Терористички напади во светот

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Без разлика за овој случај, се од погоре е точно. Ти си мислам роден горе и повеќе се занимаваш со политика, пиши на темава или на друга нека е или ПП ако сакаш за оваа влада. Јас вака што слушам муабети од луѓе не знам колку се точни па да не тропам глупости и да се правам стручњак, колку има вистина во тоа дека од кога се дојдени овие на власт пред некоја година, се зголемува и криминалот и кримналците со "ситни" прекршоци многу потешко завршуваат позади решетки. Не станува збор само за муслимани и црнци тука, општо за сите. Дали има некои промени во тој дел на закон, некои работи се олабавени?
Знам за еден случај каде група Романци(цигани)во текот на летото краде констатно насекаде се и сешто, (проследно плус со брзи опасни вожњи и продавање на марихуана ама ае за тоа знаеме ние, не полицијата :D) приведувани се и за ден два истите пак завршуваат на улица. Еден од Романциве на бензиска се закачи со 5 Германци, 2 од нив претепа, го уапсија истата вечер, утредента пак на улица. Баш ме интересира дали е сето ова поради некое попуштање на законите или изолирани случки?
Dobro prasanje na koe nemam fundiran odgovor potkrepen so statistika. Sepak mislam, deka razvojot nema vrska so vlasta vo drzavata so ogled, sto policijata e edna od klucnite ingerencii na pokrajinite. Sekoja pokrajina si ja ogranizira policijata. Poznato e deka vo globala, kako vo cel javen servis, poslednite godini se stedelo i so toa imas pomalce personal a i opsto pogolemi problemi da dobies nov personal. Se gubi na efikasnost. E sega pak ke recam ima mnogu razliak vo pokrajinite, imas bogati pokrajini kako Bavarija so konzervativna vlast koja dava dovolno pari za policijata i strogo go tolkuva pravoto. Od druga strana imas do gusa zadolzen Berlin se leva vlast, kade imas sprotivna situacija. Vo Berlin se toleriraat raboti koi vo Bavarija ne se toleriraat i taka imas 16 razlicni situacii. Sepak povekje tezina bi dal na resursite (parite) koi i se davaat na policijata kako najvazen faktor za bezbednosta.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.975
Dobro prasanje na koe nemam fundiran odgovor potkrepen so statistika. Sepak mislam, deka razvojot nema vrska so vlasta vo drzavata so ogled, sto policijata e edna od klucnite ingerencii na pokrajinite. Sekoja pokrajina si ja ogranizira policijata. Poznato e deka vo globala, kako vo cel javen servis, poslednite godini se stedelo i so toa imas pomalce personal a i opsto pogolemi problemi da dobies nov personal. Se gubi na efikasnost. E sega pak ke recam ima mnogu razliak vo pokrajinite, imas bogati pokrajini kako Bavarija so konzervativna vlast koja dava dovolno pari za policijata i strogo go tolkuva pravoto. Od druga strana imas do gusa zadolzen Berlin se leva vlast, kade imas sprotivna situacija. Vo Berlin se toleriraat raboti koi vo Bavarija ne se toleriraat i taka imas 16 razlicni situacii. Sepak povekje tezina bi dal na resursite (parite) koi i se davaat na policijata kako najvazen faktor za bezbednosta.
Шо збориш бе ти знаеш? Знаеш ли после масовните силување на Германските жени од страна на исламските фундаменталисти каков беше одговорот на властите? Им штампаа приручници,ги учеа како да ги ебат малце покултурно

https://www.google.com/amp/s/www.breitbart.com/europe/2016/03/11/government-funded-website-teaches-migrants-how-to-have-sex/amp/

Игорче,на овие причи за релативизирање,спинување што ги пишуваш и сам не веруваш у нив
Автоматски споено мислење:

Не биди глуп ко зрно никогаш не су рекол. Позадината на случајот е друга, не е до миграцијата кога убиецот до пред малце бил самиот Јеховин Сведок. Ко глувци излагате после вакви трагедии.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
И ова не е трагедија туку терористички чин,трагедија е земјотрес,поплава итн
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
@ Dile Kaj vide relativiziranje? Ti kazav ja, policijata e ingerencija na pokrajinite i sekoja sama si ja organizira. Ti kazav duri da sporedis Bavarija i Berlin. Ima razlika. Ima i drzavna polizija (Bundespolizei) ama taa se zanimava so drugi raboti.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
^^ Тој ти кажува дека во Германија работите се отидени докyрцa, ти му кажуваш приказни за Баварија и Берлин. Дека различно практикувале закони, итн. Шо кој куp менува тоа во кажаното и во општата слика за Германија? Што е неточно во првата реченица и што е важно што во понекое село/регион наводно е малку подобро во ОПШТОТО ЛОШО?

Тоа ако не е релативизирање и разводнување, тогаш не знам што е. Под РЕЛАТИВИЗИРАЊЕ во речник на поими, треба да те стават тебе како пример.
Како некој од Струмица да кажува дека во Македонија нема Шќиптари. :cautious:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Dojde ekspertizata na temata, od iljadnici kilometri dalecina znae sto kako e.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
Игорче е типичен пример за брејнвош што ти прави.
Горе му кажуваат пример со циган како краде, дила дрога, и тепа луѓе по бензински. И закон не го фаќа, слободен се шета. Во Германија. А овој му вика нема тоа во моето село и другите им кажува вие далеку сте не знаете. Иако содржавјанин од ТАМУ ВО ГЕРМАНИЈА му кажува примери.

Дап. Класична когнитивна дисонанца на еден испран мозок.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Горе му кажуваат пример со циган како краде, дила дрога, и тепа луѓе по бензински. И закон не го фаќа, слободен се шета. Во Германија. А овој му вика нема тоа во моето село и другите им кажува вие далеку сте не знаете. Иако содржавјанин од ТАМУ ВО ГЕРМАНИЈА му кажува примери.

Дап. Класична когнитивна дисонанца на еден испран мозок.
Ti ne znaes da citas ocigledno. Prasanjeto bese dali promenata na vlast ima vrska so toa. Kazav ne, toa zavisi od pokrajinite, nivnite vlasti i nacinot kako se organiziraat. Jasno mi e deka ne mozes za sebe da prevedis toa sto znaci.

Da se vratime na temava: ete ne bese migrant kako se zatrcaa site. Najverovatno poranesen clen na sektava od nepoznati pricini go napravi deloto.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Dobro prasanje na koe nemam fundiran odgovor potkrepen so statistika. Sepak mislam, deka razvojot nema vrska so vlasta vo drzavata so ogled, sto policijata e edna od klucnite ingerencii na pokrajinite. Sekoja pokrajina si ja ogranizira policijata. Poznato e deka vo globala, kako vo cel javen servis, poslednite godini se stedelo i so toa imas pomalce personal a i opsto pogolemi problemi da dobies nov personal. Se gubi na efikasnost. E sega pak ke recam ima mnogu razliak vo pokrajinite, imas bogati pokrajini kako Bavarija so konzervativna vlast koja dava dovolno pari za policijata i strogo go tolkuva pravoto. Od druga strana imas do gusa zadolzen Berlin se leva vlast, kade imas sprotivna situacija. Vo Berlin se toleriraat raboti koi vo Bavarija ne se toleriraat i taka imas 16 razlicni situacii. Sepak povekje tezina bi dal na resursite (parite) koi i se davaat na policijata kako najvazen faktor za bezbednosta.
Абе Адолф се превртува во гробот со овие новите шваби, цел свет не успеа да ги уништи во војните, ама новиве генерации ќе ја изгубат со таквото во рака.
Во модерниот свет не е проблем персоналот, има системи кои заменуваат илјадници луѓе, поголем проблем е корупцијата и трулежот што си го донесоа во општеството. И ова штанцањето на визи на балканот е исти курац, пола од тие што киднаа од кај нас не се ни за пат да ги сретнеш, а не пак да ги носиш во државата.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.756
Горе му кажуваат пример со циган како краде, дила дрога, и тепа луѓе по бензински. И закон не го фаќа, слободен се шета. Во Германија. А овој му вика нема тоа во моето село и другите им кажува вие далеку сте не знаете. Иако содржавјанин од ТАМУ ВО ГЕРМАНИЈА му кажува примери.

Дап. Класична когнитивна дисонанца на еден испран мозок.
Не е финтата во тоа дека некој тепа и краде, тоа го има секаде. Прв пат со таков случај како кражба сум имал искуство, другаречето ја остава вратата од станот отворена сред бел ден(негова грешка тоа ок) и набрзина се симнал до кај брат ми во станот, и низ муабет се задржал малце, вратава подотворена, лоповот кој му е комшија гледа прилика случајно испаѓал тогаш и влегол на брзина и му го краде саатот. Кога сфаќа дечково дека го нема саатот, станува фрка нормално и ае да не правиме инциденти на своја рака, нели плаќаме данок викаме полиција, полицијата не прави ни записник што се вика, сфати дека соседот е припадник на одредена група на луѓе и не откачи на брзина, и објаснувавме 10 пати дека се сомневаме на човекот, краток временски период било, да отидат доле на улицата и да ги вратат камерите што се преку патот да видат кој излегува од таа страна на улицата тоа време, они ни климаа со главата и ни враќаа со не сме во надлежност ние, еве записник, као ќе се јавиме утре, до ден денеска уште се јавуваат најдобро било како соседи ние да поразговараме со него и да го прашаме :pos:

После сфативме, дека нови во зградата, дека овој од одредената група на луѓе имал често вакви испади низ населбата, на старите цигански финти, ѕвони кај постари луѓе као бараш нешто, и оперирај го ходникот.

Јбг другарчето си ја научи грешката и сфати дека и покрај тоа што плаќа данок, не смее да спие безбедно затоа што некој е припадник на одредена група на луѓе како што милуваше да каже џандарката низ смеа(разбираше малку имаше потекло од балканот). Во 21 век во сред Германија требаше сами да си го враќаме саатот зошто јебига кога ќе снема закон за едни, не треба да има за никого.
Автоматски споено мислење:

Абе Адолф се превртува во гробот со овие новите шваби, цел свет не успеа да ги уништи во војните, ама новиве генерации ќе ја изгубат со таквото во рака.
Во модерниот свет не е проблем персоналот, има системи кои заменуваат илјадници луѓе, поголем проблем е корупцијата и трулежот што си го донесоа во општеството. И ова штанцањето на визи на балканот е исти курац, пола од тие што киднаа од кај нас не се ни за пат да ги сретнеш, а не пак да ги носиш во државата.
Тоа се нивните миленици, нашата локална одредена група на граѓани, нив ќе ги прогласат за германско цвеќе, со сила ги земаат од тука, изгледа сакаат да ги спасат од славоправославниот терор на Македонија и Србија. Барем се чисти државата од канцерот, фала им за тоа.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
Не е финтата во тоа дека некој тепа и краде, тоа го има секаде. Прв пат со таков случај како кражба сум имал искуство, другаречето ја остава вратата од станот отворена сред бел ден(негова грешка тоа ок) и набрзина се симнал до кај брат ми во станот, и низ муабет се задржал малце, вратава подотворена, лоповот кој му е комшија гледа прилика случајно испаѓал тогаш и влегол на брзина и му го краде саатот. Кога сфаќа дечково дека го нема саатот, станува фрка нормално и ае да не правиме инциденти на своја рака, нели плаќаме данок викаме полиција, полицијата не прави ни записник што се вика, сфати дека соседот е припадник на одредена група на луѓе и не откачи на брзина, и објаснувавме 10 пати дека се сомневаме на човекот, краток временски период било, да отидат доле на улицата и да ги вратат камерите што се преку патот да видат кој излегува од таа страна на улицата тоа време, они ни климаа со главата и ни враќаа со не сме во надлежност ние, еве записник, као ќе се јавиме утре, до ден денеска уште се јавуваат најдобро било како соседи ние да поразговараме со него и да го прашаме :pos:

После сфативме, дека нови во зградата, дека овој од одредената група на луѓе имал често вакви испади низ населбата, на старите цигански финти, ѕвони кај постари луѓе као бараш нешто, и оперирај го ходникот.

Јбг другарчето си ја научи грешката и сфати дека и покрај тоа што плаќа данок, не смее да спие безбедно затоа што некој е припадник на одредена група на луѓе како што милуваше да каже џандарката низ смеа(разбираше малку имаше потекло од балканот). Во 21 век во сред Германија требаше сами да си го враќаме саатот зошто јебига кога ќе снема закон за едни, не треба да има за никого.
Автоматски споено мислење:


Тоа се нивните миленици, нашата локална одредена група на граѓани, нив ќе ги прогласат за германско цвеќе, со сила ги земаат од тука, изгледа сакаат да ги спасат од славоправославниот терор на Македонија и Србија. Барем се чисти државата од канцерот, фала им за тоа.
Финтата е дека некои (малцинства) сега закон не ги фаќа ни таму во Германија/ЕУ, слично како овде во Македонија. Методите видени овде сега ги гледаме и таму каде наводно тече само мед и млеко. Со масовното доаѓање на шљaмoт ќе дојдат и други работи таму, работи кои претходно ги немало. За тоа време таквите како Игорче ќе одбиваат да признаат дека било што лошо се случува.

На Игорче во карактер му е релативизација. Еве го сега се пенави како терористов не бил од малцинствата, додека игнорира статистики од типот дека 8-9 од 10 дела се извршени од таквите (бројките се извадени од ракав, толку пати се покажувани да нема ни да се замарам да ги барам/линкам).
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Interesno: Ne gi fakja zakon a statisticki nekoi nacii se najcesti gosti po zatvorite vo Germanija. Ama ne gi fakja zakon. (y)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
...еден случај каде група Романци(цигани)во текот на летото краде констатно насекаде се и сешто, (проследно плус со брзи опасни вожњи и продавање на марихуана ама ае за тоа знаеме ние, не полицијата :D) приведувани се и за ден два истите пак завршуваат на улица. Еден од Романциве на бензиска се закачи со 5 Германци, 2 од нив претепа, го уапсија истата вечер, утредента пак на улица. Баш ме интересира дали е сето ова поради некое попуштање на законите или изолирани случки?
Кога сфаќа дечково дека го нема саатот, станува фрка нормално и ае да не правиме инциденти на своја рака, нели плаќаме данок викаме полиција, полицијата не прави ни записник што се вика, сфати дека соседот е припадник на одредена група на луѓе и не откачи на брзина... до ден денеска уште се јавуваат најдобро било како соседи ние да поразговараме со него и да го прашаме :pos:

Interesno: Ne gi fakja zakon a statisticki nekoi nacii se najcesti gosti po zatvorite vo Germanija. Ama ne gi fakja zakon. (y)


Примери:
Игорче релативизира многу животни вредности.
Обидите да се релативизира оваа бројка со социјални вентили и со сива економија се уште пострашни од самата невработеност.
Спротивно од: апсолутизира (св. и несв.)
Изведенки
релативизирање ср.
глаг. им.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
За закони дали ги фаќа не знам, ама да сум Германец и да гледам како ми пропаѓа државата, ќе се избедирам скроз. Затоа сега се повеќе вакви работи ќе им се дешаваат, бидејќи пуштаат сѐ и сешто да работи за минималец, а тие во знак на благодарност им ја уништуваат државата. Уште можеби не се приметува толку, бидејќи Германија од секогаш била пример за силна држава, со правила и закони, ама откако почнаа масовно да ги примаат, полека работите искачаат од контрола. На сите железнички дремат сомнителни фаци, бездомници, во јавен превоз се крајно некултурни, во угостителски објекти работи кој стигне за минималец, и со пола не можеш да се разбереш. Плус на тоа додај наркомани и пијаници кои рандом си се шетаат и демнат луѓе, или замараат во фаст фуд ресторани и слично.

Пак е една од државите во која се живее одлично, ама не би можел да се замислам да живеам во такво општество. Можеби, во мал град/село некако на страна, ама во поголемите градови, тоа не е Германија што ја зборат по интернет дека е супер за живеење.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.975
@ Dile Kaj vide relativiziranje? Ti kazav ja, policijata e ingerencija na pokrajinite i sekoja sama si ja organizira. Ti kazav duri da sporedis Bavarija i Berlin. Ima razlika. Ima i drzavna polizija (Bundespolizei) ama taa se zanimava so drugi raboti.
Проблемот е што се заслепени Германците тренутно.Ке се сјебете како Скандинавија многу скоро.Пред 15 години у Ротердам седнав на кафе,Мароканци р'чки праеа,поминуваа полека со коли со отворени прозори и гледаа по луѓето седеа у кафич на тераса,ако некој ги погледне застануваа и шо е бе,шо ме глеаш имаш некој проблем?Си ќутат сироти луѓе а полиција поминуе и само ги заобиколуе,се праат не гледаат шо се дешава.Пред 2 години у Минхен,шипци молери со комбе избркаа еден дечко од паркинг зашто они стално тука паркирале.Исто полиција си поминуе,само право си гледаат.Мајка ебавте со дај г'з политика,јебале ве мигранти да ве јебат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom