхн Злобница за убавите зборови:back: Гаго е у право што се однесува до стерелизацијата на пирсот .

Е сега за тетоважата значи полутрајни- привремени од 6 месеци веќе у Ск незнам дали ги има, но има само годишни знаци целата боја трае една година а потоа постепено избледува , искрено к,ажано тој процес може и да потрае некои 3-4 години за целосно да ја снема , и делува лошо на кожата.

Затоа и секогаш советувам ако некој е за тетоважа поубаво една трајна а асална да стави отколку .....

за пример Пrivremena ( so tek na vreme)


Trajna


:bilokojzbor::bilokojzbor::bilokojzbor:

иначе за цени ако трајна од помалите е 3000ден ,привремена е 6000 ден тие се дупло поскапи....
:pipi:
 

JFK

Член од
9 март 2007
Мислења
966
Поени од реакции
52
Фала Ива, ќе размислам после ова..
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Ахх нема проблем толку ни млекото и да напоменам значи заздравувањето со се спаѓањето на отокот зависат и од самиот организам! Некои веднаш уште од 2 ден идат на хамбургер:):)

Значи најбитно од се е само да се става бетадин (она што го пишав во погорниот пост) :trepka:

Само редовна нега во периодот од 15 дена и нема да има никакви проблеми:pipi:

иначе целосно заздравување е 4 недели

Време на лечење според местото
Уши 6 - 8 недели
Ушните рскавици 4 месеци - 1 год.
Веѓа 6 - 8 недели
Нос 2 -4 месеци
Усни 2 - 3 месеци
Јазик 4 недели
Пупка 3 - 6 месеци
Папок 4 месеци - 1 год.
Женски гениталии 4 - 10 недели
Машки гениталии 4 недели- 6 месеци

 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
flowbt напиша:
Некој да ми кажи нешто појќе за пирсање на веѓа?

Што точно те интересира?:pipi:

еве нешто

Пирсовие на веѓа се површински и го имаат истиот период на заздравување како и сите површински пирсови.Вообичено треба од 6-8 недели да заздрави,но тие лесно се иритираат,најчесто од најобичен контакт со пирсаната површина кое може да доведе до пролонгирање на заздравувачкиот процесИсто така шминката или некои креми кои се користат за лицето може да го иритираат тоа место,дури и може да се инфицира од нив.Заздравуваат воглавно без компликации ако го одржувате местото чисто,и без допирање со валкани раце,и се разбира одреден период без шминка и косата да допира на лицето.Ако е иритирано пирсаното место тоа може да отече и да се направи оток исполнет со течност или мозолче(грутче) на самото дупче.Раствор од топла солена вода може да го реши тоа ако при тоа неколку пати дневно го миете иритираното место.(Ако оток настане првите неколку дена тоа најверојатно не е иритација).
Пирсаното место може благо да отече после пирсањето,а случаите на модрица или крварење се многу ретки,дури и помодрување на окото.(Во овие ретки случаи спаѓаат луѓето кои лесно помодруваат,чија крв е слаба и пијат лекарства,приближување на ментруалниот циклус или други особености).Не очекувајте тоа да ви се случи,но и ако се случи НЕ очајувајте!На отокот држете ладни облози,дозволете лесен пероток на крвта,што значи повеќе перници во текот на спиењето.Тие денови избегнувај работи кои ја ослабуваат крвта(Алкохол,аспиринстимуланти и сл.Најчесто каков било оток за ден-два ќе го снема,за разлика од модринките кои треба повеќе дена. With bleeding, swelling or bruising, the more you mess with it, the worse it will get and the longer it will last. Relax and let it heal.:smir:

Додека некои пирсови на веѓа траат неколку години,повеќето пирсови почнуваат да зараснуваат после година или две.Тоа значи дека постепено,слој по слој, кожата зараснува ,се формираат нови слоеви кожа кои се доближуваат се повеќе до површината на пирсот.Така да со тек на време многу од пирсовите се истиснати од кожата!Ова не значи дека тој што ве пирсал го направил то а погрешно,но има некои трикови кои може да го зголемат овој период.Одбивањето на пирсот е начин на кој се справува вашето тело со неговото поставување во кожата.Што подобро и повнимателно го чувате толку подолго и ќе трае,играњето со него,тргањето,принудувањето да лежи рамно,ако му дозволите да се инфицира и да го лечите со јаки хемикалии ,може да предизвикаат да зарасне побрзо.Носењето на пирсови кои се премногу тенки,тесни или пак многу тешки исто така го забрзуваат одбивањето на писот од кожата.Кога ќе ви зарасне дупчето и ако вие сеуште си го сакате пирсот,тогаш и9збушете се повторно а местото на кои сте биле бушени со текот на времето ќе се повлече,т.е ќе исчезне.(неколку месеци)

Пирсот на веѓа вообичаено треба да тежи од 14г до 16 грама.
Преферираме од свитканите барбелс за разлика од правите кои ја затегнуваат кожата и може побрзо да доведат до исфрлањето на пирсот од кожата.Свитканиот барбел оди подлабоко во кожата и на тој начин добро налегнува во кожата.А ако ви треба да го сокриете пирсот кога ќе заздрави после бушењето,тогаш за тоа се најдобри акрилните пирсови кои се достапни во црна боја и безбојни (прозирни).:trepka::trepka:

важно: се негува 15 дена со Бетадин 1% раствор и на секои 3-4 часа се мачка местото со Гентамицин!
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
Иначе пошо немаше Бетадине у аптека и ми кажаа дека веке не се препорачува у замена на бетадине ми дадоа Hexoral раствор , шо е пак за орална дезинфекција. Може тој да го користам или..??
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Што точно те интересира?:pipi:

еве нешто

Пирсовие на веѓа се површински и го имаат истиот период на заздравување како и сите површински пирсови.Вообичено треба од 6-8 недели да заздрави,но тие лесно се иритираат,најчесто од најобичен контакт со пирсаната површина кое може да доведе до пролонгирање на заздравувачкиот процесИсто така шминката или некои креми кои се користат за лицето може да го иритираат тоа место,дури и може да се инфицира од нив.Заздравуваат воглавно без компликации ако го одржувате местото чисто,и без допирање со валкани раце,и се разбира одреден период без шминка и косата да допира на лицето.Ако е иритирано пирсаното место тоа може да отече и да се направи оток исполнет со течност или мозолче(грутче) на самото дупче.Раствор од топла солена вода може да го реши тоа ако при тоа неколку пати дневно го миете иритираното место.(Ако оток настане првите неколку дена тоа најверојатно не е иритација).
Пирсаното место може благо да отече после пирсањето,а случаите на модрица или крварење се многу ретки,дури и помодрување на окото.(Во овие ретки случаи спаѓаат луѓето кои лесно помодруваат,чија крв е слаба и пијат лекарства,приближување на ментруалниот циклус или други особености).Не очекувајте тоа да ви се случи,но и ако се случи НЕ очајувајте!На отокот држете ладни облози,дозволете лесен пероток на крвта,што значи повеќе перници во текот на спиењето.Тие денови избегнувај работи кои ја ослабуваат крвта(Алкохол,аспиринстимуланти и сл.Најчесто каков било оток за ден-два ќе го снема,за разлика од модринките кои треба повеќе дена. With bleeding, swelling or bruising, the more you mess with it, the worse it will get and the longer it will last. Relax and let it heal.:smir:

Додека некои пирсови на веѓа траат неколку години,повеќето пирсови почнуваат да зараснуваат после година или две.Тоа значи дека постепено,слој по слој, кожата зараснува ,се формираат нови слоеви кожа кои се доближуваат се повеќе до површината на пирсот.Така да со тек на време многу од пирсовите се истиснати од кожата!Ова не значи дека тој што ве пирсал го направил то а погрешно,но има некои трикови кои може да го зголемат овој период.Одбивањето на пирсот е начин на кој се справува вашето тело со неговото поставување во кожата.Што подобро и повнимателно го чувате толку подолго и ќе трае,играњето со него,тргањето,принудувањето да лежи рамно,ако му дозволите да се инфицира и да го лечите со јаки хемикалии ,може да предизвикаат да зарасне побрзо.Носењето на пирсови кои се премногу тенки,тесни или пак многу тешки исто така го забрзуваат одбивањето на писот од кожата.Кога ќе ви зарасне дупчето и ако вие сеуште си го сакате пирсот,тогаш и9збушете се повторно а местото на кои сте биле бушени со текот на времето ќе се повлече,т.е ќе исчезне.(неколку месеци)

Пирсот на веѓа вообичаено треба да тежи од 14г до 16 грама.
Преферираме од свитканите барбелс за разлика од правите кои ја затегнуваат кожата и може побрзо да доведат до исфрлањето на пирсот од кожата.Свитканиот барбел оди подлабоко во кожата и на тој начин добро налегнува во кожата.А ако ви треба да го сокриете пирсот кога ќе заздрави после бушењето,тогаш за тоа се најдобри акрилните пирсови кои се достапни во црна боја и безбојни (прозирни).:trepka::trepka:

важно: се негува 15 дена со Бетадин 1% раствор и на секои 3-4 часа се мачка местото со Гентамицин!
Wow Ива, царица си. :baeh:
Тенкју, тенкју, веќе претенкју
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Иначе пошо немаше Бетадине у аптека и ми кажаа дека веке не се препорачува у замена на бетадине ми дадоа Hexoral раствор , шо е пак за орална дезинфекција. Може тој да го користам или..??
Абе не иди во стандардна Аптека (дрогерија) иди во фармација, таму гарант имаат бетадине (јодна тинктура) и ќе им бараш бетадине, и ако ти мрчат, кажи им дека ти рекле дека треба да купиш бетадине и ништо друго, и ако ит кажат дека немаат тогаш замоли ги да ти кажат каде можеш да најдеш.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
Ама барав секаде и ко бев у ск барап по аптеки и тука у ср и ми кажаа оти нема никаде да го најдам пошо не се произведува повеке...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ама барав секаде и ко бев у ск барап по аптеки и тука у ср и ми кажаа оти нема никаде да го најдам пошо не се произведува повеке...
Па нормално дека ен се произведува, се прави во фармација, имаат концентриран јоден раствор и и го раствораат до потребната концентрација. И не барај стриктно бетадине, кажи се што е исто со бетадине односно што е јодна тинктура. на крај краева ќе теба со хидроген да дезинфицираш. кој е далеку понепрјатен поради блуткавиот вкус.
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Како што ти кажа Гаго, побарај нешто што е слично.јас дека имам многу по дома па одамна немам побарано по аптекиве:):):):)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Ама барав секаде и ко бев у ск барап по аптеки и тука у ср и ми кажаа оти нема никаде да го најдам пошо не се произведува повеке...
абе бетадин1% нема сеа пошто имаат некоја дефектна супстанца и не се произведува ја го барав низ цело ск...иначе не користи никаква замена ја така се зезнав ми побеле(од сто немасе доволна хидратација) јазикот дека тие "замените" се за габи или ранички во уста со цел да го засушат местото а бетадонот е за да го одржува местото влажно...најди бетадин 10% и дестилирана вода 1 литро и во дестилираната вода(се купува во аптеки) ке ставиш 25 милилитри бетадин 10% и тоа ке ти стигне за тие 20 дена...ја така направив по препорака на игор и се е во ред...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom