Терористички напади во светот

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.722
Поени од реакции
22.006
Ситуацијата излегува од Франција...
http://www.mkd.mk/svet/vesti/trojca-teroristi-ubieni-vo-belgija-vo-dramatichna-policiska-operacija-fotovideo
http://www.mkd.mk/svet/vesti/trojca-teroristi-ubieni-vo-belgija-vo-dramatichna-policiska-operacija-fotovideo

Сè уште не се знае дали операцијата, која се случила во белгискиот град Вервје, е поврзана со терористичките напади врз Шарли ебдо во Париз минатата недела.

Тројца терористи биле убиени вечерва во драматична полициска операција во Белгија. Вооружените полицајци упаднале на адреса во градот Вервје.

Локалните жители пријавиле огромни експлозии за време на нападот.

Белгиската полиција соопшти дека уапсила неколку други осомничени и дека работеле по дојава од разузнавачките агенции.

Сè уште не е јасно дали операцијата е поврзана со масакрот во Франција минатата недела.

Денеска белгиските власти уапсиле и еден дилер на оружје и повеле истрага за да се утврди дали тој снабдувал еден од исламистите што убија 17 луѓе во Париз.

Белгиските медиуми јавија дека во вторникот човекот сам ѝ се предал на полицијата во јужниот град Шарлроа, велејќи дека бил во контакт со Амеди Кулибали, милитантот што држеше заложници во еврејски супермаркет во францускиот главен град, а подоцна беше убиен од безбедносните сили.

Според информациите, човекот рекол дека го измамил Кулибали при продажба на автомобил, но полицијата подоцна нашла докази дека двајцата преговарале за продажба на муниција за огнено оружје калибар 7,62 мм.

Куршуми од овој калибар се користат за пиштолот Токарев, каков што имал Кулибали кога го нападнал супермаркетот во Париз, каде што загинаа четири заложници.

„Судијата во Шарлероа го држи човекот под сомнение за продавање оружје“, изјавил портпаролот на белгиското федерално обвинителство. „Понатамошните испитувања ќе покажат дали има врска со настаните во Париз“, додал тој.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.617
Поени од реакции
1.550
Искрено ме заболе за тие западњаци више , може малце да престанете читате нивни вести поради тоа што очигледно ви го перат јако мозокот.
Зошто не отвори тема за 12те цивили во Украина кои што завчера беа свирепо стрелани (од страна на про-фашистичката војска на Украина) додека се возеа во автобус? Или тоа го нема на BBC , daily news,guardian и останати либерални , ''демократски'' весници и портали? До кога бе , до кога? Со инка човек да ви сипува памет џабе е.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.831
Поени од реакции
4.634
Nameshtalka....so bi rekol @Feelingly ...Policajcite prvi prvocirale i imale oruzje...A drugive samo si go branele veruvanjeto\verata...Nameshtalka be...!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.722
Поени од реакции
22.006
Искрено ме заболе за тие западњаци више , може малце да престанете читате нивни вести поради тоа што очигледно ви го перат јако мозокот.
Зошто не отвори тема за 12те цивили во Украина кои што завчера беа свирепо стрелани (од страна на про-фашистичката војска на Украина) додека се возеа во автобус? Или тоа го нема на BBC , daily news,guardian и останати либерални , ''демократски'' весници и портали? До кога бе , до кога? Со инка човек да ви сипува памет џабе е.
Олади малце дечко.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.729
Поени од реакции
7.549
Искрено ме заболе за тие западњаци више , може малце да престанете читате нивни вести поради тоа што очигледно ви го перат јако мозокот.
Зошто не отвори тема за 12те цивили во Украина кои што завчера беа свирепо стрелани (од страна на про-фашистичката војска на Украина) додека се возеа во автобус? Или тоа го нема на BBC , daily news,guardian и останати либерални , ''демократски'' весници и портали? До кога бе , до кога? Со инка човек да ви сипува памет џабе е.
Дечко, среди си ги изворите од каде ги земаш информацииве, 13-те цивили загинале откако про-руски сепаратисти бомбардираа украински блокпост.
Некој на тебе опасно ти го пере мозокот.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.817
Поени од реакции
6.332
Дечко, среди си ги изворите од каде ги земаш информацииве, 13-те цивили загинале откако про-руски сепаратисти бомбардираа украински блокпост.
Некој на тебе опасно ти го пере мозокот.
Немаме ние некој друг термин за блокпост ?
Јас ги знаев како пунктови пред ова во Украина и милитаримапс и сл. :)
 
Последно уредено:

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.817
Поени од реакции
6.332
2000 души у Нигерија у еден ден , али кој ги ебе тие се црнци , ain't worth posting на тие елитни медиуми :cool:
Па коментирај за нив кој ти брани. Зашто ако не се збори за нив не смее да се збори и за настани на други места ?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.239
Поени од реакции
4.630
Tooooo!!! Европскиот мултикултурализам е мртов....Почелооо је почелоооо......
Тоа ти е ко да полниш еден балон со лицемерие, лаги, дволичност, презир, омраза се додека, BOOM!
Врз кој вредности сега ќе градиме соживот со нашите браќа муслимани овде ако една Белгија која е лулка на демократијата е разнишана и со други очи ќе гледа на таквото население.
Незнам дали сте имале прилика да видите како изгледа една муслиманска заедница во Германските градови. Чисти гето провинции. Одделени од останатиот христијански народ. Држејќи се заедно по верска основа. Правилно? Незнам.....Мултикултурализам на дело хахаха
Им забранија хаџиб, муслиманските храмови се сведени на приватни собиранки со сомнителна верска пропаганда, разни институционални препреки.... се е тоа угнетување на елемнтарното човеково право - самоопределување.
И да појаснам не се лутам што рокаат терористи, се лутам што се продлабочува јазот помеѓу христијаните и муслиманите а пак тие богами во Зап Европа и тоа како се интегрирани....Плева....Вчера бев кај еден комшија Турчин на гости, една ќерка имаше Германија и помалата ја пуштил таму... 13-14 год. мислам не ни заврши основно а што ќе и е, секако основното причина за нејзиното постоење е да раѓа и да се шири фамилијата. Помалу ми е и чудно како тоа е толку лесно се прави и се одобрува престој на тоа население. Во Германија се скоро 6% муслимани или преку 4 миљлона. Население со природен прираст, константен наталитет, население кое не се меша со други етникуми и кое секоја година повлекува нови членови од своите матични земји. Додека Германецо се дума со жена му како ќе го отплати кредито од стано во Берлин, Турчинот го чука четвртото дете...
Тоа е.
 
Т

Триптико

Гостин
Чекај малку. Тројца или двајца терористи се убиени, или некој не знае да брои?

Two suspected jihadists have been killed in an anti-terror operation in eastern Belgium, officials say.

Prosecutor Eric Van der Sypt said a third person had been arrested in the raid in Verviers, and no police or members of the public were harmed.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.722
Поени од реакции
22.006
2000 души у Нигерија у еден ден , али кој ги ебе тие се црнци , ain't worth posting на тие елитни медиуми :cool:
Чудно, но не видов твој коментар во соодветната тема за масакрот во Нигерија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.722
Поени од реакции
22.006
http://lokalno.mk/videolikvidiranite-teroristi-vo-belgija-podgotvuvale-napad-vrz-avtobus/

Овие детали станаа познати по пронајдените во нивните куќи лажни полициски униформи, четири автоматски пушки “калашников” и експлозиви.
------------------------------------------------------------

Истовремено, акција против Исламистите во Германија во којашто се уапсени 2 лица. Неможам да најдам вест на Македонски, ваљда покасно ќе има.

http://www.tanjug.rs/novosti/161531/racije-i-hapsenja-u-islamskim-celijama-u-berlinu.htm
-----------------------------------------------------------
Ова изгледа ќе биде глобално на Европска Унија. Како што кажав во една од претходните теми, халифата ја пренесува жижата во Европа, каде што жртвите имаат поголема медиумска тежина. А тоа колку вредат медиумски жртвите на Блискиот Исток или Африка во споредба со тие од Европа, се пресликува и кај нас, па и на форумов.

Не е медиумската тежина секогаш нешто што може да го наметне медиумот, тоа во голем број случаи го наметнува и народот. Жив пример за тоа е односот на членовите на форумов према 2000 жртви во Нигерија во споредба со односот на 17 жртви во Франција.

Со ваков еден план халифата влегува во ризик, да предизвика отворена интензивна војна на западот против исламската држава, но и да го зголеми антагонизмот на европските муслимани спрема државите во коишто живеат и да ја продлабочи диференцијацијата, која и така е веќе присутна во гетоата на Европските градови. Имајќи ја во предвид бројката на муслимани кои живеат во Европските држави, таа бројка е и те како доволна за хаос низ Европа.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.745
Поени од реакции
14.755
Ќе ве молам наместо терористи да го користите терминот: борци за човекови права.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom