Тетоважи и пирсови - се` за нив од здравствен аспект!

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.670
Поени од реакции
11.716
јас планирам деновиве да се истетовирам. Сакам да ставам некој крст или нешто слично на десниот лист на ногата од надворешната страна. Само дека ќе ми биди прва тетоважа, имам малку страв од страна на болка и инфекции(како што кажуваат дека било опасно). Планирам да одам во професионално студио и мислам дека ќе нема проблем. Ај некој што има тетоважа на листот ако сака нека ми кажи дали боли (бидејќи тука има влакна :) ) и да ми дај некој совет со кој би ми го победил стравот :)
Јас кога издржав 3 саати за тетоважата на грб, на нога уопште нема проблем и не боли како што боли на грб верувај, ич да не му ја мислиш за инфекции ова она:)

П.С. Влакната ќе ти ги избричат...
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Нормално дека ќе боли кај и да ја ставиш тетоважата.

Спас против тоа нема, и не е којзнае колкава болка.

Јас кога се тетовирав мислев на убави работи... одлетав со мозокот.. само тоа е лек и ништо друго. Ќе те бол само додека те бушат иглите завис колку се 15 или незнам завис колкава површина.
Тие помалце болат, но кога ти ја прави контурата првите линии е тоа боли тие неколку иглички.....

Со среќа нека ти биди првата тетоважа и биди сигурен зависен ќе станиш на уште неколку :)
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Јас кога издржав 3 саати за тетоважата на грб, на нога уопште нема проблем и не боли како што боли на грб верувај, ич да не му ја мислиш за инфекции ова она:)

П.С. Влакната ќе ти ги избричат...
знам дека ќе ми ги избричат, ама да си прашам јас :)

Нормално дека ќе боли кај и да ја ставиш тетоважата.

Спас против тоа нема, и не е којзнае колкава болка.

Јас кога се тетовирав мислев на убави работи... одлетав со мозокот.. само тоа е лек и ништо друго. Ќе те бол само додека те бушат иглите завис колку се 15 или незнам завис колкава површина.
Тие помалце болат, но кога ти ја прави контурата првите линии е тоа боли тие неколку иглички.....

Со среќа нека ти биди првата тетоважа и биди сигурен зависен ќе станиш на уште неколку :)
Фала брат :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас се тетовирав на рака, на внатрешниот дел под дланката, немав никакви болки, освен мало пецкање кога ме работеше врз вените. Немав толку чешање и тресење колку што предвидував, смрдев на риба од јекодермот, после преминав на една друга маст што не мириса толку ама според мене подобра беше јеко, зошто беше помрсна и не морав нон стоп да се шлапам. дечкото што ме тетовираше работи совршено педантно, случајно ни влезе мува па додека не ја избрка не му текнуваше да почне :)
ама тетоважата е како секс..... пробуваш еднаш за да видиш како е, сфаќаш дека е добро и се враќаш по уште повеќе... така и со мене во план ми е следната, е оваа што ми ја гледате како сликичка :)
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Јас многу сакам да си ставам пирс на веѓа, ама пред некој месец еден другар си ставаше пирс на веѓа и му погодиле некој нерв... и сега цело време жмига (трепка) со окото. Страв ми е и мене да не ми се случи истото.
 

шеф на подземје

зумбулот
Член од
25 август 2010
Мислења
1.213
Поени од реакции
76
јас планирам деновиве да се истетовирам. Сакам да ставам некој крст или нешто слично на десниот лист на ногата од надворешната страна. Само дека ќе ми биди прва тетоважа, имам малку страв од страна на болка и инфекции(како што кажуваат дека било опасно). Планирам да одам во професионално студио и мислам дека ќе нема проблем. Ај некој што има тетоважа на листот ако сака нека ми кажи дали боли (бидејќи тука има влакна :) ) и да ми дај некој совет со кој би ми го победил стравот :)
Првите 3 тетоважи ке се плашиш до аматерскимуабет кој ти го зборуваат некој прости луге .
п.с поле 3 тата тетоважа ке немаш гајле ни од болка ни од детски муабети.
 
R

Roten 96

Гостин
ги сакам тетоважите и би сакал да с е истетовирам на вратот може ли некој да ми каже дали се опасни тетоважите со игла...некој кој веќе се има истетовирано.од здравствен асспект прашувам бидејќи имам слушнато муабети дека е опасно да се тетовираш со игла и така натаму а колку е точно не знам па затоа прашувам.Поздрав
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
ги сакам тетоважите и би сакал да с е истетовирам на вратот може ли некој да ми каже дали се опасни тетоважите со игла...некој кој веќе се има истетовирано.од здравствен асспект прашувам бидејќи имам слушнато муабети дека е опасно да се тетовираш со игла и така натаму а колку е точно не знам па затоа прашувам.Поздрав
Нема поинакво тетовирање од она со игла :) . Инаку не е опасно воопшто ако ги следиш инструкциите , да се мачкаш редовно и да внимаваш на тетоважата. Види прво да не си алергичен на мастилото или било што. Жолта и плава боја може да ти предизвикаат поголеми иритации (незнам зашто но овие две бои најлоша реакција со кожата имаат) ама ништо страшно што може да ти предизвика инфекција ако ја сочуваш.
Фактор 50ка водоотопорен исто така ќе треба да користиш и тоа е тоа :)
 
R

Roten 96

Гостин
Ахам сфаќам...ама пак прашувам оти имам слушнато разни муабети дека со игла тетовирањето се вршело во нехигиенски услови и дека било опасно од добивање на СИДА и шо ти ја знам...и затоа си прашав :)
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Ахам сфаќам...ама пак прашувам оти имам слушнато разни муабети дека со игла тетовирањето се вршело во нехигиенски услови и дека било опасно од добивање на СИДА и шо ти ја знам...и затоа си прашав :)
епа за да си бидиш сигурен, ќе одиш во професионално студио и готово :)
 
Член од
12 ноември 2013
Мислења
38
Поени од реакции
3
Сакам да ставам пирс на брадавицa и ако знаете отприлика колку е цена и негде кај шо имате искуство? И колку секунди е ставањето, да знам колку ке ме боли хаха
 

Kajgana Shop

На врв Bottom