Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

Член од
6 февруари 2010
Мислења
854
Поени од реакции
879
Сакам да земам one plus 7 ама има 4 модели па се мислам кој од нив.
Може некока сугестија?
7 pro или 7t
7t ми се свиѓа поради рамниот екран ама камерата ружно ми изгледа
7 pro ми се допаѓа поради екранот што нема селфи камера на него ама не ми се свиѓа заоблениот екран.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.228
Поени од реакции
7.732
Сакам да земам one plus 7 ама има 4 модели па се мислам кој од нив.
Може некока сугестија?
7 pro или 7t
7t ми се свиѓа поради рамниот екран ама камерата ружно ми изгледа
7 pro ми се допаѓа поради екранот што нема селфи камера на него ама не ми се свиѓа заоблениот екран.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Го земав 7 pro уште кога излезе во продажба и не зажалив, напротив - 0 замерки. Најдобар телефон лани според поупатени ликови, можда сум субјективен пошто го имам ама според мене совршен телефон. Екранот е ебење, повеќе гледам видеа на телефонот отколку на други уреди. Тенки рамки, без дупки без безели незнам што, 4к со 90Hz...заоблениот екран го прави уште појебозовен. Перформансите 7 месеци подоцна исти ко првиот ден, лета. Oxygen OS ти е скоро ванила Андроид со некои корисни додатоци. Се мислам за недостатоци или нешто што ме нервира ама не ми текнува ништо. Ок, можеби ја нема НАЈдобрата камера (иако е одлична и после неколку апдејти ваљда топ10), ама мене лично тоа не ме интересира толку пошто користам DSLR. Јас го земав околу 800 евра тогаш, сега сигурно е далеку поевтин. Би го купил повторно за 800, кражба е за тие пари.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
854
Поени од реакции
879
Го земав 7 pro уште кога излезе во продажба и не зажалив, напротив - 0 замерки. Најдобар телефон лани според поупатени ликови, можда сум субјективен пошто го имам ама според мене совршен телефон. Екранот е ебење, повеќе гледам видеа на телефонот отколку на други уреди. Тенки рамки, без дупки без безели незнам што, 4к со 90Hz...заоблениот екран го прави уште појебозовен. Перформансите 7 месеци подоцна исти ко првиот ден, лета. Oxygen OS ти е скоро ванила Андроид со некои корисни додатоци. Се мислам за недостатоци или нешто што ме нервира ама не ми текнува ништо. Ок, можеби ја нема НАЈдобрата камера (иако е одлична и после неколку апдејти ваљда топ10), ама мене лично тоа не ме интересира толку пошто користам DSLR. Јас го земав околу 800 евра тогаш, сега сигурно е далеку поевтин. Би го купил повторно за 800, кражба е за тие пари.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
Баш го гледам во мобеликс во моментов за 34 илјади.
Ми запали уши сега, едвај чекам да се раздени.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.228
Поени од реакции
7.732
Баш го гледам во мобеликс во моментов за 34 илјади.
Ми запали уши сега, едвај чекам да се раздени.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Има 3 варијанти со RAM/storage, ако купуваш глеј да не те заебат со погрешен модел Испроби го прво, пушти 4к 60fps видео, тоа ако не те убеди не е за тебе телефонот :D

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
854
Поени од реакции
879
Има 3 варијанти со RAM/storage, ако купуваш глеј да не те заебат со погрешен модел Испроби го прво, пушти 4к 60fps видео, тоа ако не те убеди не е за тебе телефонот :D

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Еве го, 8гб рам со 256гб ром.
Овој е твојот?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.228
Поени од реакции
7.732

Еве го, 8гб рам со 256гб ром.
Овој е твојот?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Да

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.685
Поени од реакции
16.855
Би го купил повторно за 800, кражба е за тие пари.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
Сеа да не претеруваме, одличен си е OP7p, ама 800 евра муабети јок. Тоа е цена (па дури и за нив е висока) за уреди како Note 10 + и iP11 Pro Max, тие треба да ја имаат таа цена како (стартна) сите други хај енд уреди макс 650, OP7 телефоните кај нас ретко и скоро невозможно е да се best buy, заради тоа што кога ќе се престават, скоро секогаш се 150е + од хај енд уредите на Samsung, кои се најкомплетните на пазарот. Дури и сега е само 50 евра поефтин, во USA на пример разликата е далеку поголема, едно 200$ е поефтин во просек, кај нас не.

И не знам што мислеше на 4K 90hz....да не се помеша со 1440p?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.373
Поени од реакции
5.481
Сакам да купам телефон после празнициве и се мислам дали да биде SAMSUNG Galaxy S10+ или Huawei P30 Pro. Цената е отприлика слична. Користам Samsung S серија повеке од 6 години и сум презадоволен. Мислам дека Huawei имаат подобра камера, додека S10+ има подобри перформанси.
Ваше мислење околу изборот?
Ми треба издржлив телефон, бидејки работам со алати, уље, прашина, телефонот може да биде подложен на чести удари и паѓање. Често го користам телефонот за сликање ситни делови. 24/7 сум на социјалните мрежи и постојано користам Netflix на тел.
Љубител на Samsung S :) Моментално користам S8
Јас никогаш не сум била љубител на Samsung и имам Huawei P30 Pro. Телефонот вреди секоја пара и до сега немам замерка. Ако велиш дека сакаш фотографии со ситни делови тогаш немаш подобар избор. Камерата е исклучителна, батеријата е топ. Се на се, одличен телефон. После HTC One што многу го почитував и сакав (пред многу години), овој е прв што немам замерки.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.685
Поени од реакции
16.855
Јас никогаш не сум била љубител на Samsung и имам Huawei P30 Pro. Телефонот вреди секоја пара и до сега немам замерка. Ако велиш дека сакаш фотографии со ситни делови тогаш немаш подобар избор. Камерата е исклучителна, батеријата е топ. Се на се, одличен телефон. После HTC One што многу го почитував и сакав (пред многу години), овој е прв што немам замерки.
Моментално најдобрата камера (без конкуренција) со GCAM e кај Mi Note 10, ги прави масакар сите други телефони, ако камерата е фокус, овој уред се зима. P30p си има проблем со динамика/контраст/бои. Неговата предност е во темница, таму е многу јак, како и во зум, ама како overall уред после апдејтите на уредиве кои се сега достапни, S10 го стигна со тоа што од аспект на динамика, фото и видео на главна, широка камера, - видео на широка камера - бои контраст итн S10 е супериорен. P30p победува во темница и зумирање и толку е од него кога се работи за камера. Процесирањето е осетно подобрено кај Mate 30/Honor V 30/Pro кои го користат Kirin 990 чипсетот кој има осетно подобар ISP од Kirin 980 кој е во P30p, преку ден поготово сликите се ДАЛЕКУ подобри.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.228
Поени од реакции
7.732
Сеа да не претеруваме, одличен си е OP7p, ама 800 евра муабети јок. Тоа е цена (па дури и за нив е висока) за уреди како Note 10 + и iP11 Pro Max, тие треба да ја имаат таа цена како (стартна) сите други хај енд уреди макс 650, OP7 телефоните кај нас ретко и скоро невозможно е да се best buy, заради тоа што кога ќе се престават, скоро секогаш се 150е + од хај енд уредите на Samsung, кои се најкомплетните на пазарот. Дури и сега е само 50 евра поефтин, во USA на пример разликата е далеку поголема, едно 200$ е поефтин во просек, кај нас не.

И не знам што мислеше на 4K 90hz....да не се помеша со 1440p?
Што сакаш да кажеш, не вреди толку или не веруваш дека го купив толку? Ваљда годинава ќе излезат подобри телефони, јас лично доколку во моментов купував нов телефон би го купил истиот повторно. Секој со свои приоритети и вкус :toe:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.685
Поени од реакции
16.855
Што сакаш да кажеш, не вреди толку или не веруваш дека го купив толку? Ваљда годинава ќе излезат подобри телефони, јас лично доколку во моментов купував нов телефон би го купил истиот повторно. Секој со свои приоритети и вкус :toe:
Секако дека верувам, но телефон со скратени функции (кои ги има кај хај енд уреди) од помалце популарен бренд, не може да чини 150 евра плус од флагшип Samsung уред со сите тие функции и згора на тоа подобра камера. Сега со оваа цена е ок, претходно слабо. Не негирам дека е многу добар уред (3 најдобар оваа година за мене) но за 800 не би го земал, нити препорачал. А подобри телефони секако ќе искочат, оваа година би требало да идат и Apple, и Google, и Samsung на скроз нови сензори, на секои 3 генерации = значајно подобрување.

П.С. Само да бидам јасен, не негирам дека е најдобар избор за тебе лично - не постои универзално најдобар телефон за сите луѓе, иако генерално постојат најкомплетни, најдобриот уред за поединци е оној кој ги исполнува потребите и приоритетите, и препораките мора да бидат такви - тука ќе се согласам со тебе, но ценовно 800 евра ми се многу за тој уред, како што гледаш на претходната страна и самиот јас го препорачав OP7P, но не за 800.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.048
Поени од реакции
3.323
Сакам да купам телефон и се мислам меѓу Huawei Nova 5t и Samsung A51. Цената им е иста. Ваше мислење кој е подобар или пак предложете некој 3 до таа цена(300 €)?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.685
Поени од реакции
16.855
Сакам да купам телефон и се мислам меѓу Huawei Nova 5t и Samsung A51. Цената им е иста. Ваше мислење кој е подобар или пак предложете некој 3 до таа цена(300 €)?
Mix 2s од A1, од овие 2 горе Nova далеку подобар
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.445
Поени од реакции
2.593
Сакам да купам телефон после празнициве и се мислам дали да биде SAMSUNG Galaxy S10+ или Huawei P30 Pro. Цената е отприлика слична. Користам Samsung S серија повеке од 6 години и сум презадоволен. Мислам дека Huawei имаат подобра камера, додека S10+ има подобри перформанси.
Ваше мислење околу изборот?
Ми треба издржлив телефон, бидејки работам со алати, уље, прашина, телефонот може да биде подложен на чести удари и паѓање. Често го користам телефонот за сликање ситни делови. 24/7 сум на социјалните мрежи и постојано користам Netflix на тел.
Љубител на Samsung S :) Моментално користам S8
Штом си презадоволен од самсунгот што го имаш тогаш земај S10+ или новиот Ноут и не се мисли батали го тоа Вувеј , јас такво нешто осеќам како од Коњ симнувам на магаре


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.285
Поени од реакции
1.600
Штом си презадоволен од самсунгот што го имаш тогаш земај S10+ или новиот Ноут и не се мисли батали го тоа Вувеј , јас такво нешто осеќам како од Коњ симнувам на магаре


Sent from my iPhone using Tapatalk
Тоа Вувеј п30 про ко што викаш беше прогласен за најдобар телефон за 2019.
Автоматски споено мислење:

[QUOTE="Македонеро, post: 8834357, member:
 
На врв Bottom