Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.505
Поени од реакции
11.448
шаоми е машинерија, нивна е новата 108 мегапикселна камера која дури и самсунг ќе ја уградува у нивните нови телефони.
Сензорот е на самсунг. Фактички индиректно Самсунг ќе го тестира на Шаоми пред да го искористи :)

Xiaomi is readying four smartphones powered by Samsung's ISOCELL Bright HMX 108MP sensor.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.360
Поени од реакции
16.311
Здраво дечки,

Досега сум користел Huawei P8 lite, P8, P9 lite, P9, P10 па Samsung S9 и сега Mate 20 pro. Мејтот е неверојатен телефон, камерата е неверојатна иако процесирањето на телефонот (како фотограв) е малце преголемо на моменти тоа знае да нервира. Е сега имам можност да земам Iphone 11 значи чисто 11ка не Pro. Maлце и ми се подсмачи Huawei веќе сите генерации скоро ги поминав.

Некој искуство мислење дали вреди, доволно сум упатен во трендови, спецификации и остало ама ми треба 2ро мислење. Што мислите вие?
Автоматски споено мислење:


Имав S9 и го продадов за да го купам Mate 20 Pro. S9 не ни можи да му припари во било кој поглед. Земи Маte 20 Pro нема да зажалиш воопшто, телефонот не знај што е кочење и лоша камера...Батеријата е одлична немам лош збор.
iP11/Pro/Max во моментов ја има најдобрата камера во светот, во потемни услови/на вештачко светло, преку ден, видео, динамика, детали, шум, бои - поготово со deep fusion. После некои 8 години, повторно Apple се на врвот, нема да згрешиш, е сега софтверот е канцер, ама тоа е друга тема.

Имав P30pro претходно, Ip11 го тепа во се, сем скроз темни услови и зум. S10 со последните апдејти од Октомври, има дефитнитивно подобра камера од M20 иначе. Тестирани (ги имав) ми се интезивно и кога се работи за камера вака иде редоследот,

S10 plus
Mi8
Mi9
P30 pro
iP11

iP11 > S10 ~ P30pro > Mi8 >Mi9. Иначе совет, не си губи време со Xiaomi фанови, само нервите ќе ги искинеш.
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2011
Мислења
3.594
Поени од реакции
4.167
Дефинитивно новиот Ајфон ја има моментално најдобрата камера, ако ти е само за камера, тогаш земај. За се останато S10+. 720p екран во 2019/20 година.. Иначе јас би го чекал S11 мислам дека за 18 февруар излегува, со новиот 108MP сензор, така да мислам дека ќе ја има најдобарата камера.
Huawei веќе мислам дека не доаѓа како опција, со банот на америчката влада, мислам дека и тешко ќе се наоѓа телефонот во Европа.
Автоматски споено мислење:

шаоми е машинерија, нивна е новата 108 мегапикселна камера која дури и самсунг ќе ја уградува у нивните нови телефони.
Аман, секој еден пост машинерија. Тој 108 сензор е на самсунг, и ќе го има во S11 сигурно.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.505
Поени од реакции
11.448
И заглавив во битката IP11 vs S10+. Помош :D ?
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
3.594
Поени од реакции
4.167
И заглавив во битката IP11 vs S10+. Помош :D ?
Зависи што бараш од телефонот. Ако си користе iOS ќе знаеш за што се работи. Новиот Ајфон ја има моментално најдобрата камера. 720p IPS дисплеј vs Супер Амолед QHD на Самсунг нема споредба. Го користам S10+ веќе 2 и пол месеци, супер е телефонот, комплетен уред, за парите моментално нема подобар дил. Одлична камера и екран, многу добра батерија.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.535
Поени од реакции
3.120
Зависи што бараш од телефонот. Ако си користе iOS ќе знаеш за што се работи. Новиот Ајфон ја има моментално најдобрата камера. 720p IPS дисплеј vs Супер Амолед QHD на Самсунг нема споредба. Го користам S10+ веќе 2 и пол месеци, супер е телефонот, комплетен уред, за парите моментално нема подобар дил. Одлична камера и екран, многу добра батерија.
Шипци најдобрата камера.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.505
Поени од реакции
11.448
Зависи што бараш од телефонот. Ако си користе iOS ќе знаеш за што се работи. Новиот Ајфон ја има моментално најдобрата камера. 720p IPS дисплеј vs Супер Амолед QHD на Самсунг нема споредба. Го користам S10+ веќе 2 и пол месеци, супер е телефонот, комплетен уред, за парите моментално нема подобар дил. Одлична камера и екран, многу добра батерија.
Екранот ме лажи мн. Ете мејтот 20 про го имам ама екранот на s10+ и е Сон. Девојката моја го има..... Ама камерата е ств полоша моментално од мејтот. Note 10+ е перверзија ама мн, пари ми се 1100е моментално Ада чекам нз дали ќе падни.

Др страна IP11 со процесирањето направија револуција истото процесирање на low light или сличното го имаја лумиа и беа неверојатни ама екранот.... Никако не е :) убавото и кај IP11 или било кој е дека држи цена и има апдејт до 5 наредни генерации.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
3.594
Поени од реакции
4.167
Екранот ме лажи мн. Ете мејтот 20 про го имам ама екранот на s10+ и е Сон. Девојката моја го има..... Ама камерата е ств полоша моментално од мејтот. Note 10+ е перверзија ама мн, пари ми се 1100е моментално Ада чекам нз дали ќе падни.

Др страна IP11 со процесирањето направија револуција истото процесирање на low light или сличното го имаја лумиа и беа неверојатни ама екранот.... Никако не е :) убавото и кај IP11 или било кој е дека држи цена и има апдејт до 5 наредни генерации.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
S10+ има подобра камера сега од Мате 20 Про, а Ајфонот со Deep fusion ја има најдобрата камера и дење и ноќе.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.505
Поени од реакции
11.448
S10+ има подобра камера сега од Мате 20 Про, а Ајфонот со Deep fusion ја има најдобрата камера и дење и ноќе.
Можеби не сум МК веќе месец и нешто неможам да ги споредам а во маркетите тука се сток андроидите, сепак мејтот е веќе генерација стар спрема s10.

Упм морам да се решам пред да ги поебам, парите а баш за тел ми се тргнати :D.

Note 10+ исто во очи ми влезе во МК бил поефтин (51.000ден ледиком) а планирам за брзо да сум МК.

IP 11 vs Samsung остана. Самсунгот ме лажи ептен екранот. Ајфонот камерата а последен ајфон што користев беше 5S и беше телефон што го користев најдолго.

Другата работа е имам Samsung Galaxy S3 Frontier кој мн го користам службено за работата и за време на состаноци.... Не знам како ќе игра тој со IP11...

Зато се двоумам мн а слушам новиот апдејт е одличен на самсунг додека IP11 тешко дека драстично ќе падни во цена и кога IP12 ќе излези...

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
3.594
Поени од реакции
4.167
Можеби не сум МК веќе месец и нешто неможам да ги споредам а во маркетите тука се сток андроидите, сепак мејтот е веќе генерација стар спрема s10.

Упм морам да се решам пред да ги поебам, парите а баш за тел ми се тргнати :D.

Note 10+ исто во очи ми влезе во МК бил поефтин (51.000ден ледиком) а планирам за брзо да сум МК.

IP 11 vs Samsung остана. Самсунгот ме лажи ептен екранот. Ајфонот камерата а последен ајфон што користев беше 5S и беше телефон што го користев најдолго.

Другата работа е имам Samsung Galaxy S3 Frontier кој мн го користам службено за работата и за време на состаноци.... Не знам како ќе игра тој со IP11...

Зато се двоумам мн а слушам новиот апдејт е одличен на самсунг додека IP11 тешко дека драстично ќе падни во цена и кога IP12 ќе излези...

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
Почекај S11
 

Izr0d

Била сам дете...=)
Член од
9 мај 2008
Мислења
593
Поени од реакции
29
Меѓу Huawei P Smart Z и Huawei Honor 8X кој е подобар ? Или препорака за до 13-14 000 телефон ?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.505
Поени од реакции
11.448
Меѓу Huawei P Smart Z и Huawei Honor 8X кој е подобар ? Или препорака за до 13-14 000 телефон ?
Хонорот беше бар до лани flagship во тело на мидрејнџ телефон. Јас би одбрал Honor

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
9.944
Поени од реакции
7.306
Меѓу Huawei P Smart Z и Huawei Honor 8X кој е подобар ? Или препорака за до 13-14 000 телефон ?
Го имам Хонорот, не е флегшип килер ама е многу добар телефон за тие пари, има апсолутно сѐ освен usb type c. Да камерите не му се силна страна

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
На врв Bottom