Тетоважи и пирсови - се` за нив од здравствен аспект!

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.345
Поени од реакции
7.469
Јас си купив Повидон 1% раствор кога се пирсав по втор пат, и тоа во аптеката која е најблиску до Скин Арт.
Инаку мислам дека беше производ на Јака80.

Сепак најбитното, некои работи се купуваат пред пирсање.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
Значи да не го користам Hexoral.? .. а иначе приметив вчера од долното дупче под јазикот шо е потече белча течност... малце не многу ... :(:(:( се исплашив.. сеа немам нисто не тече нисто.. ШТО БЕШЕ ТОА :( :( :( :(....
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Значи да не го користам Hexoral.? .. а иначе приметив вчера од долното дупче под јазикот шо е потече белча течност... малце не многу ... :(:(:( се исплашив.. сеа немам нисто не тече нисто.. ШТО БЕШЕ ТОА :( :( :( :(....
ја мислев дека е гној и трчанката кај игор ама ми рече дека чим не е црвено местото значи не е гној...не се плаши тоа ти е од таа замената дека го суши местото...напрај така ко што ти пишав во минатиот пост...и ќе ти се направи со тек на време бело кругче на долната дупка ама не е ништо страшно...уживај....
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
фала богу и ја пом ислив дека е гној.. значи да не се секирам.. аа у врска со јадењето .. смеам ли пржени тиквички да јадам :) :) :)...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
фала богу и ја пом ислив дека е гној.. значи да не се секирам.. аа у врска со јадењето .. смеам ли пржени тиквички да јадам :) :) :)...
хахаха па пробај...ја вториот ден јадев француски:nesum: ама утредента ме болеше...деновиве јади овошни јогурти,пудинзи,јогурт обичен...нешто помеко...па после нешто потврдо...и стај си коцка мраз на јазик за да ти спадне отокот...мн е интересно кога ке се стопи мразот:)...сеа се ти се јаде...знам...јас се олашев дека сосе јадење ќе го голтнам топчето па после секој залак проверував дали е тука....ќе се навикнеш со тек на време..
а да прашам сеа некој поискусен...кога ќе можам да си го сменам пирсот?ја сакав утре да идам да си купам а го иам овој веќе 20тина дена..еднаш го сменив ама тој мал ми бешпе па го вратив пак првиот...и како да го извријам кога топчињата најчесто се пластични?
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Вака значи чим го нема бетадинот коритете го она на тончи или како што ви рекол Игор ....

За вадење на пирсовите се знае после 20 дена а и цел месец е најпрепорачливо , поради убаво зацелување на дупчето!!

За стерелизација убаво е да се извријат во вода или убаво премачкајте го со течноста за чиетење. Топчињата само со јод, иако титаниумските да знаете дека се секогаш попрактични и помалце ризични! Тие со текот на времето ја губат дупката па не се ставаат:):):):) ( за пластичниве мислам) :):):):):)

бидете претпазливи секако внимавајте на хигиената на рацете и ништо не е страшно , може некогаш и после 3 месеци да се појават мали гнојчиња коа е во прашање јазикот , од некоја иритација, лоша шипка, (милам на оние мали бели гнојлиња) но тоа се се средува само со јод-Повидон 1% неколку пати и се ке исчезне!
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
abe кога ке ми ја снема тааа јамичкатѕа на јазико шо ми е од пирсо.. нем тка да ми остане или пак подлабока да стане :(:(:(:(
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
abe кога ке ми ја снема тааа јамичкатѕа на јазико шо ми е од пирсо.. нем тка да ми остане или пак подлабока да стане :(:(:(:(
:pos: СР дијалект ејј:pos::pos::pos:


ај нека пројдат деновиве од заздравувањето па пиши дали ке има проблем :trepka::trepka:

убаво ставај редовно би требало се да е во ред:pipi:

те боли ли? Спадна ли отокот?:)
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
:pos: СР дијалект ејј:pos::pos::pos:


ај нека пројдат деновиве од заздравувањето па пиши дали ке има проблем :trepka::trepka:

убаво ставај редовно би требало се да е во ред:pipi:

те боли ли? Спадна ли отокот?:)

Ставам се шо треба вчера купих и повидон 1%. А до вчера користаах хексорал.. Немам никакви болки се ми е нормалнонемам ни оток. Јадам нормално... се си е ок .. само таа јамата..:(:(
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
суперр....
продолжи да го негуваш а тоа е од што ти се оформува дупчето, ке помине за некое време .

Страшно е ако имаш гнојови ( бели кои болат и предизвикуваат болку во грлото и температура) ....

Продолжи вака тоа ке го снема за некое време, нормално не го мењај,убаво нека се се зацели и нема да има проблем у спротивно тука сме за помош:pipi:
 

Superhik

Краде од сиромашните, дава на богатите
Член од
26 јануари 2007
Мислења
128
Поени од реакции
4
Ива....ја пукнав на јазик...вчера...и го заебав сабајлево...малку го разранив(го фатив со заби) и кога го извадив ми падна у одвод
дали ќе може да ставам нов иако пројдоа 5-6 саата
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
ахх колку ке е можно незнам пробај утре денес е недела купи пирс од ботони па види дали е целосно затнато:(:(

ако е тогаш ке мора да почекаш бар некое време нека се зарасне па пак да се пирсаш..

Посшто се работи за јазик има извесен ризик (не смее да да се буши во истата дупка од каој се избегнува нервот за вкус али со искусен пирсер нема да има проблем .
значи пробај види утре дали ке влегува шипката ако не почекај таму 2-3 недели па пак на пирсање иовој пат повнимателно:))
 
Член од
2 јуни 2008
Мислења
36
Поени од реакции
0
draga iva
imam pirs na dolnata usna od leva strana sama si go staviv i eve skoro godina dena ne mi e niso,toa znaci deka se e ok???
i sakam da si staam eden na jazik ali me imaat preplaseno da ti kazam ne znam tamu kolku bolelo...bla bla bla ama epten sakam samo sakam da go staam skrisno(mama ne mi dava use eden) aj te molam opisi si mi dali ako se pirsam kaj asalen pirser i pod sosema sterilni uslovi i after care moze da mi se desi neso???? pozz :)
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
аххх значи коа станува збор за пирсингот или тетоважите се битни неколку ствари кои веќе ги имам пишано , значи ако се направи тоа во студио нема да има проблеми и секако е помалку болно ( за јазик па воопшто нема болка) :):)

Потоа е битна грижата може 50 % од важноста (предуслов ) за се на крај да испадне добро:):)

Испирсај се без проблем и не бери гајле за болка( која ја нема):):)

Што се однесува до тоа дека не ти даваат внимавај бидејки на јазик е прееемногу тешко да се скрие.Првиот ден јазикот потекува(не боли) и е битно само да се негува(прочитај во погорните постови) и има мало шушкање во говорот. Секако ако си малолетна мора да имаш дозвола од родител ( тој да е таму или пак негова лична карта):):)

Да напоменам задолжително е користење на титаниумска шипка(пирс со се топчињата) се дуго воопшто не се препорачува.

Поздрав многу!
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.345
Поени од реакции
7.469
draga iva
imam pirs na dolnata usna od leva strana sama si go staviv i eve skoro godina dena ne mi e niso,toa znaci deka se e ok???
i sakam da si staam eden na jazik ali me imaat preplaseno da ti kazam ne znam tamu kolku bolelo...bla bla bla ama epten sakam samo sakam da go staam skrisno(mama ne mi dava use eden) aj te molam opisi si mi dali ako se pirsam kaj asalen pirser i pod sosema sterilni uslovi i after care moze da mi se desi neso???? pozz :)
Малку повеќе ќе ти се фати за читање, ама прочитај ја наназад оваа тема и оваа тема и ќе ги најдеш одговорите на сите прашања.

п.с. Добредојде на форумов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom