Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

Член од
9 јули 2011
Мислења
3.948
Поени од реакции
4.975
Си ги користел двата телефони или онака си тепаме муабет? Ако си користел еве кажи во што е подобар с10+
Сум ги користел да. Камера, екран, софтвер, чак и батеријата на андроид 10 можам да кажаж дека е подобра на S10+.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
364
Поени од реакции
418
Сум ги користел да. Камера, екран, софтвер, чак и батеријата на андроид 10 можам да кажаж дека е подобра на S10+.
камера и батерија сигурно нема подобра, а реално тоа се два моменти што никако не смеат да се прескокнат.
Камерата на п30про е х50зум и е најдобрата во таа година направена
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
3.948
Поени од реакции
4.975
камера и батерија сигурно нема подобра, а реално тоа се два моменти што никако не смеат да се прескокнат.
Камерата на п30про е х50зум и е најдобрата во таа година направена
Никако. Камерата на С10+ со апдејти веднаш после 2 месеци беше подобра на Самсунгот. П30 про тепа само во екстремно темни услови, реално никогаш нема да сликаш тогаш. Батеријата исто не е подобра, покрај тоа ептен агресивен таск менаџер имаат Хуавеи на гасење на апликации.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.607
Поени од реакции
16.743
камера и батерија сигурно нема подобра, а реално тоа се два моменти што никако не смеат да се прескокнат.
Камерата на п30про е х50зум и е најдобрата во таа година направена
Huawei телефоните немаат подобра батерија, всушност нивната батерија е добра само заради тоа што кинат апликации од мултитаскинг (меморија) исто како Apple, за да оцениш дали нешто добро работи од аспект на батерија, треба да се спореди со уред кој има еднаков пристап и држи апликации во позадина, а тоа е Оne Plus како бренд, Xiaomi, Huawei не се еднаква споредба и со тоа нивната батерија не може да се оцени како јака страна (објективно)

За зумот си во право, за камерата како целост не, P30p исто има послабо видео и широка камера, полош HDR, и ептен голем проблем со репродукција на бои (на моменти) сум тестирал на потполно исто место, 2 слики по ред, едната беше со зелен тинт, другата со црвен, тотално неконстантен од тој аспект, да не зборам за звучници, дисплеј, или пак софтвер.

iPhone 11 е најдобрата камера од 2019, ако збориме за хај енд уреди, сток. Сo GCAM, Mi Note 10 ги праи парче сите.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
364
Поени од реакции
418
Huawei телефоните немаат подобра батерија, всушност нивната батерија е добра само заради тоа што кинат апликации од мултитаскинг (меморија) исто како Apple, за да оцениш дали нешто добро работи од аспект на батерија, треба да се спореди со уред кој има еднаков пристап и држи апликации во позадина, а тоа е Оne Plus како бренд, Xiaomi, Huawei не се еднаква споредба и со тоа нивната батерија не може да се оцени како јака страна (објективно)

За зумот си во право, за камерата како целост не, P30p исто има послабо видео и широка камера, полош HDR, и ептен голем проблем со репродукција на бои (на моменти) сум тестирал на потполно исто место, 2 слики по ред, едната беше со зелен тинт, другата со црвен, тотално неконстантен од тој аспект, да не зборам за звучници, дисплеј, или пак софтвер.

iPhone 11 е најдобрата камера од 2019, ако збориме за хај енд уреди, сток. Сo GCAM, Mi Note 10 ги праи парче сите.
Ти го купуваш телефонот и добиваш некоја целина во која што тој функционира. Батеријата дали работела со толку апликации или со помалце факт е дека е по стабилна. Те сфаќам што сакаш да кажеш дека перформансите не се на исто ниво но што од тоа кога Самсунгот ќе се исклучи 3 саати порано.

Во врска со камерата и со бои, ниеден телефон не ги доловува боите како Ејпл уредите, ама дека Самсунгот има подобра не се сложувам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.607
Поени од реакции
16.743
Ти го купуваш телефонот и добиваш некоја целина во која што тој функционира. Батеријата дали работела со толку апликации или со помалце факт е дека е по стабилна. Те сфаќам што сакаш да кажеш дека перформансите не се на исто ниво но што од тоа кога Самсунгот ќе се исклучи 3 саати порано.

Во врска со камерата и со бои, ниеден телефон не ги доловува боите како Ејпл уредите, ама дека Самсунгот има подобра не се сложувам.
Перформансите се баш тука некаде, може и P30p да е за нијанса побрз. Батеријата не е постабилна, затоа што не се активни апликации во позадина (не е прав мулти-таскинг) кој е број еден причина за користење на батрерија. Сервиси/процеси, се тоа троши батерија/рам - кај Huawei тие процеси/сервиси агресивно се кинат од меморија, и така доаѓа до подобра батерија. Истиот трик го прават Apple, овој метод прави проблемит од типот на пишуваш пост на Кајгана (пример) ти се јавуваат на телефон, креваш - збориш, затвараш и се враќаш да го допишеш постот - кога ќе видиш бровсерот ти се рестартирал, или било што да правиш може да ти исклучи од позадина, супер фрустрирачки.

Точно е дека ни еден телефон не е прецизен, ама Huawei знаат да бидат ужасно непрецизни. Samsung додава сатурација, ама бојата пак е приближна до оргиналната (ако изгасиш scene optimizer скоро да не додава сатурација) додека Huawei прикажува бела боја како жолта, особено во night mode.

P30p,

Screenshot_32.jpg

S10,

Screenshot_33.jpg
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
428
Поени од реакции
643
Здраво,

Xiaomi Mi Note 10 или Samsung A71 ?
Некој да има искуства, pros & cons ?

Фала :)
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
428
Поени од реакции
643
И двата ми се убави и знам дека нема да згрешам до тој буџет ниту со едниот ниту со другиот. Xiaomi има подобра камера (а и двата имаат супер камери), а Самсунгот има повеќе RAM 8GB.

I am lost.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.607
Поени од реакции
16.743
Кои ти се најбитни работи кај телефон?
 
На врв Bottom