Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
upload_2019-5-14_15-26-3.png
Нови намалени цени и нови брзини на интернет пакетите. S пакетот 20/5, M 30/5, L 60/60. Претходно Л мислам беше 1200. :icon_lol: Ова засега само за Магента.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Прегледај го приврзокот 208951
Нови намалени цени и нови брзини на интернет пакетите. S пакетот 20/5, M 30/5, L 60/60. Претходно Л мислам беше 1200. :icon_lol: Ова засега само за Магента.
Сите пакети важат само за магента? Јас сум на интернет и домашен телефон 12/1, дали новата брзина од 30/5 би важела и за мене?
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Сите пакети важат само за магента? Јас сум на интернет и домашен телефон 12/1, дали новата брзина од 30/5 би важела и за мене?
Па изгледа, на страната за Интернет и ТВ сеуште се постоечките, овде гледам има промени. Мислам дека да, би важела, бидејќи воведоа VDSL сега може да испорачуваат и повисоки брзини, само зависи колку си оддалечен од локалната централа до која иде оптика. Најдобро ако си заинтересиран јави се, прашај ќе ти кажат.
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Па изгледа, на страната за Интернет и ТВ сеуште се постоечките, овде гледам има промени. Мислам дека да, би важела, бидејќи воведоа VDSL сега може да испорачуваат и повисоки брзини, само зависи колку си оддалечен од локалната централа до која иде оптика. Најдобро ако си заинтересиран јави се, прашај ќе ти кажат.
Сега се јавив, рекоа само за магента важи тоа. Никако да мрдни од место онаа 12/1 брзина веќе години се сторија. Од кога се најавуваше во нашата улица оптика само не лажат. Вчера копаа и гледам кабли пуштаја (20 метри оддалечен од местото) е сега не можам да знам дали се оптички кабли од телеком или струја нешто. Баш на бегање од работа ќе сликам да видам дали некој тука знае за што се работи.[DOUBLEPOST=1557846541][/DOUBLEPOST] 4C1F140E-E583-4955-913A-0FB47FAE9BEA.jpeg
Дали овде некој може да каже за какви кабли се работи?
 
Последно уредено:

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Нови намалени цени и нови брзини на интернет пакетите. S пакетот 20/5, M 30/5, L 60/60. Претходно Л мислам беше 1200. :icon_lol: Ова засега само за Магента.
Бидејќи ги следам подолго време, со надеж дека ќе извадат некоја интернет понуда со брзини за download слични како моменталнава која ја имам од ВИП, мислам дека цените им се „исти“. Претходно беше интернет 1200, кој ако се земеше во магента на 24м, излегуваше 900 денари(-25%). Телевизијата е иста приказна.
Гледајќи вака, цените не им се намалени. Ако им беа, ќе имаа и сега попуст, на 24м, како што беше и претходно. Сега цените се „фиксни“. Намалени ќе беа, ако и сега постоеше некаков попуст, за кој не успеав да приметам дека постои.

Ако сум грешка, нека ме поправи некој.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Прегледај го приврзокот 208958
Дали овде некој може да каже за какви кабли се работи?
Македонски Телеком вообичаено не ги пуштаат вака нивните оптички кабли, можно е ова да е на Вип или на Телекабел.

Ако можеш да ги провериш цревата од поблиску, можеби ќе ја најдеш ознаката ONE - VIP за Вип, или MKT за Македонски Телеком.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Бидејќи ги следам подолго време, со надеж дека ќе извадат некоја интернет понуда со брзини за download слични како моменталнава која ја имам од ВИП, мислам дека цените им се „исти“. Претходно беше интернет 1200, кој ако се земеше во магента на 24м, излегуваше 900 денари(-25%). Телевизијата е иста приказна.
Гледајќи вака, цените не им се намалени. Ако им беа, ќе имаа и сега попуст, на 24м, како што беше и претходно. Сега цените се „фиксни“. Намалени ќе беа, ако и сега постоеше некаков попуст, за кој не успеав да приметам дека постои.

Ако сум грешка, нека ме поправи некој.
Па не е баш иста и за телевизијата. Сега М е 600, Л е 900 МКД. Претходно беше 800/1200 па на се тоа комбинирано -25% само првите 24 месеци. Ова сега изгледа за цело времетраење е.

Мислам дека имаа потреба од ова по ВДСЛот. Не беше нормално да ако сакаат корисниците да добијат поголеми брзини од 12/1 да мораат да одат на Л пакет (50/50, сега 60/60) а пак не ја добиваа брзината од Л. Ваква лудост незнам ни како им беше дозволено, а и не ме чуди некои и да реагирале во АЕК. Вака сега сосема каде каде поприфатливо е, не ги нудат оние ретардираните 8/1, 12/1.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Сега се јавив, рекоа само за магента важи тоа. Никако да мрдни од место онаа 12/1 брзина веќе години се сторија. Од кога се најавуваше во нашата улица оптика само не лажат. Вчера копаа и гледам кабли пуштаја (20 метри оддалечен од местото) е сега не можам да знам дали се оптички кабли од телеком или струја нешто. Баш на бегање од работа ќе сликам да видам дали некој тука знае за што се работи.[DOUBLEPOST=1557846541][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 208958
Дали овде некој може да каже за какви кабли се работи?
Тоа црното со црвена линија треба ма Вип да е мислам. Ова портокаловото можно е да е на Телеком, сум им видел ваква боја.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Не е поефтино ништо, туку ПОСКАПО.

Порано магента-м пакет = 2547 ден.
Од лани магента-м пакет = 2772 ден.
Сега магента-м пакет = 2896 ден.

Наздравје бричење.

magenta-m.PNG
 
Член од
21 јануари 2019
Мислења
149
Поени од реакции
96
Jas momentalno na magenta m plakam 2697 toa e 200 den pomalku a imam po 15 giga net a ne po 10 kako sega. Ovie od telekom znaci ne se normalni
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Поскапи се.

Кај мене: 1 S, 1M, Интернет/Телефон M и МаксТВ L 2700

Ако утре го продолжам договорот 2900.

Ти даваат опција да исклучиш МаксТв, производ за кој немаат реална конкуренција.

Не ти даваат опција да ислучиш интернет, што во повеќе 90% сеуште се со 12/1 а кабелските и оптика на неотел имаат по 50+.

:boksix::boksix::boksix::boksix::boksix::boksix:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.895
Поени од реакции
7.569
Oва поскалувањево за нови корисници?
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Oва поскалувањево за нови корисници?
Поскапувањето оти знаат со кој си имаат работа. Бричи бричи пак влакна ќе израснат.

Нови нови.

Кога од твојот договор ќе изминат 2 години, ќе имаш можност да си продолжиш договор на поскапо.

Кога од мојот одоговор ќе изминат 2 години, ќе имам можност да си продожам договор на поскапо.

:mad:
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
[DOUBLEPOST=1557867298][/DOUBLEPOST]
Тоа црното со црвена линија треба ма Вип да е мислам. Ова портокаловото можно е да е на Телеком, сум им видел ваква боја.
[DOUBLEPOST=1557867328][/DOUBLEPOST]
Македонски Телеком вообичаено не ги пуштаат вака нивните оптички кабли, можно е ова да е на Вип или на Телекабел.

Ако можеш да ги провериш цревата од поблиску, можеби ќе ја најдеш ознаката ONE - VIP за Вип, или MKT за Македонски Телеком.
Денес бев и во нивниот салон, ми беше потврдено дека Телеком конечно го поврзува нашиот дел со оптика. Денес ги анализирав сите опции, најверојатно ќе потпишам договор со неотел, пакетот од 100 мбпс даунлоад со 100 мбпс аплоад за 1090 денари (каде има телеком оптика таму ноже и од неотел да има). Како стар задоволен корисник на неотел најверојатно се враќам кај нив.
 
Последно уредено:
Член од
26 јули 2014
Мислења
173
Поени од реакции
41
Се е добро ама џабе им се понудиве на Телеком кога сеуште на многу места максимално линијата за домашен интернет достигнува 8/1 како во мојов случај и како што гледам не ни планираат нешто да превземат со тоа..затоа си фурам Доцсис шемица и немам гајле ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom