Терористички напади во светот

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.058
Поени од реакции
2.669
Aмерите за ова велат „полицијата е секогаш неколку минути предоцна“, а кај нас тоа се часови (или денови подоцна). Скоро секогаш, ако не се одбраниш сам туку чекаш да бидеш бранет од полиција - веќе си го наебал.
Ех имаше таква случка кај мене во Охридот. Типов со 1.7 промили алкохол во крвта и нашмркан некоја црта кока прави инциденти/бељи ние викаме полиција и таа дојде за 23 - 24 минути на место на оддалеченост од четарсто метри од полициската станица. Казната му беше „голема“ 2 часа во станица, и јас бидејќи бев нападнат од него бев предупреден од полицијата доколку само му зададам еден удар не е битно дали бокс/шамар/клоца ќе бидам казнет со глоба од 400-600 евра, нему оштета да му кеширам и затворска казна од неколку години... А од каде јас ќе ги најдам тие пари? Да имам не е проблем...И тоа судот го нарече како „олеснителна околност“ бидејќи типот бил пијан и издрогиран.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.752
Поени од реакции
5.998
Правни проблеми, не говориме за казни парични или одземање на оружјето, туку за долгогодишни робии. Човек влегува во затвор здрав, прав и млад, а ќе излезе стар и болен. Пред некоја година имаше дешавка некаде во источна Македонија, каде дедото со својата пушка (најверојатно ловечка) го упукал и убил напаѓачот/крадецот на сопствениот имот/двор/куќа... едниот во гроб, а дедото во затвор оти убил човек, тоа што убиениот бил разбојник апсолутно не ги занима судските власти, тој што употребил оружје макар и на сопствен имот, па макар и во самоодбрана и заштита на своето е виновен, такви се барем законите овде !
Првично така беше, во притвор, но го ослободија дедото.

Од народот зависи дал ќе има такви педерски закони (со кои лесно се овозможува народ да биде роб и зависен).
Основен природен инстикт е самоодбрана, ама луѓето поради некакви добри намери, сами си ги слековме гаќите и после офкаме.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.677
Поени од реакции
6.268
Првично така беше, во притвор, но го ослободија дедото.
Од народот зависи дал ќе има такви педерски закони (со кои лесно се овозможува народ да биде роб и зависен).
Основен природен инстикт е самоодбрана, ама луѓето поради некакви добри намери, сами си ги слековме гаќите и после офкаме.
Да, ама се измачи човекот и по притвори, а и по судења. Далеку сме ние друже од Америка и од тој свет, ние уште имаме социјалистички и квази-социјалистички закони овде и уште правото на приватна сопственост овде не е баш во целост дефинирано. На запад приватната сопственост е светост, како и заштитата на таа сопственост, кај нас уште се тераат некои социјалистички демагогии, догми и мантри. Но, сепак огненото оружје е опасна работа и за жал еве гледаме како многумина тоа го злоупотребуваат и со тоа оружје кое треба да им служи за заштита на приватниот имот, излегуваат да шетаат надвор од својот имот, значи во јавност, јавни средини и честопати по тие земји има крвави масакри што секако не е убаво и добро !
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.058
Поени од реакции
2.669
Тие што имаат оружје, паметни дечки се, не спијат по клупи.
Ееееј леле на какво ниво ти е муабетов. Значи според тебе луѓето што немаат оружје се едни глупаци. Борците на ИСИС, ИСИЛ, Ал Каеда, Хамас, Хезболах се паметни луѓе.

Албанците и тие се паметни луѓе бидејќи секоја куќа поседува еден куп оружја. Сигурно Албанците и од нас се далеку попаметни а???
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.644
Поени од реакции
9.680
Луѓево стануваат се повеќе и повеќе луди. Незнам што е работава што е причината? Порано кај имаше вакви лудаци??? Нека ви кажат постарите генерации!!! Абе без страв летно време си спиеш навечер на некоја клупа во парк...

Но во 8 милијарди популација секакви ќе ги има. Ами за неколку децении кога ќе се направиме 9 - 10 милијарди народ што ќе биде тогаш??? Уште полошо.
Од ковидот е.Плус то не прскет со авионине секој ден.Харпот ршун прајт зато имат и невремиња и сите сме мрднати.Не е битно шо Канада и Америка имаш епидемија од какви не дроги.По улицине во Филаделфија,Феникс,Сан франциско им се шетаат издрогирани зомби.Ама битно не прскале со авиони.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.752
Поени од реакции
5.998
Ееееј леле на какво ниво ти е муабетов. Значи според тебе луѓето што немаат оружје се едни глупаци. Борците на ИСИС, ИСИЛ, Ал Каеда, Хамас, Хезболах се паметни луѓе.

Албанците и тие се паметни луѓе бидејќи секоја куќа поседува еден куп оружја. Сигурно Албанците и од нас се далеку попаметни а???
Па кој плаче во МКД, Македонците или шќиптарите, кој покрај финансии изгуби и името....
Црвенковски, Лубче, Грујо, Зајко, Ахмети, Шеваљ, како направија милиони.... Со оружје (13.000 џандари, ујп, судии).
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.120
Правни проблеми, не говориме за казни парични или одземање на оружјето, туку за долгогодишни робии. Човек влегува во затвор здрав, прав и млад, а ќе излезе стар и болен. Пред некоја година имаше дешавка некаде во источна Македонија, каде дедото со својата пушка (најверојатно ловечка) го упукал и убил напаѓачот/крадецот на сопствениот имот/двор/куќа... едниот во гроб, а дедото во затвор оти убил човек, тоа што убиениот бил разбојник апсолутно не ги занима судските власти, тој што употребил оружје макар и на сопствен имот, па макар и во самоодбрана и заштита на своето е виновен, такви се барем законите овде !
Прво дедо Љубе е здрав и жив, дома се со бабата последно што слушнав. А ти и сите што заговарате дека подобро би му било да го убиеле и да не реагира додека му ја тепаат и мачат жената... Не сте со сите, најискрено. Да не реагирал ќе ги јадел мрак и него и бабата.

Баш дедо Љубе е одличен пример зошто е добро дома да имаш било какво оружје па макар и нелегално. Не ми се верува дека го посочи како пример за спротивното.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
10.051
Поени од реакции
28.515
California love.:love:

Лос Анџелес веќе го помина рекордот од 60к бездомници. На тоа додај го и неверојатниот гап помеѓу богати и сиромашни и огромниот федерален данок, чудно е шо не се дешаваат секоја недела вакви масовни пукања.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
40.803
Поени од реакции
70.544
Многу ми е јако дека постои политичка иницијатива одлуките, мерките, правилата кои важат во Калифорнија да се издигнат на федерално ниво и да важат за цела земја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom